ترندهای کسب و کارعمومی

تشریفات مراسم ختم

 

مرگ مسئله‌ای است که همه روزه افراد زیادی با آن سروکار دارند. همه می‌دانیم که مرگ بدون برنامه قبلی یا هیچ گونه برنامه‌ریزی اتفاق می‌افتد و افراد را شوکه می‌کند. سوگواری و عزاداری برای عزیز از دست رفته، از گذشته تا کنون بخشی از فرهنگ بسیاری از جوامع بوده است، در جوامع مختلف آداب و رسوم متفاوتی برای سوگواری وجود دارد. در کشور خودمان ایران زمان عزاداری برای متوفی تا یک سال نیز ادامه دارد. درگذشت عزیزان و اطرافیان، اتفاقی ناخوشایند است که نیازمند اقدامات خاصی نیز می‌باشد. اما در این شرایط با توجه به موضوع پیش آمده افراد دچار اندوه و ناراحتی هستند، یا اینکه با شرایط پیش آمده آشنایی ندارند؛ مطالعه این مقاله به شما کمک خواهد کرد که اگر چنین شرایطی برای شما پیش آمد چه اقداماتی در رابطه با تشریفات مراسم ختم باید انجام دهید.

تشریفات مراسم ترحیم

۱صدور گواهی فوت

پس از مرگ برخی از علائم ظاهری در شخص متوفی دیده می‌شود، به عنوان مثال با توقف جریان خون، بدن شخص سرد و یخ زده می‌شود، اطرافیان با تشخیص اولیه باید شخص را به بیمارستان منتقل کنند. در مراکز درمانی، پزشک با انجام معاینات لازم، فوت شخص را تایید می‌کند. با توجه به قوانین کشور برای دفن متوفی باید گواهی فوت صادر شود.

گاهی اوقات مرگ افراد به دلایل طبیعی رخ نمی‌دهد، یعنی ممکن است در مرگ برخی از افراد ابهاماتی وجود داشته باشد. در این حالت جسد به پزشکی قانونی منتقل می‌شود تا علت مرگ مشخص شود. در بسیاری از موارد نیز پزشک با انجام معاینات بالینی علت مرگ را مشخص می‌کند.

۲انتقال متوفی به سردخانه

پس از تایید رسمی مرگ با گواهی پزشک، شخص متوفی به سردخانه منتقل شده تا سایر مراحل اداری انجام شود. در این مرحله با توجه به قوانین موجود مرگ شخص، باید به طور رسمی به ثبت احوال اطلاع داده شود، سپس با باطل شدن شناسنامه متوفی و ثبت مهر فوت در شناسنامه، اجازه رسمی کفن و دفن صادر می‌شود.

۳مراحل اداری کفن و دفن

پس از اینکه گواهی مورد نیاز صادر شد، مراحل اداری کفن و دفن آغاز می‌شود. در مرحله اول باید به بهشت زهرا/ بهشت رضا مراجعه کرده و هماهنگی‌های لازم را با مسئولان بهشت زهرا انجام دهید. در مرحله بعد باید اقدام به خرید قبر کنید، با توجه به محل قرارگیری قبر و شرایط مختلف قیمت قبر متفاوت خواهد بود. با ارائه مدارک لازم به بهشت زهرا درباره تایید فوت متوفی از جانب پزشک و ثبت احوال جواز دفن از جانب بهشت زهرا صادر می‌شود.

۴انجام امور مربوط به غسل میت

پس از آنکه قبر خریداری می‌شود و تشریفات اداری مراسم ترحیم در بهشت زهرا انجام شد، هماهنگی‌های لازم برای انتقال شخص متوفی به همراه آمبولانس به بهشت زهرا صورت می‌گیرد و سپس مراحل غسل میت آغاز می‌شود. اشخاص درگذشته در بهشت زهرا و یا در مکان‌های مشخص در هر شهر توسط افراد مخصوص و با اداب و رسوم اسلامی لازم غسل داده می‌شوند و با استفاده از پارچه سفید کفن پوش می‌شوند. پس از آماده شدن شخص متوفی، به مکان مخصوصی انتقال داده می‌شود و توسط یک روحانی مراسم نماز میت برگزار می‌شود.

۵هماهنگی جهت حمل تابوت و دفن متوفی

پس از اتمام نماز میت، تابوت متوفی توسط نزدیکان و یا پرسنل آرامگاه به سمت محل قبر هدایت می‌شود. به هنگام دفن شخص متوفی را از تابوت خارج می‌کنند، سپس با آماده کردن کامل محل قبر شخص متوفی توسط پرسنل آرامگاه و یا بستگان متوفی در درون قبر گذاشته می‌شود.

پس از گذاشتن شخص درگذشته، درون قبر اعمال لازم برای دفن همچون کنار زدن کفن از روی صورت و غیره انجام می‌شود، سپس پرسنل آرامگاه با قرار دادن سنگ‌های مخصوص و ریختن خاک به درون قبر مراحل تدفین را به پایان می‌رسانند.

۶گل آرایی سنگ قبر

پس از آنکه متوفی درون قبر قرار گرفت، اطرافیان با استفاده از دسته‌گل، حلقه گل و تاج گل و همچنین با استفاده از شمع محل قبر متوفی را تزیین می‌کنند.

۷رزرو صندلی و سایه بان

با توجه به اینکه افراد زیادی در مراسم تدفین شرکت می‌کنند، صاحب مجلس باید تا حدودی امکانات لازم برای راحتی میهمانان را فراهم کند. همچنین اینکه مرگ در شرایط مختلفی رخ می‌دهد، ممکن است در گرمای تابستان و یا سرمای زمستان باشد. در نتیجه استفاده از سایه بان برای میهمانان به خصوص برای کودکان و افراد سالمند که نسبت به دیگران آسیب‌پذیرتر هستند لازم است.

۸برگزاری مراسم ترحیم

بعد از اتمام مراحل تدفین مهم‌ترین مراسم مجلس ترحیم یا همان ختم است، به طور کلی می‌توان گفت که نحوه برگزاری و تشریفات مجلس ترحیم در مناطق مختلف به شکل‌های گوناگونی است. هر شهر و منطقه‌ای آداب و رسوم خاصی دارد که بر طبق همان آداب و رسوم برای عزیزان خود عزاداری می‌کنند، برخی از جوامع به صورت مختصر و مفید مراسم برگزار می‌کنند و برخی دیگر مراسمات گسترده‌ای برگزار می‌کنند. پس از پایان مراسم تدفین باید زمان و مکان دقیق مجلس ختم به میهمانان اطلاع داده شود.

۹رزرو مسجد و سالن

برای برگزاری مراسم ترحیم یکی از مهم‌ترین اصل‌ها رزرو مسجد است. باید هماهنگی‌های لازم با مسجد مورد نظر انجام شود تا میهمانان برای برگزاری مراسم سوم، هفتم، چهلم و یا سالگرد متوفی به مسجد یا سالن مراجعه کنند. به هنگام رزرو مسجد برای مجلس ترحیم باید به چند نکته مهم توجه کرد، مسجد رزرو شده باید متناسب با تعداد میهمانان شما باشد. در صورت کوچک و کم جا بودن مسجد میهمانان اذیت خواهند شد، نکته مهم دیگر جای پارک است. بسیاری از افراد با وسیله شخصی در مراسم شرکت می‌کنند، بنابراین رزرو محلی که جای پارک مناسب نیز داشته باشد موجب راحتی میهمانان خواهد شد.

۱۰خرید لوازم مورد نیاز برای مجلس ختم

در مسجد و یا سالن، پذیرایی محدودی از میهمانان انجام می‌شود، به همین منظور باید لوازم مشخصی را تهیه کنید. به عنوان مثال خرید لوازمی همچون قند، چای، آب، لیوان یکبار مصرف، دستمال کاغذی و غیره ضروری و لازم است. به هنگام خرید این موارد نیز باید به نکاتی همچون تعداد میهمانان توجه کرد. پیشنهاد می کنیم انواع که سبزینه برای شما اماده کرده است را مشاهده کنید.

۱۱سفارش و چاپ کارت دعوت ترحیم

یکی از اقدامات لازم برای برگزاری مراسم ترحیم، چاپ کارت و یا اعلامیه ترحیم است. برای اینکه بستگان از زمان و مکان برگزاری مراسمات مطلع شوند شما می‌توانید برای آنان کارت دعوت ارسال کنید. همچنین اعلامیه‌های ترحیم در بخش‌های مختلف شهر نصب می‌شود تا سایر افراد نیز از مرگ متوفی مطلع شوند.

در اعلامیه ترحیم اطلاعاتی همچون نام و نام خانوادگی متوفی، نام فرزندان، نام بستگان نزدیک همچون داماد، عروس، پدر، مادر و … نوشته می‌شود. همچنین مکان دقیق و زمان برگزاری مراسم درج می‌شود.

۱۲گل آرایی و شمع آرایی میز ترحیم

یکی از کارهایی که برای گرامیداشت یاد خاطره متوفی انجام میشود، طراحی و ایجاد یک میز و تزیین آن با گل و شمع است. برای این کار باید لوازمی همچون پارچه مشکی، عکس قاب شده متوفی به همراه روبان مشکی، ترمه، دیس خرما و حلوا تهیه کنید. سپس با دقت و ظرافت لازم میز ترحیم با لوازم تهیه شده چیده می‌شود.

۱۳هماهنگی با وسایل نقیله برای حمل و نقل میهمانان

همانطور که می‌دانید بسیاری از افراد وسیله شخصی برای جابه‌جایی ندارند، بنابراین آمدن به مراسم ختم برای آن‌ها با سختی همراه خواهد شد. یکی از وظایف میزبان این است که تا حد امکان راحتی میهمانان خود را فراهم کند، در این شرایط هماهنگی با وسایل نقیله همچون مینی‌بوس، ون و غیره برای جابه‌جایی میهمانان ضرورت دارد.

۱۴رزرو و هماهنگی با مداح و قاری

یکی از ملزومات مجلس ترحیم وجود یک مداح و قاری برای اداره بهتر مجلس ترحیم است. مداح به خواندن نوحه و گفتن مطالبی در رابطه با شخص متوفی می‌پردازد تا کسانی که در مجلس ترحیم شرکت کرده‌اند با متوفی بیشتر آشنا شوند. قاری نیز مشغول خواندن آیات قرآن می‌شود.

۱۵خرید آب و آبمیوه

کسانی که در مجلس ترحیم شرکت می‌کنند از مکان‌های مختلف با مسافت‌های کوتاه و طولانی می‌آیند، فراهم کردن امکانات لازم برای راحتی میهمانان از جمله کارهای لازمی است که میزبان باید انجام دهد. به عنوان مثال در مجالسی که در فصول گرم سال برگزار می‌شود سرو آب و آبمیوه بسیار مهم است. شما میتوانید در محتویات پک های پذیرایی را به دلخواه خود بچینید.

۱۶رزرو رستوران مراسم ترحیم

قبل از شروع مجلس ترحیم بستگان متوفی برای پذیرایی و صرف ناهار یا شام میهمانان با یک رستوران هماهنگی‌های لازم را انجام داده و مکانی را برای پذیرایی رزرو می‌کند. البته برخی نیز در مساجد و یا محل زندگی خود از میهمانان پذیرایی می‌کنند. راحت‌ترین و کم دردسرترین حالت رزرو رستوران است، چرا که در این مکان پذیرایی از میهمانان بر عهده پرسنل می‌باشد و میزبان دغدغه پخت غذا را ندارد. در رزرو رستوران باید به نکات مهمی از جمله تعداد میهمانان و میزان غذای مصرفی به توافق برسید. با انجام نکات لازم میهمانان با استفاده از وسایل نقلیه کرایه شده و یا وسیله نقلیه شخصی در محل حاضر می‌شوند.

۱۷سفارش و آماده کردن پک میوه

برخی از افراد برای پذیرایی بهتر، از پک میوه ختم نیز استفاده می‌کنند. بستگان متوفی می‌توانند میوه را خریداری کرده و در منزل آن‌ها را به صورت بسته بندی حاضر کنند، همچنین می‌توان بسته بندی میوه را به گروه‌های شغلی که در بخش تشریفات مجالس ترحیم فعالیت می‌کنند سپرد. البته تهیه میوه از ضروریات مجلس ترحیم نیست و کاملا اختیاری می‌باشد، شما می‌توانید برای پذیرایی هرچه بهتر از میهمانان این اقدامات را انجام دهید. سبزینه همراه شماست تا تشریفات مراسم ختم را با بهترین پذیرایی برگزار کنید.

۱۸سفارش تاج گل ترحیم

قبل از اینکه مراسم دفن و ترحیم آغاز شود، بستگان متوفی با انجام هماهنگی‌های لازم با گلفروشی‌ها تاج گل سفارش می‌دهند. تاج گل‌ها و حلقه‌های گل بر سر مزار متوفی یا در روبروی مسجد و یا در مقابل منزل شخص متوفی نصب می‌شود.

گاهی اوقات اطرافیان و فامیل شخص متوفی نیز برای ابراز همدردی و ناراحتی خود تاج گل سفارش می‌دهند و یا اینکه از بنرهای ترحیم استفاده می‌کنند. پس از اتمام مراسم خاکسپاری نیز یک تاج گل بر روی مزار متوفی قرار می‌گیرد.

۱۹پذیرایی از میهمانان در مجلس ترحیم و مراسم تدفین

همانطور که در موردهای قبلی ذکر شد از موارد مختلفی برای پذیرایی از میهمانان مجلس ختم استفاده می‌شود. برای انجام هر چه بهتر امور پذیرایی باید اشخاصی از بستگان متوفی این کار را بر عهده گیرند. البته برای راحتی بیشتر میزبان و رهایی از دغدغه‌های اضافی می‌توانید وظیفه پذیرایی از میهمانان را به موسسات تشریفات مجالس ختم بسپارید.

۲۰پذیرایی از میهمانان با حلوا و خرما

حلوا و خرما یکی از اجزای جدا نشدنی مجلس ترحیم و تدفین هستند. صاحبان عزا معمولا خرما و حلوا را درون دیس می‌چینند و همراه با گردو و پودر نارگیل تزیین می‌کنند. از میهمانان مرتبا با حلوا و خرما و چای پذیرایی می‌شود.

۲۱تهیه سنگ قبر

پس از اتمام مراحل خاکسپاری، بستگان متوفی با مراجعه به سنگ تراشی برای مزار سنگ قبر سفارش می‌دهند. با گسترش صنعت سنگ تراشی و پیشرفت دستگاه‌ها انواع مختلفی از سنگ قبرها با شکل‌های گوناگون ساخته می‌شود. شما می‌توانید تصویر شخص متوفی را نیز بر روی سنگ قبر نصب کنید.

تمام موارد ذکر شده یک فرمول ثابت و ضروری نیست اما در بیشتر مجالس ختم این امر اجرا می‌شود. البته نحوه برگزاری و تشریفات مراسم ترحیم در شهرها و استان‌های مختلف تا حدودی متفاوت است، به عنوان مثال نحوه عزاداری در شمال کشور با نحوه عزاداری در جنوب کشور کاملا متفاوت است. اما آنچه که در میان همگان مشترک است، درد عمیق از دست دادن عزیز درگذشته است.

تشریفات مجالس ترحیم

یکی از مشکلاتی که در مجالس ختم وجود دارد، غم و اندوه فراوان در میان بستگان و اطرافیان متوفی است. در این شرایط مهمانداری و پذیرایی از میهمانان کار سخت و طاقت فرسایی است.

در این حالت اطرافیان متوفی می‌توانند انجام امورات مربوط به مجلس ترحیم را به موسسات تشریفات بسپارند. موسسه انجام تشریفات مجالس ترحیم وظایف مختلفی دارد، به عبارت دیگر تمام موارد ذکر شده توسط موسسه تشریفات انجام می‌شود.

موسسات تشریفات مجالس ترحیم کارهای مربوط به رزرو مسجد و سالن، تهیه و چاپ اعلامیه و کارت ترحیم، هماهنگی با قاری و مداح، رزرو رستوران، تهیه ملزومات مجلس ختم، پذیرایی کامل از میهمانان، انجام هماهنگی‌های لازم برای نقل و انتقال میهمانان و غیره را به طور کامل و جامع انجام می‌دهند.

در صورت سپردن کارهای مجلس ترحیم به موسسات تشریفات بهتر است که یک قرارداد کامل دو طرفه امضا شود. در قرارداد باید تمام موارد از جمله جنس و نوع خدمات، تاریخ دقیق انجام مراسمات و مشخص بودن تمام موارد لازم ذکر شود.

شما می توانید با خیالی راحت تشریفات مراسم ختم را به سبزینه بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با انسان‌ها وقتی عزیزی را از دست می‌دهند، علی‌رغم تمام غمی که در وجودشان دارند و خیلی سرحال نیستند؛ از ته دلشان می‌خواهند مراسمات و را به بهترین شکل ممکن انجام دهند تا کمی احساس آرامش کنند و دِین خود را به عزیز از دست رفته، ادا کنند. همیشه این نگرانی وجود دارد که تشریفات مراسم ختم به طور کامل اجرا نشود و موردی از قلم بیفتد. ولی نگران نباشید! مجله مهمانو ضمن عرض تسلیت، در این مطلب کنار شماست تا تمام و کمال مراحل مراسم ختم را ارائه کند. با این مطلب تشریفات مراسم ختم، صفر تا صد از تشییع تا مجلس ترحیم را اصولی انجام دهید و نگران چیزی نباشید. پس همراه ما باشید و ادامه این مطلب را بخوانید.  

مراحل و تشریفات مراسم ختم به چه شکل است؟

معمولا با دریافت گواهی فوت این فرایند شروع می‌شود و با برگزاری مراسم چهلم و تهیه سنگ قبر تمام می‌شود. در ادامه قدم به قدم و به ترتیب همراه شماییم تا بهترین تشریفات  مراسم ختم را جلو برویم

۱دریافت گواهی فوت اولین گام تشریفات مراسم ختم

می‌دانیم سخت است؛ ولی راهی هست که همه ما باید طی کنیم. معمولا پزشک با دیدن علائم فوت که نشان‌هایی در تنفس و سردی بدن و مردمک چشم است، گواهی فوت را صادر می‌کند. این اتفاق معمولا در بیمارستان رخ می‌دهد ولی پزشکان این حق را دارند که در خانه هم این گواهی را صادر کنند. البته همیشه به همین راحتی این گواهی صادر نمی‌شود و اگر احساس شود شائبه‌ای در مورد عمدی بودن و یا دخالت افرادی در مرگ متوفی وجود دارد، پزشکی قانونی موشکافانه بررسی انجام خواهد داد و علت مرگ مشخص خواهد شد.

۲اطلاع به اقوام و برای آمادگی روحی و حضور در مراسم تشییع

در دومین گام از مراحل مراسم ختم، باید خبر فوت را به اقوام نسبتا نزدیک اطلاع‌رسانی کرد و از آن‌ها خواست به سایرین اطلاع‌رسانی کنند. حتما به این نکته دقت کنید که هرچقدر هم که ناراحت هستید سعی کنید به طور ناگهانی و با حالت گریه خبر را ندهید و سناریو بچینید. مثلا بگویید فرد متوفی حال خوبی ندارد و در بیمارستان است و از هوش رفته است و سپس کم‌کم خبر را بدهید؛ زیرا خبر فوت ناگهانی ممکن است باعث حمله قلبی و مغزی در طرف مقابل شود.

۳فرستادن پیکر به سردخانه، سومین گام تشریفات مراسم ختم

این مرحله از تشریفات مراسم ختم برای همه متوفی‌ها وجود ندارد و بستگی به زمان فوت و مراسم تشییع جنازه دارد، ولی در اغلب موارد وجود دارد. پیکر متوفی را در کاور زخیمی می‌گذارند و داخل دستگاهی که دمای سردی دارد قرار می‌گیرند.

متوفی در سردخانه بیمارستان

۴آماده کردن منزل برای مهمان‌های شهرهای دیگر

در این گام مهم تشریفات مراسم ختم، لباس سیاه بر تن کنید. صوت قرآن دانلود کنید و با استفاده از اسپیکر آن را پخش کنید. منزل را جارو بزنید و مرتب کنید و دَرِ بیرون را باز بگذارید. همچنین با اقوامی که بنر تسلیت تهیه کردند، برای نصب بنرها همکاری کنید. قاب عکسی رسمی از متوفی بیاورید و به گوشه آن ربان سیاه بزنید و میز ترحیم را با استفاده از شمع و گل بچینید.

۵فرستادن متن مناسب مراسم ختم به اقوام و آشنایان

متنی آماده کنید و برای اقوام و آشنایان خود در شبکه‌های اجتماعی و یا با استفاده از پیامک بفرستید و با اعلام رسمی خبر درگذشت متوفی، آن‌ها را به مراسم تشییع پیکر عزیزتان دعوت کنید. اگر برای نوشتن این متن مشکل دارید،  این مرحله از تشریفات مراسم ختم را می‌توانید با کلیک روی مقاله به خوبی پشت سر بگذارید.

۶انجام کارهای اداری دفن، ششمین مرحله تشریفات مراسم ختم

قبل از هرچیزی از نظر قانونی نیاز است که ثبت احوال از فوت فرد باخبر شود. پس شناسنامه را به ثبت احوال دهید و آن را باطل کنید و مهر فوت را دریافت کنید؛ سپس با ارائه مهر فوت ثبت احوال و گواهی فوت پزشکی، اجازه دفن و کفن صادر می‌شود. پس از این مرحله، اگر قبر از قبل خریداری‌شده ندارید، اقدام به خرید قبر بکنید؛ معمولا قبرهای معمولی قیمت مناسبی دارند و به راحتی می‌توانید آن را خرید کنید. توصیه اکید ما این است که اگر قبر چندطبقه بود، تمام طبقات آن را خریداری کنید تا بعدا به مشکل نخورید.

۷اجاره اتوبوس برای انتقال مهمانان از خانه متوفی به آرامگاه

بسیاری از مهانان که بعد از شنیدن خبر فوت در منزل متوفی حضور پیدا کردند، وسیله نقلیه شخصی ندارند و نمی‌توانند خودشان را به آرامگاه برسانند؛ بنابراین معمولا با مراجعه به افراد اجاره‌دهنده اتوبوس و یا شرکت واحد می‌توانید اتوبوس با راننده اجاره کنید. اتوبوس وظیفه این را دارد که مهمانان را به آرامگاه برده و پس از مراسم تشییع جنازه، آنان را به خانه متوفی و یا رستوران محل صرف غذا برگرداند.

۸سفارش غذا برای بعد از مراسم تشییع جنازه

رسم است که مهمانان را بعد از مراسم تشییع جنازه، دعوت به رستوران و یا خانه برای صرف ناهار و یا حتی شام کنند. با پرس‌وجو بگردید و بهترین غذای شهرتان را پیدا کنید. اگر در تهران و یا کرج هستید، شدیدا مهمانو را برای سفارش ناهار پیشنهاد می‌کنیم که غذاهای بسیار متنوع با بالاترین کیفیت دارد. حداکثر تا صبح روز تدفین، غذا را سفارش دهید، چون تعداد آن بالاست و ممکن است تولیدکننده غذا دچار مشکل شود.

جوجه کباب با کیفیت مهمانو برای مراسم ختم

۹هماهنگی با آمبولانس

باید با آمبولانس هماهنگ کنید که اگر پیکر متوفی در منزل قرار دارد و یا در بیمارستان است به آرامگاه شهرتان منتقل شود. در انجام دادن این مرحله از تشریفات مراسم ختم کمی سرعت به خرج دهید تا مهمانان حاضر در آرامگاه برای مراسم تدفین منتظر نمانند. بعضی افراد از آمبولانس می‌خواهند که متوفی را ابتدا به جلوی خانه خود بیاورد و بعد از مراسمی کوتاه، دوباره سوار آمبولانس می‌کنند و به آرامگاه می‌برند.

