ترندهای کسب و کارعمومی

چگونه بیماری کچلی گردو را در باغ تشخیص دهیم؟

معرفی انواع بیماری و آفات درخت گردو :

اگر شما اقدام به کاشت و پرورش درخت گردو نموده باشید باید به خوبی در مورد انواع آشنایی داشته باشید. در این صورت می توانید با راهکارهای متفاوتی مانع به وجود آمدن بیماری به روی درختان گردو شوید و یا اینکه در صورت به وجود آمدن بیماری در باغ گردو، آنها را بشناسید و از بین ببرید.

یکی از انواع نهال هایی می باشد که آن را در مناطق معتدل می کارند. در صورتی که این نهال ویژگی ها و نیازهای اصلی اش را دریافت نکند بدون شک دارای بیماری و یا آفات می شود. به همین دلیل است که شما به محض خرید نهال گردو باید به خوبی در مورد بیماری های نهال گردو اطلاعات خود را افزایش دهید.

به همین دلیل بهتر است به خوبی این مورد را در نظر داشته باشید و پیش از کاشت در مورد ویژگی های نهال دانش خود را افزایش دهید. به طور کلی در ادامه برخی از مهمترین را نام می بریم تا اطلاعات شما در این مورد افزایش پیدا کند.

پیشگیری بهتر از درمان است!

از گذشته تاکنون ضرب المثل پیشگیری بهتر از درمان، در تمامی موضوعات مختلف صادق بوده است. برای ؛ نیز می‌ توان از همین عبارت پرکاربرد استفاده کرد. چرا که درمان در این نهال می تواند با کشمکش های زیادی رو به رو باشد. از آن جایی که اندازه برگ درختان گردو بسیار گسترده می باشد، بنابراین سم پاشی و انجام عملیات متفاوت برای از بین بردن آفات، بسیار دشوار خواهد بود. در ادامه، راه های جلوگیری از ایجاد آفات و همچنین مراقبت‌های لازم برای نابود کردن  آن‌ها را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

قدم اول در پیشگیری از ظاهر شدن هر گونه آفت، خریداری محصولی سالم و سلامت است. اگر نهال گردو اولیه شما که برای کاشت آن را خریداری می‌کنید، نهالی سلامت و به دور از تمام باشد، احتمال کمتری وجود دارد که با آفات و بیماری‌ها رو به رو شوید. اما اگر از همان ابتدا نهالی سالم تهیه نکنید، قطعاً زمان کوتاهی بعد از کاشت، حضور آفات مختلف را مشاهده خواهید کرد.

مهم ترین آفات درخت گردو، لکه سیاه گردو:

یکی از انواع که در اثر رطوبت زیاد نهال و درخت به آن دچار می شوند آفت لکه سیاه است. این بیماری را شما در مناطق گردو کاری کشور بسیار مشاهده می کند و مهمترین اقدامی که باید برای از بین بردن آن انجام دهید این است که در مناطق معتدل آن را بکارید.

زمانی که به آفت لکه سیاه دچار شود برگ های آن می ریزد و میوه دهی آن کمتر می گردد. شما باید برگ ها و میوه های ریخته شده را که عامل بیماری هستند جمع کنید و آتش بزنید.

البته یکی از روش های دیگر که برای از بین بردن این بیماری وجود دارد این است که آن را در سه نوبت سم پاشی کنید. نوب اول در اواسط پاییز است، نوبت دوم در اسفند ماه می باشد که هنوز جوانه های نهال رشد نکرده اند. نوبت سوم هم در بهار است که هنوز گلبرگ های آن به وجود نیامده اند. استفاده از سموم متنوعی برای از بین بردن این بیماری ها را باید به عنوان راهکار بدانید که این سموم را کارشناسان به شما معرفی می کنند.

بلایت گردو، دومین آفت مهم درخت گردو:

از دیگر می توان به بلایت گردو اشاره کرد که یکی از بیماری های باکتریایی محسوب می گردد. تمامی بافت های سبز و تازه روییده شده ی درختان گردو به این بیماری حساسیت زیادی نشان می دهند. یکی از مهمترین ویژگی هایی که این بیماری دارد در این است که لکه های سیاهی را روی میوه ها ایجاد می کند. جالب است بدانید که آفتاب سوختگی کرم سیب هم مانند بلایت گردو می باشد که این بیماری را به بخش های متنوع منتقل می کنند.

یکی از مهمترین روش های پراکندگی این بیماری بارندگی است که شما باید بدانید در باران های بهاره انتشار این بیماری بسیار بیشتر می شود. استفاده کردن از ارقام مقاومت یکی از بهترین شیوه های از بین بردن بیماری های این درخت می باشد. سموم زیادی هستند که شما می توانید دو الی سه نوبت آنها را برای از بین بردن این مورد استفاده قرار دهید. زمان استفاده از این سموم باید به کیفیت آنها نهایت دقت و توجه را داشته باشید.

سومین آفات درخت گردو، پوسیدگی ریشه و طوقه گردو:

یکی از دیگر منشا آن خاکزی می باشد بیماری مربوط به پوسیدگی ریشه و طوقه می باشد. این بیماری نهال و درخت را در برابر بسیاری از بیماری های دیگر ضعیف می کند و به همین دلیل حساسیت نهال تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند. در آن مناطقی که خاک نهال به خوبی زهکشی نشده باشد این بیماری به شدت رخ می دهد و به طور کلی بعد از مدتی نهال را از بین می برد.

یکی از مهمترین راه های مقابله با این بیماری استفاده از پاراداکس می باشد. شما به هیچ وجه نباید سیستم آبیاری غرقابی را برای نهال و درخت گردو خود انتخاب کنید، چرا که نهال شما به این بیماری دچار می شود. در واقع شما زمان خرید نهال باید به خوبی اطلاعات تان را در این مورد افزایش دهید تا نهال به خوبی رشد داشته باشد.

ویروس ها از دیگر آفات درختان گردو:

ویروس های بسیار زیادی هستند که به عنوان قدرت و باروری درخت را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند. زمانی که نهال به این بیماری دچار شود امکان دارد که برگ های آن زرد و یا پژمرده شوند، در واقع نهال با وجود این بیماری، امکان دارد که به زودی از بین برود.

شما برای از بین بردن این بیماری بهتر است که درختان آسیب دیده را و یا شاخه هایی که آسیب دیده اند را به طور کلی از بین ببرید. همچنین می توانید از پیوند سالم استفاده کنید تا نهال یک بار دیگر جان بگیرد و میوه دهی با کیفیتی داشته باشد.

تاج گل، بیماری درخت گردو:

از دیگر تاج است که مانند تومور می باشد و روی ریشه و ساقه تشکیل می شود. در آغاز این تومورها نرم و کوچک می باشند، ولی اگر برای از بین بردن آنها اقدام نکنید بدون شک سفت می شود و به طور کلی نهال را از بین می برد.

سلول هایی که این تومورها را تشکیل می دهد بسیار بزرگ است و شما باید به خوبی آنها را بشناسید تا بتوانید از بین ببرید. مرتب کردن نهال ها پیش از کاشت نهال یکی از بهترین و مهمترین اقداماتی است که می توانید با استفاده از آن این بیماری را به طور کلی از بین ببرید.  همچنین شما باید شاخه هایی که آسیب دیده اند را برش دهید تا به خوبی ناحیه های سالم مشخص شود.

مهمترین انواع آفات درخت گردو در جهان:

همان گونه که پیش‌تر نیز ذکر کردیم، درخت گردو نیز همانند دیگر نهال‌ها و محصولات دچار آفات می‌شود. انواع فراوانی دارند و در دسته بندی های مختلفی لحاظ می شوند. این مسئله باعث شده است که رسیدگی به درخت و نهال گردو از زمان کاشت تا برداشت محصول و همچنین انبارداری آن، از ارزش بالایی بهره مند شود. در ادامه نام بزرگترین آفات این درخت را طبق دسته بندی های مختلف برای شما می آوریم و بعد از معرفی ، به بررسی مشخصات هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

کرمها:

شپشکها:

پروانه فری

مگس پوست خوار

کنهها:

شته گردو

ابریشم باف ناجور

سوسک شاخک بلند

کچلی گردو

کرمها، مهمترین آفات درخت گردو:

کرم گردو، یکی از مهم ترین عامل در ریزش محصول نارس درخت گردو می باشد. این کرم‌ها وارد میوه شده و موجب ریزش آن‌ها می گردند. فصل ورود کرم ها به میوه، پایان اردیبهشت و خرداد گزارش شده است. آفاتی که به دسته کرم میوه تعلق دارند، به شکل دسته جمعی به میوه نهال گردو حمله خواهند کرد. کرم گردو عامل ورود کرم میوه، به باطن محصول گردو محسوب می‌شود. این کرم ها اکثرا توسط ترک پوست میوه داخل شده و محصول آن را از داخل پوک می‌کنند.

استفاده از سم پاشی و بعلاوه جدا کردن میوه های آسیب دیده، از روش‌های مواجهه با این آفات هستند. همانگونه که پیش‌تر گفتیم، کرم گردو عامل پیدا شدن کرم میوه است؛ بنابراین با نابود کردن کرم گردو،می ‌توان از وجود کرم میوه نیز جلوگیری کرد.

شپشکها، آفتی خطرناک برای درخت گردو:

همان طور که در دسته بندی ، بیان کردیم، شپشک‌ها به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه در رابطه با هر کدام از آن‌ها و ویژگی‌هایی که دارند گفت و گو خواهیم کرد.

شپشک گردو: این آفت به این گونه است که خود شپشک بر سطح میوه تخم گذاری کرده و لارو آن به داخل میوه رفته و تغذیه خود را از آن انجام می‌دهد. شپشک گردو از جمله آفاتی است که باعث ریختن میوه نارس می گردد. این موجودات کرمی رنگ، وقتی که بالغ می‌شوند از برگ‌ها و گلبرگ‌ها غذای خود را دریافت می کنند. برای مقابله با این آفات می‌توانید از اسپری کردن محلول‌های آفت کش با فاصله دو هفته به تعداد دو بار استفاده کنید.

شپشک توت: این شپشک با فرم مخروطی در نوع نر سفید رنگ و در نوع ماده به زرد رنگ می باشد. شپشک توت یک نوع از است که برای تنه درخت بیش‌ترین صدمات را به همراه دارد. روغن ‌هایی در بازار وجود دارد که مخصوص از بین بردن این نوع شپشک‌ها هستند.

شپشک قرمز گلابی: نوع ماده در این نوع آفت قرمز رنگ گزارش شده است. در نمونه‌هایی که نهال ضعیف شده و آسیب وارد شده به آن، تنه نهال را تحت تأثیر قرار داده است، این نوع آفت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پروانه فری، آفتی از نوع پروانه ای:

مگس پوست خوار، مگسی از جنس آفت گردو:

از اسم این آفت مشخص است که پوست میوه، محلی برای تغذیه او است. هر چه میوه‌های نهال گردو دیر رس ‌تر باشند، آسیبی که توسط این مگس به آن‌ها وارد می‌شود، بیشتر خواهد بود. وقتی این نوع آفت به میوه هجوم برده، بر روی گردو‌ها لک‌هایی ایجاد می‌شود که فروش محصول را با مشکل رو به رو خواهد کرد.

ترک هایی که بر روی نمونه های دیررس به وجود می آورد  نیز نتیجه همین مگس مزاحم برای نهال گردو است به کار بردن انواع سم ها و حشره کش ها، به عنوان یکی از مناسب ترین راه مبارزه با این نوع از می باشد.

کنه، آفتی سرسخت و مزاحم برای نهال گردو:

این نوع از ؛ را در پوسته تنه درخت و نهال می‌توان یافت. اگر برگ‌های نهال تغییر رنگ داده و به رنگی تیره تبدیل شدند، نشانه این است که این کنه به درخت شما حمله کرده است. کنه کش هایی که باید در بهار و همچنین تابستان استفاده شوند، می‌توانند راه‌هایی برای مواجهه با این کنه سرسخت باشند.

اما کنه زرد رنگ نه تنها از نظر رنگی به علاوه از نظر موقعیت با کنه قرمز تفاوت‌هایی دارد. این کنه برعکس کنه قرمز که می تواند به هر نهالی هجوم برده، فقط به درختان گردو هجوم می برد و کاملاً میکروسکوپی است. تغییر رنگ برگ ‌های نهال بعد از حمله این نوع از به رنگ زرد است. سم پاشی و استفاده از کنه کش ‌ها مانند نمونه قبلی، تنها راه مقابله با این آفت محسوب می‌شود.

شته، نمونهای دیگر از آفات درخت گردو:

شیره درخت گردو، تغذیه‌ای مناسب برای انواع شته است که در زیر برگ‌ها زندگانی دارند. در فصول گرم سال مانند تابستان و یا انتهای بهار، این شته‌ها به وجود آمده و شروع به تغذیه از گیاه می‌کنند. پایین آمدن کیفیت مغز میوه درخت و ریزش برگ ‌های آن، همگی از تأثیرات حمله این آفت به گیاه نهال گردو است.

استفاده از انواع حشره کش ‌ها و همچنین محلول‌ هایی که به خاک اضافه می‌شوند، راه‌هایی برای مواجهه با این شته‌ها هستند. تغذیه شته از شیره گیاه، اصلی ‌ترین عاملی است که باعث از بین رفتن نهال و پایین آوردن کیفیت و چروکیده کردن محصول آن می‌شود؛ بنابراین مبارزه با آن، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

ابریشم باف ناجور، آفتی مضر برای نهال گردو:

سوسک شاخک بلند، جانوری به دنبال گردو:

پایین آوردن کیفیت تنه درخت گردو و توخالی کردن آن، از جمله مضراتی است که این نوع از ، می‌توانند ایجاد کنند. محل تغذیه این آفت، تنه درخت می باشد. به گونه ای که بر روی آن شکاف ایجاد کرده و از داخل آن تغذیه می‌کند از بین بردن این حشرات توسط حشره کش ها و یا به کار بردن محلول‌هایی مانند کربن بی سولفات، در داخل تنه درخت و بر سر راه آن‌ها، می‌توانند شیوه‌هایی برای مواجهه با این نوع از سوسک‌ها باشند. هر چه سریع‌تر اقدام کنید، شانس بیشتری برای سالم ماندن نهال گردو خواهید داشت.

کچلی گردو، قاتل برگها:

این نمونه از ، به محض مشاهده باید سریعاً توسط سم پاشی از بین برود. شانس زنده ماندن درخت در صورت عدم رسیدگی و مبارزه به موقع با این آفت، بسیار کم خواهد شد. صدماتی که این آفت به درخت گردو وارد می سازد، برگ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بعد از هجوم این آفت، برگ‌ها تغییر رنگ داده و به دور خود پیچیده و ریزش در آن ها آغاز می شود.قبل از ریزش، رنگ برگ‌ها کاملاً به رنگ تیره در می‌آید و تبدیل به مشکی می‌شود. به طور معمول زمان حمله این آفت نیز در فصول سردی مانند زمستان و اواخر پاییز خواهد بود.

راههای جلوگیری با انواع آفات درخت گردو:

حال که شما را با شایع‌ ترین ؛ آشنا کردیم، امکان دارد برای شما این سوال پیش بیاید که راه‌های مبارزه با این آفات چیست؟ البته بعد از معرفی هر کدام از آفت ‌های احتمالی، راه‌های مواجهه با آن را نیز برای شما در بالا شرح دادیم. همانگونه که پیش‌تر ذکر کردیم، یکی از عمده ترین روش‌های مبارزه با آفت درخت گردو، از بین بردن آن‌ها توسط سم پاشی می باشد.

البته سم پاشی در عین این که می‌تواند آفات را به راحتی از بین ببرد، به دلیل آمیخته شدن آن با میوه و محصول نهایی و همچنین آلودگی ‌هایی که می ‌تواند برای محیط زیست داشته باشد، توسط بسیاری از کارشناسان، ممنوع است. به همین دلیل بهترین راه مبارزه با آفت، جلوگیری از به وجود آمدن آن‌ها و به بیانی دیگر پیشگیری است. بنابراین می ‌توان گفت با خرید نهالی با کیفیت و سلامت و همچنین برآورده کردن شرایط محیطی مناسب برای نهال، قطعاً آفتی درخت گردو شما را تهدید نخواهد کرد.

جمع بندی مقاله آفات درخت گردو:

آن چه در این جا توضیح دادیم، بررسی و معرفی مهم‌ترین بود. آفات، موجودات جانداری  هستند که به انواع نهال‌ها و درختان هجوم برده و کیفیت فراورده نهایی را پایین آورده و در نهایت نهال را از بین می‌برند. در این نوشتار بعد از معرفی انواع آفاتی که احتمال دارد به درختان گردو حمله کنند، راه‌های مبارزه با آن‌ها را نیز برای شما ذکر کردیم. اما در نهایت اینطور نتیجه گیری کردیم که بهترین روش مبارزه با آفات، جلوگیری از وجود آمدن آن‌ها خواهد بود.

امیدواریم از خواندن این مقاله در رابطه با ؛ لذت برده باشید و در صورت ذاشتن هر گونه سوال آن را در بخش نظرات همین بخش با ما در میان بگذارید .

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان آریا نهال ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

منبع : pinterest.com

دکمه بازگشت به بالا