ترندهای کسب و کارورزشی

کفش های ورزشی که مد روز هستند و از پاهای شما محافظت می کنند!

امروزه داشتن یک کفش تخصصی برای هر نوعی از ورزشی یکی از موراد بسیار واجب برای هر ورزشکاری میباشد. همانطور که میدانید داشتن یک کفش ورزشی مناسب میتواند از پاهای شما به خوبی حمایت کند و ایمنی آنها را تضمین کند. اما آیا انواع کفش ورزشی را میشناسید؟ آیا شما هم قصد خرید بهترین نوع کفش، متناسب با رشته‌ی ورزشی‌تان هستید؟ سعی بر آن دارد تا با کیفیت ترین و مرغوب ترین انواع کفش ورزشی را برای شما به ارمغان آورد.

شما نیز سعی کنید تا ایده آل ترین محصولات را تهیه کرده و آن را مورد استفاده قرار دهید. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد انواع کفش های ورزشی، قیمت و مشخصات انها توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم. با ما همراه شوید. بنابراین می‌توانید در روزی که تمرین کرده‌اید به سراغ خرید کفش ورزشی شیک و بادوام بروید تا در حین تمرین احساس تنگ بودن کفش را نداشته باشید.

کفش های تنفس دسته ای دیگه از انواع کفش ورزشی هستند که به صورت تخصصی برای ورزش تنیس طراحی شده اند. از انجایی که این ورزش به دوندگی زیادی نیاز دارد، کفش های تنیس از مواد با دوامی ساخته شده که میتواند این سختی ها را تحمل کند. تفاوت اساسی میان این کفش ها با کفش های معمولی پنچه پای پهن است. در کفش های تنیس برای اینکه انگشتان فضای کافی داشته باشند یک پنچه پا شبیه کفش های رانینگ طراحی شده. همچین کفشی که انتخاب میکنید باید از وزن سبکی برخوردار باشد تا انرژی شما را هدر ندهد.

انواع کفش ورزشی

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم، هر ورزشی نیاز به یک کفش مخصوص دارد که برای همان ورزش طراحی شده باشد. برای مثال شما نمی‌توانید یک کفش باله را برای تمرینات تنیس بپوشید. انتخاب درست کفش ورزشی به شما کمک می‌کند تا عملکرد ورزشی خود را بهتر و همچنین از بروز آسیب جلوگیری کنید.

۱. کفش مخصوص دویدن : آماده‌ی دویدن هستید؟ هنگامی که می‌دوید، پاهایتان محکم به زمین ضربه وارد می‌کنند، بنابراین شما به کفشی نیاز دارید که کفی مناسبی داشته باشد تا بتواند شوک وارد شده از این ضربه‌ها را به خوبی تحمل کند. کفش‌های دویدن مخصوص حرکت رو به جلو طراحی شده‌اند و از قسمت جلوی پا و پاشنه‌ی پای شما به خوبی محافظت می‌کنند. یک کفش خوب به شما کمک می‌کند تا از کشیدگی تاندون‌ها، شکستگی و زانودرد، کمردرد و مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

۲. کفش مخصوص پیاده‌روی : اگر اهل قدم زدن و پیاده‌روی هستید، باید به دنبال یک کفش سبک باشید. برای جلوگیری از ایجاد درد و کشیدگی در پا، کفش شما باید به نوعی طراحی شده باشد که پشتیبانی کاملی از قسمت سینه‌ی پا و پاشنه به شما ارائه کند. کفش‌هایی که زیره‌شان حالت گردتری دارد یا زیره غلطکی (راکر) هستند، به جابه‌جایی بهتر وزن از پاشنه به انگشتان کمک می‌کنند و می‌توانند انتخاب مناسبی برای پیاده‌روی باشند.

۳. کفش مخصوص تنیس : زمانی که تنیس بازی می‌کنید، لازم است که حرکات سریع و به پهلوها انجام دهید، بنابراین کفش شما باید از داخل و خارج پاهایتان محافظت کند و همچنین مانع از سر خوردن و برهم خوردن تعادل شما شود. علاوه بر این‌ها، کفش شما باید در قسمت سینه‌ی پا انعطاف‌پذیری مناسبی داشته باشد تا حرکت‌های سریع و رو به جلو را راحت‌تر انجام دهید. اگر روی سطح صاف و نرم بازی می‌کنید، یک کفش با کفی نرم‌تر و اگر روی زمین سخت بازی می‌کنید، یک کفش با کفی محکم‌تر انتخاب کنید.

۴. کفش مخصوص تمرینات قدرتی و آمادگی جسمانی : بهترین کفش ورزشی برای این دسته از ورزش‌ها، کفشی است که راحتی، انعطاف‌پذیری و دوام را برای شما تضمین کند. مهم است که با این کفش شما بتوانید به راحتی حرکت کنید، وزنه‌ها را جابه‌جا کنید و حتی بدوید، بدون اینکه نگرانی درباره‌ی آسیب رسیدن به پای خود داشته باشید.

همچنین اگر مربی هستید و در رشته‌های ورزشی مختلفی فعالیت می‌کنید، بهتر است که کفشی را انتخاب کنید که در تمام ورزش‌ها به شما ثبات کافی را بدهد. برای مثال اگر مربی ایروبیک، تنیس و بدنسازی هستید، کفشی را انتخاب کنید که در هنگام حرکت سریع به جلو و پهلو، پرش‌ها و… از داخل و خارج پاهایتان محافظت کند (تعادل شما را برهم نزند) و در عین حال برای انجام حرکات بدنسازی هم وضعیت ایستایی بدن را خراب نکند.

۵. کفش مخصوص دوی کوهستان : آیا به پیاده‌روی و دو در مناطق کوهستانی علاقه دارید؟ کفشی که برای این کار می‌پوشید باید قابلیت مقاومت در برابر آب، خاک، گِل و سنگ را داشته باشد. کفش‌های کوهستانی دارای کفی و عاج مقاوم‌تری به نسبت کفش‌های مخصوص دویدن معمولی هستند. همچنین این کفش‌ها به شما کمک می‌کنند تا راحت‌تر به پهلو حرکت کنید و همچنین هنگام دویدن روی سطوح ناهموار، ایمنی و تعادل خود را به خوبی حفظ کنید.

۶. کفش مخصوص بسکتبال : ورزش بسکتبال نیاز به کفشی دارد که زیره‌ی آن ضخیم و مقاوم باشد تا بتوانید به راحتی بپرید و هنگام آمدن روی زمین ثبات کافی داشته باشید. کفش‌های ساق بلند در هنگام بالا و پایین پریدن می‌توانند از مچ پای شما محافظت کنند.

۷. کفش مخصوص فوتبال : کفش‌های فوتبال به کفش استوک‌دار معروف هستند. زمانی که در زمین فوتبال بازی می‌کنید، کفش شما باید میخ‌هایی در قسمت زیره‌ی خود داشته باشد؛ این میخ‌ها یا استوک‌ها به شما کمک می‌کنند تا راحت‌تر روی چمن بدوید و کشش کافی را داشته باشید. همچنین طراحی این کفش‌ها، شوت زدن را برای شما آسان‌تر کرده و مانع از ایجاد فشار بیش از حد به پاهایتان می‌شوند.

۸. کفش مخصوص لاکراس : ورزش لاکراس یک ورزش گروهی است که سطح برخورد در آن بسیار بالاست و شما نیاز دارید که سریع بدوید، تغییر مسیر بدهید و حرکات شروع و توقف زیادی را روی چمن یا زمین خاکی انجام دهید. کفش‌های ساق بلند به شما کمک می‌کنند تا از مچ پای خود محافظت کنید. میخ‌هایی که در کف این کفش‌ها قرار دارد معمولا در سمت لبه‌ی بیرونی کفش قرار می‌گیرند و زمانی هم که به جلو حرکت کنید متوجه یک میخ در قسمت جلوی کفش می‌شوید که باعث می‌شود حرکت خود را روی زمین بهتر کنترل کنید.

۹. کفش مخصوص فوتبال آمریکایی : ته این نوع کفش‌ها معمولا مقاوم‌‌تر و سفت‌تر از کفش‌های مخصوص لاکراس است. این کفش‌ها دارای یک میخ در قسمت وسط انگشتان هستند که برای شروع سریع در خط ضربه کاربرد دارند.

۱۰. کفش‌های مخصوص بیسبال و سافت‌بال : این نوع کفش‌ها معمولا بلندتر و باریک‌تر از کفش‌های ورزشی دیگر هستند و میخ‌هایشان معمولا به جای پلاستیک از جنس فلز هستند. بهترین کفش برای بیسبال و سافت‌بال باید از قوس پا محافظت کند تا از ایجاد درد جلوگیری کند.

۱۱. کفش مخصوص گلف : شاید به نظر ورزش گلف نیاز به کفش خیلی خاصی نداشته باشد، اما یک کفش خوب در این ورزش می‌تواند عملکرد شما را بهتر کند و همچنین به شما کمک کند تا در زمین بازی راحت‌تر راه بروید. این کفش‌ها باعث می‌شوند در حین ضربه زدن پاهایتان را بهتر بچرخانید و تعادل خود را هم از دست ندهید.

۱۲. کفش مخصوص کوهنوردی : کفش‌ها یا بوت‌های کوهنوردی باید به پاهای شما مقاومت لازم برای حرکت در مسیر را بدهند و از سقوط و برهم خوردن تعادل شما جلوگیری کنند. کفش‌های سبک برای پیاده‌روی‌های کوتاه، کفش‌هایی با وزن متوسط برای پیاده‌روی روی سطوح صخره‌ای و ناهموار و کفش‌های سنگین‌تر برای افرادی طراحی شده که کوله‌پشتی با وزن بیش از ۳۵ پوند حمل می‌کنند و روی سطوح یخی، برفی یا سنگی راه می‌روند.

۱۳. کفش مخصوص دوچرخه‌سواری : به دنبال کفشی باشید که با نوع دوچرخه‌سواری شما مطابقت داشته باشد. کفش‌های دوچرخه‌سواری کوهستانی معمولا میخ‌های فرورفته و کفی انعطاف‌پذیر دارند. دوچرخه‌سواری رقابتی یا پرفورمنس دارای میخ‌های بیرونی و کفی سفت‌تر هستند. به طور کل، کفی سفت انرژی بیشتری را به پدال منتقل می‌کند.

برای خرید بهترین کفش ورزشی به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • در صورت امکان، از یک فروشگاه تخصصی و به صورت حضوری خرید کنید. فروشندگان حرفه‌ای معمولا در حین خرید نکات مهم و ارزشمندی را به شما گوش‌زد می‌کنند که در هنگام خرید برایتان کارآمد خواهند بود. همچنین وقتی حضوری خرید می‌کنید، می‌توانید کفش را بپوشید و دقیقا متوجه شوید که پاهایتان چه حسی داخل آن کفش دارند.
  • زمانی که ورزش می‌کنید، پاها بزرگ‌تر می‌شوند و در واقع در بزرگ‌ترین حالت خود قرار می‌گیرند.
  • سایز خود را حدس نزنید! کفش‌ها از برندهای مختلف قالب‌بندی‌های متفاوتی دارند و ممکن است اگر همیشه سایز ۴۰ می‌پوشید، یک کفش از برند دیگر قالب بزرگی داشته باشد و سایز ۳۹ اندازه‌تان شود. یکی از مزیت‌های خرید حضوری این است که دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید. اگر هم آنلاین خرید می‌کنید، حتما به طور دقیق کف پای خود را اندازه بگیرید و با جدول سایزبندی سایت خرید مطابقت دهید.
  • موقع خرید، همان جورابی را بپوشید که در هنگام ورزش کردن می‌پوشید (البته جوراب تمیز!).
  • بندها را دوباره ببندید. شما باید از دورترین حلقه شروع کنید و با یک فشار یکنواخت بندها را ببندید تا در قسمت بالای کفش ظاهر مورب داشته باشند.
  • تناسب کفش را بررسی کنید. زمانی که کفش را می‌پوشید، انگشت پای شما باید بتواند آزادانه حرکت کند. مطمئن شوید که یک بند انگشت بین کفش و انگشت شما فاصله باشد. انگشتان شما نباید خمیده بمانند.
  • چند قدم با کفش‌ها راه بروید تا مطمئن شوید که در آن‌ها احساس راحتی می‌کنید.
  • قسمت پاشنه‌ی پا را فراموش نکنید. کفش در قسمت پاشنه باید به پای شما بچسبد و در حین راه رفتن و دویدن از پایتان جدا نشود.
  • کفش فرسوده نپوشید. بعد از مدتی کفش‌ها دچار ساییدگی، پارگی و فرسودگی می‌شوند، بهتر است که برای عملکرد بهتر در تمرینات ورزشی، کفش خود را عوض کنید و یک مدل سالم و با کارایی بالا بپوشید.

حرف آخر

اگر تمرینات ورزشکاران حرفه‌ای بدنسازی را دیده باشید، مطمئنا متوجه شده‌اید که آن‌ها در هنگام انجام برخی حرکات، کفش خود را در می‌آورند و به صورت پا برهنه تمرین را انجام می‌دهند؛ هرچند که آن‌ها از باکیفیت‌ترین کتانی‌ها استفاده می‌کنند، اما به طور کل می‌توان نتیجه گرفت که پوشیدن کفش در نحوه‌ی انجام حرکات و عملکرد شما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. برای اینکه تمرین باکیفیتی داشته باشید و همچنین از انواع آسیب‌ها (کمردرد، زانودرد، پادرد و…) جلوگیری کنید، حتما سعی کنید بهترین کفش ورزشی متناسب با رشته‌ی ورزشی‌تان را پیدا کنید و در مورد خرید آن خساست نکنید.

دکمه بازگشت به بالا