ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

اپتیکال برایتنر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بسیاری از محصولات صنایع گوناگون، بعد از طی فرآیند و حرارت‌های لازم، دچار زردی و کهنگی می‌شوند. برای اینکه بتوان محصولات نهایی باکیفیت فاقد رنگ زرد و کهنگی تولید کرد، می‌توان از اپتیکال برایتنر استفاده کرد. این ماده یک نوع روشن‌کننده نوری است که می‌تواند باعث سفیدی و درخشندگی محصولات شود. ما در ادامه این مقاله به بررسی کلی اپتیکال برایتنر و جنبه‌های گوناگون آن می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

اپتیکال برایتنر چیست؟

اپتیکال برایتنر یک روشن کننده نوری است که توسط موج‌های نوری نزدیک به اشعه فرابنفش برانگیخته می‌شود و نور را در محدوده آبی ساطع می‌کند. این روشن کننده به شناسایی منبع آلودگی در فاضلاب کمک می‌کند و یکی از شاخص‌های مناسب برای تخلیه غیرقانونی در زهکشی شهری و لوله‌های نشتی از سیستم تصفیه فاضلاب و مخزن سپتیک است.

صنایع نساجی و تولید کننده‌های لباس هم می‌توانند از پودر اپتیکال برایتنر برای سفید کردن پارچه استفاده کنند. این روشن کننده یک ماده غیر سمی و سازگار است، به همین دلیل صنایع مختلف می‌توانند به راحتی از آن برای افزایش کیفیت محصولات خود استفاده کنند.

ویژگی‌های اپتیکال برایتنر

برای اینکه بتوانید یک سفیدکننده نوری باکیفیت برای صنعت خود خریداری کنید باید با ویژگی‌های آن آشنا باشید. ویژگی‌های اپتیکال برایتنر عبارتند از:

 • فاقد رنگ و حلالیت مناسب
 • کاهش رنگ زرد
 • بهبود رنگ و براقیت محصول
 • بهبود ظاهر محصولات بازیافتی
 • خاصیت پایداری مناسب
 • حساس نسبت به تغییر PH
 • خاصیت تسطیح و نفوذ بالا
 • عدم جذب نور در ناحیه مرئی
 • سازگاری در تماس با مواد شیمیایی تکمیلی
 • پایداری در حرارت و دما

پودر اپتیکال برایتنر در شرایط جوی مختلف پایداری خود را حفظ می‌کند و به محصولات رنگی تجزیه نمی‌شود. همچنین نسبت به سفیدکننده و احیا کننده‌های رایج هم پایدار است.

انواع اپتیکال برایتنر

به طور کلی روشن کننده‌ها از نظر ساختار شیمیایی، در دو گروه نوری مستقیم و نوری پراکنده قرار می‌گیرند. روشن کننده نوری مستقیم معمولا برای روشن کردن الیاف طبیعی و به ندرت برای مواد مصنوعی مثل پلی آمید کاربرد دارد و در آب حل می‌شود.

روشن کننده نوری پراکنده برای رنگ آمیزی انبوه مواد مصنوعی چون پلی آمید، پلی استر استات و… استفاده می‌شود و در آب نامحلول است. اپتیکال برایتنر براساس ویژگی‌های مختلف در دسته بندی‌های گوناگون قرار می‌گیرد، اما کلاس اصلی روشن کننده‌ها به شرح زیر است.

 • کومارین
 • دیازول
 • تریازول
 • تریازین استیلبن
 • بنزوکسازولین‌
 • و…

از پودر اپتیکال برایتنر‌ مخصوص رنگ و پلاستیک، می‌توان به نمونه‌های OB، OB-1 و FP-127 اشاره کرد. این نمونه‌ها از معمول‌ترین روشن کننده‌های نوری هستند که تفاوت آن‌ها در میزان روشنایی، دمای ذوب و خاصیت حلالیت، نوع پلاستیک سازگار و… است.

کاربرد‌های اپتیکال برایتنر

روشن‌کننده‌های نوری با توجه به ویژگی‌هایی منحصر به فرد خود، کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند. این مواد با خاصیت روشن کنندگی و براقیت، کیفیت محصولات را بالاتر می‌برند و از حالت کهنگی خارج می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از صنایع از آن برای افزایش کیفیت محصولات استفاده می‌کنند. کاربرد‌های اپتیکال برایتنر به شرح زیر است.

 1. در مواد شوینده، باعث می‌شود لباس‌ها تمیزتر به نظر برسند.
 2. برای صنعت کاغذ تا ظاهر کاغذ روشن‌تر باشد.
 3. در لوازم آرایشی برای محصولات شست و شو و حالت دهنده مو‌های رنگ روشن و محصولات مربوط به چشم و صورت که باعث روشنایی بیشتر آن ناحیه پوست می‌شود.
 4. در صنعت نساجی و پارچه که باعث سفیدکنندگی و براقیت الیاف و پارچه می‌شود.
 5. برای تولید رنگ‌های پوشاننده سطوح، جهت رنگ آمیزی استفاده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت از اپتیکال برایتنر می‌توان برای محصولاتی که به خاصیت براقیت و سفیدی نیاز دارند استفاده کرد تا این محصولات کیفیت بیشتری داشته باشند و ظاهر آن‌ها تمیز و نو باشد. به همین دلیل در صنایعی چون تولید مواد از محصولات بازیافتی استفاده می‌شود.

خرید اپتیکال برایتنر

اپتیکال‌ برایتنر به دلیل افزایش نور آبی و کم کردن نور زرد محصولات، نقش مهمی در سفیدی و درخشان بودن آن‌ها دارد. همین امر باعث می‌شود صنایعی چون کاغذسازی، نساجی، لوازم آرایش و محصولات شوینده، برای افزایش کیفیت محصولات خود از این ماده استفاده کنند.

روشن‌کننده‌ها مدل‌های مختلفی دارند که هر کدام از این مدل‌ها خصوصیات مخصوص به خود را دارند. شما برای خرید اپتیکال برایتنر، باید نیاز خود را شناسایی کنید و با مشورت از مشاوران فروش شرکت‌ها، محصول مورد نیازتان را خریداری کنید.

قیمت روشن کننده‌های نوری به عوامل مختلفی چون کیفیت، نوع، وزن و… وابسته است. بهتر است برای خرید اپتیکال برایتنر، با چند شرکت وارد مذاکره شوید و در نهایت تولید کننده‌ای با محصولات باکیفیت انتخاب کنید.

جمع بندی

اپتیکال برایتنر یک نوع روشن کننده نوری است که می‌توان از آن برای افزایش میزان سفیدی و براقیت محصولات در صنایع مختلف استفاده کرد. این ماده از پایداری زیادی برخوردار است و می‌توان از آن به عنوان یک ماده غیر سمی و سازگار برای گستره وسیعی از محصولات استفاده کرد.

این روشن کننده نوری در مدل‌های مختلفی وارد بازار می‌شود و معمولا در صنایعی چون کاغذسازی، نساجی، لوازم آرایشی و شوینده‌ها کاربرد دارد. اگر به دنبال راهی برای افزایش سفیدی و براقیت محصولات خود هستید، پودر اپتیکال برایتنر باکیفیت، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند شما را به این هدف برساند.

دکمه بازگشت به بالا