ترندهای کسب و کارعمومی

درمان خونریزی لثه بعد از جراحی

 

 • چگونه باعث توقف خونریزی بعد از جراحی لثه شویم؟

این طبیعی است که لثه شما تا یک یا دو ساعت پس از کشیدن دندان، بصورت حفره نمایان گردد. با این حال، در صورتی که این منطقه بیش از حد، خونریزی داشت به این معنی است که لثه شما در ایجاد لخته نمودن خون مشکل دارد. اما در صورتی که لخته ایجاد شد با دندانپزشک خود برای توقف خونریزی بعد از جراحی لثه تماس بگیرید. آنها می توانند در صورت وجود مشکل به شما کمک کنند. دندانپزشک معاینه کامل انجام می دهد تا مشخص کند که آیا باید کاری انجام دهد. در صورتی که هیچ دلیل پزشکی وجود نداشته باشد، شما می توانید کار خود را انجام دهید. این روش ها بی خطر بوده و هیچ دردی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

توقف خونریزی بعد از جراحی لثه با کمک روش های خانگی

از چای کیسه ای استفاده نمایید.

بهترین راه به منظور جلوگیری از خونریزی بعد از کشیدن دندان، استفاده از چای سیاه است که بصورت کیسه ای هم می شود استفاده نمود. بهتر است چای را با فشار دادن در ناحیه ای که دندان از آن کشیده شده است، قرار دهید.

با این روش می توانید از خشکی بعد از کشیدن دندان جلوگیری کنید. چای سیاه دارای مقدار زیادی تنن است. تنن ها هموستاتیک هستند، یعنی باعث ایجاد انعقاد خون، تشکیل لخته و توقف خونریزی در لثه می شود. تنن ها با خاصیت قابض بودن خود باعث انقباض خونی در بافت بدن می شوند که این کار به توقف خونریزی پس از کشیدن دندان و لثه کمک می کند.

در رابطه با نحوه استفاده از چای کیسه ای بعد از کشیدن دندان باید بگوییم: ابتدا چای سیاه و کیسه ای را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در آب جوش ریخته و بگذارید دم گردد. چای سیاه، تانن بیشتری نسبت به دیگر چای ها دارد. چای کیسه ای را از آب در حال جوش خارج کرده اید، اجازه دهید چند دقیقه خنک شود. سپس چای را مستقیماً روی محل کشیدن دندان در لثه قرار داده و پنج دقیقه بر ناحیه آسیب دیده فشار دهید.

گاز استریل را روی محل قرار دهید و آن را گاز بگیرید.

روش دیگری که دندانپزشکان برای جلوگیری از ایجاد خطر توقف خونریزی بعد از جراحی لثه توصیه می کنند، استفاده از چند تکه گاز است. زمانی که دندان را کشیدید، گاز را روی لثه قرار دهید. سپس حدود یک ساعت با فشار یکنواخت آن را گاز بگیرید. اطمینان حاصل کنید که از گاز کافی برای پوشاندن کامل ناحیه ای که دندان از آن خارج می شود استفاده کرده اید.

کافی است شما هر 30 دقیقه یک بار گاز را تعویض کنید تا خون شروع به ایجاد لخته و آبرسانی کند. فشار ندادن کافی موضع با گاز، ممکن است باعث ادامه خونریزی شود.

استفاده از بومادران، پودر ویتامین C، روی و فندق

شما می توانید از پودر ویتامین C، روی، بومادران و فندق به همراه گاز به منظور جلوگیری از آلودگی پس از کشیدن دندان استفاده کنید. پودر بومادران را در محل کشیدن دندان، بپاشید، سپس گاز را روی آن گذاشته و به شدت فشار دهید.

فندق هم که یک مایع قابض است، می تواند با قرار گرفتن روی گاز، خونریزی ناحیه آسیب دیده را فرو نشاند. البته پاشیدن پودر ویتامین C خالص روی محل خارج شده از دندان قبل از قرار دادن گاز می تواند کمک کننده باشد.

قرص روی هم عاملی مناسب برای مسدود شدن خون و توقف سریعتر آن است.

تکه های یخ پیچیده شده در گاز

گرما داخل دهان می تواند خونریزی لثه پس از کشیدن دندان را افزایش دهد. معمولاً افراد برای خنک کردن محل کشیدن دندان و افزایش لخته شدن خون در لثه، منطقه ای را که دندان از آن خارج می شود را با تکه های یخ پیچیده شده در گاز می پوشانند. تکه های یخ محل را خنک می کند. توجه داشته باشید از تماس مستقیم یخ به روی زخم جلوگیری شود.

برای توقف خونریزی بعد از جراحی لثه سر را بالا نگه دارید.

رمانی که دندان کشیده می شود مسکن و داروی دندانپزشکی توصیه می گردد تا با مصرف آن به خواب فرو روند. اما پایین بودن سر، می تواند باعث ایجاد عمق بیشتر و طولانی تر در محل کشیدن دندان و لثه شود. برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد از دندان، از بالش برای بالا نگه داشتن سر استفاده کنید. سر را در سطحی بالاتر از بدن نگه دارید تا به کاهش خونریزی کمک کنید.

مسدود کننده خون آنکافرد

انسداد خون انکافرد یک محصول هموستاتیک دارویی مکمل گیاهی است که به انعقاد و لخته شدن خون کمک کننده بوده و بسیار سریع عمل می کند. برخی از دندانپزشکان برای برخی از بیماران خود پس از کشیدن دندان آن را تجویز می کنند. وقتی که مستقیماً روی محل اعمال می شود، می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی خونریزی را کم کند. بر اساس اعلام موسسه ملی بهداشت، گیاهان دارویی تاثیر بی نظیری بر انعقاد خون دارند.

برای توقف خونریزی بعد از جراحی لثه از اسید آمینوکاپروئیک استفاده کنید.

می تواند پس از کشیدن دندان معجزه کند تا از ایجاد خونریزی لثه جلوگیری نماید. اسید آمینوکاپروئیک که به شکل مایع موجود بوده و می توان آن را روی یک تکه گاز ریخته . بر روی محل آسیب دیده قرار داد. به طور معمول در عرض 30 دقیقه متوقف می شود. در غیر این صورت، این روند را هر 30 دقیقه تکرار کنید تا کاملاً برطرف گردد و خونریزی متوقف شود.

از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.

یکی از علل شایع خونریزی پس از کشیدن دندان و جراحی لثه در صورتی است که فرد درگیر فعالیت های شدید باشد. بلند کردن وزنه های سنگین یا انجام فعالیت های سنگین خانگی در عرض 72 ساعت پس از کشیدن دندان می تواند خطرناک به نظر برسد. این امر باعث  طولانی شدن مشکل خواهد شد. عاقلانه این است که پس از کشیدن دندان آسیب دیده فقط به فعالیت های خفیف و متوسط ​​بپردازید. فعالیت شدید باعث می شود تا قلب با شدت و سرعت بیشتر فعالیت کند و خون بیشتر پمپاژ شود. پس از چند روز، بیماری که دندان را کشیده می تواند به فعالیت های عادی خود بپردازد.

جمع بندی توقف خونریزی بعد از جراحی لثه

توقف خونریزی بعد از جراحی لثه می تواند امر مهمی تلقی شود. چرا که ممکن است پیامدهای منفی را با خود به همراه داشته باشد. بهتر است پس از کشیدن دندان یا جراحی لثه به فکر بند آمدن خونریزی باشید و از کارهایی که منجر به ایجاد خونریزی می شوند جلوگیری نمایید.

دندانپزشکی گلد مد از مراکز معتبر در زمینه دندانپزشکی است که تمامی روش های دندانپزشکی را با بهترین مواد انجام می دهد و شما با اطمینان کامل می توانید از خدمات این مرکز که شامل انواع جراحی: ، ،  و همچنین انواع خدمات عمومی دندانپزشکی و آیا این مطلب برایتان مفید است؟

خارج کردن دندان از حفره فک به طور طبیعی با خونریزی همراه است، اما چگونه خونریزی بعد از کشیدن دندان را متوقف کنیم؟ تا چه مدت پس از باید مراقبت‌های لازم را رعایت کرد؟
آیا دستورالعمل‌هایی که باید برای بند آوردن خون لثه بعد از کشیدن دندان رعایت کنید را می‌دانید؟
آیا استفاده از عسل، سیاه دانه و سایر مواد طبیعی که برخی از افراد آنها را برای درمان خانگی خونریزی دندان‌ بعد از کشیدن توصیه می‌کنند، کار درستی است؟
مهم‌ترین خواسته تمام افرادی که دندان خود را می‌کشند، تسریع بهبودی وضعیت دهان است.

برای وقت گرفتن از بهترین متخصص ایمپلنت در رشت روی لینک زیر کلیک کنید.

روش‌های قطع فوری خونریزی دندان بعد از کشیدن

انجام 5 راهکار زیر برای قطع خونریزی بعد از کشیدن دندان بسیار مؤثر هستند. مهم است این موارد را بدون هیچ اقدام دیگری انجام دهید تا سریع‌ترین نتیجه را به دست آورید.

 1. قرار دادن یک تکه گاز استریل مرطوب روی لثه

بعد از درمان در ابتدا دندانپزشک یک گاز استریل روی لثه شما قرار می‌دهد که باید آن را در حدود 1 الی 2 ساعت روی جای خالی دندان خود نگه دارید. معمولاً بعد از این مدت زمان نیازی به استفاده از گاز استریل مجدد ندارید.
لازم به ذکر است، در صورتی نیاز به انجام این کار نخواهید داشت که توصیه‌ها را به خوبی رعایت کنید و گاز استریل را به خوبی روی بافت لثه فشار دهید تا خونریزی سریع‌تر بند آید.

چگونه باعث توقف خونریزی بعد از جراحی لثه شویم؟ | جراحی لثه | جراحی دندان عقل

 1. خوردن بستنی یخی

مصرف بستنی یخی از مؤثرترین و بهترین اقداماتی است که برای بهبودی سریع‌تر باید انجام دهید. این کار به تشکیل سریع لخته خون کمک خواهد کرد. بعد از برداشتن گاز استریل، بدون اینکه آب دهان خود را خارج کنید، شروع به خوردن بستنی کنید.
در این زمان تا حدودی خون در دهان شما است که شاید قورت دادن آن برایتان آزار دهنده باشد. اما توجه کنید که اگر آن را با فشار از دهانتان خارج کنید، خونریزی را تشدید کرده‌اید.
این روش بند آوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان با توجه به اینکه محل مورد نظر را سردتر خواهد کرد، می‌تواند سبب تنگ شدن رگ‌ها و در نتیجه کمک به تشکیل لخته شود.
برای خارج کردن خون می‌توانید دستمالی را جلوی دهان خود بگیرید و اجازه دهید تا خون به ‌صورت طبیعی از دهانتان بیرون بریزد و پس از آن بلافاصله بستنی میل کنید.

 1. استفاده از چای کیسه‌ای

این روش نوعی درمان خانگی خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان است. برای استفاده از چای کیسه‌ای، ابتدا کمی آن را مرطوب کرده و پس از آن حدود 30 الی 40 دقیقه روی لثه خود بگذارید. چای سیاه به علت دارا بودن تانیک اسید می‌تواند سرعت لخته شدن خون را افزایش دهد.

 1. بالا نگه داشتن سر

این کار جهت بند آوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان بسیار مؤثر است. در صورتی که می‌خواهید دراز بکشید، حتماً برای بالاتر قرار گرفتن سرتان از چند بالش استفاده نمایید. در این صورت جریان خون کاهش می‌یابد و خونریزی لثه متوقف می‌گردد.

 1. استفاده از کمپرس سرد

مقداری یخ را درون پارچه یا کیسه‌ای تمیز ریخته و روی قسمتی از فک خود که دندان کشیده شده است، بگذارید. توجه کنید که یخ را نباید به صورت مستقیم روی صورتتان قرار دهید. بهتر است تا از حوله‌ای نازک برای این کار استفاده داشته باشید.

علت خونریزی بعد از کشیدن دندان

اینکه بلافاصله بعد از کشیدن دندان با خونریزی روبه‌رو شوید، کاملاً طبیعی بوده و به دلیل آسیب رسیدن به بافت لثه و مویرگ‌های داخل آن است. چنین خونریزی معمولا یک تا دو ساعت بعد از درمان هم ادامه دارد.
بسته به اینکه وضعیت بیمار چگونه باشد و چه دندانی را از دهان خود خارج کرده باشد، ممکن است این خونریزی، مدت بیشتری هم ادامه‌دار باشد. اما لازم به ذکر است که اگر خونریزی بیش از 1 الی 2 روز طول بکشد و میزان آن غیر طبیعی باشد، نباید از آن غافل بود و حتماً باید به آن رسیدگی شود.
البته بهتر است با برخی از عوامل تشدید کننده این خونریزی آشنا باشید تا در صورت بروز خونریزی‌های شدیدتر و طولانی‌تر، بتوانید با چنین مشکلی مقابله کنید. این عوامل می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 1. بیماری هموفیلی جزو بیماری‌هایی است که روی عوامل انعقادی تاثیر زیادی می‌گذارد؛ به همین دلیل روی مدت خونریزی نیز تاثیرگذار خواهد بود. دقت داشته باشید در صورتی که دارای بیماری خاصی مانند هموفیلی هستید، حتماً قبل از جراحی به دندانپزشک خود اطلاع دهید. زیرا خونریزی بعد از کشیدن دندان برای بیماران هموفیلی مدت زمان بیشتری زمان می‌برد.
 2. داروهای ضد انعقادی برخی از داروها مانند آسپرین و ایبوپروفن، می‌توانند خونریزی را بیش از اندازه افزایش دهند. برخی دیگر مانند پلاویکس، وارفارین و کوادمین رقیق کننده خون می‌باشند. در ارتباط با بعضی ویتامین‌ها و داروهای گیاهی مانند ویتامین E می‌توان گفت که بر روی توانایی بدن در ایجاد لخته خون تأثیر گذار هستند.
 3. عدم رعایت توصیه‌های بعد از درمان عدم رعایت توصیه‌های دندانپزشک بعد از کشیدن دندان، می‌تواند شما را با مشکلات زیادی همراه کند. به عنوان مثال، در صورتی که از مسواک زبر و سفت برای تمیز کردن ناحیه دندان کشیده شده استفاده کنید، مطمئنا لخته تشکیل شده برداشته می‌شود و خونریزی دوباره شروع خواهد شد.

برای جلوگیری از خونریزی بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟

دقت داشته باشید که یک سری کارها را نباید بعد از کشیدن دندان انجام دهید؛ موارد مهمی که باید از انجام آنها اجتناب کنید، عبارت‌اند از:

 1. عدم استفاده از نی استفاده از نی بعد از کشیدن دندان می‌تواند مانعی برای لخته شدن خون باشد؛ در واقع نی با ایجاد یک فشار منفی در دهان، می‌تواند همانند خارج کردن آب دهان با شدت، لخته تازه تشکیل شده را به سرعت از جای خود خارج کند. بنابراین تا چند روز بعد از کشیدن دندان از نی استفاده نکنید تا لثه دچار خونریزی نشود.
 2. عدم استعمال دخانیات مصرف دخانیات می‌تواند باعث از بین رفتن لخته خون شود و همچنین با گسترش مواد شیمیایی مضر در اطراف زخم، عفونت دردناکی را به وجود بیاورد.
 3. اجتناب از خوردن نوشیدنی‌های داغ و گاز دار نوشیدنی‌های داغ و گاز دار می‌توانند سبب از بین رفتن لخته خون شوند. نوشیدنی‌های داغ در واقع عکس بستنی یخی عمل می‌کنند و با گشادتر کردن رگ‌های آن ناحیه، تشکیل لخته را سخت و سخت‌تر خواهند کرد. علاوه بر این گرما می‌تواند را افزایش دهد.
 4. پرهیز از فعالیت‌های سنگین پس از درمان سعی کنید از فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید تا خونریزی لثه کاهش یابد.
 5. دقت در مسواک زدن در صورتی که جای خالی دندان را به درستی مسواک نزنید، احتمال دارد لخته دندان از بین رفته و لثه مجدد دچار خونریزی شود.
 6. پرهیز از لمس جای خالی دندان با زبان برای اینکه روند بهبود به درستی انجام شود و لخته خون از بین نرود، از لمس جای خالی دندان کشیده شده با زبان اجتناب کنید. لمس لثه با زبان می‌تواند باعث شروع مجدد خونریزی آن شود.
 7. عدم مصرف آسپرین از مصرف آسپرین خودداری نمایید، زیرا آسپرین به دلیل اینکه خاصیت رقیق کنندگی خون را دارد، می‌تواند مانع تشکیل لخته خون شود. در این صورت خونریزی شدید می‌شود. البته بیمارانی که به دلیل مشکلات قلبی و عروقی مجبور به مصرف این چنین داروهایی هستند، باید دندانپزشک خود را از این موضوع مطلع سازند تا راهکارهای موثر را در اختیارشان قرار دهد.
 8. پرهیز از صحبت کردن زیاد در چند ساعت اول پس از کشیدن دندان، سعی کنید تا چند ساعت زیاد صحبت نکنید تا خونریزی سریع‌تر بهبود یابد.

مراقبت‌های روز اول بعد از کشیدن دندان برای پیشگیری از خونریزی

؟ در زیر به نکات و مراقبت‌هایی که در روز اول پس از این درمان باید به آن‌ها توجه داشته باشید، اشاره کرده‌ایم. این موارد عبارت‌اند از:

 1. بر روی محل دندان کشیده شده حداقل تا یک ساعت گاز استریل گذاشته و فشار دهید.
 2. پس از برداشتن گاز استریل دهان خود را با آب سرد بشویید و بستنی بخورید. بستنی در ایجاد لخته خون بسیار کمک دهنده است.
 3. سعی کنید روز اول بعد از جراحی به خصوص در چند ساعت ابتدایی، کمتر صحبت کنید تا فرآیند لخته شدن خون سریع‌تر انجام شود.
 4. دقت داشته باشید که مسواک زدن را نباید ترک کنید؛ اما بهتر است تا چند شب ناحیه مورد نظر را مسواک نزنید. به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و سایر دندان‌ها بسیار ضروری است؛ چرا که می‌تواند به کاهش احتمال عفونت کمک کند.
 5. برای بهداشت دهان و دندان از روز دوم به بعد از دهانشویه و آب نمک استفاده نمایید.
 6. برای کاهش درد و خونریزی از کمپرس یخ در فواصل زمانی 10 دقیقه استفاده نمایید.
 7. جهت کاهش درد می‌توانید از استامینوفن استفاده نمایید، اما از مصرف آسپرین و هر داروی دیگری بدون مشورت دندانپزشک خودداری نمایید.
 8. از خوردن غذای سفت و همچنین لمس جای خالی دندان با زبان پرهیز نمایید.

سوالات متداول

 1. خونریزی بعد از کشیدن دندان چقدر طول می‌کشد؟

تا چند ساعت بعد از کشیدن دندان خونریزی طبیعی است. معمولا 1 الی 2 ساعت طول می‌کشد.

 1. بعد از کشیدن دندان چه بخوریم که خونش بند بیاید؟

برای بند آمدن خونریزی بعد از کشیدن دندان خوردن بستنی توصیه می‌شود.

 1. چرا بعد از کشیدن دندان خونریزی قطع نمی‌شود؟

علت بند نیامدن خون بعد از کشیدن دندان معمولا به دلیل مشکلات انعقاد خون و تشکیل نشدن لخته پیش می‌آید. چنانچه این خونریزی بعد از 8 تا 12 ساعت پس از انجام این درمان متوقف نشود، باید حتما مشکل را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

 1. آیا چای کیسه ای برای خونریزی دندان موثر است؟

چای کیسه ای مرطوب شده جهت جلوگیری از خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان، تاثیر بسزایی دارد. برای این کار چای کیسه ای را مرطوب کرده و پس از خنک شدن آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. در این صورت به دلیل وجود تانیک اسید موجود در چای که خاصیت ضد درد و انقباض دهندگی دارد، باعث قطع خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان می‌شود.

 1. آیا خونریزی بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

به طور معمول برای جراحی دهان و دندان، دندانپزشک مقداری از لثه را برش می‌دهد که این برش سبب خونریزی می‌شود، بنابراین امری طبیعی است. نکته مهم برای این اتفاق، کنترل خونریزی است که دندانپزشک متخصص از همان ابتدا کنترل خونریزی را آغاز کرده و پس از اتمام کار تمام نکات و مراقبت‌های لازم جهت جلوگیری از خونریزی را به شما می‌دهد.

 1. آیا تعویض گاز استریل روی دندان کشیده شده در فاصله زمانی کوتاه صحیح است؟

گاز استریل باید حدود 1 الی 2 ساعت روی ناحیه مورد نظر بماند، زیرا در صورت سریع تعویض کردن گاز استریل لخته تشکیل شده از بین رفته و خونریزی تشدید می‌گردد.

زیبایی همچون ، ،  و ،  و  و  … استفاده کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا