اجتماعیترندهای کسب و کار

آیا بعد از کاشت مو میریزد؟

چرخه رشد مو چیست و آیا موها به طور طبیعی می ریزند ؟

علت های ریزش مو چیست؟ موی انسان دارای چرخه رشدی می باشد که از مراحل مختلفی تشکیل شده است، این مراحل شامل فاز آناژن، کاتاژن، تلوژن و اگزوژن می باشد. مراحل رشد موی انسان با سایر پستانداران متفاوت بوده و تعداد متفاوتی تار مو می توانند در هر زمانی در یکی از این مراحل باشد.

اولین مرحله از مراحل رشد مو، فاز آناژن که به عنوان فاز فعال مو نیز شناخته می شود و حدود 2 تا 6 سال طول می کشد؛ در طی این مرحله موها هر 28 روز حدود 1 سانتی متر رشد می کنند. مرحله دوم چرخه رشد مو مرحله کاتاژن می باشد که به آن مرحله انتقالی نیز گفته می شود؛ این مرحله 2 تا 3 هفته ادامه داشته و حدود 3 درصد از کل موها در این مرحله هستند.

مرحله تلوژن یا مرحله استراحت مرحله ایست که حدود 4 ماه طول میکشد و به طور معمول حدود 8 تا 10 درصد کل موها در در این مرحله می باشند. در مرحله تلوژن موها در حال استراحت هستند و در پایان آن شروع به ریزش می کنند، در این مرحله 50 تا 100 تار مو دچار ریزش می شوند. در فاز اگزوژن تارهای مو به طور کامل از فولیکول خود آزاد شده و می ریزند، همچنین موهای جدید از همان فولیکول شروع به رشد می کنند. در هر مرحله از کاشت مو احتمال ریزش موها وجود دارد اما بیشترین مقدار آن در مرحله تلوژن و اگزوژن می ریزند.

آیا نتایج کاشت مو دائمی است؟

وقتی کاشت مو انجام شد، پس از گذشت دوره بهبودی موهای کاشته شده مانند موهای معمولی به رشد خود ادامه می دهند؛ این به دلیل استفاده از فولیکول های موی خود فرد به عنوان بانک مو می باشد. زیرا در این صورت بدن متقاضی این فولیکول ها را غریبه تشخیص نداده و احتمال رد آنها تقریبا به صفر می رسد، در نتیجه پیوند این فولیکول ها موفقیت آمیز بوده و همانند سایر موهای سر دارای ریشه بوده و به رشد خود ادامه می دهند.

نتایج کاشت مو پس از چهار تا شش ماه قابل مشاهده می شود و در طول سال به پیشرفت خود ادامه می دهد، به طوریکه می توانید هر ماه حدود 1 سانتی متر رشد از موهای کاشته شده تان انتظار داشته باشید. ممکن است مشاهده رشد موهای کاشته شده برای برخی از بیماران تا 12 ماه طول بکشد، اما به طور کلی در ماه هجدهم قطعاً قابل مشاهده است.

درواقع پس از تکمیل روند بهبود، فولیکول های پیوندی شروع به رشد مو می کنند که لکه های طاس پوست سر را پر کنند، این موها با افزایش سن به رشد طبیعی خود ادامه می دهند، رشد فولیکول های موی کاشته شده دائمی است و هیچ راهی برای بازگشت آنها به موقعیت قبلیشان وجود ندارد. می توان گفت پیوند مو تنها درمان مادام العمر و قطعی برای ریزش مو است، البته روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند که برخی از آنها موثر هستند اما به تنهایی نمی توانند با ریزش مو مقابله کنند.

آیا موهای کاشته شده می ریزند ؟

نتیجه کاشت مو به یکسری از عوامل و فاکتورها مانند: تراکم مو در ناحیه اهدا کننده، خصوصیات مو، میزان ریزش مو پس از عمل کاشت مو، نحوه مراقبت از موهای کاشته شده، تفاوت بین رنگ مو و پوست و شلی پوست بیمار بستگی دارد. کاشت مو به خودی خود طاسی را درمان نمی کند، این روش فقط در مناطق طاس سر مو اضافه می کند، به همین دلیل توصیه می شود پیش از اقدام به کاشت مو ابتدا دلیل ریزش موی خود را یافته و آن را رفع کنید. در طی عمل کاشت مو فولیکول های مو را از ناحیه اهدا کننده که اغلب پشت سر و نزدیک گوش می باشد، برداشته و در نواحی کم پشت و طاس کاشته می شوند.

