ترندهای کسب و کارورزشی

کفش مناسب والیبال چیست؟

کفش مخصوص ورزش والیبال انتظارات زیادی را باید برآورده کند و به همین دلیل است که نمی‌توانید از هر جفت کفش کهنه‌ای که دور و برتان می‌بینید، برای انجام این ورزش استفاده کنید. تفاوت بین یک جفت کفش والیبال خوب و یک جفت کفش والیبال بد خیلی بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

برخی از برندهای معروف کفش والیبال مردانه عبارتند از: اسیکس، میزانو، نایک و آدیداس. حتما مارک ها و سبک های مختلف را امتحان کنید تا بهترین آنها را پیدا کنید.

برای این مطلب ده‌ها کفش والیبال مردانه را بررسی کردیم تا به بهترین گزینه‌ها برسیم. راحتی، دوام، چسبندگی، تناسب، ثبات، سبکی و ارزش کفش های مردانه را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین کفش‌هایی را که برای بازیکنان پست تدافعی لیبرو و  آبشارزن مناسب‌تر هستند نیز ارزیابی کردیم.

راهنمای خرید کفش والیبال مردانه

چه کفشی برای والیبال مناسب است؟ قبل از اینکه برای خرید بروید و اولین کفش والیبالی را که ظاهر مناسبی دارد بخرید، باید جنبه های زیر را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید کفشی بخرید که بتوانید با آن به بهترین شکل ممکن بازی کنید، باید کفشی را انتخاب کنید که شامل بیشتر ویژگی‌های زیر باشد.

کفش والیبال باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 دوام

اگرچه در دهه گذشته پیشرفتهای بزرگی در بهبود دوام کفش‌ها صورت گرفته است، اما بطور معمول باید هر فصل یک جفت کفش جدید برای ‌والیبال بخریم.

این در حالتی است که شما این کفشها را 4 یا 5 روز در هفته برای اهداف تمرینی و مسابقه بپوشید. البته، اگر شما به این اندازه فشرده نباشد، کفش‌ها بیشتر دوام خواهند آورد.

معمولاً تشخیص اینکه آیا باید یک جفت کفش جدید بخرید بسیار آسان است. علاوه بر اینکه عملکرد کفش‌های قدیمی به خصوص از نظرحفاظت، چسبندگی و پایداری کاهش می‌یابد، ساییدگی و پارگی خود کفش ها هم آشکار می‌شود.

چسبندگی

کفش والیبال چگونه باید باشد؟ همه کفش های برتر والیبال باید دارای کفی لاستیکی نرم باشند تا حالت کششی داشته باشند. شکی وجود ندارد که هنگام بازی نیاز به چسبندگی زیادی دارید، چرا که ممکن است زمین بازی کاملاً لغزنده باشد.

کفش هایی که زیره‌های لاستیکی نرم دارند از سر خوردن شما جلوگیری می‌کنند. و همین ویژگی به جلوگیری از آسیب کمک می کند و همچنین تضمین می کند که کفش‌هایتان هیچ آسیبی به زمین بازی نخواهند زد.

راحتی و حفاظت از پا

البته راحتی همه جانبه در انتخاب هر کفشی بسیار مهم است، به ویژه کفشی که برای انجام فعالیت‌های شدید ورزشی پوشیده می‌شود.

با این حال، حالت حفاظتی که کفش به ویژه در ناحیه پاشنه ایجاد می‌کند را می‌توان مهم‌ترین جنبه آن در نظر گرفت.

در بازی والیبال، بازیکنان دائماً در حال پرش هستند، بنابراین نه تنها برای جلوگیری از خستگی، بلکه برای جلوگیری از آسیب، بهتر است مطمئن شوید که هر بار پاهای شما تا حد امکان روی سطحی نرم قرار می‌گیرند.

قابلیت تنفس کفش والیبال

کفش های والیبال معمولا دارای رویه مشبک هستند تا پاهای شما فضای کافی برای نفس کشیدن داشته باشند و هنگام بازی گرم نشده و عرق نکنند.

ثبات

در ورزش والیبال، بازیکنان حرکات سریع زیادی در همه جهات انجام می‌دهند. بنابراین، بهتر است کفشی را انتخاب کنید که ثبات زیادی به پاهای شما بدهد تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن به سمت توپ حرکت کنید.

وزن

با توجه به اینکه در والیبال، بازیکنان باید زیاد بدوند یا بپرند، باید به دنبال کفشی باشید که تا حد امکان سبک وزن باشد. سبکی کفش باعث می‌شود پاهای شما به راحتی خسته نشوند. کفش‌های والیبال بسیار سبک‌تر از هستند.

تناسب

بهترین کفش والیبال برای شما کفشی است که مناسب شماست. کفش باید محکم باشد ولی نباید خیلی سفت باشد تا بتوانید طیف گسترده‌ای از حرکات را انجام دهید.

بهترین مدل های کفش والیبال مردانه

در اینجا تعدادی از بهترین انواع کفش والیبال مردانه موجود در بازار آورده شده است: اینها تنها تعدادی از گزینه‌های عالی موجود در بازار هستند. مهم است که جفتی را انتخاب کنید که به خوبی تناسب داشته باشد، پشتیبانی خوبی ارائه دهد و آن ثبات عالی را در زمین فراهم کند.

درحال دریافت محصولات منتخب …

چند ویژگی تخصصی کفش والیبال

هنگام بررسی کفش های والیبال، من به سه عنوان رویه، زیره میانی و زیره که برای کفش درج شده توجه می‌کنم. منظور از این سه حالت چیست؟

هنگام خرید اینترنتی کفش، دیدن این سه عنوان – رویه، زیره میانی و زیره کاملاً رایج است.

در زیر، ویژگی‌های مربوط به هر عنوان شرح داده شده است هنگام انتخاب کفش، به این ویژگی‌ها توجه کنید تا مطمئن شوید برای والیبال مناسب است.

رویه

معمولاً از پارچه‌های مشبک در قسمت رویه استفاده  می‌شود تا گردش هوای خوبی درداخل کفش ایجاد شود. سبک وزن کلمه دیگری است که معمولا استفاده می‌شود، که البته مهم است چرا که در صورت سنگین بودن کفش، پاهایتان زود خسته می‌شوند.

زیره میانی

در زیر قسمت میانی کفش والیبال، معمولاً به سیستم بالشتک ژلی اشاره می‌شود. برخی از کفش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اغلب بالشتک در قسمت جلویی یا پشت پا قرار دارد، در حالی که در برخی دیگر، بالشتک‌های یکسانی در سرتاسر کف کفش وجود دارد.

برای والیبال، به دلیل پرش‌هایی که انجام می‌دهید، مسلماً داشتن بالشتک بهتر در قسمت عقبی کفش مهم‌تر است.

انعطاف‌پذیری کفش یکی دیگر از جنبه هایی است که بطور مدوام به آن اشاره شده است. لازم است کفش‌هایی بپوشید که دارای انعطاف‌پذیری خوبی در قسمت میانی باشند. چرا که به دلیل ماهیت بازی والیبال باید بتوانید همیشه و در همه جهات به سرعت از زمین بلند شوید.

قسمت کفی (زیره)

برای قسمت زیره باید مشخص شود که کف از چه ماده‌ای ساخته شده است و چسبندگی آن چقدر است. کفش‌های والیبال باید از لاستیک صمغی نرم ساخته شوند زیرا این ماده چسبندگی بالایی نسبت به سایر مواد دارد.

همچنین بررسی کنید که آیا کف کفش دارای طراحی است یا خیر، که این موضوع هنگام بازی در زمین‌های چوبی سرپوشیده مهم است.

مشخصات کفش مناسب برای والیبال

بهترین کفش والیبال باید دارای خصوصیاتی از جمله وزن و سبکی مناسب، قابلیت تنفس پا در کفش، مقاومت، قابلیت جذب و دفع ضربه، رویه مناسب و همچنین دارای زیره عالی از جنس کرپ باشد که هر یک از این خصوصیات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وزن کفش والیبال

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت کفش های ورزشی تولید کنندگان صاحب نام توانسته اند تناسب را بین سبکی وزن کفش و دوام و مقاومت آن برقرار کنند تا والیبالیست ها بتوانند در هنگام بازی هر نوع حرکتی را با سرعت و عکس العمل بالا جواب دهند.

معمولا وزن یک کفش والیبال حرفه ای برای آقایان بین 425 الی 315 گرم و برای بانوان 315 الی 250 گرم است. ولی آگاه باشید که وزن و سبکی کفش به طریقه ساخت، برند، سایز پا، مدل کفش و جنس و مواد تشکیل دهنده آن نیز مربوط می شود. کمپانی های مطرح تولید کننده کفش والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک همواره وزن استاندارد کفش در رشته های مختلف ورزشی را رعایت کرده اند.

تنفس پا در کفش والیبال

یکی از خصوصیاتی که باید در کفش والیبال وجود داشته باشد قابلیت تنفس پاها در داخل کفش است به طوری که جنسی که در ساخت توری کفش بکار رفته باید این اجازه را بدهد که هوا به آسانی در داخل کفش جریان داشته باشد تا پاهای ورزشکار در هنگام مسابقه و تمرین را خشک نگه داشته و مانع از کلافه گی و حاصل از تعریق پاها و خستگی زود هنگام نشود و از مقاومت و دوام کفش نیز نکاهد. کفش والیبال مناسب و استاندارد باعث بهبود عملکرد والیبالسیت در هنگام مسابقه خواهد شد.

مقاومت و دوام کفش  والیبال

امروزه میتوان گفت که تکنولوژی بکار رفته در ساخت کفش والیبال مشکل مقاومت و دوام را تقریبا حل کرده است. در ورزش والیبال هر لحظه امکان دارد توپ از جهت های مختلفی ارسال شود که باید در در ثانیه بازیکن اقدام به انجام واکنش سریع نماید و انجام این واکنش های انفجاری نیازمند کفشی است که در عین سبکی از مقاومت و دوام بالایی در مقابله با فشار وارد شده از پاهای بازیکن را داشته و از آن (پاها) در برابر فشارها محافظت کند.

این درست نیست که فکر کنیم انتخاب بهترین کفش والیبال به طور کامل از پاهای ما در برابر فشارها و مصدمیت ها محافظت خواهد کرد اما تاثیر بسزایی در کاهش مصودمیت و شدت آسیب دیدگی خواهد داشت. اگر کفش مناسب والیبال را تنها برای بازی در سالن و یا تمرین و مسابقه در این مکان (سالن ورزشی) 3 الی 5 روز در هفته مورد استفاده قرار دهید برای یک فصل کامل میتوانید از آن بهره ببرید. بهترین نشانه که متوجه شوید که دیگر کفش شما از بازده خوبی برخوردار نیست و باید آنها را عوض و یا کفش جدید تهیه نمائید این است قسمت پوشش دهنده قوزک کفش در هنگام بازی محکم در پا کیپ نمی شود و حمایت کاملی از این نقطه انجام نمی دهد و باید کفش ها تعویض شود.

قابلیت دفع و جذب ضربه در کفش والیبال

یکی از نکاتی که در ساختار کفش والیبال ضروری است قابلیت دفع و جذب ضربات است. هنگامی که بازیکن برای زدن ضربه به هوا بلند می شود پس از فرود کفش باید توانایی دفع ضربه حاصل از فرود را بوجود آورد.

در قسمت زیرین کفش والیبال نوعی از فوم نرم و ژل قرار و تزریق شده اند نا به کمک زیره کفش ضربات وارده را قسمت زیره کفش دریافت و قسمت فوم آنرا از پاها دفع کند به همین جهت است که قسمت میانی کفش های والیبال از در حالی که بسیار محکم هستند از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردارند وجود این قابلیت در کفش والیبال از خستگی زود رس والیبالیست جلوگیری کرده و از پاها  در برابر فشارها و ضربات وارد حمایت می کند.

قسمت زیره کفش والیبال

معمولا جنس بکار برده شده در بهترین کفش های والیبال از لاستیک بسیار نرم و مقاوم و یا از جنس کرپ است که هر دو جنس مناسب استفاده در سالن هستند. قسمت زیره کفش نقش محافظت از پاها در برابر ضربات وارده از فرود به زمین و بهبود  وضعیت سرعت  و جهش را به عهده دارد و معمولا به ارتفاع 5 سانتی متر هستند و به نوعی هستند که آسیبی به کفپوش سالن ورزشی وارد نمی کنند اما مناسب برای استفاده در خارج از سالن نیستند به جهت آنکه از نرمی بسیار بالایی برخوردارند در مواجه با کف آسفالت و خیابان دچار پارگی می شوند و حتی مناسب برای قدم زدن بیرون از سالن ورزشی نیز نمی باشند.

انتخاب مناسب ترین کفش برای والیبال

با وجود کمپانی های مختلف تولید کننده کفش های مخصوص والیبال مانند اسیکس، میزانو، نایک و … انتخاب کفش مناسب برای والیبال آن هم به عنوان بهترین کفش، کمی دشوار است زیرا که هر کدام از این برندها با یک دیگر در رقابت هستند که محصولات استاندارد و با کیفیت تری را روانه بازارهای ورزشی کنند به همین دلیل نمیتوان گفت کدام برند بهترین کفش والیبال جهان را طراحی و تولید می کند.

اما میتوان با در نظر گرفتن مشخصات کفش مخصوص والیبال و ویژگی های که باید دارا باشند یک کفش مناسب با برند دلخواه انتخاب کرد عوامل موثر درانتخاب کفش مناسب والیبال شامل  وزن و سبکی، مقاومت و دوام، قابلیت جذب و دفع ضربه، زیره مناسب، و قابلیت تنفس کفش است که به شرح آنها پرداخته ایم در هنگام خرید اگر این مشخصه ها را در نظر داشته باشید مطمئنا مناسب ترین کفش برای ورزش والیبال، متناسب با سلیقه و برند دلخواه خود را میتوانید انتخاب کنید.

برای مشاهده‌ی انواع کفش والیبال به صفحه زیر مراجعه کنید

 


همچنین ببینید: اگر شما هم علاقه مند به ورزش والیبال هستید و قصد خرید کفش والیبال را دارید؛ برای تهیه این نوع کفش باید به چند نکته توجه کنید، ابتدا این که کفش والیبال باید چند ویژگی داشته باشد که مهم ترین آن ها مربوط به زیره کفش است که لازم است از جنس کرپ ساخته شده باشد. چرا که پرش جزو ارکان اصلی ورزش والیبال است.نکته دیگری که هنگام خرید کفش والیبال باید به آن دقت کنید، لژ آن است که باید در حدود پنج سانتی متر باشد.

حرکات این رشته ورزشی تقریبا همانند رشته بسکتبال است ولی ضخامت تخت کفش والیبال از کفش بسکتبال کوتاهتر و ساق این نوع کفش نیز کوتاه تر است.

چه چیزی است که یک کفش والیبال از کفش بسکتبال یا دیگر کفش ها اسپرت متفاوت می سازد؟

شاید کفش های والیبال بسیار شبیه به کفشهای بسکتبال ویا کفش های اسپرت باشند.اما در زیره یا کف کفش والیبال دنیای متفاوتی است.در حقیقت چییزی که یک کفش والیبال را ازدیگر کفش ها متفاوت می سازد،کف کفش یا زیره آن است.

کف کفش والیبال از یک صمغ لاستیکی تشکیل گردیده است.این لایه لاستیکی به گونه ای طراحی گردیده است که بهترین کشش را درکف زمین بازی داشته  و از سر خوردن نیزجلوگیری می نماید.این کشش کمک می کندتا این اطمینان را داشته باشید که جای پای سفت ومحکمی در اختیار داشته واحتمال صدمه به مچ پای شما نیز کاهش خواهد یافت.این نوع کفی کفش اثری از خود به جا نخواهد نمی گذارد وکمک به حفاظت از کفپوش سالن بازی نیز می نماید.

بخش بعدی کفش لایه میانی زیره کفش است که برای حفاظت از ناحیه جلوی پاهابین انگشتان وقوس پا  طراحی گردیده است.یک بازیکنان والیبال بیشتراوقات خود را روی این بخش از پاهایشان می گذرانند این حالت ایستادن به بازیکن اجازه حرکت سریع به جلو وبه همان خوبی به طرفین را می دهد.کفش های بسکتبال و اسپرت برای حرکت های رو به جلو طراحی شده اند.در حالی که یک کفش والیبال پایداری وثبات را درحرکات جانبی فراهم می آورد.این حرکات استرس وفشار زیادی را بر روی پاها ایجاد می کند.لایه میانی زیره کفش اکثر این ضربات را جذب می کند.به دلیل فشار ناشی از این استرس ها لایه میانی ضمن اینکه بایدخیلی قوی ومحکم باشد باید حالت انعطاف پذیری خود را نیز حفظ نماید.معمولا این حالت وخاصیت از نوعی ماده فوم مانند بدست می آید.

درانتهای پاشنه این فوم به وسیله ژل یا بالشتک بسته  به نوع کارخانه سازنده تقویت می گردد.جنس رویه کفش معمولا از نایلون ،چرم ویا پارچه های توری شکل سبک  بوده وبه گونه ای طراحی گردیده است باعث کاهش رطوبت وخنکی گشته وهوا بتواند در کفش جریان داشته باشد.

یک کفش والیبال تا چه مدت عمرمی کند؟

بر طبق یک شرایط نرمال (فقط استفاده در زمین بازی) اگر یک کفش والیبال به منظور بازی یا تمرین 4 تا 5 روز در هفته پوشیده شود انتظار می رود که یک فصل کامل را دوام بیاورد.در صورت استفاده های اتفاقی بیشتر کفش ها معمولا یک سال یا بیشتر را دوام می آورند.اغلب علائم معمول که نشانه  کاهش کارایی کفش می باشد این است که بخش اطراف ساق پا وقوزک ضعیف گردیده و در سراسر زمان بازی پاها را سفت یا محکم در بر نمی گیرد.زیره کفش نیز شروع به ازدست دادن کشش خود همزمان با طول عمر کفش می کند.

آیا می توان کفش والیبال را برای منظورهای دیگر پوشید؟

کفی لاستیکی کفش های والیبال واقعا نرم می باشد.پوشیدن کفش های والیبال روی سطوح ساینده مانند اسفالت وسطوح سیمانی باعث سایش بسیار سریع این لایه می گردد.تا انجایکه ممکن است قبل از پیاده روی روی سطوح ساینده باید کفش را از پاها بیرون آورد.

کفش های اسپرت (تنیس) چگونه با کفش های والیبال مقایسه می شوند؟

کفش های اسپرت ترکیبی از کفش های بسکتبال و والیبال می باشند.این کفش هابه مانندیک کفش همه منظوره برای ورزش های مانند بدمینتون ،اسکواش،هندبال ویا راکت بال می باشند.این ورزش ها نیاز به حمایت قوی در حرکات جانبی دارند اما زیادتحت تاثیر پرش های بلند نیستند.کفش های اسپرت معمول برای  مسابقات والیبال رقابتی توصیه نمی شوند.اما شایدآنها برای مسابقات تفریحی راحتر باشند.البته اضافه می کنیم بسیاری از مشتریان ما که ورزش های مانند بدمینتون،اسکواش،هندبال یا راکت بال بازی می کنند کفش های والیبال را ترجیح می دهندتا باعث تقویت حرکات جانبی گردد.

کفش های والیبال چقدر باید فیت باشند؟

کفش های والیبال باید بتوانند با پاهای شما حرکت کنند اما نباید قادر باشند در آنها حرکت کنند.کفش های والیبال باید به صورت چسبیده فیت باشند (اما نه خیلی سفت)وباید به اندازه عرض یک انگشت یا کمتر بین پنجه و نوک کفش فاصله باشد.

 

باعث آسیب شود).

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا