ترندهای کسب و کارعمومی

کاربردهای هواکش صنعتی چیست؟

آشنایی با هواکش صنعتی و موارد استفاده از آن

هواکش وسیله ای برای تخلیه هوای ناپاک به خارج از محیط است. تهویه در دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شود.هواکش صنعتی یکی از مدل های اصلی هواکش ها است. انواع هواکش ها در هر مکانی که مورد استفاده قرار می گیرند به یکی از اصلی ترین و مهم ترین سیستم های موجود تبدیل می شوند.از انواع هواکش در کوچک ترین اتاق ها تا بزرگ ترین سالن های تولید و اجتماعات بهره گرفته می شود.

این دستگاه ها که انواع بسیار مختلفی دارند، با کارایی بسیار زیاد خود موجب آسایش و آرامش شده و قدرت تولید و ایمنی را بالا می برند. هواکش صنعتی یکی از اساسی ترین نیازهای هر محیط کاری صنعتی است. از آنجایی که خیلی از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی گرما و آلاینده های زیادی تولید می کنند، تقریبا تمام کارگاه ها و کارخانه ها به هواکش صنعتی احتیاج دارند تا هوای محیط را تهویه کرده و شرایط کاری مناسبی را برای کارکنان مهیا سازد.

این هواکش ها برای کاربرد های سنگین و صنعتی طراحی شده اند و دارای بالاترین بازدهی هستند. مدل های مختلفی از هواکش صنعتی در بازار موجود هستند که هر کدام مخصوص فعالیتی طراحی شده اند. برای دریافت لیست قیمت هواکش صنعتی با ما در ارتباط باشید.

به طور کلی تهویه هوا و در گردش نگه داشتن هوای محیط صنعتی یکی از اصول اولیه و ایمنی کارگاه ها و کارخانه های تولیدی است. معمولا دستگاه های بزرگ در کنار ایجاد آلودگی، گرمای زیادی نیز تولید می کنند که هواکش های صنعتی موظفند این هوای گرم را به بیرون انتقال داده و هوای خنک و تازه را وارد محیط کنند.

هواکش صنعتی دارای مدل ها و جنس های مختلفی است و دست شما برای انتخاب مدل متناسب با نیازتان کاملا باز است. چنانچه حفاظت كارگران ضروري باشد طراحي مناسب و موثر تهويه مي تواند راه حل مشكلات فوق باشد از تهويه ممكن است در كنترل بو،‌ رطوبت و ساير شرايط محيطي نيز استفاده نمود.

انواع سيستم هاي تهويه

سيستم هاي تهويه بكار رفته در صنعت بطور اساسي دو دسته اند:

۱– سيستم مولد

اين سيستم براي توليد هواي فراوري شده جهت محيط كار مورد استفاده قرار مي گيرد و هواساز ناميده مي شود.
سيستم هاي مولد به دو منظور استفاده مي شوند:

الف) براي تامين آسايش (كولر، گرمكن)

ب) براي جايگزيني و تامين هواي تخليه شده از مجتمع

۲- فن مكنده

براي تخليه آلاينده هاي توليد شده بهداشتي بوسيله يك فرآيند بمنظور كنترل كيفيت هوايي محيط كار در حد قابل قبول و بهداشتي بكار مي رود.

سيستم هاي فن مكنده تهويه به دو گروه تقسيم مي شوند:

الف) تهويه مكنده موضعي

ب) تهويه مكنده عمومي

مزایای هواکش صنعتی

 1.  در صورت وجود مقاومت هوای کم، این هواکش ها می توانند مقدار زیادی از هوا را در کم ترین زمان جا به جا کنند.
 2.  مدل های مختلفی دارد و برای تمامی نیازهای شما  درمدل های مناسب و کامل وجود دارند. قبل از تهیه هواکش با متخصصین مشورت کنید تا بهترین مدل موجود را به شما پیشنهاد کنند.
 3.   با توجه به مدل های مختلف خود دارای اندازه های متفاوتی هستند که با توجه به نیاز و محیط مورد استفاده می توان از میان آن ها انتخاب کرد.
 4.   در عین توان تولیدی بالا مصرف انرژی پایینی دارند. معمولا مدل های مختلف هواکش صنعتی از موتور های الکتریکی بهینه و جدید استفاده می کنند تا بتوانند در کنار مصرف انرژی مناسب بازدهی بالایی داشته باشند.

اهداف یک هواکش صنعتی مناسب با طراحی خوب عبارتند از:

 1.  تأمین مداوم هوای تازه در بیرون
 2.  دما و رطوبت را حفظ می کند.
 3. خطرات ناشی از آتش سوزی و انفجار را کمتر می کند.
 4. آلودگی های موجود در هوا را حذف یا رقیق می کند.
 5.  سیستم هواکش صنعتی از دو زیر سیستم تشکیل شده است: منبع هوای تازه و سیستم اگزوز.سیستم تأمین هوای تازه شامل ورودی هوا ، تجهیزات فیلتر هوا ، تجهیزات گرمایشی و یا خنک کننده ، پنکه ها ، مجرای کار و رجیستر توزیع هوا می باشد. سیستم اگزوز شامل منطقه هوای ورودی بوده و مجاری برای حذف هوای آلوده از یک منطقه به منطقه دیگر ، وسیله تمیز کننده هوا ، پشته های تخلیه و فن ها را دارد.

مکان های مورد استفاده از هواکش صنعتی

هواکش صنعتی در واقع حرکت و جابجای هوا و گاز ها را سریعترمی کند. نقش مهم و برجسته هواکش صنعتی را هرگز نباید فراموش کرد، چرا که این جابجایی هوا برای بسیاری از کارخانه ها و صنایع امری کاملاً ضروری می باشد. شما می توانید اقدام به خرید انواع فن ها از جمله خرید فن سانتریفیوژ از سایت ما نمایید.

این هواکش ها در واقع هوای پر از آلاینده های مختلفی که در محیط های سربسته و محصور قرار دارد را به بیرون فرستاده و هوای تازه و پاکیزه را از فضای باز به داخل محیط می فرستند.

از این هواکش ها در خیلی از سایت های ساختمانی برای خنک و یا خشک کردن محیط نیزاستفاده می کنند.

علاوه بر این، استفاده از هواکش صنعتی در بسیاری از سالن های ورزشی که هوا در آن ها سریعاً گرم و مرطوب می شود نیز بسیار متداول و حتی ضروری می باشد.

استفاده از این هواکش ها در بسیاری از محیط های کارخانه ای که در آن ها دمای محیط بسیار بالا می رود و بنا به هر دلیلی امکان استفاده از کولر وجود ندارد و این افزایش دما ممکن است باعث توقت خط تولید شود نیز متداول است.

بیشتر گلخانه ها، استخرها، حمام های عمومی و مراکز آب درمانی نیز به منظور کاهش رطوبت محیط از انواع هواکش صنعتی استفاده می کنند.

در رستوران ها، مراکز پخت غذا، کارخانه‌ جات تولیدی غذا نیز از هواکش صنعتی با هدف خارج کردن دود، بوی غذا و بخار ناشی از پخت غذا استفاده می شود.

بنابراین، احتمالاً تا کنون به اهمیت استفاده از این هواکش ها واقف شده باشید، چراکه آن ها با تهیه و حفظ هوای مناسب در محیط، همه روزه جان و سلامت هزاران نفر کارگر و مشتری را حفظ می کنند.

مشاهده و خرید انواع فن های صنعتی در سایت alibaba.com

انواع هواکش صنعتی

هواکش های صنعتی به چند دسته زیر تقسیم میشوند که هریک کاربردی تخصصی دارند .اصول استفاده از این نوع فن ها برای تخلیه یا انتقال هوای بین دو مکان یا فضا استفاده می شود .

سانتریفیوژ بکوارد

هواکش صنعتی بکوارد در دو نوع یک طرفه و دو طرفه طراحی و تولید می شوند و کاربرد آن ها برای ایجاد فشار استاتیکی در مکنده و دمنده یک سیستم می باشد .

سانتریفیوژ فوروارد

همانند هواکش صنعتی سانتریفیوژ بکوارد در دو نوع یک طرفه و دو طرفه طراحی و تولید میشوند و مورد استفاده آن ها برای ایجاد فشار استاتیکی در دمنده سیستم ها می باشد .

سانتریفیوژ رادیال

این مدل از فن ها برای ایجاد مکش در مکنده سیستم ها طراحی شده اند. که با فشار استاتیکی بالا، از قدرت حجم هوای کمتری نسبت به دیگر فن های سانتریفیوژ برخوردار هستند .

فن سانتریفیوژ فشار قوی

به دسته ای از فن ها گفته می شوند که با ایجاد فشار استاتیکی بسیار بالا و حجم هوای کمتر در بخش هایی از صنعت بصورت کمپرسور هوا کار می کند و گاهی برای انتقال مواد در مسیرهایی طولانی نیز استفاده می شوند.

نکات مهم در نگهداری اصول هواکش صنعتی

 • فیلترها را بررسی و تعویض کنید
 • عملکرد را بررسی کنید و مبدل حرارتی را تمیز کنید
 • کنترل مبرد
 • تمیز کردن و روغن کاری قطعات ماشین آلات
 • عملکرد کنترل الکترونیکی را بررسی کنید
 • برای اطمینان از عملکرد صحیح، طراحی اولیه و نصب سیستم های تهویه و تهویه مطبوع باید توسط متخصصان انجام شود.

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن(Exhaust Fan)، یک فن جهت تهویه هوای داخل فضایی محصور شده است که این کار را با کشیدن هوا از محیط داخل به محیط خارج انجام میدهد.

موارد استفاده اگزاست فن

 • برای تهویه فضاهای محصور شده با گرمای بیش از حد و هوای آلوده، تجهیزات اگزاست فن مورد استفاده قرار می گیرند.
 • اگزاست فن ها برای سلامتی و رفاه حال افراد بسیار ضروری می باشند؛ زیرا حفظ طراوت و تازگی هوا را برای تنفس تضمین می کنند.
 • حمام ها همیشه حاوی مقدار زیادی طوبت و بو هستند و افرادی که قبلاً احساس نیاز به خریدن اگزاست فن نمی کردند، اکنون نظر متفاوتی در این مورد دارند.

انواع اگزاست فن

اگزاست فن یوتیلیتی

اگزاست فن یوتیلیتی که با نام یوتیلیتی ست نیز شناخته می شود نوعی فن سانتریفیوژی می باشد که از آن می توان هم برای محیط های بسته و داخلی و هم برای محیط های باز استفاده کرد. جهت این امر، معمولا برای حفاظت بیشتر موتور و محرک آن را با پوشش هایی محافطت می کنند. از این فن ها در سیستم های تهویه مختلف و مصارف سبک صنعتی استفاده می شود و قادر است در انواع شرایط جوی به خوبی کار کند. البته استفاده از آن به بخش صنعت محدود نیست و در منازل نیز تعبیه می شود.

اگزاست فن یوتیلیتی مدل تسمه ای

 • ساخته شده با استیل ضد زنگ یا آلومینیوم
 • دارای گواهی IBC 2006 and 2009, ASCE 7-05
 • صدای کمتر
 • دارای فن تسمه ای مطمئن، ایمن، و نیرومند
 • فینیشینگ فسفاته قسمت های استیل برای دوام بیشتر
 • ساخته شده با استیل مخصوص کارهای سنگین
 • فلنج با دوام برای هوزینگ
 • سوراخ های از پیش تعبیه شده برای نصب آسان تر
 • چارچوب درایو از جنس استیل برای مدل های سری 200 و از جنس استیل گالوانیزه برای مدل های سری 300
 • چارجوب درایو با طراحی ویژه جهت حفاظت از درایو، شفت، و یاتاقان و همچنین فی بهتر هوزینگ
 • پوشش های ضد پوسیدگی برای بخش های حساس فن

اگزاست فن یوتیلیتی مدل TCF BAV

 • با چرخ پروانۀ ایرفویل در اندازه های 315 تا 930 میلی متر
 • مناسب بیمارستان ها، هتل ها، مدارس، هود شیمیایی و محیط های از این قبیل
 • تولید جریان هوای 54500 متر مکعب در ساعت
 • فشار استاتیک 1990 پاسکال

اگزاست فن کانالی

اگزاست فن کانالی نوعی هواکش صنعتی است که برای هدایت هوا و تخلیۀ آن در داخل کانال های طویل استفاده می شود. در این اگزاست فن ها معمولا در رستوران ها، بیمارستان ها و ساختمان های بزرگ جهت استفادۀ خانگی و صنعتی بهره برده می شود و در کل، برای تخلیه مقادیر زیاد رطوبت و گرما مناسب اند.

برای این منظور در اغلب این اگزاست فن ها، پروانه ها، تیغۀ خم به عقب دارند تا مناسب شرایط سنگین کاری باشند. اگر مدت عملکرد فن های شما طولانی مدت است یا از داکت و کانال های طولانی برای جریان هوا استفاده می شود، از اگزاست فن کانالی برای تفویت چنین جریان های هوایی بهره ببرید. پوشش های ویژه، ضد جرقه و انفجار بودن، پنل های دسترسی و آپشن های دیگری نیز ممکن است روی این محصولات ارایه شوند. در ادامه به محصولات نمونه در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

اگزاست فن کانالی مدل FR 140

 • نوع سانتریفیوژی
 • قابل ارائه در 6 اندازۀ مختلف با ظرفیت های متفاوت هوادهی از 150 تا 345 فوت مکعب در دقیقه
 • جوش ارتعاشی شکاف ها جهت ضد نشت کردن هوزینگ
 • 100 درصد قابل کنترل در سرعت
 • جریان هوا تا 60 درجه سانتیگراد
 • هوزینگ کاملا مهر و موم شدۀ پلاستیکی
 • محافظ اورلد گرمایی و ریست اتوماتیک برای موتور
 • تطبیق پذیری بالا جهت استفاده در چندین زمینۀ مسی و تجاری

اگزاست فن دبل

در صورتی که بر حسب نیاز، در یک اگزاست فن از دو طرف به هوزینگ و پروانه هوا ورود کند، به آن ها اگزاست دبل یا فن کولری گفته می شود. این هواکش ها قوی هستند و مناسب تهویه حجم زیاد هوا و دور پروانه پایین و فشار متوسط می باشند. از این نوع اگزاست فن ها در هواسازها نیز استفاده می شود. حداکثر دور این دستگاه ها در اندازه های متوسط کمتر از 1000 دور در دقیقه بوده و در اندازه های بزرگ آن زیر 600 دور در دقیقه می باشد.

وجود دو پروانه در این هواکش ها ظرفیت آن ها را بسیار بالا می برد.

اگزاست فن دبل مدل /TFB-GD

 • صدای کم
 • سانتریفیوژی
 • نصب آسان
 • قابلیت کار در 90 درصد رطوبت
 • بازه دمای -10 تا +50 درجه سانتیگراد
 • مناسب برای انواع تهویه و دمش در فروشگاه های زیرزمینی، کارخانه ها، منازل، ادارات و کارگاه ها

اگزاست فن رادیال

دلیل نام گذاری اگزاست فن رادیال، شعاعی بودن پره های پروانه در آن است تا بتواند هوای آلوده را به راحتی جا به جا کند. قدرت این هواکش ها می تواند تا 240 هزار متر مکعب بر ساعت باشد و فشار آن ها نیز به 11.5 کیلو پاسکال برسد. در کاربردهای سنگین صنعتی که هوا با ذرات معلق و رطوبت و گرمای بالا نیاز به تخلیه و جا به جایی دارد، از اگزاست فن های رادیال استفاده می شود.

اگزاست فن رادیال TCF مدل RBO

 • مناسب هوای آلوده به ذرات معلق چسبناک و سنگین
 • دارای پروانه رادیال به صورتی که در تصویر اشاره شده
 • در اندازه های متنوع 8.75 اینچ تا 104.25 اینچ
 • جریان هوای 240900 متر مکعب در ساعت
 • فشار استاتیک تا 11440 پاسکال

اگزاست فن رادیال GKH مدل GKHM_500-CIW.155.6IF

 • دارای تعادل استاتیک و دینامیک بر اساس معیار DIN/ISO1940, class Q 2,5
 • سرعت قابل تنظیم صد در صدی
 • قابل سفارشی سازی آپشن های مختلف

عملکرد اگزاست فن

طی عملکردی الکتریکی، یک جریان الکتریکی قرار داده شده است که از سیستم گذر می کند تا موتور به کار بیافتد و به نوبه خود باعث حرکت تیغه های فن شود. در جوامع امروزی که بازده انرژی وسایل الکتریکی به عنوان یک عامل مهم در هنگام خرید هر وسیله الکتریکی در نظر گرفته می شود،اگزاست فن میزان مصرف مناسبی را داراست.

عملکرد تیغه های اگزاست فن

همانطور که موتور فن کار می کند، تیغه ها شروع به چرخش خواهند کرد. چرخش تیغه ها باعث می شود که هوای گرم اتاق به طرف فن کشیده شده و جذب شود. این هوای گرم به خارج از ساختمان می رود و به این ترتیب هوای خنک تر و تازه تر در اتاق جایگزین می شود. این جریان هوا نیز ایستایی هوا را کاهش می دهد و مخصوصاً در اتاق ها یا مناطق فاقد تهویه مناسب، مهم و مفید می باشد.

نقش ترموستات در اگزاست فن

اکثر فن های اگزاست دارای سیستم ترموستات هستند. این ترموستات، دمای معین نسبتاً بالایی را به داخل اتاق یا منطقه مورد نظر می آورد. این کار باعث می شود که اگزاست فن، سیگنالی را دریافت کند. برای به کار انداختن آن، ابتدا موتور شروع به کار می کند و تیغه ها برای تنظیم دما شروع به چرخش می نمایند.

اگزاست فن درحمام

اگزاست فن، نه تنها برای تهویه هوای خنک بلکه برای رفع رطوبت نیز استفاده می شود. این ویژگی مخصوصاً در حمام ها که رطوبت زیادی دارند، برای خروج هوا و رفع رطوبت حمام بسیار پر کاربرد می باشد. یک اگزاست فن به جذب رطوبت در جو داخل اتاق کمک می کند و موجب کاهش مشکلاتی از قبیل رشد قارچ و انگل و تأثیرات منفی حاصل از رطوبت می شود.

 از این رو، نیاز است که یک اگزاست فن در حمام وجود داشته باشد؛ مخصوصاً اگر تهویه مناسبی برای آن محیط وجود ندارد. همچنین، سیستم های اگزاست فن برای کاهش بوهای مختلف در یک اتاق مفید هستند. برخی از آنها حتی به یک چراغ متصل می باشند؛ به گونه ای که با روشن شدن چراغ، اگزاست فن نیز به طور خودکار روشن شده و شروع به کار می کند.

اگزاست فن آشپزخانه

در آشپزخانه ها هم به دلیل وجود گازها و دودهای مختلف ناشی از فرایند پخت و پز، سریعا هوا گرم می شود. این گازها باید سریعاً از آشپزخانه خارج شوند تا هوای تازه و خنک محیط آشپزخانه را پر کند. تحریک کننده های هوا و رطوبت نیز از طریق این فن ها از بین می روند. آلاینده های تولید شده توسط اجاق گاز، بخاری های گازی، روغن های مخصوص پخت و پز، و غیره ممکن است باعث ایجاد مشکلات تنفسی و قلبی شوند و همچنین در افراد ابتلا به این نوع بیماری ها، موجب تشدید بیماری در آنها گردند.

اگزاست فن خانگی

در منازل مسی نیز اگزاست فن معمولاً در اتاق هایی که تهویه مناسب نیاز دارند، سودمند می باشد. تأثیر گرما و رطوبت هوا با استفاده از اگزاست فن ها کاهش می یابد. همچنین برای از بین بردن بوی بد در اتاق و در نتیجه کمک به هوای قابل تنفس بهتر، اگزاست فن مورد استفاده قرار می گیرند. آلاینده های هوا در داخل اتاق باعث ایجاد مشکلات تنفسی مانند حساسیت، تحریک پذیر شدن برخی از نواحی بدن، مشکلات تنفسی و غیره می شود که ممکن است باعث ایجاد مشکلات عمده بهداشتی گردد. بنابراین، نمی توان اهمیت اگزاست فن را نادیده گرفت.

اگزاست فن در کارگاه ها

اگزاست فن در مکان های تجاری نیز مورد استفاده اند.به عنوان مثال در کارگاه های تجاری برای خنک کردن و آزاد سازی هوای راکد داخل کارگاه از اگزاست فن استفاده می شود.بدین منظور معمولاً بزرگتر و قدرتمندتر از فن های مورد استفاده برای اهداف مسی می باشند. مکان هایی مانند آشپزخانه های تجاری، فروشگاه ها، انبارها، گاراژها و غیره از طرفداران تجاری اگزاست فن ها می باشند.

مکان قرارگیری اگزاست فن

معمولا اگزاست فن ها در بالای دیوار و نزدیک سقف نصب می شوند. این نقطه ها بیشترین مقدار انباشت را دارند؛ زیرا هوای گرم به سمت بالا حرکت می کند. بسیاری از مدل های اگزاست فن دارای فناوری ترموستات هستند که موتور را قادر می سازد زمانی که دمای اتاق بالا می رود، به صورت خودکار عمل نماید.

تاریخچه تهویه و اگزاست فن

همانطور که می دانید، هدف از تهویه، کاهش یا رقیق کردن آلاینده های داخلی است. مهندسان با تجربه باید مقدار هوایی که برای رقیق کردن و کاهش آلاینده ها نیاز است تا به اندازه مورد نظر برسد را تعیین می کنند. پیشینۀ وجود تهویه و کیفیت هوا در داخل ساختمان می تواند به قرن هفدهم میلادی برسد.

چرا باید سیستم تهویه داشته باشیم؟

با این حال، نگرانی ها در مورد هوای بد» به سال های قبل تر از آن می رسد. یکی از دلایل اولیه برای پیاده سازی ایده تهویه، تهویه هوای داخل ساختمان به یک سطح و محیط مناسب می باشد و احتمالاً همچنان این مشکل را امروزه نیز داریم؛ به همین دلیل، سیستم تهویه را در خانه برای کاهش و حذف محصولات سوختی مورد استفاده برای گرمایش، روشنایی و پخت و پز اجرا می کنیم.

روند طراحی تهویه در طول زمان

افرادی که به 17 سال می رسند بدون شک به سرعت یاد می گیرند که اگر کسی از آتش برای پخت و پز در خانه استفاده کند، نیاز است که دود را از خانه خارج نماید. طراحی برای تهویه به سرعت در طول زمان تغییر کرده است، اما معمولاً با آلاینده های خانگی یا آلاینده های بیولوژیکی در ارتباط است که می تواند باعث ایجاد مشکلات بهداشتی و آسایشی شود.

دکمه بازگشت به بالا