ترندهای کسب و کارعمومی

چگونه کد شناسایی ملک را پیدا کنیم؟

سازمان شهرداری تهران سالیانه، عوارض متفاوتی را از شهروندان کسب می‌کند. عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک نمونه آنهاست. استعلام و پرداخت عوارض مذکور به کد شناسایی ملک یا شماره شناسایی ملک نیاز دارد؛ اما، پیدا کردن آن کمی دشوار است. ما در این مطلب به شما می‌گوییم که چگونه شماره شناسه ملک یا کد شناسه ملک را با استفاده از روش‌های متنوع به دست آورید؛ سپس، استعلام و پرداخت عوارض مذکور و مراحل پایان کار ساختمان را انجام دهید. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

شماره شناسایی ملک چیست؟

کد شناسایی ملک یک شماره‌ی منحصربه‌فرد است که تفکیک املاک از همدیگر را امکان‌پذیر می‌کند. این شماره برای املاک مسکونی ۱۵ رقم و برای املاک غیرمسکونی ۱۲ رقم است. حتما برایتان سوال پیش آمده است که کاربرد کد شناسایی ملک در کجاست؟

کاربرد کد شناسایی ملک کجاست؟

کد شناسایی ملک به‌هنگام استعلام و پرداخت عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک نیاز است.

اهمیت پیدا کردن کد شناسایی ملک چیست؟

عدم استعلام و پرداخت به‌موقع عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک پیامدهایی را به همراه دارد. در ادامه، این پیامدها را بیان می‌کنیم تا شما از اهمیت پیدا کردن شماره شناسایی ملک برای استعلام و پرداخت عوارض مذکور آگاه باشید.

جریمه‌ی ۹ درصدی

اولین پیامد عدم استعلام و پرداخت عوارض شهرداری شامل جریمه ۹ درصدی است که بر روی مبلغ اصلی اعمال می‌شود. معمولاً، مبلغ اصلی عوارض مذکور کم نیست؛ بنابراین، جریمه ۹ درصدی چشمگیر است!

قطع برق، آب و گاز

دومین پیامد عدم استعلام و پرداخت عوارض شهرداری قطعی برق، آب و گاز است. گاهی قطع برق، آب و گاز علاوه‌بر جریمه ۹ درصدی اعمال می‌شود به خصوص هنگامی که مدت طولانی از عدم استعلام و پرداخت عوارض مذکور گذشته باشد. ابتدا یک اخطاریه مبنی بر قطع برق، آب و گاز برای مالک ملک ارسال می‌شود که ۲ ماه فرصت برای استعلام و پرداخت عوارض شهرداری دارد؛ اما، اگر اعتنایی به اخطاریه نشود، قطعی انجام می‌شود.

توقیف ملک

سومین پیامد عدم استعلام و پرداخت عوارض شهرداری توقیف ملک است. اگر قطعی برق، آب و گاز در استعلام و پرداخت عوارض شهرداری کارساز نباشد، اجراییه‌ای مبنی بر توقیف ملک در جهت وصول بدهی صادر می‌شود.

روش‌های پیدا کردن کد شناسایی ملک چیست؟

اکنون، شما معنای شماره شناسایی ملک، کاربرد آن و اهمیت آن را می‌دانید؛ اما، چگونه باید آن را به دست آورید؟ ما در ادامه روش‌های متفاوت پیدا کردن کد شناسایی ملک را به شما معرفی می‌کنیم؛ سپس، هر کدام را آموزش می‌دهیم. در نهایت، روش‌های استعلام و پرداخت عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک را با کمک کد شناسایی ملک می‌گوییم.

روش‌های استعلام و پرداخت عوارض ملک چیست؟

شما تا به اینجا روش‌های پیدا کردن کد شناسایی ملک را آموخته‌اید؛ اما، آیا می‌دانید که چگونه آن را برای استعلام و پرداخت عوارض مذکور استفاده کنید؟ ما در ادامه روش‌های متفاوت استعلام و پرداخت عوارض شهرداری را با کمک شماره شناسایی ۱۵ رقمی ملک یا شماره شناسایی ۱۲ رقمی ملک می‌گوییم؛ بنابراین، همراه ما باشید.

 • استعلام و پرداخت عوارض ملک با سامانه خلافی
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک با سامانه تهران من
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق شماره تلفنی ۱۳۷
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق کد دستوری #۱۳۷*
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق بانک‌های طرف قرارداد با شهرداری

سامانه خلافی؛ هوشمند، سریع، کارآمد و متفاوت در استعلام و پرداخت عوارض ملک

یکی از خدمات استعلام و پرداخت عوارض ملک است. این سامانه خدمت مذکور را در جهت تکمیل خدمات خود در حوزه‌ی جرایم و عوارض ایجاد کرده است.استعلام و پرداخت عوارض ملک در سامانه خلافی آسان است؛ کافیست، گزینه‌ی «عوارض ملک» را از بخش خدمات ما انتخاب کنید. در ادامه، شناسه ۱۵ رقمی ملک یا شناسه ۱۲ رقمی ملک را در محل مشخص‌شده وارد کنید؛ سپس، گزینه‌ی استعلام و پرداخت را بزنید. در ادامه، مزیت‌های استفاده از سامانه خلافی برای استعلام و پرداخت عوارض ملک را معرفی می‌کنیم:

 • تسویه‌ی آنی
 • دریافت مفاصا حساب
 • مشاهده جزئیات به روز
 • استفاده از خدمات جرایم و عوارض
 • و …

بخشی از مخارج عمومی دولت توسط مالیات پرداختی مردم تامین می‌شود. اگر صاحب ملک هستید، حتما با مالیات‌های چون: عوارض شهرداری ملک، عوارض نوسازی و بهای خدمات مدیریت پسماند، آشنایی دارید. میزان مالیات پرداختی هر ملک را کاربری، متراژ و… آن تعیین می‌کند. برای استعلام و پرداخت این مالیات‌ها داشتن شماره شناسایی ملک الزامی است. در این مقاله قصد داریم به موضوع صحت سنجی شماره شناسایی ملک و جزییات استعلام آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

کسانی که قصد خرید ملک، آپارتمان و واحدهای غیرمسکونی دارند؛ باید از بدهی‌های ملک مدنظر خود، اطلاع یابند. همچنین صاحبان ملک، برای پرداخت مالیات باید به سامانه صحت سنجی شماره شناسایی ملک مراجعه کنند. این مالیات‌ها شامل مواردی چون: ، بهای خدمات مدیریت پسماند و عوارض شهرداری ملک می‌شود. برای استعلام این بدهی‌ها هم داشتن شماره شناسایی ملک الزامی است.

صحت سنجی شماره شناسایی ملک

هر ملک دارای یک شماره منحصربه‌فرد است. این شماره در املاک مسکونی 15 رقم و املاک غیرمسکونی 12 رقم دارد. از شماره شناسایی ملک، علاوه‌بر استعلام مالیات‌های شهری می‌توانید در استعلام طرح تفصیلی هم استفاده نمایید. این شماره را می‌توانید از طریق راه‌های زیر دریافت کنید:

برای استفاده از سامانه صحت سنجی و استعلام شماره شناسایی ملک لازم است مراحل زیر را طی کنید:

شماره شناسایی ملک را در قسمت مشخص شده وارد کنید. گزینه تایید را بزنید. اطلاعات ملک شما به دو صورت نمایش داده می‌شود:

در این مرحله می‌توانید با انتخاب گزینه «استعلام» به صفحه موردنظر هدایت شوید. در این صفحه از شما، شماره همراهتان درخواست می‌شود. با وارد کردن این شماره، اطلاعات بدهی و پرداخت برایتان پیامک خواهد شد.

برای یافتن شماره شناسایی ملک در سند تک برگی باید قسمت بالا سمت راست برگه سند مراجعه کنید. هم چنین در سمت چپ این برگه کد تصدیق نیز قابل رویت می باشد.

در صورت عدم دسترسی به شماره ملک خود می توانید به قبض عوارض خود مراجعه کرده و در بالای قبض شماره شناسایی واحد خود آن را پیدا کنید و از آن استفاده نمایید.

گفتیم که دولت برای ارائه خدمات به شهروندان، بخشی از هزینه‌های خود را از طریق مالیات پوشش می‌دهد. این مالیات‌ها تحت عناوینی چون عوارض نوسازی، مدیریت پسماند و… از صاحبان ملک دریافت می‌شود. شهرداری تهران، سامانه‌ی صحت سنجی شماره شناسایی ملک را برای استعلام بدهی‌های مالیاتی شهروندان قرار داده است. در این مقاله به بیان جزییات و راهنمای استفاده از سامانه مذکور پرداختیم. اگر درباره آن ابهام یا پرسشی دارید در پایین صفحه کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در هنگام معاملات ملکی، خریدار و فروشنده می توانند با استفاده از روش های مختلفی نسبت به میزان بدهی مالیاتی، عوارض شهرداری، خدمات مدیریت پسماند و… اطلاعات لازم درباره ملک مورد نظر را دریافت نمایند. برای اینکه بتوانید استعلام لازم در این باره را به دست آورید، نیاز به کد شناسایی ملک خواهید داشت.

در این مقاله به صورت کامل آموزش پیدا کردن کد شناسایی ملک را به صورت تصویری، توضیح خواهیم داد با ما تا انتها همراه شوید.

راه های پیدا کردن کد شناسایی ملک چیست؟

برای اینکه بتوانید به راحتی اقدام به پیدا کردن کد شناسایی ملک کنید از 4 طریق می توان کد شناسایی ملک را به دست آورید که عبارتند از:

 1. از طریق سایت شهرداری قسمت سامانه تهران من،
 2. از طریق سند ملک مورد نظر
 3. از طریق رسید عوارض نوسازی ملک یا خدمات مدیریت پسماند (مسکونی/ غیرمسکونی)
 4. از طریق مراجعه حضوری به خدمات الکترونیک شهرداری، و ارائه مدارک ملک مورد نظر

در ادامه برای اینکه با نحوه پیدا کردن کد شناسایی ملک به 4 روش گفته شده، آشنایی کامل پیدا کنید؛ هر یک از این روش ها را با آموزش تصویری توضیح خواهیم داد.

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سامانه تهران من

برای پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سامانه تهران من به دو روش می توان این کار را انجام داد، روش اول از طریق ورود به سایت با استفاده از کامپیوتر یا لپ تاپ؛ روش دوم از طریق گوشی های هوشمند، که در ادامه هر دو روش را به صورت تصویری، توضیح خواهیم داد.

اگر از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ وارد سامانه تهران من شوید. صفحه ذیل برای شما به نمایش در خواهد آمد.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید باید محلی که ملک در آن واقع شده است را پیدا کنید، و با کلیک راست کردن روی ملک در نقشه یک پنجره برای شما باز خواهد شد، که دارای چندین گزینه خواهد بود. روی گزینه سوم “شماره شناسایی ملک” کلیک کنید تا کد شناسایی ملک برای شما به همراه پلاک، مختصات یو تی ام و طول و عرض جغرافیایی نمایش داده شود.

اگر با استفاده از گوشی های هوشمند وارد سامانه تهران من شوید. پس از پیدا کردن ملک مورد نظر خود، روی نقشه به مدت چند ثانیه انگشت خود را نگه دارید تا پنجره همانند تصویر ذیل برای شما به نمایش در آید.

پس از اینکه منو برای شما نمایش داده شد گزینه سوم “شماره شناسایی ملک” را کلیک کنید تا کد شناسایی ملک همانند مرحله اول برای شما به نمایش در آید.
حتی الامکان برای استفاده از سامانه از مرورگر کروم، فایرفاکس، اوپرا برای پیدا کردن ملک استفاده نمایید، چرا که برخی قابلیت های این سامانه برای مرورگر سافاری اپل قابلیت اجرایی ندارد و فعال نیست.

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سند ملک

یکی از راحت ترین راه های پیدا کردن شماره شناسایی ملک، با استفاده از ملک است که در بالای سند تک برگی سمت راست درج شده است، به راحتی می توانید علاوه بر کد شناسایی ملک، کد تصدیق را نیز که در قسمت بالا سمت چپ سند تک برگی درج شده است، نیز دسترسی داشته باشید.

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق قبض عوارض نوسازی ملک

با داشتن قبض عوارض نوسازی ملک به راحتی می توان کد شناسایی ملک را به دست آورید، چرا که در قسمت بالای قبض شماره شناسایی ملک درج گردیده است، که اگر ملک مورد نظر غیر مسکونی باشد؛ شماره شناسایی ملک همانند کادر قرمز رنگ در تصویر ذیل نشان داده می شود. اگر ملک مورد نظر مسکونی باشد، شماره 15 رقمی کد شناسایی همانند تصویر ذیل در قبض عوارض نوسازی و خدمات مدیریت پسماند مسکونی در اختیار شما قرار می گیرد.

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق مراجعه حضوری به خدمات الکترونیکی شهرداری

اگر در هر صورت نتوانستید از طریق سه روش فوق، کد شناسایی ملک را به دست آورید، می توانید مدارک ملک مورد نظر را همراه داشته باشید و به دفاتر خدمات الکترونیکی شهرداری به صورت حضوری مراجعه نمایید و با ارائه مدارک ملک، شماره شناسایی ملک توسط پرسنل شهرداری در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا