ترندهای کسب و کارورزشی

تفاوت دوچرخه دنده ای و معمولی چیست؟

برای این که بتوانید تفاوت دو چرخه های معمولی از دوچرخه های دنده ای را تشخیص دهید ابتدا باید بدانید که دوچرخه دنده ای به چه نوع دوچرخه هایی گفته می شود.

به طور کلی دوچرخه های دند ه ای به دوچرخه هایی گفته می شود که نیرویی که از طریق رکاب زدن توسط دوچرخه سوار ایجاد می شود را با کمک دنده ها به چرخ ها منتقل می کند.

در مقابل دوچرخه های معمولی فاقد دنده می باشند و نیروی که دوچرخه سوار از طریق رکاب زدن تولید می کند را به صورت مستقیم به چرخ ها انتقال می دهد و موجب حرکت دوچرخه می شود. اما باید توجه داشت که دوچرخه های دنده ای مزایای بیشتری نسبت به دو چرخه های معمولی دارند.

با داشتن دوچرخه دنده ای شما یک دوچرخه حرفه ای را در اختیار دارید. با وجود دنده های دوچرخه شما می توانید نیرویی که از طریق رکاب زدن ایجاد می شود را به راحتی کنترل کنید. یکی از معروف ترین دوچرخه های دنده ای، دوچرخه های کوهستان هستند به علاوه دوچرخه های دیگری مانند دوچرخه های شهری نیز دارای دنده می باشند.

با وجود دنده ها شما به راحتی می توانید مسیرهایی سربالایی را طی کنید و نیاز به انرژی کمتری دارید. دوچرخه های دنده ای از نظر تعداد دنده انواع مختلفی دارند.

نقش دنده در دوچرخه

وجود دنده ها در دوچرخه موجب می شود تا شما بتوانید سرعت های متفاوتی را تجربه کنید، هر کدام از دنده های دوچرخه دارای سرعت متفاوتی می باشند برای مثال دوچرخه ها دنده ای که دارای سه دنده می باشند می توانند سه سرعت متفاوت را داشته باشند.

زمانی شما در مسیرهای ناهموار مانند سربالایی یا سر پایینی قرار دارید با تنظیم دنده ها به راحتی می توانید مسیر خود را بدون هیچ مشکلی طی کنید.

همان طور که اشاره کردیم دوچرخه های دنده ای مختلفی تولید شده اند که دنده های متفاوتی دارند و با توجه به نوع و مدل آن تعداد دنده های آن ها بین 1، 3، 18، 21، 24 و 27 می باشد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که شما می توانید دنده ها را تغییر دهید، به این ترتیب شما با استفاده از شیفر به راحتی می توانید آن را تعویض کرده ولی باید بدانید که چه زمانی باید دنده ها را جا به جا کنید.

برای مثال فرض کنید که شما در مسیری سر بالایی قرار دارید و این مسیر را با دنده 2 می پیمایید بنابراین رکاب زدن در این شرایط بسیار سخت خواهد بود در این مرحله شما باید دنده را بر روی 1 قرار داده تا بتوانید سرعت دوچرخه را افزایش داده  و مسیر را به راحتی طی کنید و رکاب زدن نیز بسیار راحت می شود.

دلیل این موضوع این است که قطر چرخ دنده شماره یک کوچک تر است و وقتی که قطر چرخ دنده ها کوچک باشد برای چرخش و انتقال انرژی زمان کمتری صرف می شود. در این صورت رکاب زدن بسیار راحت شده و با افزایش رکاب زدن سرعت دوچرخه نیز افزایش پیدا می کند.

خرید دوچرخه دنده ای

امروزه سایت های زیادی در زمینه خرید و فروش دو چرخه فعالیت می کنند و شما می توانید به صورت آنلاین اقدام به خرید دوچرخه کنید. اکثر کارخانه های تولید دوچرخه، دوچرخه ها را در انواع مختلف تولید کرده و به فروش می رسانند.

بهتر است قبل از خرید دوچرخه دنده ای به برخی از موارد توجه داشته باشید، برای مثال دوچرخه را مطابق با نیاز خود خریداری کنید.

چگونگی و زمان تعویض دنده دوچرخه

شما باید بتوانید دنده دوچرخه را به صورت اصولی تعویض نمایید و این موضوع از دو جهت اهمیت دارد اول این که به بازدهی رکاب زدن کمک می کند و موجب جلوگیری از آسیب های احتمالی می شود و موضوع دوم این که از فرسایش دنده ها جلوگیری می کند.

بنابراین توجه داشته باشید که دنده دوچرخه یک از بخش های مهم دوچرخه بوده و اگر که تعویض دنده به صورت اصولی نباشد موجب کاهش عمر دنده ها می شود.

چگونه متوجه فشار متوسط و معین شویم؟

فهمیدن ودرک کردن یک فشار معین کار راحتی است اما یک مسئله بسیار مهم می باشد. در واقع این موضوع کلید اصلی تعویض دنده ها و رکاب زدن درست به شمار می آید.

مسئله ای که باعث تشخیص این موضوع می باشد، سرعت چرخش پای شما در زمان دوچرخه سواری است. در واقع سرعت چرخش پای شما در زمان دوچرخه سواری باید 70 تا 110 دور در دقیقه باشد.

برای اینکه بتوانید تعداد چرخش پای خود را در دقیقه حساب کنید باید آن را شمرده و به تعدادی که به دست می آورید دور پا گفته می شود. اگر میزان دور پای شما از اعداد گفته شده کمتر و یا بیشتر باشد باید با استفاده از دنده ها چرخش پا را بین این اعداد حفظ کنید.

این موضوع یکی از اساسی ترین بخش ها برای تعویض دنده درست و اصولی می باشد و فرقی نمی کند که شما در مسیر سربالایی و یا سر پایینی قرار داشته باشید در هر صورت باید همیشه این موضوع را مدنظر داشته باشید.

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد دوچرخه های دنده ای مزایای بیشتری نسبت به دوچرخه های ساده و معمولی دارند و همچنین شما با استفاده از دوچرخه های دنده ای می توانید یک دوچرخه سواری بی نظیر و راحت را بدون هیچ مشکلی تجربه کنید. بنابراین در زمان خرید دوچرخه بهتر است دوچرخه های دنده ای را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا