ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

درمان سریع لک صورت بارداری

دوران بارداری را می توان دوران تغییرات و تحولات شگفت انگیز دانست. در این بازه زمانی طلایی و استثنایی علاوه بر تغییرات شگرف درونی، تغییراتی در ظاهر مادران باردار نیز پدیدار می شود. در حالی که بسیاری از بانوان معتقد هستند که در این دوران به زیبایی خاصی دست یافته اند و چهره و شرایط ظاهری آن ها به طرز باورناکردنی دچار تغییرات مثبت شده است، عده ای دیگر نیز از شرایط نابسامان ظاهری خود در این دوران گلایه دارند.همانطور که می دانید در دوران حاملگی مادر دچار نوسانات هورمونی بسیار زیادی می شود و و عدم تعادل هورمونی پیامدهای زیادی دارد.

معرفی 8 روش موثر برای درمان لک صورت در بارداری | لنداسپا

یکی از این پیامدها ایجاد لکه هایی بر روی پوست صورت است. این لکه های صورت در زمان بارداری به “ملاسما” شهرت دارند. عدم رضایت بانوان باردار از ظاهر خود به دلیل ایجاد این لکه ها، آن ها را ناگزیر به جست وجو در میان روش های درمان لک صورت در بارداری مختلف می کند تا ترفندی مناسب برای از بین بردن این لکه ها که عده ای آن ها را به منزله آسیب های پوستی می دانند، پیدا کنند.

اما بسیاری از این تیرگی های پوستی پس از بارداری یا در حین آن از بین می رود و نباید باعث نگرانی و اضطراب بیش از حد در شما شود. در ادامه این مقاله سعی داریم شما را به شکل دقیق تر با این نوع لکه های پوستی که در دوران بارداری ایجاد می شود آشنا کنیم و شیوه های درمان آن را توضیح دهیم.

علت لک صورت در بارداری

همانطور که اشاره شد تغییرات هورمونی سبب ایجاد تاثیرات مختلف در بخش های گوناگون بدن می شوند که پوست نیز جزئی از آن ها است. حال اگر این نوسانات هورمونی به دوران بارداری مرتبط باشد لکه هایی که بر روی پوست صورت ایجاد می شوند لکه های بارداری نام می گیرند که اغلب از “ملاسما” ناشی می شوند.

وجود این پلاسما ها بر روی پوست و خصوصا پوست صورت ممکن است بانوان را آزرده خاطر کرده و سبب القای تاثیراتی چون عدم اعتماد به نفس شود و در نحوه ارتباط آن ها با دیگر افراد اختلال ایجاد کند. به همین جهت لازم است در دوران بارداری پیگیری ها و مراقبت های لازم به منظور پیشگیری یا درمان این تیرگی های پوستی انجام شده و از توصیه های متخصص پوست بهره گرفته شود.

ملاسما چیست و چگونه بر روی پوست ایجاد می شود؟

در پاسخ به این سوال کلیدی باید اظهار داشت که ملاسما (کلوآسما) زمانی بر روی سح پوست پدیدار می شود که ملانین یا رنگدانه های پوستی در داخل سلول های پوست تجمع یابند. گرچه ملاسما به شکل اختصاصی در بانوان اتفاق نمی افتد و ممکن است پوست آقایان را نیز درگیر کند اما احتمال ایجاد این لکه ها در خانم ها به نسبت آقایان 90 درصد است.

لکه های پوستی یا ملاسما در دوران بارداری غالبا نواحی مشخصی مانند پیشانی، روی بینی و گونه ها را در بر می گیرد و می توان اذعان داشت که بیش از 50 درصد خانم ها در دوران بارداری به چنین تغییرات پوستی دچار شده و شاهد ایجاد لکه ها و تیرگی های ملاسما بر روی پوست خود خواهند بود. این نوع تیرگی ها برای برخی افراد بیشتر و پررنگ تر است، اما در عده ای نیز کمتر بروز می یابد.

باید توجه داشت که مهم ترین عامل در تشدید این لکه ها برخورد مستقیم اشعه های نور ماورای بنفش به پوست است. البته گرما و تغییرات آب و هوایی نیز بر روی میزان این نوع لکه ها اعمال اثر می کند؛ چراکه این نوع تیرگی های پوستی در گرما پررنگ تر و برجسته تر هستند اما در سرما شاهد کمرنگ تر شدن آن ها خواهید بود.

دلایل ایجاد لک یا ملاسما روی پوست

از عمده دلایل ایجاد لک یا ملاسما روی پوست در دوران بارداری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوسانات هورمونی ناشی از بارداری
  • نوسانات هورمونی ناشی از بلوغ
  • تاثیرات ناشی از تخمدان پلی کیستیک
  • ژنتیک و وراثت
  • بیماری های مختلف مانند بیماری های پوستی مزمن یا بیماری های مربوط به غده تیروئید
  • قرار گرفتن در معرض تابش شدید نور خورشید
  • استفاده از برخی داروها که عوارضی مربوط به تغییرات پوستی دارند

زمان شروع لک در دوران بارداری

زمان آغاز این نوع تغییرات پوستی چندان مشخص نیست و نمی توان برای آن ها محدوده زمانی خاصی را تعیین کرد. لکه های بارداری ممکن است با نخستین نوسانات هورمونی ظاهر شده و با تشدید این تغییرات به مقدارشان افزوده شود.

نکته ای که در این میان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است این است که در هر زمان از دوره بارداری باید منتظر ایجاد تغییرات مختلف باشید و ایجاد تاثیرات گوناگون روی پوست نیز از جمله این تغییرات است. لذا مراقبت های لازم باید در تمام طول بارداری در دستور کار قرار گیرد تا بتوانید بهتر و مناسب تر با تاثیرات این اختلالات پوستی مقابله کنید.

لک صورت در بارداری نشانه چیست؟

لکه هایی که در دوران حاملگی بر روی صورت مادران باردار پدید می آید در واقع نشانه ای از تغییرات متابولیکی و هورمونی در این زمان است. در ابتدای این دوران شدت و میزان این نوع تغییرات کمتر است اما با گذشت زمان عدم تعادل در هورمون ها و افزایش مقدار آن سبب ایجاد تغییرات مختلف و غالبا ناخوشایند بر روی پوست، موها، ناخن ها و … می شود.

بنابراین اصلی ترین منشا ایجاد این تغییرات و تاثیرات پوستی بر هم خوردن تعادل هورمون ها است و گاهی میزان این برهم خوردگی و عدم تعادل به حدی زیاد است که سبب آزار مادران در دوران بارداری می شود. ریزش موی شدید و جوش ها و تیرگی هایی که پوست بدن و خصوصا صورت را درگیر می کند از مهم ترین مصادیق آن است.

تعداد این جوش ها و لک ها بر روی صورت گاهی به قدری زیاد است که از آن با عنوان “ماسک یا نقاب” بارداری یاد می شود. البته باید توجه داشت که این عوارض پوستی غالبا 6 ماه یا نهایتا یک سال پس از زایمان به طور کلی از بین می روند؛ لذا ضمن مراقبت های لازم باید آرامش خود را حفظ کرده و دچار استرس نشوید.

لک در دوران بارداری، نشانه ای طبیعی!

بارداری نشانه های بسیاری دارد که می توان آن ها را با توجه به تغییراتی که در این زمان در بدن اتفاق می افتد بدیهی دانست. وجود لکه و تیرگی بر روی پوست نیز یکی از این تغییرات طبیعی است و نباید آن را با نشانه های خطر اشتباه گرفت. در دوران حاملگی سطح ترشح هورمون ها افزایش می یابد و به همین سبب تولید رنگدانه و ملانین به واسطه ملانوسیت های پوستی بیشتر می شود

و پیامد تولید بیشتر ملانین ها ایجاد تیرگی هایی بر روی پوست است. این تیرگی ها زمانی که پوست صورت را در بر می گیرند آزار دهنده می شوند و به سبب تقابلی که با زیبایی ظاهری افراد دارند ممکن است غیر طبیعی به نظر برسند؛ در صورتی که چنین نیست و نباید سبب ایجاد نگرانی در افراد شود.

لک صورت در زمان بارداری و جنسیت جنین

در ذهن بسیاری از مادران در دوران بارداری این سوال مطرح می شود که آیا میان لکه های پوستی ایجاد شده بر روی صورت، گردن، دست ها و سایر قسمت های بدن با جنسیت جنین ارتباطی وجود دارد یا نه. اعتقادات قدیمی و اغلب خرافه گرایانه ای که در این مورد بیان می شود حاکی از آن است که جنین دختر سبب ایجاد لکه ها و عوارض پوستی می شود و با لطمه زدن به زیبایی مادر، زیبایی او را از آن خود می کند و چنانچه مادر دچار لک، تیرگی، جوش یا آکنه های پوستی شود، احتمال بالایی دارد که فرزند دختری در راه باشد.

اما باید توجه داشت که این اعتقادات عامی با اصل و اساس تعیین جنسیت جنین ارتباطی ندارد و قطعا بیان کردن آن ها بر پایه علم صورت نرگفته است. لذا نمی توانید ایجاد لکه ها و تیرگی ها بر روی پوست خود را نشانه ای برای معین کردن جنسیت جنین بدانید.

جلوگیری از لک صورت در زمان بارداری

اما مهم ترین نکته ای که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم، جلوگیری از ایجاد لکه های پوستی در زمان بارداری است. در این قسمت روش های پیشگیری از ایجاد لکه های پوستی در زمان بارداری را به شما معرفی می کنیم:

از کرم های ضد آفتاب مخصوص دوران بارداری استفاده کنید

توجه داشته باشید برای افرادی که پوست های حساس دارند و در دوران بارداری خطر ایجاد لکه های شدید بر روی پوست آن ها زیاد است، استفاده از کرم های ضد آفتاب مخصوص گزینه بهتری است. این کرم ها فاقد کرم پودر هستند و به همین سبب با نام غیر رنگی شناخته می شوند. این نوع کرم ها دارای SPF بالای 50 هستند و بهتر است در فرمولاسیون آن ها ترکیب اکسید آهن وجود داشته باشد.

تلفیق اکسید آهن با کرمی که ویژگی هایی مانند SPF بالای 50 دارد برای جلوگیری از ایجاد لکه های بارداری بسیار موثر است. توجه کنید که این کرم باید در تمام طول روز و به مقدار مناسب بر روی تمام قسمت های پوست صورت استفاده شود و در بازه های زمانی دو ساعته نیز تجدید شود.

از کرم های ضد لک و روشن کننده پوست استفاده کنید

توجه کنید که استفاده از کرم هایی که در ساختارشان از هیدروکینون استفاده شده است برای دوران بارداری مناسب نیستند و لذا باید از استفاده آن ها پرهیز کنید. بهتر است برای پیشگیری از ایجاد لکه و تیرگی بر روی پوست در دوران بارداری از کرم های ضد لک استفاده کنید و فرمولاسیونی را به کار بگیرید که حاوی روشن کننده های پوست باشند. ترکیبات درج شده بر روی کرم ها، ماسک ها، لوسیون ها و ژل هایی که به پوست صورت خود می زنید را مطالعه کنید تا حاوی مواد مضر برای پوست شما در این دوره نباشند.

از آبرسان های مناسب و نوشیدنی ها برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده نمایید

کسانی که جنس پوست آن ها خشک است به نسبت افرادی که پوست چرب دارند بیشتر مستعد ایجاد لک در دوران بارداری هستند. لذا لازم است در این دوران با نوشیدن آب کافی و مصرف آب میوه های طبیعی رطوبت پوست را افزایش داده و کرم های آب رسان با کیفیت بالا را برای رفع خشکی پوست مورد استفاده قرار دهید.

از تابش مستقیم اشعه های نور خورشید دور بمانید

تاثیرات نور مستقیم خورشید را می توان از اصلی ترین عوامل ایجاد آسیب های پوستی برای همه افراد دانست و چنانچه فرد مستعد ایجاد این عارضه های پوستی باشد خطرات نور آفتاب تجدید خواهد شد. بنابراین لازم است برای جلوگیری از ایجاد لکه ها و آکنه های پوستی در دوران باردای ازتابش مستقیم آفتاب دور بمانید، در ساعات آفتابی روز در خانه بمانید و در صورت لوزم از کلاه آفتاب گیر و عینک دودی استفاده کنید.

استفاده از قرص های ضد بارداری را کنار بگذارید

چنانچه پیش از دوران حاملگی و اقدام به بارداری از قرص های ضد بارداری استفاده کرده باشید احتمال ایجاد لکه های پوستی بر روی بخش های مختلف بدن بیشتر خواهد شد.اما در صورتی که لکه ها در دوران بارداری بر روی صورت ایجاد شوند برای درمان و از بین بردن آن ها از چه ترفندهایی باید استفاده کرد؟

استفاده از روش کربوکسی تراپی

از روش های نوین و علمی برای رفع عارضه هایی که در دوران بارداری پوست را درگیر می کند روش کربوکسی تراپی است که بدون ایجاد عوارض جانبی تاثیر چشمگیری در از بین بردن این لکه ها و تیرگی ها از سطح پوست خواهد داشت. این شیوه به تنهایی یا در کنار روش های درمانی مکمل در از بین بردن ملاسمای پوستی اثرگذار است.

استفاده از روش لیزر

چنانچه لکه های پوستی ناشی از تغییرات هورمونی در دوره بارداری به شکل برجسته بر روی صورت ظاهر شود و با سایر شیوه های درمانی رفع نشود، استفاده از روش لیزر می تواند کارساز باشد. کلینیک تخصصی پوست و مو ما با بهره گیری از کادری متعهد و پزشکان متخصص و مجرب در زمینه خدمات پوست و مو؛ با به کارگیری جدیدترین تجهیزات و به روزترین دستگاه های دنیا در فضایی دلنشین و امن همراه و پشتیبان شما عزیزان است.

دکمه بازگشت به بالا