اجتماعیترندهای کسب و کار

سخت ترین نوع طلاق

در همه جای دنیا زبان و کلمات حقوقی کمی دشوار هستند و ممکن است فهم آنها برای عامه مردم سخت باشد، به همین منظور رغبت مراجعه مستقیم عامه مردم به قوانین کم است. طلاق یکی از موضوعات مهمی است که بیشتر مردم را به خود درگیر کرده است. انواع طلاق در قوانین ما وجود دارد که بر اساس درخواست کننده طلاق شرایط آن متفاوت خواهد بود.

مثلا طلاق از طرف مرد، طلاق از طرق زن و طلاق توافقی. همچنین اقسام طلاق بر اساس امکان رجوع شامل طلاق رجعی، طلاق خلع و طلاق بائن. از آنجایی که ادبیات حقوقی ما با کلمات عربی و فقهی آمیخته شده است و انواع طلاق همیشه برای عده‌ای جای سوال بوده است، در این مطلب از آوات به توضیح ساده و مختصری از انواع طلاق می‌پردازیم تا فهم آنها برای شما راحت‌تر باشد.

انواع طلاق در اسلام و در ایران

در هر ازدواجی ممکن است ناسازگاری بوجود آید، به همین جهت، نهاد طلاق پیش‌بینی شده است تا زن و مرد بتوانند به صورت شرعی به ازدواج خود پایان بدهند و پیمان زناشویی را بر هم بزنند. طلاق یک کلمه عربی و از مصدر طلق یطلق به معنای آزادی، رهایی و گشودن گره است که در فقه به عنوان از بین بردن ازدواج استفاده می‌شود.

طبق قانون طلاق، پیروان دین و مذهب‌هایی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده‌اند، می‌توانند بر طبق دین خود طلاق گرفته و از هم جدا شوند، اما بر طبق مذهب شیعه، طلاق یکی از حقوق مرد است. با این حساب طبق قوانین فعلی زن هم می‌تواند از دادگاه تقاضای حکم طلاق کند و یا می توانند باهم برای طلاق توافق کنند. البته انواع طلاق توافقی نیز وجود دارد که نوع توافق در آن متفاوت است.

ماده 1133 قانون مدنی: مرد می‌تواند هر زمان که بخواهد زن خود را طلاق دهد. اما زن در شرایطی خاص و با اثبات عسر و حرج یا شرط ضمن عقد می‌تواند از طریق دادگاه درخواست طلاق بدهد. هر چند طلاق ، حق مرد است، اما در شرایطی زن هم می‌تواند تقاضای طلاق داشته باشد به همین طلاق به انواع زیر تقسیم می‌شود:

با وجود اینکه طلاق حق مرد است، اما امروزه باید تشریفاتی طی شود تا مرد بتواند زن خود را طلاق بدهد. طبق ماده 1133 قانون مدنی، مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق بدهد. مرد برای اینکه بتواند زن خود را طلاق بدهد باید به دادگاه درخواست گواهی عدم امکان سازش بدهد و سپس به دادگاه ثابت کند که امکان ادامه زندگی مشترک برای او وجود ندارد. در این صورت گواهی به مرد داده می‌شود و در این فاصله او باید در جلسات داوری شرکت کرده و تمام حق و حقوق زن مانند مهریه، نفقه، نحله و غیره را پرداخت کند.

طلاق از طرف زن به دو صورت است، یکی اینکه زن حق طلاق دارد و دیگری اینکه به استناد داشتن شرایط عسر و حرج از دادگاه حکم طلاق بگیرد. مرد می‌تواند به همسر خود وکالت دهد که از او طلاق بگیرد. البته حق طلاق به این معنی نیست که زن هر زمان که بخواهد بتواند طلاق بگیرد، بلکه باید تشریفاتی را طی کند. طبق قانون زن می‌توند در شرایطی از دادگاه درخواست طلاق کند.

این شرایط عبارتند از: مرد نفقه نپردازد، مرد بیش از 4 سال غایب باشد و شرایط عسر و حرج وجود داشته باشد. به عبارتی ادامه دادن زندگی برای زن سخت و غیر قابل تحمل باشد.

سخت ترین نوع طلاق در ایران:

همیشه شرایط است که سخت ترین نوع طلاق را برای زوج ها رقم می زند. بسیاری از زوج ها بعد از سال ها پی می برند که در زمینه ازدواج خود به خوبی دست به انتخاب نزده اند و باید راه خود را از شریک زندگی امروز خود جدا نمایند.

زمانی که یکی نفر به نتیجه می رسد که باید جدا شود تاره می فهمد که در چه شرایط بغرنجی قرار دارد و برای به دست آوردن آزادی اش از این موقعیت با چه مشکلاتی باید دست و پنجه نرم کند. البته زمانی که آدم شرایط واقعی را ببیند قطعا بهتر می تواند برای آینده اش تصمیم درست اتخاذ نماید.