از آنجا که فولیکول های مو از مناطقی گرفته می شود که از نظر ژنتیکی در برابر ریزش مو مقاوم هستند، برای بسیاری از بیماران موهای تازه کاشته شده برای همیشه ماندگار می باشند؛ با این حال سن، جنس مو و سبک زندگی می توانند بر روی ماندگاری کاشت مو تأثیر مستقیم بگذارند. به طور کلی پاسخ به این سوال که آیا آیا موهای کاشته شده می ریزند ؟ بله می باشد، این ریزش موها به عنوان ریزش شوک شناخته می شود و روندی کاملاً طبیعی می باشد.

مانند بقیه فولیکول های موی شما، پیوندهای کاشته شده نیز طول عمر دارند، در برخی از مواقع این احتمال وجود دارد که با افزایش سن فولیکول های مو نازک شوند، اما به احتمال زیاد تا پایان عمر شما حداقل مقداری مو تولید می کنند. البته باید بدانید که اگر نازک شدن موها ادامه یابد، خط مو مطابق با الگوی قبلی ریزش طبیعی شما عقب نمی رود. در بیشتر موارد، یک عمر طول می کشد، زیرا پیازهای سالم مو به نواحی کم پشت یا طاس پیوند می شوند. البته باید درنظر داشته باشید که طول عمر موهای کاشته شده می تواند تحت تأثیر عواملی مانند بیماری، سبک زندگی، سن و میزان ریزش مو باشد؛ در چنین مواردی بیمار ممکن است به چندین روش برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز داشته باشد.

چرا پس از کاشت مو شوک ریزش مو اتفاق می افتد ؟

پس از اتمام مراحل کاشت مو، متوجه خطوط کلی جدید تقویت شده مو خواهید شد؛ با این حال بسیاری از بیماران ممکن است متوجه شوند که موهای تازه کاشته شده طی دو تا شش هفته دچار ریزش می شوند. توجه داشته باشید که این روند نگران کننده نیست و ظرف چند ماه شاهد رشد موهای جدید به صورت دائمی خواهید بود، ریزش بعضی از موهای پیوند شده در سه ماه اول پس از کاشت طبیعی است و به آن ریزش مو بر اثر شوک گفته می شود. ریزش مو بر اثر شوک معمولاً بین هفته دوم تا هشتم پس از کاشت مو اتفاق می افتد، وقتی موهای جدید وارد مرحله استراحت شوند، می ریزند؛ در واقع ریزش مو پس از عمل کاشت مو نوعی پاسخ به آسیبی است که در طی کاشت مو ایجاد می شود.

همانطور که گفته شد عمل فرایند انتقال موهای مقاوم در برابر ریزش مو از ناحیه اهدا کننده (واقع در پشت سر) به منطقه گیرنده است، برای این کار برش های ریزی در منطقه گیرنده ایجاد می شود که در آنجا گرافت های استخراج شده قرار می گیرند. صرف نظر از اینکه از چه روشی برای کاشت مو استفاده شود، این روش می تواند باعث آسیب به پوست سر و موهای اطراف شده و موهای کاشته شده به طور موقت وارد مرحله استراحت شده و بریزند. اغلب بیماران می ترسند که این ریزش مو دائمی باشد، اما نباید نگران باشند، زیرا فولیکول های مو پیوند شده در زیر پوست سالم هستند و چند ماه بعد موهای جدید در فاز آناژن قرار گرفته و دوباره رشد می کنند.

شوک ریزش مو فرایندی اجتناب ناپذیر و موقتی می باشد که بخشی از روند طبیعی ترمیم مو بوده و نشان دهنده آسیب دائمی مو نیست. اکثر بیماران رشد مجدد اولیه را بین ماههای 3 تا 6 گزارش می کنند، اما ممکن است 12 تا 18 ماه طول بکشد تا به ضخامت و بافت موهای دیگر برسند. رشد موهای دائمی جدید و مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو در افراد مختلف متفاوت است، اما معمولا بعد از 2 سال موها رشد طبیعی خود را آغاز می کنند و حجم و ضخامت آنها افزایش می یابد.

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا