ترندهای کسب و کارعمومی

کاهش مصرف آب برج خنک کننده

بلودان در برج خنک کننده نوعی جریان زیر آب و تخلیه دائمی بوده که برای تنظیم میزان املاح داخل آب در تشتک کولینگ تاور مورد نیاز است. محاسبه بلودان به عوامل مختلفی همچون میزان جریان آب در گردش، ظرفیت برج خنک کن و کیفیت آب وابسته است. اگر در یک برج خنک کننده بلودان تنظیم نشود ممکن است آسیب های بسیاری را به اجزای داخلی این دستگاه وارد نماید. همانطور که می دانیم آب در برج خنک کننده از دو روش اصلی تبخیر و بلودان همانند شکل زیر از دست می رود.

تنظیم بلودان و جریان تخلیه در برج خنک کننده چه اهمیتی دارد؟

همانطور که می دانیم یک برج خنک کننده با مکانیزم تبخیری موجب خنک کاری سیال آب می گردد. در یک چرخه کاری در کولینگ واتر املاح موجود در آب پس از تبخیر همواره رو به افزایش خواهد بود. بلودان در واقع راهکاری برای کاهش و یا ثابت نگه داشتن میزان املاح آب (TDS) در یک برج خنک کننده بحساب می آید. برای جلوگیری از این موضوع جریان تخلیه یا اصطلاحاً blow down محاسبه میشود. بنابراین این امر موجب گرفتگی و رسوب شدید در مدار نمی‌گردد.

بسیاری از انواع برجهای خنک کننده در شرایط صنعتی و به منظور خنک نمودن دستگاه های متفاوت بکار برده می شود. از این جهت کیفیت آب چرخشی از میزان مطلوب و استاندارد برخوردار نخواهد بود. عدم در دسترس بودن آب تمیز و نرم در صنایع مختلف امر اجتناب ناپذیر بوده و بخار همین موضوع باید میزان املاح در برج خنک کننده کنترل گردد.

Reducing cooling tower water consumption

نحوه محاسبه بلودان در برج خنک کننده

گام اول:

در فرمول بالا M همان دبی آب در گردش برج خنک کننده و T2 و T1 نیز به ترتیب دمای خروج و ورود می باشند. البته در لینک زیر نیز میتوانید از روشهای دیگر به صورت مفصل و دقیق اقدام به محاسبه آب تبخیری برج خنک کن نمایید.

مطلب مفید:

گام دوم:

محاسبه دریفت یا پرتاب قطرات آب به بیرون (drift loss) که بر اساس دو روش زیر قابل محاسبه است.

  • معادل 0.02 درصد آب در گردش (با در نظر گرفتن قطره گیر لانه زنبوری)
  • معادل 0.05 درصد آب در گردش (با در نظر گرفتن قطره گیر تیغه ای یا کرکره ای)

گام سوم :

تعیین coc یا سیکل تغلیظ که  در صفحه مرتبط با نحوه محاسبه مفصل توضیح داده شده است.

گام چهارم:

باید دقت نمایید در این فرمول مقادیر را بر اساس واحد یکتا (مثلاً متر مکعب در ساعت) وارد نمایید.  این فرمول از طرفی دیگر نیازمند مقادیری همانند پارامتر سیکل تغلیظ (COC) بوده است.

نکته:برای مشاهده محصولات بیشتر و کسب اطلاعات لازم در مورد قیمت پکینگ برج خنک کننده میتوانید به سایت ما مراجعه کنید.

روش های کاهش بلودان در برج خنک کننده چیست؟

  • استفاده از پیشرفته ترین نسل المیناتور جهت کاهش drift loss و در نتیجه کاهش آب مصرفی ()
  • بکارگیری از آب RO در صورت امکان جهت تامین آب جبرانی نرم و با میزان املاح کم
  • بهره گیری از آب در گردش با پکیج های تزریق مواد شیمیایی جهت کنترل میزان املاح آب گردشی
  • استفاده از سیستم بلودان اتوماتیک جهت تخلیه هوشمند و در زمان مناسب
  • بکارگیری از پکینگ های مجذوب کننده رسوب همانند نت اسپلش، تیوب اسپلش، توربو اسپلش و گرید اسپلش
  • بهره وری از بدنه فایبرگلاس در بدنه به جهت عدم افزایندگی زنگ زدگی (مثل برجهای فلزی)
  • استفاده از اتصالات پیچ و مهره استیل در ساختار دستگاه به منظور کنترل خوردگی قطعات فلزی و تاثیر منفی آن بر آب

با بهره وری از راهکارهای بالا می توان جریان زیرآب را در برج خنک کننده را بسیار کاهش داد. به عنوان مثال با بکارگیری از سیستم RO در یک شهرک صنعتی میتوانیم میزان املاح را از 1500 به 150 کاهش داد. با این کار ضریب COC  به میزان ده برابر افزایش می یابد. با این وجود عملاً بلودان به اندازه یک دهم تقلیل خواهد یافت. این امر موجب کاهش هزینه های انرژی مصرفی در برج خنک کننده خواهد شد.

محل تخلیه بلودان در برج خنک کننده

بسیاری از تولیدکنندگان فلنچ بلودان را در دیواره های تشتک یا حوضچه قرار می دهند. در برخی موارد نیز فلنچ بلودان در کف حوضچه تشتک آب سرد نصب می‌گردد. فلذا در این حالت باید دستگاه برج خنک کننده از زیر بواسطه ناودانی شاسی کشی شود.

نکته:اگر به دنبال خرید امنی هستید و میخواهید از قیمت پروانه برج خنک کننده مطلع شوید کافی است کلیک کنید.

سایز فلنچ جریان بلودان در کولینگ تاور

اندازه کانکشن خروجی جریان زیرآب و تخلیه وابسته به میزان املاح اولیه در برج دارد. بسیاری از آب های مورد کاربرد در برج خنک کننده از نوع صنعتی و با کیفیت چاه می باشند. کیفیت نامطلوب آب باعث افزایش نرخ میزان حجم آب بلودان خواهد داشت. از طرفی دیگر میزان دبی آب در گردش در یک برج خنک کننده نیز عامل اصلی بلودان برج خنك كننده 30 تا 50 % تخفيف 100% تضمين كيفيت قطعات و با قيمت مناسب خريد : هواروب هم اكنون بيش از 10 سال سابقه درخشان در طراحي و توليد انواع سيستم هاي خنك كننده را در كارنامه خود دارد .

مفاهيم ابعاد برج خنك كننده-محاسبه بلودان كولينگ تاور-نرم افزار محاسبات كولينگ تاور-محاسبه دبي آب برج خنك كن-استاندارد آب برج خنك كننده-ظرفيت برج خنك كننده در تخصص هواروب مي باشد . ضمنا ما كليه توليدات خود را از جمله بلودان برج خنك كننده باضمانت اصالت و سلامت فيزيكي 100% تضمين شده در اختيار خريداران و مشتريان عزيز قرار مي دهيم  و همچنين آماده همكاري با نهادها و ارگان هاي دولتي خصوصي و نيمه خصوصي آزمايشگاه ها و موسسات مختلف مي باشيم.

بلودان برج خنك كننده – مجموعه عظيم هواروب همچنين افتخار خود مي داند كه در ارائه انواع بلودان برج خنك كننده در خدمات شما بزرگواران باشد لطفا جهت كسب اطلاعات بيشتر در مورد ابعاد برج خنك كننده-محاسبه بلودان كولينگ تاور-نرم افزار محاسبات كولينگ تاور-محاسبه دبي آب برج خنك كن-استاندارد آب برج خنك كننده-ظرفيت برج خنك كننده با ما همراه باشيد . ما در مجموعه عظيم هواروب تمام سعي خود را نموده ايم تا بتوانيم بهترين نوع از انواع قطعات را در توليدات خود به كار ببريم هم اكنون شما ميتوانيدبلودان برج خنك كننده را در مجموعه هواروب بررسي و انتخاب نماييد و ما نيز به شما خريداران محترم تضمين پايين ترين قيمت موجود در بازار را خواهيم داد.

بلودان برج خنك كننده 30 تا 50 % تخفيف 100% تضمين كيفيت قطعات قيمت خريد :  بلودان برج خنك كننده را ميتوانيد از هواروب خريد نماييد ما در مجموعه عظيم هواروب با بيش از 10 سال سابقه درخشان در طراحي و توليد بلودان برج خنك كننده ,توانسته ايم حداكثر رضايتمندي را براي مشتريان به ارمغان آوريم.

بلودان برج خنك كننده مقدار آبي مي‌باشد كه از كولينگ تاور خارج شده و جانشين مايع جديد مي‌گردد تا مقدار سختي آب (بلودان) در برج خنك كننده كاهش يابد. در برج خنك كن بموجب تبخير سيال مقدار سختي آب افزايش مي يابد. اين بالا رفتن سختي اگر از نقطه اشباع گذر كند موجب تشكيل رسوب ميشود. در امتداد آن رسوبات سريعا تبديل به ذرات سخت شده و برج خنك كن آسيب جدي خواهد ديد.

دکمه بازگشت به بالا