نبودن مدرک کافی برای جدایی:

گاهی مرد یا زن متوجه می شود که از زندگی تشکیل داده خود باید خارج شود چون مناسب حال و احوالش نیست، زیرا نمی تواند بدون داشتن دلیل کافی اقدام به طلاق کرد، موانع قانونی و اجتماعی مثل خانواده بر سر راهش قرار می گیرد و سخت ترین نوع طلاق را پیش رویش قرار می دهد که فقط با کمک یک وکیل کاربلد گره می تواند باز شود. طلاق دلیل میخواهد و باید برای اتفاق افتادنش مدرک به دادگاه ارائه داد. شما می‌توانید برای کسب بهترین نتیجه از یک مشاوره حقوقی و وکیل طلاق توافقی در کرج کمک بگیرید.

The hardest type of divorce

دلایل واهی برای جدا شدن:

بسیاری از مردها و زن ها هستند زمانی که قصد جدایی دارند قوانین را نمی دانند و دلایل واهی را مطرح می نمایند که منجر می شود سخت ترین نوع طلاق مقابلشان قرار داشته باشد. دادگاه دلایل واهی و بدون استناد را نخواهد پذیرفت و حکم جدایی صادر نمی کند زیرا بنیاد خانواده برایش اهمیت دارد.

سوء ظن داشتن به شریک زندگی:

در بسیار از موارد زوج ها نسبت به یک دیگر سوء ظن دارند و برای طلاق اقدام می کنند که همین شرایط باعث می شود تا سخت ترین نوع طلاق برابرشان باشد. مثلا زن سوء ظن دارد که شوهرش با زن دیگری ارتباط دارد و تا نتواند مدارکی ارائه دهد و اثباتش نماید دادگاه محال است حکم به جدایی بدهد برای همین بهتر است از یک وکیل بهره ببرد تا در این موارد کمک نماید.

حمایت نکردن خانواده ها از جدایی:

یکی از شرایطی که سخت ترین نوع طلاق را برای زوج ها می تواند رقم بزند خانواده ها هستند. در ایران هنوز مسائلی مثل طلاق قبل از این که به دادگاه برسد در محیط خانواده ها حل می شود. اگر در این محفل به نتیجه نرسد کار به دادگاه سپرده می شود تا تصمیم بگیرد. بیشتر خانواده ها در مسائلی مثل طلاق همراهی و حمایت نمی کنند برای همین جزو سختی های کار طلاق به حساب می آید.

در میان بودن سرنوشت یک بچه:

گاهی زن و مرد بعد از سال ها زندگی متوجه می شوند که مناسب هم نیستند و ادامه دادن زندگی به صلاحشان نیست، اما وجود داشتن سرنوشت یک بچه باعث می شود تا سخت ترین نوع طلاق در انتظارشان باشد زیرا برای دادگاه بچه اهمیت دارد و تا دلیل قانع کننده ای نتوانند ارائه کنند حکم به جدایی نمی دهد. از طرفی هم باید در نظر گرفت بچه باید تحت سرپرستی چه کسی باشد که این خود معضل بزرگی به حساب می آید.

دروغ گفتن یکی از زوج ها زمان عقد:

یکی از مواردی که معمولا بعد از سال ها مشخص می شود به قول و قرارهایی برمی گردد که زوج ها در زمان ازدواج به یک دیگر داده اند. ناگهان بعد از مثلا پنج سال زندگی مشخص می شود مرد یا زن آن زمان دروغ گفته بود و بعد از این مدت دستش رو شد. اینجاست که باید به دادگاه رفت و اثبات کرد شریک زندگی دروغ گفته که معمولا کار آسانی نیست، وجود یک وکیل با تجربه اینجاست که به کمک می آید و موضوع را می تواند حل نماید.

عدم رضایت مرد برای جدایی:

در قانون ایران حق طلاق با مرد است و در بسیاری از موارد که سخت ترین نوع طلاق برای زن رقم می خورد به همین علت است. زن می خواهد جدا شود ولی مرد حاضر نمی شود به دادگاه بیاید و سال ها او را برای رسیدن به هدفش که جدایی است معطل می نماید. البته اگر زن به یک وکیل با تجربه دسترسی داشته باشد این موانع به آسانی می تواند از سر راه برداشته شود و به هدفش برسد.

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید برای این که پرونده های سخت ترین نوع طلاق در ایران به راحتی به نتیجه برسد باید یک وکیل که نسبت به قوانین آگاهی دارد در اختیار باشد تا به خوبی تبصره ها را به کار ببرد و شما را از موقعیت بدی که در آن قرار دارید آزاد نماید.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی قضایی با سال ها تجربه در زمینه پرونده های مربوط به خانواده آمادگی دارد تا سخت ترین نوع طلاق را برای شما به آسانی هر چه تمام تر به سرانجام برساند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان راهنمایی تان نمایند.

دکمه بازگشت به بالا