۱۰ارائه کفن از پیش‌خریداری‌شده

بسیاری از افراد، مخصوصا کسانی که پیشبینی می‌کنند که به تازگی فوت کنند، برای خود کفن خریداری می‌کنند و قبل از فوتشان به اطرافیانشان می‌سپارند تا هنگام دفن و کفنشان، از آن استفاده کنند. ولی اگر متوفی شما کفن را تهیه نکرده اصلا نگران نباشید، چرا که غسالخانه همه آرامگاه‌ها انواع وسایل مورد نیاز را دارد و هزینه آن را نیز هنگام مراحل اداری می‌گیرند. بنابراین بدون دردسر از این قسمت تشریفات مراسم ختم نیز عبور خواهید کرد.

۱۱فرستادن متوفی برای غسل میت

 در این مرحله از مراحل مراسم ختم، پیکر متوفی را از آمبولانس به غسالخانه آرامگاه شهرتان می‌فرستید و منتظر غسل میت توسط فردی متخصص می‌مانید. برخی از اقوام و خانواده‌ها رسم دارند که متوفی را توسط آشنایان خودشان غسل دهند و با هماهنگی می‌توانند این کار را انجام دهند. همچنین گاهی اوقات فرزندان و اقوام درجه یک متوفی که علاقه دارند، وارد غسالخانه می‌شوند تا غسل دادن میتشان را ببیننند. سعی کنید در این قسمت از تشریفات مراسم ختم نهایت همکاری را با مسئولان آرامگاه کنید و در کارشان اختلال ایجاد نکنید.

۱۲اجاره تجهیزات رفاهی آرامگاه

معمولا آفتاب آرامگاه‌ها مثل تیغ به سر آدم می‌خورد و همچنین به دلایل بد بودن حال افراد، ایستادن برای همه ممکن نیست! برای همین اجاره سایه‌بان و صندلی برای محل دفن، تشریفات مراسم ختم شما را کامل می‌کند.

۱۳مراسم دفن، تلخ‌ترین قسمت تشریفات مراسم ختم

پس از غسل میت و کفن‌پوش کردن متوفی، جنازه آماده خواندن نماز میت است؛ معمولا آرامگاه‌ها روحانی مخصوص این کار را در محل دارند و نماز میت قرائت می‌شود، ولی می‌توانید خودتان هم از روحانی خاصی دعوت کنید تا او نماز میت را به جای آورد. همچنین برای مداح متخصص مراسم دفن که آداب دفن را به جای می‌آورد و مداحی نیز کند هم می‌توانید از مداح‌های خود آرامگاه استفاده کنید و هم شرایط این وجود دارد که از مداح خاصی دعوت به عمل آورید. پس از خواندن نماز میت، تشییع جنازه و انتقال پیکر عزیز از دست رفته به محل دفن آغاز می‌شود. معمولا باید از فردی وارد، دعوت کنید تا با ذکر عزت و شرف لااله الا الله و عزت و بزرگی رسول خدا از خدا بخواهد متوفی را مورد آمرزش و رحمت خود قرار دهد.

مراسم خاکسپاری توسط اقوام و آشنایان

پس از انتقال تابوت به محل قبر خریداری شده، پیکر از تابوت به عمق قبر کنده‌شده انتقال پیدا می‌کند و معمولا توسط یکی از اعضای خانواده‌ میت، قسمتی از کفن باز می‌شود تا صورت متوفی معلوم شود. پس از ادای آداب اسلامی، روی پیکر معمولا بلوک‌های قرار داده می‌شود و سپس روی آن خاک ریخته می‌شود. بعد از پایان مراسم از مداح بخواهید پشت بلندگو محل صرف ناهار و یا شام را به مهمانان اعلام کند و از آن‌ها برای حضور در مراسم تشییع، نهایت تشکر را به عمل آورد. این نکته را فراموش نکنید به دلیل غم و گریه زیاد، مهمانان به شدت تشنه می‌شوند و قندشان افت می‌کند، بنابراین برای خرید عمده این محصولات روی و کلیک کنید.

۱۴صرف ناهار، یکی از مهم‌ترین مراحل تشریفات مراسم ختم

خودتان را به عنوان بستگان درجه یک، زودتر از سایرین به محل صرف ناهار، حالا چه خانه باشد یا رستوران، برسانید و در جلوی درب ورودی به مهمانان خوش‌آمدگویی کرده و آن‌ها را راهنمایی کنید. همچنین چندین بار پیگیر این باشید که چیزی کم و کسر نباشد و همه بتوانند به راحتی غذای خود را سرو کنند. پس از میل کردن غذا و هنگام خداحافظی، زمان و مکان مراسم سوم را به مهمانان اعلام نمایید.

۱۵خرید خرما و حلوای مجلسی برای مهمانان منزل متوفی

خرما و حلوا قسمت جدایی‌ناپذیر تشریفات مراسم ختم است. معمولا خرما و حلوا را به شکل ساده جلوی مهمان قرار نمی‌دهند و از خرما و حلوای تزئین‌شده استفاده می‌کنند. اگر زمان ندارید و یا دنبال خرما و حلوای باکبفیت مراسم ختم هستید، روی بزنید.

۱۶چاپ آگهی ترحیم

با در دست داشتن عکس رسمی و زیبا از متوفی به مراکز چاپ بروید و درخواست چاپ آگهی ترحیم کنید. اگر متوفی شما خانم باشد، می‌توانید از عکس او استفاده نکنید و جای عکسش تصویر گل بگذارید. در آگهی ترحیم معمولا شعری دوبیتی متناسب و جانسوز قرار می‌دهند. نام متوفی را ذکر می‌کنند و مکان و زمان مجلس یادبود که سوم یا هفتم است را ذکر می‌کنند و از خوانندگان دعوت می‌کنند که در مراسم برای شادی روح مرحوم و تسلی بازماندگان شرکت کنند. در پایان نیز از خانواده‌های نزدیک به متوفی نام برده و تشکر می‌کنند. به اندازه کافی این آگهی را چاپ کنید و به درب منزل متوفی بچسبانید و به اقوام و آشنایان برای چسباندن بدهید.

۱۷تهیه ناهار و شام و صبحانه برای مهمانانی که در خانه می‌مانند

در تشریفات مراسم ختم، باید فکری هم به حال مهمانانی که در منزل شما هستند بکنید. چون هم نیاز به جای خواب دارند و هم باید به آن‌ها صبحانه و ناهار و شام داد. با توجه به اینکه خانواده عزیز از دست رفته آنچنان حال و حوصله تهیه غذا ندارند، توصیه می‌کنیم غذا را به شکل بیرون‌بر تهیه کنید. همچنان می‌توانید برای سفارش صبحانه با کیفیت مهمانو، روی کلیک کنید و برای سفارش میان وعده برای مهمانان روی کلیک نمایید.

۱۸برگزاری مجلس ترحیم

مهم‌ترین جز از تشریفات مراسم ختم همین برگزاری مجلس یادبود است. معمولا یکی از مجالس سوم و هفتم را مفصل و دیگری را سبک برگزار می‌کنند. دیگر این بستگی به توان شما از نظر مالی و جسمی برای برگزاری مراسم ختم دارد. احتمالا یکی از مراسمات را در محل دفن متوفی در آرامگاه برگزار می‌کنید و یکی از آن‌ها را نیز در مسجد برگزار کنید. در ادامه به صورت جداگانه مراحل برگزاری را بیان می‌کنیم، ابتدا به سراغ برگزاری مراسم در آرامگاه می‌رویم.

۱۹چاپ کارت دعوت (اجباری نیست)

می‌توانید به مراکز چاپ کارت دعوت بروید و برای هرکسی کارت دعوتی چاپ کنید و به او بدهید. انجام این کار ضروری نیست و به سلیقه شما بستگی دارد.

۲۰اجاره صندلی و سایه‌بان برای مراسم ختم

تشریفات مراسم ختم در این مراسم ایجاب می‌کند که به سراغ اجاره صندلی و سایه‌بان بروید، چون قبرستان مکان مناسبی برای نشستن ندارد. صندلی و سایه‌بان  را باید به صورت ساعتی از همان آرامگاه اجاره کنید.

سایه‌بان و صندلی برای رفاه حال مهمانان مجلس ترحیم

۲۱اجاره باند و بلندگو و هماهنگی مداح

معمولا مداح‌های حرفه‌ای خودشان بلندگو و میکروفون و باند دارند و هزینه آن را از شما می‌گیرند. اگر زبان خاصی دارید، می‌توانید از مداح‌های محلی‌خوان استفاده کنید. با کمی پرس‌وجو می‌توانید مداح‌های خوب شهرتان را پیدا کنید و از یکی از آن‌ها دعوت کنید. هزینه‌هایی که مداح می‌تواند از شما بگیرد: هزینه ایاب و ذهاب، بلنئگو و باند و خواندن خودشان است. سعی کنید در این قسمت از تشریفات مراسم ختم، آب آشامیدنی در دسترس مداح هنگام خواندن قرار دهید تا گلویش خشک نشده و دچار مشکل نشود.

۲۲تهیه پک پذیرایی ترحیم

پک و بسته پذیرایی مراسم ختم، چه در آرامگاه برگزار شود و چه در مسجد باشد، یکی از ارکان مهم تشریفات مراسم ختم است. معمولا در بسته پلاستیکی و مقوایی، کیک و آبمیوه و آب معنی و میوه و کار پلاستیکی و دستمال و کاغذی و نمک قرار می‌دهند. خرید میوه‌ای که زده نداشته باشد، شستن آن، خرید کیک و آبمیوه با کیفیت و …. دردسر زیادی به همراه دارد. ممکن است در انتها هم کیفیت دلخواه شما را نداشته باشد. ولی مهمانو که سال‌ها تجربه درخشان در تهیه پک پذیرایی ترحیم دارد، دقیقا می‌داند چه میوه‌ای را در چه فصلی مناسب است؟ چه پکی مناسب حجم پذیرایی شماست؟ و چگونه بهترین پذیرایی را خواهید داشت؟

بنابراین برای خرید روی بزنید و یا اگر سوالی در مورد اقلام این پک‌ها دارید، مشاورین ما در خدمت شما هستند و با در وقت اداری تماس بگیرید.

۲۳تهیه گل سر مزار

برای سر مزار گل تهیه کنید و آن را به اقوام باسلیقه خود، به خصوص خانم‌ها بسپارید تا قبر را با آن تزئین کنند. طرح‌های بسیار جالبی برای تزئین قبر با گلبرگ وجود دارد که  افراد هنرمند بلد هستند و با استفاده از آن قبر متوفی را برای مراسم آماده می‌کنند.

۲۴توزیع غذای مراسم ختم (اجباری نیست)

این که قصد پذیرایی به صرف ناهار یا شام را دارید، به خودتان بستگی دارد؛ ولی اگر قصد ارائه شام را دارید، مقاله اختصاصی را بخوایند. می‌توانید غذا را به شکل پک بیرون‌بر در همان مزار بدهید و یا مهمانان خود را به خانه و رستوران دعوت کنید. اگر در مسجد هم هستید، هم می‌توانید در مسجد غذا را برای سرو کردن توزیع کنید یا از گزینه‌های دیگر استفاده کنید. این مورد اجباری نیست و صرفا اگر علاقه دارید می‌توانید انجام دهید.

حالا به سراغ برگزاری مراسم ختم در مسجد می‌رویم: اول از همه بگوییم که این مورد را به طور کامل‌تر در مقاله آموزش دادیم.

۲۵رزور مسجد برای مجلس ختم

هنگام اذان مغرب به دنبال مسئول مسجد مورد نظر بروید و برای زمان مشخصی آن را رزرو کنید و هزینه‌اش را بدهید. همچنین شرایط آشپزخانه مسجد را برای پذیرایی جویا شوید و نگاهی به آن بیندازید.

۲۶دعوت از مداح و روحانی

معمولا باید از یک مداح و یک روحانی که وظایف مداحی وروضه‌خوانی و سخنرانی را دارند، دعوت کنید. برای این کار می‌توانید از مسئول مسجدی که رزور کردید کمک بگیرید.

۲۷سفارش تاج گل، یک کار کلاسیک در تشریفات مراسم ختم

برای مجلس ترحیم می‌توانید تاج گل سفارش دهید و یا کار جالب‌تر آن است که پول آن را خرج کودکان بدسرپرست و امور خیریه کنید. البته بیشتر تاج گل‌ها را اطرافیان و اقوام می‌آورند که می‌توانید از آن‌ها نیز خواهش کنید هزینه آن را به نیت متوفی خرج امور خیریه کنند.

خرید تاج گل ترحیم، رسمی کلاسیک

۲۸تهیه سنگ قبر، تشریفات مراسم ختم بعد از چهلم

بعد از چهلم به فکر تهیه سنگ قبر و نصب آن باشید. معمولا فرزندان متوفی و یا اقوام درجه یک با انتخاب متنی تاثیرگذار به مراکز نوشتن روی سنگ قبر می‌روند و درخواست چاپ عکس متوفی و متن دلخواهشان را می‌دهند. همچنین برای نصب سنگ قبر نیز باید هزینه‌ را متقبل شوید و بالای سر کار باشید تا به درستی و تمیز نصب کنند.

هزینه تمام شده صفر تا صد یک ختم چقدر می‌شود؟

با در نظر گرفتن برگزاری مجلس هفتم و چهلم به شکل مفصل و مجلس سوم به شکل سبک و صرف شام بعد از تشییع جنازه و مراسم چهلم، همچنین پذیرایی مهمانانی که در منزل دارید و پرداخت‌های خرید قبر و دفن و کفن و وسیله نقلیه و آگهی ترحیم و …. اگر تعداد مهمانانتان به طور میانگین ۲۰۰ نفر و مهمانان حاضر در منزلتان ۲۰ نفر باشد، باید چیزی حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون برای یک تشریفات مراسم ختم آبرومند هزینه کنید. در این مقاله سعی کردیم با استفاده از تجربه چندین ساله خود، کاملترین تشریفات مراسم ختم را ارائه کنیم و چیزی را از قلم نیندازیم. برترین شرکت ایرانی در ارائه پک ترحیم و شام و ناهار تشریفات مراسم ختم است. امیدواریم این روزهای سختتان تمام شود و برای مراسم‌های شادی خود پک‌های مهمانو را بخرید. خرید پک پذیرایی در سبزینه پک شما را برای برگزاری مراسمی شیک و لاکچری، درعین حال با قیمتی مناسب یاری می کند

 

دکمه بازگشت به بالا