ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

آیا لنز رنگی را می توان هنگام ورزش استفاده کرد؟

لنز تماسی در ورزش

احتمالاً در برخی از خبرهای خارجی دیده‌ای که فلان ورزشکار از لنز استفاده می‌کند، اما آیا استفاده از لنز تماسی در ورزش توجیه خاص خود را دارد؟! این سوالی است که طرفداران استفاده از لنز بسیار بیشتر به آن می‌پردازند و معتقدند که استفاده از لنز چشم مزیت بیشتری دارد. ما هم با توجه به تجربه‌ای که در زمینه و داشته‌ایم، استفاده از لنز تماسی در ورزش را مناسب می‌دانیم و معتقدیم که می‌توانند نسبت به گزینه‌های دیگر انتخاب بهتری باشد.

با این مقدمه کوتاه به سراغ معرفی شش مزیت بزرگ استفاده از در ورزش می‌رویم تا ببینیم که ورزشکاران به هنگام استفاده از این گزینه‌ها با چه مزایایی مواجه هستند.

حواس پرتی کمتر!

لنزهای تماسی نیازی به تنظیم کردن یا جابجا کردن در حین فعالیت ندارند. شما هرگونه ورزشی را که نیاز به فعالیت جسمانی داشته باشد انتخاب کنید، طبیعتاً یا باید عینک طبی را انتخاب کنید یا لنز طبی. مطمئناً آخرین انتخاب شما عینک طبی است که دردسر زیادی به همراه دارد. این در حالی است که شما به هنگام استفاده از لنز تماسی در ورزش نیازی به تنظیم مجدد و مکرر آن ندارید و به طور کلی حواس‌پرتی‌های شما را از بین می‌برد. این شانس را به شما می‌دهد که با تمرکز بالاتری به دنبال گرفتن جایزه باشید.

وضوح دید بهتر

عینک‌ها در شرایط آب وهوایی نامناسب سریع بخار می‌گیرند و مشکلاتی را برای صاحب خود ایجاد می‌کنند. البته امروزه لنزهایی با پوشش ضد بخار هم تولید شدند که بخشی از این مشکل لنزهای عینک را از بین بردند. داشتن یک دست عینک طبی با لنز حجیم یا همراه با بزرگ مانع از دید شما می‌شود و ممکن است فرصت‌های زیادی را از دست بدهید. ورزش یک فعالیت رقابتی است و شما باید از لحظات آن به خوبی استفاده کنید. اما به هنگام استفاده از لنز تماسی در ورزش هیچ وقت نگران بخار گرفتن لنزها نیستید و دائماً عملکردی همانند یک چشم سالم را دارید. جالب‌تر اینکه لنزهای تماسی برای روزهای بارانی هم مناسب هستند، زیرا نیاز به پاک کردن قطره آب از سطح عدسی عینک ندارید.

پهنای دید وسیع!

لنزهای تماسی به طور مستقیم بر روی چشم قرار می‌گیرند و به شما یک دید وسیع‌تر و طبیعی‌تر می‌دهند. در حقیقت پهنای دید وسیع به این معنی است که شما تا حد ممکن می‌توانید فضای اطراف خود را پوشش دهید و هیچ مانعی برای دیدن ندارید. خرید لنز روزانه یا خرید لنز یکبار مصرف یک گزینه مفید برای کسانی است که عینک طبی را ترجیح می‌دهند. این افراد می‌توانند در حین فعالیت ورزشی خود از لنز چشم استفاده کنند و در سایر شرایط به همان عینک قدیمی خود پناه ببرند.

انتخاب مناسب به هنگام خطا یا افتادن!

جراحت، برخورد فیزیکی، افتادن روی زمین، برخورد دست و پا به سر و صورت و زخمی شدن موارد بسیار طبیعی در ورزش هستند. اما عینک‌ها به هنگام سقوط بسیار خطرناک هستند. حتی اگر شما برای عینک خود از عدسی پلی‌کربنات استفاده کنید باز هم احتمال شکستن آن در اثر ضربه و سقوط وجود دارد. اما لنز تماسی یک لایه نازک بسیار شفاف و بسیار سبک است که به طور مستقیم بر روی چشم شما قرار می‌گیرد و احتمال برخوردشی با آن بسیار کم است. در حقیقت شما به هنگام استفاده از لنز تماسی در ورزش فقط باید مراقب باشید که گرد و خاک وارد چشم نشود.

داشتن ویژگی‌های اضافی!

شاید بعضی از شما به این نکته اشاره کنیم که مقاومت در برابر نور خورشید و گرد و خاک در ، خصوصیات پلاریزه بودن عدسی پلاریزه در ورزش‌های آبی و همچنین جلوگیری از ورود به نور ماوراء بنفش چیزی نیست که با لنز تماسی به دست بیاید.  بررسی‌های ما نشان می‌دهد که شرکت‌های تولید کننده لنزهای چشم ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر نور ماوراء بنفش یا مقاومت در برابر نور خیره کننده را در محصولات خود به وجود آورده‌اند تا در شرایط خاص امکان استفاده از آنها وجود داشته باشد. هیچ کسی نمی‌تواند منکر این موضوع شود که بهترین گزینه نسبت به لنز چشم است، اما در مورد ورزش این لنزها هستند که حرف اول را می‌زنند.

لنز تماسی در ورزش  با همه چیز کار می‌کنند!

این یکی دیگر از مزایای استفاده از لنز تماسی در ورزش است که عملاً به عنوان یک گزینه نامرئی شناخته می‌شود. شما بخواهید برای فعالیت ورزشی خود هر کیفیتی را انتخاب کنید، هر کدام از لباس‌های خود را بپوشید یا هر شرایطی به صورت شخصی برای خود به وجود بیاورید، لنزهای تماسی هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورند و کاملاً با نیاز شما همخوانی دارند. لنزهای تماسی بسیار راحت و مفید هستند و می‌توانند به بهبود عملکرد و لذت بردن شما از ورزش کمک کنند. همانطور که همه ورزشکاران میدانند، هربار که روی زمین می روید، دید شما یکی از مهمترین جنبه های بهبود عملکرد شماست. متاسفانه، همه از مزایایی که لنزهای تماسی می توانند به مردان و زنان ورزشکار برای عملکرد بهتر در این زمینه ارائه دهند، آگاه نیستند.

در این بخش به برخی از متداول ترین سوالات در مورد لنزهای تماسی و ورزش پاسخ می دهیم.

لنزهای تماسی می توانند در هنگام بازی از چشم من بیافتند؟

به لطف شگفتی های فناوری، لنزهای تماسی اگر به درستی در چشم شما قرار گرفته باشند، نمیافتند. اگر به درستی لنز را روی چشم خود قرار دهید، لنزهای تماسی باید تقریبا در تمام مدت در جای خود باقی بمانند. اما حتی در آن شرایط هم با چند بار پلک زدن، لنز به موقعیت خود باز میگردد. در غیر این صورت، دستان خود را بشویید و به آرامی پلک خود را ماساژ دهید یا لنز را با انگشت خود حرکت داده و مجددا آن را روی چشم خود بکشید.

لنزهای تماسی شکننده هستند؟

بر خلاف ، لنزهای تماسی از یک ماده نرم و نفوذپذیر ساخته شده که به راحتی داخل چشم قرار می گیرد. این مواد سازنده باعث می شود لنز تماسی شکسته نشود.

آیا آنها روی دید شخصی من تاثیر خواهند گذاشت؟

در حالی که عینک ممکن است دید محیط شما را محدود کند، اما لنزهای تماسی بر عکس آن را انجام می دهند. لنزهای تماسی چشم شما را از هرگونه محدودیت در زمین بازی کاملا آزاد می کند. آنها دید وسیع تر و بینایی محیطی را به شما ارائه می دهند که عینک نمی تواند چنین قابلیتی داشته باشد و در حین انجام فعالیت های بدنی، لنز از چشم نمیافتد و یا نمیشکند. برای هر نوع ورزش، لنزهای تماسی گزینه ای بهتر از عینک خواهد بود.

من در آفتاب ورزش می کنم، آیا لنزهای تماسی روی چشم های من تاثیر منفی می گذارد؟

پرتوهای مضر ماوراء بنفش خورشید می تواند به همان اندازه به چشم شما آسیب بزند. لنزهای تماسی با اشعه ماوراء بنفش جایگزین عینک آفتابی مسدود کننده اشعه نیستند. زیرا کاملا چشم و محیط را پوشش نمی دهند. پس در نتیجه در هنگام بازی در محیط باز و آفتابی حتما از عینک های مخصوص یا آفتابی استفاده کنید.

در نهایت، برای ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال و… می توانید اقدام به خرید لنز دهب تماسی نمایید. اما این را بدانید که هنگام شنا از لنز تماسی به هیچ عنوان نباید استفاده کرد. زیرا استفاده از لنز در آب باعث عفونت چشم و لنز می شود. لنز در اثر برخورد با آب استخر به دلیل کلر بالایی که دارد، سفت و سخت شده و می تواند منجر به ساییدگی قرنیه شود.

دکمه بازگشت به بالا