ترندهای کسب و کارعمومی

ارتباط درب های سریع صنعتی با درب های اتوماتیک معمولی

درب های اتوماتیک پر تردد با بدنه پارچه ای:

با بدنه پارچه ای از پرکاربردترین دربهای اتوماتیک صنعتی سریع بازشو در دنیا می باشد که در ذیل به آنها اشاره می نماییم این درب ها خود دارای دسته بندی دیگری است که مهمترین و پرکاربردترین آن درب های اتوماتیک پرتردد با بدنه پارچه ای می باشد کاربرد این نوع درب با بدنه پارچه ای جهت استفاده در کارخانه ها و در سوله ها برای درب های داخلی (in door ) و درب های خارجی ( out door ) می باشد این درب ها از لحاظ ایمنی در برابر سرقت و جلوگیری از افراد بیگانه دارای بازدارندگی بالایی نیستند به همین دلیل بیشتر در محوطه داخلی کارخانه ها استفاده می شود به عبارتی دیگر به عنوان درب اصلی بین یک کارخانه و فضای عمومی  مانند یک خیابان استفاده نمی شود چون به راحتی میتوان آنها را پاره  به داخل کارخانه نفوذ کرد

درب های اتوماتیک صنعتی با بدنه پارچه ای دارای دو کلاس متفاوت می باشد:

کلاس اول : درب های اتوماتیک فولداپ

کلاس دوم : درب های اتوماتیک رول اپ

نسبت به دارای استحکام و مقاومت بیشتری در برابر باد می باشند به همین دلیل از آنها در سایز و ابعاد مختلف برای درب های خارجی سوله ها یعنی درب های اصلی سوله با محوطه خارجی کارخانه استفاده میکنند، سرعت باز وبسته شدن آن عمدتا در رنج یک متر بر ثانیه می باشد

درب های صنعتی سریع بازشو رول اپ با بدنه پارچه ای UPVC را میتوان به سه دسته تقسیم کرد :

درب های رول اپ با بدنه پارچه ای ساخته شده از پارچه مخصوص با ضخامت ۳ میلیمتر که تولید کنندگان بسار محدود هستند مانند شرکت های یا شرکت NORDIC ، این درب ها با ضخامت و خصوصیات پارچه به گونه ای طراحی شده اند که جهت استحکام بدنه درب در برابر باد و جلوگیری از خارج شدن پارچه از ریل در زمان وزش باد پارچه از قسمت بالای به شفت و درام اصلی متصل شده است .

از پایین توسط سیم بکسل مانند طبل کشیده شده و این سیم بکسل ها توسط فنر های در حال فشار می باشد به گونه ای که زمانی که پارچه در حال جمع شدن و بالا رفتن است سیم بکسل ها شل شده و پارجه آزاد گشته و باعث جمع شدن پارچه دور درام و رول میگردد و زمانی که درب بسته میشود با توجه و متناسب با پایین آمدن درب فشار وارده بر سیم بکسل های که پارچه  را از پایین میکشند بیشتر شده و این فشار باعث جلوگیری از خارج شدن پارچه در برابر وزش باد میگردد با توجه به ضخامت سه میلیمتری پارچه و خصوصیات خاص این نوع درب ، این درب ها جز درهای کمتر تولید شده و سفارشی هستند که تولید کننندگان آن بسیار محدود می باشد.

درب های اتوماتیک با بدنه آلومینیومی :

درب سریع بازز شو با بدنه آلومینیومی با توجه به استهلاک زیاد آنها معمولا مناسب استفاده در کارخانه ها نمیباشند مگر کارخانجاتی که دارای شرایط خاصی هستند .اگر ما بخواهیم به نمونه بارز در این موضوع  اشاره نماییم شرکت ایران خودرو خراسان واقع در منطقه بینالود خراسان می باشد این منطقه فوق العاده بادخیز است به طوری که تمام درخت های آن کج رشد می کنند مسئولان به ناچار برای خود از درب های آلومینیومی استفاده نموده اند و از آن نتیجه مطلوبی را نیز برده اند

و همچنین یک نتیجه منفی با بدنه الومینیومی میتوان به اشاره نمود که برای درب های اتوماتیک سوله های خود از درب های اتوماتیک صنعتی سریع باز شو با بدنه الومینیومی استفاده نموده که متاسفانه با توجه به تردد بالایی این  درب ها و خطرات ناشی از سهل انگاری رانندگان لیفتراک و تصادف انها با درب ها سبب شده درب های خریداری شده در بازه زمانی کوتاه مستهلک گردد و این شرکت مجبور شده است تمام درب های که از درب های بنام آلمانی خریداری نموده است را باز کرده و با درب های اتوماتیک سریع بازشو با بدنه پارچه ای ساخت شرکت آگراداد تعویض نماید

درب های اتوماتیک سریع بازشو با بدنه آلومینیومی تنها در کلاس رول اپ ساخته و استفاده مدرب های اتوماتیک صنعتی درب های بزرگی هستند که در ساختمان های بسیار بزرگی مانند کارخانه ها و سوله ها کاربرد داند. این درب ها می توانند انواع مختلفی مانند کشویی، کرکره ای، تلسکوپی، سکشنال و … داشته باشند. هر کدام از این انواع دارای ویژگی های خاص خود می باشند که آن ها را برای محیط های مختلف مناسب می کند.

انواع درب های اتوماتیک صنعتی

همان طور که گفته شد این درب ها انواع متفاوتی دارند که هر یک از آن ها مناسب محیط های مخصوصی است. در ادامه برخی از انواع درب های اتوماتیک صنعتی به شما معرفی خواهند شد.

درب اتوماتیک صنعتی کشویی

این درب ها که به آن ها درب های اتوماتیک صنعتی ریلی نیز گفته می شود برای مکان هایی که تردد در آن ها بسیار بالاست مناسب هستند. این درب ها محدودیتی در باز و بسته شدن ندارند. این درب ها با نیروی برق کار می کنند اما در صورتی که برق برود می توان آن ها را با استفاده از سیستم برق اضطراری و باتری نیز باز و بسته کرد.

درب اتوماتیک صنعتی کرکره ای

این درب ها که با نام رول آپ نیز شناخته می شوند مقاومت بسیار بالایی دارند و امنیت بالایی را نیز فراهم می کنند. این درب ها فضای بسیار کمی را اشغال می کنند و برای هر فضایی مناسب هستند.

درب اتوماتیک صنعتی سکشنال

این درب ها بیش تر از همه برای فضاهای کوچک مناسب هستند که عرض کمی دارند. درب های سکشنال قابلیت جمع شدن زیر سقف را نیز دارند که باعث می شود بازشوی آن قابل کنترل باشد و به اندازه درخواست مشتری باز شود.

درب اتوماتیک صنعتی فولد آپ

این درب ها برای فضاهایی که نیاز به ورودی بسیار بزرگ دارند مناسب است. به طور مثال آشیانه هواپیما. جنس درب فولد آپ معمولا از پی وی سی است و انعطاف آن ها نیز بسیار بالا است. این درب ها حرکتی شبیه درب های رول آپ دارند ولی سرعت آن ها پایین تر است.

انواع درب صنعتی از لحاظ کاربرد

در این قسمت ما اقدام به معرفی انواع درب های صنعتی اتوماتیک و یا غیر اتوماتیک می نماییم که از لحاظ کاربرد و جایگاه هایی که مورد استفاده قرار می گیرند معرفی می شوند. از جمله مهم ترین در های صنعتی می توان به مواردی همچون: درب آشیانه هواپیما و هلی کوپتر،‌ درب های کشویی صنعتی، و درب های سریع صنعتی اشاره نمود. البته برخی از انواع نیز جزو درب های صنعتی استفاده می شوند.

ویژگی درب های صنعتی

از جمله ویژگی های درب های صنعتی و تفاوت های اصلی آن با سایر درب های اتوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سرعت بالا نسبت به حجم هایی که مورد استفاده قرار می گیرد
 • بادوام و پر سرعت به دلیل شرایط سخت نصب در ابعاد بزرگ
 • قدرت بالا و چند کاربردی قطعات (جالب است بدانید که قطعات درب های صنعتی کاربرد های متفاوتی غیر از کاربرد اصلیشان در صنعت دارند)
 • باطری های قوی و سیستم دزدگیر اختصاصی
 • خلاص کن های ساده و کلید های خلاص کن دستی
 • امکان تنظیم سرعت و قدرت
 • امکان نصب انواع سنسور ها و کارایی های اتوماتیک مانند باز شدن در ابتدای صبح به صورت اتوماتیک
 • دارای هنگر ضد سایش
 • مقاوم در برابر نوسانات برقی با اختلاف بالا
 • سبک اما محکم
 • پرده درب از جنس الیاف upvc ضد استاتیک نیز ساخته می شود
 • موتور از نوع گیربکسی و یا هیدرولیک می باشد
 • عمل کردن باز شو به صورت رول آپ یا حرکت در جهت های مختلف می باش
 • صدای بسیار پایین که حتی آن را نمی شنوید
 • امکان نصب سیستم برگشت در صورت گیرکردن به مانع یا چیزی
 • دارای سیستم حفاضت خودکار هنگام برخورد به مانع برای درب های گیربکسی
 • یونیت کنترل با سرعت بالا
 • مناسب برای ابعاد بزرگ

جنس درب های صنعتی

تیغه و یا خود درب های صنعتی اتوماتیک وابسته به نیاز و محل مورد استفاده معمولا از و یا درب آلومینیوم آلومینیوم فوم دار(برای کاهش صدا) استفاده می شود. اما ما شاهد این هستیم که از ترکیب آلومینیوم و فولاد و آهن.

همچنین در مواردی ما برای کرکره های صنعتی شاهد این هستیم که از با ترکیب هیدروکربن که باعث سبک سازی آن می شود هستیم. در برخی موارد نیز از مواد پلی ارتان استفاده می شود.

نگهداری درب صنعتی

معمولا درب های صنعتی نیاز خاصی و شرایط خاصی برای نگهداری نمی خواهند اما رعایت نکات زیر می تواند تا حد بسیار زیادی از خراب شدن و فرسایش درب های صنعتی بزرگ محافظت کند.

 • مانع خاصی هنگام باز شدن و بسته شدن درب های صنعتی نباشد. برای این منظور می توانید ریل های آن را نگاه کنید
 • ریموت درب اتوماتیک صنعتی را در جایی که احتمال می دهید دکمه هایش تحت فشار داعم قرار می گیرند قرار ندهید چراکه با ارسال سیگنال های مختلف به سمت جعبه فرمان نتنها ممکن است موجب باز و بسته شدن آن شود بلکه در دراز مدت باعث خرابی آن نیز می شود.
 • مدار فرمان تحت هیچ شرایط خیس نشود.
 • از شستن قسمت هایی که نیاز به روغن کاری دارند خود داری نمایید. اگر هم این کار را انجام می دهید حداقل آن را خشک و سپس دوباره روغن کاری نمایید.
 • اگر نحوه استفاده از خلاص کن کرکره برقی را بلد نیستید لطفا تلاش نکنید چراکه ممکن است کلا کرکره برقی و یا هرگونه درب اتوماتیک را خراب کنید. برای حل این مشکل می توانید از مشاوره رایگان ایران کرکره استفاده نمایید. برای این منظور می توانید با شماره تماس های زیر ارتباط برقرار نمایید.
 • از شتسن درب اتوماتیک و یا کرکره برقی با تینر و نفت خودداری نمایید.
 • در زمان گیر کردن درب اتوماتیک سریعات دکمه stop ریموت را بزنید و یا اینکه جریان برق را قطع کنید تا موتور آسیب نبیند و سریعا با یک مشاور در این خصوص برای حل مشکل مشورت نمایید.

به جای استفاده از قفل های معمولی درب های اتوماتیک و یا قفل کرکره برقی از قفل هوشمند کرکره برقی و درب اتوماتیک استفاده نمایید. چراکه گاهی به علت فراموشی ممکن است بدون باز کردن قفل اقدام به باز کردن درب با ریموت نمایید. در این صورت فشار زیادی به موتور وارد می شود(به این علت که درب هنوز به قفل متصل هست) و به احتمال قوی می سوزه. برای این منظور شرکت ایران کرکره اقدام به طراحی قفل های هوشمند کرکره برقی و درب های اتوماتیک صنعتی نموده است که می توانید در صفحه آن را مشاهده نمایید.

دکمه بازگشت به بالا