ترندهای کسب و کارعمومی

بهترین زمان هرس درخت گردو

آموزش هرس درختان گردو

گردو در کشورمان از اهمیت اقتصادی ویژه ای برخوردار است. براساس آمار بدست آمده از وزارت جهاد کشاورزی ایران رتبه ی سوم در تولید گردو در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده است. برخی از باغداران به اشتباه معتقدند، درختان گردو نیاز به هرس ندارند. اما باید بدانید که درختان گردو برای رشد بهتر و دریافت نور خورشید نیاز به هرس دارند.

باید دانست که هرس درخت گردو در پاییز یا تابستان با یکدیگر متفاوت است. همچنین عدم هرس و تربیت به موقع درخت گردو به مرور زمان باعث کاهش باردهی و کیفیت گردوها خواهند شد. مهم ترین نکته این است که بفهمیم هرس درخت گردو چه زمانی است و با آگاهی از اصول هرس درخت گردو بتوانیم درختان خود را به خوبی هرس کنیم. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات دقیقی درباره نحوه صحیح هرس درخت گردو به شما ارائه دهیم.

هرس درخت گردو

درخت گردو از جمله اصیل ترین درختانی است که سالهاست در ایران کشت می شود ، به دلیل عمر نسبتا طولانی و محصول آن که بسیار غنی از مواد مغذی برای سلامتی بدن است میوه ان ارزش اقتصادی بالایی دارد و با افزایش قیمت ارز قیمت خشکبار از جمله گردو نیز بطور تصاعدی افزایش پیدا می کند ، به دلیل تولید و عرضه ارقام اصلاح شده ژنوتیپ توسط شرکت گلرنگ نوین احداث باغ گردو تبدیل به شغل پولساز با در آمد بالا شده است . لذا برای داشتن باغی که بتوانید بطور اقتصادی از ان برداشت کنید باید تمام اطلاعات درباره مراحل و مراقبت از ان را بطور کامل بیاموزید از جمله مهم ترین مسائل مراقبت از درخت گردو مسئله هرس ان است که در این مقاله بطور کامل اطلاعات ان را در اختیارتان قرار می دهیم .

درخت گردو از جمله درختان پر رشدی است که بسیار شاخ و برگ گرفته و توسعه می یابد لذا از هدر رفت انرژی درخت و مانع شدن از رشد بی رویه شاخ و برگ می توانید کیفیت میوه را نیز تا حد زیادی بالا ببرید و شاهد فرم و شکل مناسب درخت باشید هرس اصولی ( حذف شاخه های آلوده) تا حد زیادی درخت را از ابتلا به بیماری و افات در امان نگه می دارد ترتیب درختان گردو از 1 تا 5 سالگی اهمیت زیادی برخوردار است چرا که فرم نهایی درخت در طی این سالها شکل می گیرد .

طبق نظر کارشناسان صاحب نظر گلرنگ نوین درخت گردو به هرس شدید و یا حتی در فصلی بجز فصل مناسب احتیاج ندارد و هرس سبک و اصولی باعث فرم دهی مناسب و افزایش کمیت و کیفیت باردهی ان می شود. فصل پاییز و اواخر زمستان زمان مناسب هرس است ولی بدلیل شیره ریزی بیش از حد درخت گردو هرس ان در فصل پاییز توصیه نمی شود و موجب یخ زدگی یخ می شود .

در حالت کلی اگر بخواهیم تعریف کلی از هرس را بیان کنیم ، به ترتیب و فرم دهی درختان جوان با حذف شاخه و برگ های بیش از حد رشد کرد ، هرس گویند که با اهداف ، تقویت رشد بهتر شاخه ها و داشتن اسکلت قوی درخت و نتیجه محصول بیشتر و با کیفیت انجام می شود از انجایی که بیشتر محصول گردو روی شاخه ها و جوانه های انتهایی و جانبی تشکیل می شود هرس بسیار حائز اهمیت است و بایستی توسط فردی ماهر انجام شود .

هرس درخت گردو با هدف افزایش محصول:

از انجایی که درخت گردو سریع الرشد است و حالت گسترده ای پیدا می کند به منظورجلوگیری از هدر رفت انرژی نهال برای رشد بی رویه شاخه و برگ و همچنین افزایش کیفیت و کمیت محصول اقدام به هرس می نمایند که هدف افزایش باردهی است. بهترین زمان هرس باردهی درخت گردو اواخر فصل زمستان و قبل از بیدار شدن درخت است ، بهتر است هرس درختان خود را به متخصصان این کار بسپارید تا خروجی کار به نحو احسن صورت گیرد .

بهترین زمان هرس درخت گردو

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که هرس درخت گردو چه فصلی است؟

بهترین موقع برای هرس درخت گردو پیوندی چندلر، در زمان خواب درخت است. معمولا این زمان مصادف با اواخر اسفند تا اوایل بهار است که شرایط برای ترمیم بعدی زخم ها فراهم است.

اگر فرم دهی درخت با اصول صحیح انجام شود نیازی به حذف شاخه های مسن که ترمیم آن ها کند تر است در سالهای بعدی وجودی ندارد.

در ارقام با باردهی انتهایی سربرداری شاخه ها و هرس درخت گردو در زمان باردهی توصیه نمیشود دراین زمان فقط حذف شاخه ها (تنک کردن) توصیه میشود. در ارقام با باردهی جانبی هم شاخه ها باید کوتاه شوند هم برخی از شاخه ها باید تنک شوند تا رشد رویشی متوقف نشود.

نکات مهم هرس درختان گردو:

هنگام هرس شاخه های بزرگ درختان به دلیل وزن بالای ان ممکن است پوست درخت کنده شده و جدا شود که این عامل باعث خشک شدن درخت از ان قسمت شود . لذا هنگام هرس شاخه های بزرگ و تنومند بهتر است نکات توجه فرمایید .

1) ابتدا شاخه هایی که کمی ریز هستند و متصل به شاخه های بزرگترند را هرس نمایید تا از وزن شاخه ها کمتر شود .

2) توجه نمایید که اگر شاخه های سنگین را ظی چند مرحله و هر بار با برشی قسمت از ان انجام دهید تا شاخه به درخت و تنه اصلی آسیب نرسید .

نکات کلیدی هرس گردو :

همانطور که اشاره شد درخت گردو رشد زیادی دارد و مرتفع می شود . به همین منظور هنگام کاشت ان را برای پاکوتاهی و شوک باردهی از ارتفاع 80 سانت به بالا سر برداری می کنند و محل برش را با چسب هرس می پوشانند ، پوشانندن محل برش برای جلوگیری از نفوذ پارازیت ها ، آب و همین خشکیدگی نوک بریدگی است .

– هرس نهال یک ساله از جمله مهم ترین هرس هاست ، طی این هرس با حفظ محور اصلی 3 شاخه که با فاصله مساوی از هم قرار دارند حفظ و شاخه های فرعی اضافه حذف می شوند با حذف شاخه های فرعی و ضعیف محور اصلی قوی تر و تنومند شده و در برابر استرس و بادهای شدید مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند .

– در هرس بعدی این 3 شاخه فرعی حفظ شده را از یک سوم قسمت انتهایی ان حذف نمایید تا فرم درخت به قسمت بیرونی کشیده شده و فرم بهتری داشته باشد.

هرس سبز:

بهتر است بعد از برداشت محصول نوک شاخه ها و پا جوشی را حذف نمایید تا درخت شکل جارویی به خود نگیرد .

و در نهایت هنگام هرس درختان چند ساله با نگاه کلی به درخت حدود 25 درصد کل شاخه را از اندازه های مناسب حذف نمایید .

توجه نمایید که با حذف بیش از حد برگ های فتوسنتز کنند که موجب تامین انرژی درخت می شود کم شده و درخت ضعیف می شود.

نکات تکمیلی درباره چگونگی هرس درخت گردو

برای هرس درختان بالغ باید بدانیم که هدف از هرس در این سن، تولید بار منظم و بیشتر و مرغوب تر است. در درختان بالغ معمولا تراکم شاخه ها بیشتر است و نور به میزان کافی به آن نفوذ نمیکند.

  • اگر فاصله ی استاندارد کاشت درخت رعایت نشود، درختان در کهنسالی روی یکدیگر را سایه میکنند و این عامل کاهش محصول دهی را به همراه خواهد داشت.
  • بهترین نوع هرس برای درختان گردو؛ هرس هر یکسال در میان است. این نوع هرس در میزان محصول دهی درخت تاثیر به سزایی دارد.
  • اما اگر درخت گردو را هر سال هرس کنیم؛ کیفیت محصولاتمان افزایش میابد.

اگر در هنگام احداث درخت گردو فاصله ی کاشت استاندارد را رعایت نکرده اید باید درختان مزاحم را حذف کنید تا سایر درختان بهتر بتوانند نور دریافت کنند.

دکمه بازگشت به بالا