ترندهای کسب و کارعمومی

دستگاه چاپ تامپو بر روی چه اقلامی چاپ می کند؟

چاپ تامپو چیست؟

چاپ تامپو یکی از ساده ترین، به صرفه ترین و در عین حال محبوب ترین روش های چاپ بر روی اجسام سه بعدی مختلف است. در چاپ تامپو نیازی به سیستم های دیجیتالی، کامپیوتری یا حرارت برای چاپ وجود ندارد. تامپو به دلیل هزینه های چاپ بسیار پایین ، امکان چاپ بر روی انواع اجسام با شکل های مختلف و امکانات بسیار زیادی که این روش چاپ در اختیار افراد قرار می دهد جزو محبوب ترین روش های چاپ است.

تاریخچه چاپ تامپو

روش چاپ تامپو سالیان درازی است که در کشور های مختلف استفاده میشود. اگر به گذشته بازگردیم ، روش تامپو برای اولین بار در کشور سوئیس به منظور ساخت صفحه ساعت ابداع شده است. دستگاه چاپ تامپو برای نخستین بار در دهه 60 میلادی ساخته شد. دستگاه مورد نظر توسط یک موتور الکتریکی کار می کرد. با اینکه زمان بسیار زیادی از به کارگیری روش چاپ تامپو می گذرد، اما این روش همچنان محبوبیت خود را در سراسر دنیا حفظ کرده است و برای چاپ بر روی اجسام و سطوح مختلف استفاده می گردد. در ادامه شما را با ویژگی ها و بخش های مختلف چاپ تامپو آشنا خواهیم کرد و به بررسی تخصصی دستگاه چاپ تامپو رومیزی میپردازیم. با نیکو چاپ همراه باشید.

دستگاه چاپ تامپو چیست؟

دستگاه چاپ تامپو وسیله‌ای است که با آن فرایند چاپ انجام می‌شود. امروزه با رونق صنعت چاپ دستگاه‌های چاپ تامپو نیز پیشرفته شده‌اند. از جمله اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به دستگاه چاپ تامپو دستی، دستگاه چاپ تامپو نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک صنعتی اشاره کرد. این ابزار پیشرفته به آسانی و در کمترین زمان کار چاپ را انجام می‌دهند و دیگر نیازی به صرف وقت بسیار نیست.

لازم است بدانید که در دستگاه‌های چاپ تامپو پد ژلاتینی قرار دارد که به صورت دستی یا اتوماتیک تصویر را به سطح منتقل می‌کند. برای هر رنگی که استفاده می‌شود معمولا پد مخصوص به کار برده می‌شود. به نحوی که برای نوشته‌های آبی رنگ و طرح قرمز رنگ از دو پد مجزا استفاده می‌شود. پدهای به کار رفته نیز به سه دسته نرم، سخت و معمولی تقسیم می‌شوند. لذا اگر قصد انجام این پروسه را دارید بهتر از از چگونگی دقیق آن در مورد رنگ و ابزار آگاهی پیدا کنید.

کاربرد دستگاه چاپ تامپو و اجسام قابل استفاده در این دستگاه

همانطور که پیش تر نیز بیان کردیم، چاپ تامپو محدوده استفاده بسیار گسترده ای دارد. با توجه به اینکه روش چاپ تامپو مبتنی بر انتقال جوهر توسط یک پد سیلیکونی و نرم می باشد، این امکان وجود دارد که برای اجسام با جنس های مختلف و حتی با سطح دارای برآمدگی یا فرورفتگی نیز استفاده شود. بنابر این شما به راحتی میتوانید از دستگاه چاپ تامپو رومیزی  برای چاپ بر روی مواد مختلف مانند پلاستیک ، شیشه ، فلز و… استفاده نمایید.

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از چاپ تامپو در وسایل تبلیغاتی مانند خودکار، سرکلیدی، فلش مموری، لامپ، پلاک های فلزی یا پلاستیکی و … میباشد.

اقلام مورد نیاز در روند چاپ

1_کلیشه

2_ پدهای سیلیکونی

3_فیکسچر

پدهای سیلیکونی و کاربرد آن

این پدها که یکی از واجبات روش چاپ تامپو هستند وظیفه انتقال طرح از کلیشه به روی سطح چاپ را بر عهده دارند. پدهای سیلیکونی ابعاد و اشکال مختلفی داشته و انتخاب آنها متناسب با محصول مدنظر صورت می گیرد. به طور کلی پدها یا بالشتک های سیلیکونی را می توان در 3 دسته تقسیم بندی کرد.

  • پدهای نرم: از این پدها برای اجسامی با بدنه ضعیف استفاده می شود تا در حین چاپ صدمه ای به محصول وارد نشود.
  • پدهای معمولی: کاربردی ترین پدهای سیلیکونی پدهای معمولی هستند و برای چاپ روی بسیاری محصولات کاربرد دارند.
  • پدهای سخت: این پدها برای چاپ روی اجسامی با بدنه سخت و یا در موارد ویژه کاربرد دارند.

کلیشه چیست؟

کلیشه یک قالب از فرم و طرح چاپ می باشد که به منظور چاپ روی سطوح مختلف مورد نیاز است. در واقع کلیشه ورقی قابل انعطاف است و از مدل ها یا جنسیت های مختلفی تشکیل می شود که متناسب با چاپ های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. فرم چاپ بالشتکی اغلب به صورت صاف است و از نوع فرم های گود می باشد.

انواع مختلف کلیشه

1_ کلیشه فولادی

2_ کلیشه فلزی

3_ کلیشه فتوپلیمری

4_ کلیشه سرامیکی

در بین همه این مدل ها کلیشه فلزی کاربرد بیشتری دارد. لازم به ذکر است ابعاد و اندازه کلیشه ها متناسب با دستگاه انتخاب خواهد شد. ضخامت آنها نیز وابسته به تعداد و تیراژ چاپ تامپو می باشد.

ساخت کلیشه

در ابتدا طرح مورد نظر را در نرم افزارهای طراحی همچون کورل یا فتوشاپ ترسیم می کنیم سپس آن را روی کاغذ کالک پرینت گرفته و یا فیلم لیتوگرافی تهیه می کنیم

برای ساخت کلیشه در روند چاپ تامپو می توان از شیوه های لاک مایع و یا لمینت استفاده نمود.

در ادامه طرح را روی سطح کلیشه مدنظر قرار داده و به وسیله میزهای مخصوص نور UV به آن تابانده می شود.

پس از پشت سرگذاشتن این مرحله فرم چاپ نمایان می شود. ضروری است در این گام سطح کلیشه را به اسید آغشته کرد. در پایان خواهید دید طرح چاپ فاکتور به خوبی روی کلیشه منتقل شده است.

فیکسچر چیست؟

فیکسچر نیز از لوازم مورد نیاز در مراحل چاپ تامپو می باشد و وظیفه مشخص کردن محل دقیق زمینه چاپ در هنگام قرار گیری پدهای سیلیکونی را بر عهده دارد استفاده از فیکسچر باعث می شود چاپ در دقیق ترین محل ممکن حک شود.

مراحل چاپ تامپو

چاپ نامیرا – مرکز تخصصی چاپ تامپو

1_ در فرآیند چاپ تامپو ابتدا لازم است طرح مدنظر در نرم افزارهای طراحی ترسیم شود این کار توسط افراد مسلط به نرم افزارهای مرتبط صورت خواهد گرفت.

2_ در مرحله بعدی نیاز به ساخت وسایلی مانند کلیشه و فیکسچر می باشد. این موارد از اقلام ضروری هستند و ساخت دقیق آنها تاثیر مستقیمی در کیفیت و زیبایی کار خواهد داشت. پیش تر به معرفی مختصری از این وسایل پرداخته ایم.

3_ در این مرحله باتوجه به مشخصات و جنسیت جسمی که نیازمند چاپ است رنگی متناسب و سازگار را انتخاب می کنیم. انتخاب رنگ مناسب در کیفیت و دوام این فرآیند تاثیر زیادی دارد.

4_ پس از آماده سازی لوازم مورد نیاز و انتخاب رنگ مناسب، کلیشه آغشته به رنگ می شود (جوهر در محل هایی از کلیشه که طرح چاپ واقع شده است قرار می گیرد) سپس بالشتک یا همان پدهای سیلیکونی با کلیشه تماس برقرار می کند در نتیجه رنگ از روی کلیشه به بالشتک منتقل می شود. در ادامه روند چاپ تامپو، بالشتک روی زمینه مدنظر قرار گرفته و همانند مهری طرح را روی جسم منتقل کرده و به چاپ می رساند.

نکته مهم

در فرآیند چاپ تامپو بالشتک یا همان پدهای سیلیکونی که وظیفه چاپ را بر عهده دارند قابل انعطاف بوده و می تواند روی سطوح مختلفی نشسته و فرآیند چاپ را انجام دهند. در برخی از موارد به دلیل ناهموار بودن اجسام به منظور جلوگیری از تغییر شکل آنها لازم است از فضای داخلی آنها قالبی تهیه شود تا هنگام فشار بالشتک جسم تغییر شکل ندهد. این پدها در دستگاه چاپ پارچه نیز کاربرد فراوانی دارند.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا