ترندهای کسب و کارعمومی

عصب سه قلو و جدیدترین درمان قطعی علائم نورالژی

نورالژی سه قلو وضعیتی است که با درد ناشی از عصب سه قلو مشخص می‌شود که از بالای گوش شروع می‌شود و به سه قسمت به سمت چشم، گونه و فک تقسیم می‌شود. ما دو عصب سه قلو برای هر طرف صورت خود داریم، اما درد نورالژی سه قلو معمولاً فقط یک طرف را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درد نورالژی سه قلو بر خلاف درد صورت ناشی از سایر مشکلات استو درد در عرض چند ثانیه از صورت عبور می‌کند، اما با پیشرفت بیماری، درد می‌تواند چند دقیقه و حتی بیشتر طول بکشد. نورالژی سه قلو گاهی اوقات به عنوان tic douloureux شناخته می‌شود که به معنای تیک دردناک است. در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان درد عصب سه قلو بپردازیم. با ما همراه باشید.

علت نورالژی سه قلو چیست؟

نورالژی سه قلو معمولاً خودبه‌خود اتفاق می‌افتد، اما گاهی اوقات با ضربه به صورت همراه است. این عارضه می‌تواند ناشی از فشار دادن رگ خونی به عصب سه قلو باشد که به عنوان فشرده سازی عروقی نیز شناخته می‌شود. با گذشت زمان، نبض یک سرخرگ که به عصب ساییده می‌شود می‌تواند عایق را که میلین نامیده می‌شود از بین ببرد و عصب را حساس کند.

علائم نورالژی سه قلو

برخی از افراد مبتلا به این عارضه فکر می‌کنند که یک دندان آبسه دارند و به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. پزشکان حملات ناگهانی و شدید درد را نشانه‌ای از نورالژی سه قلو کلاسیک می‌دانند. علائم شایع نورالژی سه قلو شامل موارد زیر می‌شود:

 • دوره‌های کوتاه درد ناشی از چاقو یا تیراندازی.
 • درد ناشی از مواردی مانند مسواک زدن، شستن صورت، اصلاح یا آرایش کردن. حتی یک نسیم ملایم در برابر صورت می‌تواند باعث در شود.
 • درد معمولا فقط یک طرف صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • درد می‌تواند فقط یک قسمت از صورت را تحت تاثیر قرار دهد یا به ناحیه وسیع‌تری سرایت کند. درد را بیشتر در گونه، فک، دندان‌ها، لثه‌ها و لب‌های خود احساس خواهید کرد. چشم‌ها و پیشانی کمتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

چه چیزی باعث درد عصب سه قلو می‌شوند؟

علائمی مانند موارد زیر می‌توانند منجر به ایجاد درد عصب سه قلو شود.

 • اصلاح
 • شستن صورت
 • مسواک زدن
 • آرایش کردن
 • فین کردن
 • خوردن یا آشامیدن، به ویژه غذاها یا نوشیدنی‌های گرم یا سرد
 • صحبت کردن
 • خندیدن
 • باد یا نسیمی که به فرد می‌وزد

علل و عوامل خطر نورالژی سه قلو

برخی از بیماری‌ها مانند مولتیپل اسکلروزیس نیز می‌توانند به غلاف میلین آسیب برسانند. گاهی اوقات یک تومور یا گره خوردن رگ‌ها روی عصب فشار می‌آورد. عصب سه قلو نیز می‌تواند در اثر جراحی، تصادف یا سکته آسیب ببیند. برخی از افراد بیشتر از دیگران به نورالژی سه قلو مبتلا می‌شوند:

 • زنان بیشتر از مردان به نورالژی سه قلو مبتلا می‌شوند.
 • این بیماری در افراد بالای 50 سال شایع‌تر است.
 • می‌تواند ناشی از فشار خون بالا باشد.

اگرچه درد می‌تواند شدید باشد، اما این وضعیت تهدید کننده زندگی نیست. این می‌تواند یک بیماری پیشرونده باشد، به این معنی که با گذشت زمان بدتر می‌شود.

نورالژی سه قلو چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر درد صورت دارید به خصوص دردهایی که مدام عود می‌کنند یا به مسکن‌های بدون نسخه پاسخ نمی‌دهند، به پزشک خود مراجعه کنید. به پزشک خود در مورد چگونگی ظاهر شدن درد، مدت زمان درد و آنچه که به نظر می‌رسد باعث آن می‌شود، بگویید. انتظار داشته باشید که پزشک سوالات زیادی در مورد وضعیتتان بپرسد. همچنین یک معاینه عصبی خواهید داشت که در آن پزشک قسمت‌های مختلف صورتتان را لمس می‌کند. آنها می‌توانند عملکردهایتان را آزمایش می‌کنند تا بفهمند که آیا یک عصب فشرده شده است یا خیر. یک آزمایش تصویربرداری مانند MRI می‌تواند نشان دهد که آیا تومور یا مولتیپل اسکلروزیس علت اصلی مشکل است یا خیر.

درمان درد عصب سه قلو چگونه است؟

درمان این بیماری شامل دارو و جراحی می‌شود.

دارو

داروهای ضد درد معمولی برای افراد مبتلا به نورالژی سه قلو به خوبی اثر گذار نیستند. اما پزشک می‌تواند انواع مختلفی از داروها را تجویز کند. برای جلوگیری از واکنش اعصاب به تحریک، داروهای ضد تشنج تجویز می‌کند. همچنین از شل کننده‌های عضلانی به تنهایی یا همراه با داروهای ضد تشنج استفاده می‌کند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس می‌تواند مفید باشد زمانی که سایر داروها درد نورالژی سه قلو را تسکین نمی‌دهند. قبل از اینکه پزشکان بتوانند به طور گسترده این را تجویز کنند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

جراحی

برخی از روش‌های جراحی سرپایی هستند، به این معنی که لازم نیست در بیمارستان بستری شوید. برای برخی از جراحی‌ها به بیهوشی عمومی نیاز دارید، به این معنی که در طول جراحی بیدار نخواهید بود. پزشک می‌تواند تصمیم بگیرید که کدام جراحی برایتان مناسب است. معمولا نوع جراحی بر اساس سلامت کلی، اعصاب درگیر و ترجیحات فرد مشخص می‌شود.

سایر روش‌های درمان درد عصب سه قلو عبارتند از:

فشرده سازی بالون برای درمان درد عصب سه قلو

فشرده سازی بالون که در آن پزشکان یک بالون خالی را به فضایی بین عصب سه قلو و قاعده جمجمه می‌کشند. وقتی بادکنک باد می‌شود، عصب به استخوان سخت فشار می‌آورد و به عایق عصب آسیب می‌رساند.

گلیسرول شات، که به مایع نخاعی اطراف عصب سه قلو در پایه جمجمه تزریق می شود. این باعث آسیب به عایق اطراف عصب می شود که درد را تسکین می دهد.

فرسایش با فرکانس رادیویی

در این روش پزشکان و بیماران ناحیه دقیق عصب سه قلو را مشخص می‌کنند که باعث درد بیش از حد می‌شود. سپس پزشک جریان الکتریکی را به نقطه مورد نظر می‌فرستد. رفع فشار میکروواسکولار، که رگ‌های خونی را که بر عصب تأثیر می‌گذارند حرکت می‌دهد خارج می‌کند.

نورکتومی: در نورکتومی عصب سه قلو تا حدی برای تسکین درد بریده می‌شود.

درمان درد عصب سه قلو به روش طبیعی

می‌توانید راه‌های جایگزین برای کمک به مدیریت علائم نورالژی سه قلو را بررسی کنید. این درمان‌ها عبارتند از:

طب سوزنی: یک سنت چینی که از سوزن‌های بسیار نازک برای متعادل کردن جریان انرژی در بدن استفاده می‌کند. مسدود کننده عصبی عصب سه قلو نوعی بلوک درد است که در آن، بی حسی به داخل عصب سه قلو (تریژمینال)، که حس را از صورت به مغز می‌رساند، تزریق می‌شود.

درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال) چیست؟

(نورالژی تریژمینال)، مشکلی است که با درد عصب سه قلو، که تقریباً از بالای گوش شروع شده و سه قسمت شده و به طرف چشم، گونه و فک منشعب می‌شود، خود نمایی می‌کند. ما در هر طرف صورتمان یک عصب سه قلو (تریژمینال) داریم؛ اما درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال)، معمولاً فقط یک طرف را درگیر می‌کند.

درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال) با دردهای صورتی که به دلیل مشکلات دیگر است، فرق دارد. اغلب اینگونه توصیف می‌شود که دردی تیز، تیر کشنده یا مثل برق گرفتگی است و آنقدر شدید است که فرد مبتلا به آن، نمی‌تواند چیزی بخورد یا بنوشد. ، چند ثانیه ادامه دارد، اما با پیشروی این مشکل، درد ممکن است چندین دقیقه یا حتی بیشتر ادامه داشته باشد.

علائم درد عصب سه قلو

عصب سه قلو (تریژمینال) به سه قسمت تقسیم شده و سه شاخه می‌شود: افتالمیک (عصب چشمی)، ماگزیلار (عصب آرواره‌ای بالایی) و ماندیبولار (عصب آرواره‌ای پایینی). هر شاخه، به قسمت خاصی از صورت حس می‌بخشد.

درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال)، بر‌اساس اینکه کدام شاخه و کدام قسمت این عصب درگیر باشد، می‌تواند در جاهای مختلفی از صورت احساس شود. اغلب در قسمت پایین صورت احساس می‌شود. شدت این درد خاص است و برخی افراد آن را شدیدتر از حمله‌ی قلبی، دفع سنگ کلیه یا حتی زایمان، توصیف کرده‌اند.

در ابتدا، درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال)، با احساس گزگز و بی‌حسی در صورت همراه است. این درد متناوب است و چند ثانیه الی دو دقیقه طول کشیده و آن قدر تکرار می‌شود تا کم‌کم مداوم می‌شود.

دردهای ابتدایی، ممکن است چندین هفته یا چند ماه ادامه داشته باشند و زمانی می‌رسد که درد، یک دوره‌ی یک ساله یا بیشتر محو می‌شود. اگرچه ممکن است درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال)، محو شود، اما همیشه، و اغلب شدیدتر، باز می‌گردد.

بیشتر بدانید: https://www.drdards.ir/454-tic-درد-عصب-3-قلو-douloureux/

درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال) در برخی موارد، به جای درد تیز و تیر کشنده، درد مبهم و مداومی خواهد بود. این مورد و علائم متفاوت دیگر، گاهی نورالژی تریژمینال آتیپیکال (غیر عادی) نامیده می‌شود.

بلوک عصب سه قلو (تریژمینال) چیست؟

بلوک عصب سه قلو (تریژمینال)، تزریق دارو برای کمک به تسکین درد صورت است. برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

 • درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال)
 • عفونت هرپس زوستر (زونا یا شینگلز) صورت
 • سایر سندرم‌های درد آتیپیکال (غیر طبیعی)

عصب سه قلو (تریژمینال)، به صورت شما حس داده و به شما توانایی گاز گرفتن، جویدن و بلعیدن می‌دهد. ، به شما کمک می کند تا درد صورت را احساس نکنید.

مزایای بلوک عصبی

بلوک عصبی، برای کنترل درد مزمن، طولانی مدت، درد بعد از جراحی، درد شدید، حاد یا کوتاه مدت، استفاده می‌شود. بلوک عصبی، با تسکین سریع، باعث از بین رفتن درد می‌شوند. همچنین می‌توانند باعث تسکین طولانی مدت شوند، چون برخی از تزریقات، باعث کاهش آزردگی عصب شده و به آن اجازه می‌دهد تا بهبود یابد.

بلوک عصبی به افرادی که درد مزمن دارند کمک می‌کند تا زندگی روزمره‌شان بهتر شده، به سر کار برگردند، ورزش کنند و فعالیت‌های روزمره شان را انجام دهند. بلوک عصبی موقتی، معمولاً درمان کوتاه مدتی است. درد ممکن است چند ساعت بعد، با برطرف شدن اثر دارو، مجدداً عود کند. برخی افراد نیاز دارند که بلوک عصبی مکرر یا طولانی مدت داشته باشند تا بتوانند التهاب و درد را کنترل کنند.

بلوک عصب سه قلو (تریژمینال) چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا مسکن وریدی به شما تزریق می‌شود تا آرام باشید. سپس روی یک تخت، برای تصویر برداری اشعه‌ی ایکس، طاق باز می‌خوابید. پزشک، سوزنی را در یک طرف صورت، وارد صورت کرده و داروی بی‌حسی را تزریق می‌کند. سپس با کمک اشعه‌ی ایکس، سوزن دوم را وارد کرده و داروی استروئید را تزریق می‌کند. معمولاً این کار، کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید همان روز به خانه برگردید.

بلوک عصب سه قلو (تریژمینال) چیست؟

بلوک عصب سه قلو، عمدتاً برای درمان درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال)، درد مزمنی که عصب سه قلو را درگیر می‌کند، استفاده می‌شود. همچنین برای پیشگیری از سردرد در افراد مبتلا به میگرن مزمن نیز استفاده می‌شود. ممکن است عصب بلافاصله بعد از تزریق بی‌حس شود و تا چند روز بعد از تزریق، ناحیه حساس و کبود باشد.

درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال) شدید یا درد میگرن، معمولاً بلافاصله بعد از تزریق خوب می‌شود. تأثیر کامل، بعد از بهبود تورم، حدود 3-5 روز بعد از تزریق، مشاهده می‌شود. مدت زمانی که طول می‌کشد تا علائم مجدداً عود کند، متفاوت خواهد بود و در برخی افراد تنها چند روز است و در افراد دیگر چند هفته یا چند ماه.بلوک عصب سه قلو (تریژمینال)، معمولاً درمانی برای درد عصب سه قلو (نورالژی تریژمینال) و میگرن مزمن نیست. ممکن است علائم، چند روز یا چند ماه بعد از تزریق مجدداً رخ دهد.

بلوک عصب سه قلو (تریژمینال)، چقدر مؤثر است؟

برخی بیماران، گفته‌اند که بلافاصله بعد از تزریق، دردشان برطرف شده است ولی بعد از چند ساعت و با برطرف شدن اثر بی‌حسی، دردشان برگشته است. اثر تسکینی طولانی مدت، معمولاً بعد از 2-3 روز و با اثر کردن استروئید، شروع می‌شود.

ماندگاری این اثر مسکن، در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. برخی از افراد ممکن است روزها یا هفته‌ها دردی نداشته باشند. معمولاً افراد نیازمند چندبار تزریق هستند تا اثر مسکن باقی بماند. گاهی اوقات فقط دو بار تزریق و گاهی اوقات بیش از 10 تزریق، لازم است. با هربار درمان بیشتر، ماندگاری مسکن نیز افزایش خواهد یافت.

در طول تزریق چه احساسی خواهم داشت؟

احتمالاً وقتی که پزشک سوزن را فرو می‌کند، درد نیشگون مانندی حس کنید. اما به محض تزریق دارو، درد کمتری احساس خواهید کرد. گاهی اوقات لازم است پزشک سوزن را برای رسیدن به عصب سه قلو (تریژمینال) خیلی عمیق فرو ببرد؛ این امر باعث درد موقتی خواهد شد، اما حتماً باید ثابت بمانید تا دکتر بتواند سوزن را دقیق فرو کند. بعد از تزریق، احتمالاً دردی در صورت و فک احساس نمی‌کنید و درد عصب سه قلو نیز برطرف خواهد شد. این اثر معمولاً بیش از 1-2 هفته و حتی در برخی موارد به صورت دائمی، باقی خواهد ماند.

چه خطراتی دارد؟

خطر عوارض جانبی بلوک عصب سه قلو (تریژمینال) بسیار کم است، با این حال، محل تزریق ممکن است کبود یا متورم شود. عوارض جدی، شامل: عفونت، خونریزی و آسیب عصبی، نادر است.

عوارض جانبی این درمان عبارتند از:

 • دشواری در جویدن و بلع
 • بی‌حسی صورت

این عوارض در عرض چند ساعت، برطرف خواهد شد.

 • روغن درمانی: استفاده از روغن‌های گیاهی مانند نعناع، ​​اسطوخودوس و غیره برای کمک به بهبودی
 • مراقبه
 • یوگا
 • بیوفیدبک: یادگیری نحوه کنترل بدن برای کاهش درد
 • مراقبت‌های کایروپراکتیک

 

دکمه بازگشت به بالا