ترندهای کسب و کارعمومی

قیمت چاپ پلات لمینت در آبان 1401

چاپ پلات و لمینت چیست و چه کاربردی دارد؟

چاپ پلات و لمینت چیست؟چاپ پلات به عنوان یکی از انواع چاپ های دیجیتال شناخته می شود. به طور کلی دو روش اصلی برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد که یکی چاپ افست و دیگری چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال روشی سریع و با کیفیت بسیار می باشد که معمولا در تیراژ های چاپ پایین مورد استفاده قرار می گیرد. پلات در واقع چاپ دیجیتالی است که به عنوان چاپ عریض شناخته می شود. به این معنا که برای چاپ انواع پوستر و تصاویر با عرض بسیار زیاد از چاپ پلات استفاده می شود.

معمولا از چاپ پلات و لمینت با هم استفاده می شود. لمینت نوعی پوشش است که برای افزایش استحکام بیشتر کاغذی که چاپ پلات روی آن انجام شده مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان اشاره نمود که چاپ پلات و لمینت بهترین روش برای چاپ یک محصول با کیفیت و محافظت آن در برابر فشار، چروکیدگی، عوامل محیطی و مواردی از این قبیل می باشد.

معمولا چاپ پلات برای فضای داخلی و چاپ های عریضی استفاده می شود که در آن ها کیفیت به عنوان مهم ترین آیتم مطرح می شود. منظور از عریض بودن، داشتن عرضی بین یک تا یک و نیم متر است که در این حالت پلاتر به کمک شما خواهد آمد. پلاتر نوعی چاپ گر دیجیتالی است که برای چاپ پلات و لمینت از آن استفاده می گردد.

این دستگاه از انواع دستگاه های جوهر افشان پایه آب بوده به این معنا که حلال جوهر در آن ها آب می باشد. نحوه عملکرد دستگاه به این صورت است که طراحی انجام شده توسط کامپیوتر به ریز پردازنده های پلاتر منتقل شده و هد های موجود در دستگاه رنگ را بر اساس طرح از مخازن موجود به روی کاغذ می آورند و تصویری با کیفیت و رنگ بندی های کاملا مشابه با طرح اصلی ایجاد می گردد. محصول نهایی دستگاه پلاتر نسبت به چاپ افست دارای کیفیتی بسیار بالاتر می باشد.

برای چاپ پلات و لمینت محدودیت خاصی از لحاظ طول وجود نداشته و تا طول های سی متر هم امکان چاپ وجود دارد اما عرض های بیش از یک و نیم متر را نمی توان با این روش چاپ نمود. یکی از استفاده هایی که از چاپ پلات و لمینت می شود تولید استند های نمایشگاهی، انواع پوستر و تبلیغات چاپی بر روی بوم است. علاوه بر این ها در تهیه نقشه های با سایز بزرگ، تخته شاسی ها و سایر مواردی در این مجموعه می تواند استفاده گردد.

در چاپ پلات و لمینت معمولا از کاغذ کوتد استفاده می شود. این کاغذ دارای بافت و مواد پوششی خاصی است که اجاره می دهد جوهر بر روی آن پخش نشده و تا زمانی که آب آن تبخیر گردد و به اصلاح خشک شود به همان حالت باقی بماند.

چاپ های لارج فرمت

چاپ لارج فرمت جهت تبلیغات محیطی در ابعاد بزرگ و بصورت رول انجام می پذیرد و به دو دسته indoor،out doorتقسیم می شود،دستگاههای  چاپ لارج فرمت تا عرض 2 متر و چاپ واید فرمت تا سایز 3 تا 5 متر است ،معمولا محصول چاپ شده برای دوام بیشتر باید لمینیت شود.

I)چاپ بنر

حداکثر عرض چاپ 3300 میلی متر و طول نامحدود می باشد و کاربرد آن در تبلیغات محیطی می باشد از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه است.

از لحاظ کیفی چاپ بنر های مجموعه طراحی چاپ و تبلیغات چاپ سانترال به سه بخش تقسیم می شود :

الف )بنر 10 انس    ب)بنر 13 انس   پ)بنر استار

در عرض های بالا می توان از 2 یا چند تکه و چسباندن کنارهم استفاده کرد .

II)چاپ فلکس

چاپ فلکس مانند چاپ بنر بر روی جنس فلکسی انجام می پذیرد و جهت تبلیغات محیطی است ولی چون هزینه آن بالا تر می باشد و دارای طول عمر بیشتری است و در تابلو مغازه ها و تبلیغات معمر تر و موثر تر مورد استفاده قرار می گیرد .متریال قلکسی به نحوی است که نور را از خود عبور می دهد در حالی که بنر این قابلیت را ندارد .

III)پلات کوتد و فتوگلاسه

پلات کوتد و فتوگلاسه بر روی کوتد و فتوگلاسه به صورت رول جهت استفاده در پوستر های عریض با تعداد کم که در چاپ افست مقرون به صرفه نیست انجام می پذیردو مجموعه چاپ طراحی و تبلیغات چاپ سانترال با استفاده از پیشرفته ترین دستگاهها اقدام به چاپ کوتد و فتوگلاسه با بهترین کیفیت می نماید .

IV) پلات و کوتد لمینت

در چاپ پلات و کوتد لمینت  ابتدا چاپ بر روی کاغذ های کوتد و فتوگلاسه انجام می پذیرد و لمینت با استفاده از طلق یا PVCانجام می گیرد که مورد استفاده آن در استندهای تبلیغاتی و یا تابلوهای دیواری می باشد.

V)چاپ روی پارچه

چاپ روی پارچه  همانطور که از اسم آن معلوم است برای پارچه جهت دیوار آویز های مذهبی ویا انواع پرچم انجام می پذیردو قابلیت چاپ 4 رنگ تصویر را دارد.

VI) چاپ استیکر

چاپ استیکر  بصورت رول روی استیکر(کاغذ پشت چسبدار) انجام می پذیرد.

VII) سایر چاپ های لارج فرمت

چاپ دیجیتال چیست؟

در چاپ دیجیتال خبری از واسطه‌ها برای ارسال اطلاعات به پرینتر نیست. در چاپ دیجیتال اطلاعات بر پایه یک بیت مپ (یک صفحه شطرنجی) در قالب فایل‌های ی دی اف، TIFF و… به پرینتر منتقل می‌شود. پرینتر هم همان رنگ‌ها و جزئیات را در پیکسل‌های مختلف چاپ می‌کند. چاپ دیجیتال انواع مختلفی دارد که از مه‌ترین آن‌ها می‌توانیم به چاپ دیجیتال نوری، پاپ دیجیتال لیزری، چاپ دیجیتال حرارتی و… اشاره کرد. چاپ دیجیتال را ازنظر ابعاد می‌توانیم به سه دسته تقسیم کنیم:

  • چاپ دیجیتال متوسط: انواع کارت ویزیت، لیبل، بروشور و کاتالوگ معمولا که در ابعاد 33*48 یا A3 چاپ می‌شود.
  • چاپ دیجیتال عریض: انواع بنرهای تبلیغاتی و ساختارهای چاپی که در محیط‌های باز استفاده می‌شوند، با این ابعاد چاپ می‌شود. که حداقل 150 سانتی‌متر و حداکثر 500 سانتی‌متر عرض دارد.
  • چاپ دیجیتال بزرگ: انواع پوسترها یا تصاویر بزرگ با عرض حداکثر 150 سانتی‌متر و یا بزرگ‌تر ا ابعاد A3 در این زیرشاخه قرار می‌گیرند.

تفاوت‌های چاپ دیجیتال و افست از مناظر مختلف

یکی از پرکاربردترین انواع چاپ است که هنوز محبوبیت بالایی دارد، در بخش زیر برای درک بهتر فواید چاپ دیجیتالی به سراغ مقایسه چاپ افست و چاپ دیجیتال رفتیم.

جنس و نوع کاغذ به کار برده شده: در چاپ افست می‌توان از هر نوع کاغذی بدون توجه به نوع، جنس و گرماژ استفاده کرد. اما در چاپ دیجیتال برای استفاده از کاغذهای مختلف بدون توجه به ساختار آن محدودیت وجود دارد.

هزینه: از لحاظ قیمت در تعداد کم چاپ، چاپ دیجیتال بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از چاپ افست بوده است.

سرعت: سرعت فرآیند چاپ افست بیشتر از دیجیتال است. اما در تعداد چاپ پایین‌تر از ۱۰۰ جلد به خاطر حذف راه‌های مرتبط به لیتوگرافی، خروجی و تنظیمات دستگاه‌ها، زمان صرف شده برای چاپ دیجیتال کمتر از چاپ افست است. البته اگر تعداد چاپ بالاتر از 100 باشد، ماجرا متفاوت است و زمان به سود چاپ افست است.

کیفیت: درکل می‌توان گفت کیفیت چاپ تک‌رنگ مشکی در دیجیتال بالاتر از افست است ، اما اگر چاپ تک‌رنگ مشکی در چاپخانه‌های جدید تاسیس شده یا دارای دستگاه‌های جدید، چاپ شود که در این زمان کیفیت چاپ افست بالاتر از دیجیتال است.

دقت: از نظر دقت چاپ تفاوتی بین دیجیتال و افست دیده نمی شود به طوری که فرایند مربوط به اپراتور دستگاه و تنظیمات دستگاه در دو سبک چاپ است و ارتباطی به نوع چاپ ندارد.

مزایای چاپ دیجیتال که نمی‌توان از آن‌ها گذشت

امکان چاپ در تیراژ کم: ازآنجایی‌که در چاپ دیجیتال امکان ارسال مستقیم اطلاعات از کامپیوتر به پرینتر وجود دارد، بنابراین می‌توان تعداد پرینت را محدود کرد بدون اینکه هزینه‌ها افزایش پیدا کند. در این حالت به‌راحتی می‌توان از طرح اولیه یک پرینت نمونه گرفت یا انواع کتاب‌ها یا پایان‌نامه‌ها را برای ارزیابی با پرینت دیجیتالی چاپ کرد.

صرفهجویی در زمان و هزینهها: چون مراحل قبل از چاپ مانند لیتوگرافی حذف‌شده‌اند ، فرایند چاپ دیجیتال زمان کمتری می‌خواهد. هزینه چاپ دیجیتال به‌اندازه نسخه‌های چاپی مربوط نیست و برای هر ورق چاپ‌شده میزان معینی در نظر گرفته می‌شود.

امکان چاپ منحصربهفرد: یکی از فواید چاپ دیجیتالی امکان تغییر بخشه‌ای مختلف و درنتیجه منحصربه‌فرد کردن محصول است. مثلاً اگر دوست دارید صفحات یک دفترچه یا تقویم برای دوستانتان متفاوت باشد، می‌توانید این جزئیات را حین چاپ دیجیتال تغییر بدهید بدون اینکه در هزینه نهایی تغییری ایجاد شود.

سایر فواید چاپ دیجیتال:

  • در چاپ دیجیتال نیاز به استفاده از یک اپراتور متخصص مثل سایر انواع چاپ نیست.
  • سرعت این نوع چاپ به خاطر حذف شدن واسطه ها بیشتر است.
  • میزان دور ریز کاغذ و تولید مواد شیمیایی بسیار کمتر است چراکه نیازی به رسیدن به رنگ و یا تنظیمات در زمان چاپ وجود ندارد.

کاربرد چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال برای چاپ انواع بروشورها و فهرست‌ها کاربرد دارد. در این حالت می‌توانید جلد باکیفیتی طراحی کنید، جزئیات مختلف از تخفیف گرفته تا شعار برند را بارنگ‌های تازه و تیز روی کاتالوگ ثبت کنید و با نشان دادن جزئیات مخاطب را میخکوب و جذب کنید. انواع پوسترهای تبلیغاتی را می‌توانید با جزئیات مختلف جهت حضور در نمایشگاه‌ها یا در دفتر کار با کمک چاپ دیجیتال چاپ می‌شوند و به خاطر استفاده از داده‌های کامپیوتری و دقت در جزئیات امکان جذب و دریافت بازخورد بیشتری دارند. اگر قصد تبلیغات با کمک پوستر یا بنر در تعداد و تیراژ کم را دارید، چاپ دیجیتال بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از سایر انواع چاپ‌ها خواهد بود

با خدمات گروه مشاورین طراحی چاپ سانترال آشنا شوید

خدمات مجموعه چاپ سانترال در 7 گروه دسته بندی می‌شود که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

1.      طراحی و گرافیک

طراحی گرافیکی با فتوشاپ، یکی از گسترده ترین بخش‌های خدمات تبلیغاتی است. خدمات طراحی و گرافیک چاپ سانترال شامل طراحی لوگو، طراحی بروشور و تراکت، طراحی ساک دستی، طراحی کاتالوگ، صفحه آرایی و صفحه بندی، طراحی زونکن، طراحی ست اداری، طراحی فولدر، طراحی تجهیزات نمایشگاهی، طراحی جعبه، طراحی کلاسور و طراحی تقویم و سررسید می‌شود.

2.      چاپ جعبه و بسته بندی

هدف اصلی بسته بندی کالاها، محافظت از محصول در برابر صدماتی است که ممکن است در اثر حمل و نقل یا جابجایی و قرار گرفتن در قفسه‌های فروشگاه و… ایجاد شود. خدمات بسته بندی محصول در چاپ سانترال، شامل سه بخش تولید جعبه مقوایی یا جعبه لمینت، جعبه آماده و جعبه هارد باکس می‌شود.

3.      چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال، نسل جدید خدمات صنعت چاپ است که محصولاتی با بهترین کیفیت چاپ را ارئه می‌کند. چاپ سانترال در لاین چاپ دیجیتال خدمات چاپ منو و چاپ کتاب، چاپ سربرگ و پاکت، چاپ پلات لمینت، چاپ لیبل، چاپ روی dvd و cd، چاپ استیکر، چاپ مش و چاپ بک لایت را ارائه می‌کند.

4.      چاپ آفست

سرویس چاپ افست برای انجام پروژه‌های تیراژ بالا ارائه می‌شود، مانند چاپ کاتالوگ، چاپ تراکت و بروشور، چاپ ست اداری، چاپ مجله، چاپ پوستر، چاپ ساک دستی و چاپ فولدر.

5.      زونکن و کلاسور

زونکن‌ها که پیش‌تر به‌ عنوان ابزاری برای آرشیو و نظم دهی اسناد استفاده می‌شدند، اکنون به ابزاری برای تبلیغات یا در واقع هدیه تبلیغاتی تبدیل شده‌اند. چاپ سانترال نیز برای جلب رضایت مشتریان در فهرست خدمات خود چاپ زونکن، چاپ کلاسور و چاپ کالیته را قرار داده است.

6.      سررسید و تقویم

طراحی سررسید و چاپ سررسید اختصاصی یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی هستند که در سال جدید می‌توانید به مشتریان بدهید. چاپ سانترال برای تقویم دیواری، سررسید اروپایی، سررسید وزیری و رقعی، تقویم رومیزی و سررسید لمینت نفیسی آماده ارائه خدمات است.

7.      تجهیزات نمایشگاهی

چاپ سانترال حتی در زمینه خدمات چاپ نمایشگاهی هم فعالیت می‌کند و خدماتی مانند چاپ رول آپ، انواع میز کانتر، فوم برد، پاپ‌آپ، استند کاتالوگ، استند ایکس و… را ارائه می‌کند.

طراحی جعبه و بسته بندی؛ برند خود را به رُخ بکشید

یکی از محبوب‌ترین خدمات چاپ سانترال، خدمات طراحی و چاپ جعبه است. نقش در تبلیغات و بازاریابی، بسیار حائز اهمیت است، چون تاثیر انکار ناپذیری در جذب مشتری دارد. در چاپ سانترال جعبه‌های متنوع و زیبایی را به صنایع مختلفی مانند صنایع آرایشی و بهداشتی، ملزومات پزشکی و دارویی، صنایع غذایی، صنایع پلاستیکی و… به مشتریان ارائه کرده‌ایم. طراحی جعبه‌ها در چاپ چاپ سانترال توسط طراحان خلاق و حرفه‌ای انجام می‌شود.

طراحی و چاپ جعبه آماده؛ یک قدم تا معرفی حرفه‌ای

یکی دیگر از خدمات پرطرفدار چاپ سانترال، است. جعبه‌های آماده فاقد طرح، لوگو و نام برند هستند و معمولاً طراحی ساده‌ای دارند. این جعبه‌ها برای صرفه جویی در زمان، بهینه کردن هزینه‌ها، تست محصول، هدیه دادن و مقاومت بالا به محبوبیت رسیده‌اند. این جعبه‌ها در حداقل تعداد 100 عدد قابل سفارش هستند. در گروه مشاوران چاپ سانترال تاکنون به بیش از 150 شرکت در زمینه‌های فروش کفش، نگهداری شیرینی خانگی، جعبه پیتزا، فروش آنلاین و… خدمات ارائه کرده‌ایم.

دکمه بازگشت به بالا