ترندهای کسب و کارعمومی

مشخصات دکل چند وجهی دوربین مداربسته + کاربرد

پایه دوربین مداربسته و مشخصات فنی پایه دوربین ترافیکی

امروزه شاهد حضور گسترده دوربین های مداربسته در اماکن عمومی و خصوصی سطح شهر هستیم. گاهی نیاز است که این دوربین ها در ارتفاعی مشخص در محوطه های باز نصب شوند. در این موارد از پایه دوربین فلزی و دکل دوربین استاندارد برای نصب استفاده می شود. شرکت آی تک با تجربه چند دهه فعالیت در صنعت پایه های فلزی در واحد پایه چراغ فلزی آی تک و دارا بودن تجهیزات مدرن و پیشرفته توانسته در تولید پایه های چندوجهی محصولاتی با کیفیت استاندارد تولید کند.

سیستم های نظارت تصویری سالهاست به عنوان ابزاری نظارتی جهت ایجاد امنیت مورد استفاده می گیرند. همچنین دوربین های مداربسته که اقدام به ثبت وقایع و ارسال آنها به مرکز کنترل ترافیک می کنند. از جمله مهم ترین و سریع ترین راههای تشخیص ترافیک هستند. یکی از بخش های این سیستم ها دکلها و پایه های نگهدارنده دستگاه های نظارت تصویری می باشد. این محصول در مکانهای متنوعی مانند استادیوم ها ، میادین و پارک ها ، سایت های نفت و گاز ، محوطه نمایشگاه ها و … استفاده می گردد. در ادامه به پارامترهای مهم در تولید و قیمت گذاری دکل منوپل و پایه دوربین مداربسته  میپردازیم. با ما همراه باشید.

پارامترهای مهم در تولید پایه دوربین مداربسته

 • ارتفاع: 4 – 18 متر
 • مواد اولیه: فولاد
 • پوشش: گالوانیزه گرم – رنگ پودری الکترواستاتیکی
 • قیمت : با توجه به ارتفاع و نوع پوشش متفاوت است. جهت دریافت قیمت پایه دوربین و ثبت سفارش کلیک کنید.

این موارد تنها بخشی از پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت و فرایند تولید پایه دوربین می باشد. در ادامه به پارامترهای تاثیرگذار بیشتری می پردازیم.

موارد موثر در قیمت پایه دوربین

 • ارتفاع پایه
 • ضخامت ورق استفاده شده در سازه
 • پوشش استفاده شده ( گالوانیزه گرم یا رنگ اپوکسی)
 • اتصال قطعات ( جوشکاری ، فلنچی ، اورلپ)
 • جوشکاری
 • اندازه بازویی پایه که محل قرارگیری دوربین هاست
 • دهانه بالا و پایین پایه

تا اینجا با نکات و پارامترهای مهم در تولید و تعیین قیمت دکل دوربین آشنا شدیم در ادامه به پارامترهایی که در میزان بهره وری دکل تاثیرگذار است می پردازیم و با عمده ترین کاربردهای این محصول آشنا خواهیم شد.

موارد مهمی که در بهره وری بهتر پایه دوربین های نظارتی – ترافیکی موثرند

 • میدان دید درست
 • ارتفاع متناسب
 • زاویه مناسب دوربین ها
 • عدم لرزش در نوسانات و ارتعاشات
 • مقاومت بالا در شرایط جوی نامساعد
 • کاهش دسترسی غیر مجاز
 • داشتن بازوی مناسب جهت سوار شدن دوربین
 • تناسب با محیط جغرافیایی محل نصب
 • تناسب پایه با نوع دوربین ( از نظر ثابت یا چرخشی بودن دوربین)

کاربرد پایه دوربین

1-  دکل جهت نصب دوربین های کنترل مکانیزه محدوده طرح ترافیک .

2-  جهت نصب دوربین های ثبت تخلف راهنمایی و رانندگی .

3- دکل جهت نصب دوربین های نظارت تصویری .

4- جهت نصب دوربین های امنیتی مدار بسته ویژه سایت های محصور شده .

نکات مهم در تولید پایه دوربین

دکل دوربین مداربسته با توجه به میدان دید مورد نیاز در اندازه و ارتفاع مختلف تولید می شود. در طراحی این دکل ها شرایط محیطی از جمله شدت وزش باد، قرار داشتن در کنار مسیر های پر ارتعاش وغیره مورد بررسی قرار میگیرد تا دوربین هیچ لرزشی نداشته باشد. این دکلها عموما به صورت چند وجهی با پوشش گالوانیزه گرم و به صورت فلنجی و اورلپی تولید می شود. شرکت آی تک انواع پایه در ارتفاع 3 تا 21 متر بصورت تک درز تا قطر400میلی متر و مقاوم در برابر باد تا سرعت 120 کیلومتر در ساعت با سطح مقطع لوله ای و یا چند وجهی با روکش گالوانیزه گرم تولید میکند. در ادامه با انواع دوربین ها و پایه ها آشنا می شویم.

