ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

رشته های تخصصی دندانپزشکی

خوب بودن بازار کار رشته دندانپزشکی، پر درآمد بودن این رشته و موضوعات مختلف دیگر باعث شده اند که این رشته به یکی از بهترین رشته های دانشگاهی تبدیل شود. دانشجویانی که پس از قبولی در کنکور سراسری، به یکی از دانشگاه ها جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی وارد می شوند، می بایست به مدت 6 سال دروس عمومی رشته دندانپزشکی را مطالعه کنند. پس از گذشت 6 سال، دانشجویان با دریافت مدرک دکترای دندانپزشکی می توانند مجوز تاسیس مطب دریافت کنند و مشغول به کار شوند. پس از گذشت این 6 سال نیز می توانند در رشته های تخصصی دندانپزشکی تحصیل کنند.

اما مدرک دریافت شده توسط دانشجو پس از 6 سال، یک مدت دکترای دندانپزشکی عمومی است. مانند پذیرش پزشکی که دارای رشته های تخصصی می باشد، رشته دندانپزشکی نیز دارای رشته های تخصصی می باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع رشته های تخصصی دندانپزشکی و جزئیات آن ها صحبت کنیم.

انواع رشته های تخصصی دندانپزشکی

رشته های پیراپزشکی مانند رشته داروسازی، مامایی و دندانپزشکی، جزء رشته های تاپ علوم پزشکی محسوب می شوند. ادامه تحصیل در هر یک از این رشته ها، مزیت های خاص خودش را دارد. رشته دندانپزشکی نیز جزء رشته های تاپ و پردرآمد محسوب می شود. دانشجویان پس از تحصیل در این رشته، دکترای عمومی دندانپزشکی را دریافت می کنند. سپس، می توانند با دادن کنکور تخصصی برای رشته های تخصصی دندانپزشکی، در این رشته تخصص بگیرند.

بدیهی است که درآمد یک متخصص دندانپزشک بیشتر از درآمد یک دندانپزشک عمومی است. در ادامه به انواع رشته های تخصصی دندانپزشکی اشاره می کنیم تا بتوانید راحت تر یکی از این گرایش های تخصصی را انتخاب کنید.

رشته تخصصی کودکان

یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی، رشته کودکان می باشد. در این رشته لازم است که دندانپزشکان با نحوه رفتار با کودکان آشنا شوند تا راحت تر بتوانند با کودکان برخورد داشته باشند. روانشناسی کودک و اطلاع از نحوه ترمیم دندان های شیری و دائمی، از جمله موضوعاتی هستند که در این گرایش تخصصی دندانپزشکی آموزش داده می شوند.

رشته دندانپزشکی اندودنتیست

رشته تخصصی دندانپزشکی اندودنتیست یکی از رشته های تاپ دندانپزشکی محسوب می شود که به درمان ریشه می پردازد. این رشته تخصصی دارای درآمد بالایی می باشد و دروس آن نیز به صورت تخصصی هستند. کلیه جزئیات مربوط به درمان با عصب کشی در دروس تخصصی یک دانشجوی رشته دندانپزشکی اندو می باشند.

رشته دندانپزشکی تخصصی پریودنتیست

رشته دندانپزشکی تخصصی پریودنتیست یکی دیگر از رشته های تخصصی دندانپزشکی محسوب می شود. در این رشته دانشجویان در رابطه با بیماری های لثه و بافت های نرم دهان، اطلاعات کسب می کنند. پس از اخذ مدرک در این رشته، دندانپزشکان می توانند با تخصص لثه کلیه جراحی هایی که مربوط به بافت نرم و لثه می باشند را انجام دهند.

رشته تخصصی دندانپزشکی ارتودنتیست

یکی از تمیزترین و پردرآمدترین رشته های تخصصی دندانپزشکی، رشته ارتودنتیست می باشد. در این رشته، تمامی ایرادات و مشکلات مربوط به فک و دندان ها و نحوه رفع آن ها، در دروس تخصصی به دانشجویان آموزش داده می شوند. بازار کار این رشته تخصصی دندانپزشکی، انجام انواع ارتودنسی ها به منظور رفع ناهنجاری های دندانی می باشد.

رشته تخصصی دندانپزشکی پروستودنتیست

یکی دیگر از رشته های تخصصی دندانپزشکی، رشته پروستودنتیست می باشد. در این رشته دانشجویان در رابطه با انواع پروتزهای دهانی و دندانی اعم از ثابت و متحرک، اطلاعات کسب می کنند. پس از اخذ مدرک در این رشته تخصصی، دندانپزشک می تواند در زمینه درمان با ایمپلنت های دندانی، جایگذاری دندان های مصنوعی، استفاده از روکش های مختلفی که بر روی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند، کار کند.

تمامی مراحل ساخت روکش ها، دندان های مصنوعی و ایمپلنت ها توسط یک فرد متخصص پروتز دندانپزشکی انجام می شوند.

بهترین رشته های تخصصی دندانپزشکی کدام هستند؟

به طور کلی، هر یک از رشته های تخصصی دندانپزشکی پردرآمد می باشند؛ اما لازم است که افراد بر اساس علاقه خودشان یکی از این رشته ها را انتخاب کنند. رشته زیبایی و ترمیمی و همچنین، رشته آسیب شناسی فک و صورت، در گروه رشته های تخصصی دندانپزشکی قرار می گیرند. اما محبوب ترین این رشته ها، رشته هایی بودند که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم. لازم است که دندانپزشکان عمومی قبل از انتخاب هر یک از این رشته ها، اطلاعات دقیقی در رابطه با آن ها کسب کنند.

دکمه بازگشت به بالا