مدل های مختلف پایه دوربین

پایه دوربین با توجه به نیاز مشتری در سه مدل اورلپ ، لوله ای و فلنچی تولید می شود. بهتر است از حالت فلنچی ( پیچ و مهره ) به علت مقاومت بالاتر در برابر لرزش استفاده شود ، مخصوصاً در سازه های خیلی بلند که در معرض نوسانات و ارتعاشات طبیعی و مصنوعی قرار دارند . در جوشکاری این نوع پایه ها اغلب از جوشکاری زیر پودری استفاده می شود .

برای نصب پایه دوربین هم می توان از فونداسیون پایه چراغ آماده استفاده کرد، هم می توان فونداسیون آن را در محل اجرا کرد. عموماً دوربین های نصب شده روی این پایه ها در دو نوع مداربسته ثابت و مدار بسته متحرک ( اسپید دام ) هستند. لوله ای یا چندوجهی ؟ کدام بهتر است؟ برای پاسخ این سوال ادامه مطلب را بخوانید.

پایه دوربین لوله ای یا پایه دوربین چندوجهی

بدنه پایه  به صورت لوله ای و چند وجهی بسته به نوع جغرافیای نصب پایه ، آب و هوای آن منطقه و ارتفاع پایه ساخته می شود . پوشش بدنه در دو حالت گالوانیزه گرم و رنگ اپوکسی بوده که هر دو از استقامت قابل قبولی برخوردارند ولی در شهرهایی که آب و هوای شرجی و نمناک دارند ، گالوانیزه گرم پیشنهاد می شود . در کلیات ساخت این پایه ها شباهت زیادی به پایه های ترافیکی دارند اما مسئله مهم و حیاتی در پایه دوربین ها عدم لرزش و حفظ کیفیت تصویر است. این امر با استفاده از ورقهای با ضخامت بالاتر در قطعات ساخته شده و ایجاد سازه مستحکم تر امکان پذیر است. لذا معمولاً این پایه ها نسبت به پایه چراغ های با ارتفاع برابر دارای سازه سنگین تر و از نظر قیمتی هم کمی گرانتر هستند.

بر چه اساسی باید نوع دکل چندوجهی را تعیین کنیم؟ در ادامه میبینیم که تعیین این مساله یعنی تعیین ضخامت ورق فولادی. با ما همراه باشید.

انتخاب نوع دکل چند وجهی بر اساس کارآیی دوربین اسپید دام یا معمولی

تفاوت زیادی بین دکل با یک دوربین ثابت با لنز معمولی و دکل با دوربین اسپید دام با موتور گردان و یا دوربین کنترل پلاک وجود دارد. چرا که برای دوربین ثابت با لنز معمولی که برای کنترل محیط پیرامون دوربین بکار می رود , وزش باد و اثر آن بر لرزش دکل تاثیر چندانی در افت کیفیت تصویر ندارد ولی همین لرزش می تواند منجر به افت کیفیت تصویر و گاهی عدم وضوح کامل تصویر در یک دوربین گردان که برای کنترل مکان هایی دورتر از محل نصب دوربین است شود. بنابراین برای دوربین های با زوم دقیق تر باید از دکل هایی با متریال, قطر و ضخامت ورق و دیگر پارامترهای طراحی، دارای وضعیت ایده آل تر نسبت به دکل های دوربین ثابت، استفاده شود.

برای پایه دوربین کدام اتصال بهتر است؟

در دکل های با ارتفاع بلند پیشنهاد می شود، یا دکل بصورت یک تکه ساخته شود و یا در صورت چند تکه بودن از اتصال پیچ ومهره و فلنچ استفاده کرد و نوع اتصال تلسکوپی که چند تکه از دکل را با فشار در هم فرو می کنند به هیچ وجه برای استفاده در نوع دوربین های اسپید دام توصیه نمی شود , چرا که این اتصال, اتصال محکم و بدون لرزشی در یک دکل دوربین نمی باشد و معمولا برای دکل های روشنایی بکار میرود.

طراحی ظاهر دکل دوربین (چند وجهی) بر اساس نوع کاربری و منطقه نصب

گاهی دکل دوربین در یک پالایشگاه و یا یک منطقه ترافیکی است و لازم است ظاهر پایه و دوربین یک ظاهر رعب آور و کاملا آشکار باشد و گاهی در یک منطقه نظامی ویا حراست فرودگاه لازم است دکل با ظاهری معمولی وحتی شبیه یک دکل روشنایی و به اصطلاح استتار باشد که همین موقعیت بومی و هدف کارفرما از نظارت بزرگترین پارامتر در طراحی ظاهر یک دکل به شمار میاید.

جمع بندی پایه دوربین

دکل دوربین یک مساله بسیار تاثیر گذار در کیفیت تصاویر ضبط شده می باشد. ازینرو برای مکان هایی که از نظر امنیتی کیفیت تصاویر مهم است باید نسبت به رعایت استاندارد و تهیه یک پایه دوربین با کیفیت حساس بود. ما در آی تک با رعایت اصول با کیفیت ترین پایه ها را با قیمت مناسب ارائه می کنیم. شما می توانید برای ثبت سفارش با شماره تماس آی تک تماس بگیرید و یا جهت دریافت مشاوره و پاسخ سوالات خود در صفحه اینستاگرام آی تک پیام بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا