ترندهای کسب و کارعمومی

نحوه راه اندازی جکوزی خانگی

نحوه روشن کردن و راه اندازی

قبل از خرید کابین دوش شیشه ای و پیش از هر چیز باید بدانیم که استفاده و نحوه راه اندازی جکوزی با توجه به تیپ های متنوع، متفاوت است بدین ترتیب که هر جکوزی برای راه اندازی به یک روش خاص نیاز دارد. در این باره فروشندگان در ارتباط با تیپ مورد نظر و کارایی آن به شما توضیحاتی خواهند داد. اما در نهایت شما می توانید با استفاده از روش سنتی که بسیار هم آسان است جکوزی را روشن و از آن استفاده کنید.

راه اندازی جکوزی خانگی به روش سنتی بسیار راحت است. پیش از آن که جکوزی پر آب شود بهتر است زیر آب را محکم ببندید تا آب درون جکوزی تخلیه نشود. دقت کنید که زیر آب در جهت عقربه های ساعت بسته می شود. پس از آن بهتر است چک کنید که ساکشن ها به واسطه هیچ آشیایی مسدود نشده اند. حالا پس از آبگیر شدن جکوزی می توانید با خیال راحت از جکوزی استفاده کنید.

نحوه استفاده از وان جکوزی

برای استفاده از وان جکوزی باید دقت داشته باشید که پیش از انجام هر کاری باید دریچه زیر آب را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و آن را ببندید تا آب از جکوزی خارج نشود. سپس شیر آب راباز کرده و تا جایی که دوست دارید آب درون وان بریزید. توجه کنید که اگر آب کمتراز میزان تعیین شده باشد جکوزی روشن نخواهد شد.

راه اندازی باتوجه به سنسور سطح سنج آب

تمامی جکوزی ها مجهزبه سنسور سطح سنج آب می باشند به طوری که سنسور عملکرد آن ها تا زمانی که آب به حد کافی نرسد جکوزی کار نمی کند. حتی در موقع استفاده از جکوزی نیز این سنسور فعال است و به محض آن که میزان آب درون جکوزی کم شود و دیگر سنسور تحریک نشود پمپ اتوماتیک وار از مدار خارج می شود و جکوزی خاموش می شود.

البته نباید از این نکته غافل شد که در برخی جکوزی ها سنسور زمان موجود است که با توجه به مدت زمان معین مثلا ۱۵ تا ۲۰دقیقه جکوزی به طور خودکار خاموش می شود بدین ترتیب نباید این مسئله را به سنسور سطح سنج آب ربط داد. به همین دلیل لازم است که جکوزی ابتدا خوب آبگیری شود و سپس از آن استفاده شود.

ابتدا باید توجه کنید که زیر آب یا تخلیه آب بهطور کامل بسته باشد و اب نشت پیدا نکند. سپس هر گونه وسیله را از روی وان برداشته تا سطح سنج آب بتواند به درستی عمل کند و شیر آب را باز کنید. هم چنین نگاهی به ساکشن بیندازید تا هیچ گونه مواد زایدی روی آن قرار نگرفته باشد . با فشردن دکمه می توانید لامپ را هم روشن کنید. حالا پمپ روشن شده و شما می توانید جهت فشار ماساژور ها را تنظیم کرده و هم چنین فشار ان ها را به دلخواه خود تنظیم کنید. پساز اتمام استفاده باید پمپ جکوزی خاموش و آب نیز تخلیه شود و بهتر این که جکوزی خشک شود.

توجه داشته باشید که روش راه اندازی جکوزی های تیپ ۳ و تیپ ۴ نیز مثل سایر جکوزی ها می باشد. در ابتدا باید زیر آب را بسته و شیر آب را باز کنید. ساکشن را از نظر مسدود بودن چک کرده و هر گونه جسم اضافی روی جکوزی را برداشته تا سطح سنج به درستی عمل کند. میزان آب باید کافی باشد تا پمپ شروع به فعالیت کند. فشار ماساژور ها و جهت ان ها را نیز به دلخواه تنظیم کنید. پس از اتمام استفاده از جکوزی آب جکوزی را حتما تخلیه کرده و آن را خشک کنید.

شیر هوا وان جکوزی

شیر های هوای موجود در جکوزی ها معمولا برای میزان شدت ورودی آب به همراه هوا تعبیه شده اند. به همین جهت می توان با استفاده از شیر هوا نوع ورودی آب با هوا را تنظیم کرد. اگر به شدت بالای آب و هوای مخلوط شده علاقه دارید می توانید آن را به سمت حداکثر شدت بچرخانید.

ماساژور های کف

بلوئر های موجود در جکوزی به منظور فشار آب و ایجاد ماساژور تعبیه شده اند. بدین ترتیب با استفاده از دکمه ای که در جکوزی طراحی شده می توان آن ها را روشن نمود. محل قرار گیری بلوئر ها در کف اکثر جکوزی ها است. بدین ترتیب می توانید پاهای خود‌ را به واسطه بلوئر ها ماساژ دهید.

گرم‌ کردن آب هیتر جکوزی

در جکوزی ها سنسور دما یا کنترل دما کار شده است که معمولا با استفاده از یک المنت فعالیت می کنند. پنل های دیجیتال کاربر را قادر می سازند تا درجه مدنظر خود را روی سیستم تنظیم کرده تا آب به همان میزان گرم شود. این تنظیم دما متعلق به آب درون جکوزی است نه آبی که از شیر خارج می شود.

با توجه به نوع جکوزی معمولا مدت زمانی که طول می کشد تا آب درون جکوزی گرم شود متفاوت است. این سیستم مجهز به سنسور هایی است که اگر در حین استفاده نیز آب سرد شود به صورت اتوماتیک وارد عمل شده و آب را گرم میکند. اما گزینه بهتر برای صرفه جویی در مصرف برق این است که جکوزی با آب گرم پر شودتا دیگر نیازی به سنسور دما نباشد.

کنترل دما

خوبی جکوزی های کوچک خانگی این است که می توان با استفاده از آن ها دمای آب را کنترل نمود. در حوضچه ویا وان های قدیمی این قابلیت وجود نداشت و آب به سرعت سرد می شد. اکثر مواقع برایگرم کردن مجدد آب به اجبار مقداری آب باید تخلیه می شد و آب گرم جایگزین آن می شد.

نحوه نظافت جکوزی

ضد عفونی کردن جکوزی

جکوزی ها را همانگونه که توضیح داده شد باید پس از هربار استفاده خالی و نظافت کرد، در غیر این صورت همانطور که در مقاله گفتیم، همین وسیله می تواند زمینه ساز بیماری های عفونی شود. جکوزی های پیشرفته تر نیز دارای یک مکانیسم ضد عفونی کننده هستند که بهتر است هر 3 ماه یک بار به منظور ضد عفونی کردن مدار جکوزی راه اندازی شود.

برای این کار پس از اینکه سطح آب را به حد استاندارد در جکوزی رساندید باید جت ها را به سمت پایین تنظیم کنید و مقداری محلول ضد عفونی کننده در مخزن بریزید. شیر کنترل هوای جکوزی حتما باید بسته باشد سپس جکوزی به مدت 10 دقیقه کار کند.

پس از آن جکوزی را خاموش کنید و اجازه دهید حداقل 30 دقیقه محلول در وان جکوزی و مدار جکوزی باقی بماند. سپس آب را تخلیه و مجددا آب تمیز در وان ریخته و اجازه دهید حدود 5 دقیقه کار کند و دوباره آب را تخلیه کنید

قبل از مصرف به نکات زیر توجه فرمایید

قدرت : جکوزی بادی نیاز به حداقل 13 آمپر جهت نصب دارد، اغلب مدارهای خانگی 13 تا 16 آمپر می باشد، حداقل ممکن این محصول را جداگانه به برق وصل کنید و با وسیله دیگر به برق متصل نکنید. دقت کنید که ساختمان میبایست ارت داشته باشد تا امنیت شما هنگام استفاده و برق گرفتگی حفظ شود.

گرم کن آب : این گرم کن هنگامی که به درستی راه اندازی شود، در حالت کارکردن و روشن بودن در هر ساعت 2 درجه سانتی گراد دمای آب را افزایش میدهد. البته این بستگی به دمای محیطی که جکوزی در آن میباشد و درجه شروع آب دارد، به طور مثال اگر درجه حرارت محیط 22 درجه سانتی گراد باشد و شما بخواهید درجه آب را از 16 به 38 درجه سانتی گراد افزایش دهید حدود 8 ساعت طول خواهد کشید، جهت حفظ دمای آب هنگامی که از جکوزی استفاده نمی کنید، توسط پوشش مخصوص بادی دو تکه میتوان این زمان را کوتاه تر کرد.

سیستم انتقال برق به : در انتهای پاور یک دستگاه انتقال برق به جکوزی (RCT) تعبیه شده است. (RCT) می بایست قبل از هر بار مصرف جکوزی بادی تست شود، به هیچ عنوان زمانی که (RCT) درست کار نمیکند از جکوزی استفاده نکنید.

کارتریج فیلتر : یک کارتریج فیلتر برای کنترل دمای آب و جت های جکوزی تعبیه شده است و در هر لحظه اطلاعات جکوزی بر روی مانیتور نمایش داده می شود.

زمانی که شما برای بار اول جکوزی را راه اندازی کنید ممکن است بوی پلاستیک نو را حس کنید که این برای یک محصولی که تازه از جعبه خارج شده است طبیعی است، بنابراین توصیه میشود بعد از اولین باد زدن، قبل آن که آب درون آن بریزید، جکوزی را به مدت یک روز در فضای باز قرار دهید تا بوی پلاستیک کاملاٌ از بین برود.

هنگامی که میخواهید جکوزی را نصب کنید، ابتدا زیر انداز حبابی را به طوری که حباب های آن رو به زمین باشد باز کنید سپس جکوزی را روی آن نصب کنید.

برای باد کردن جکوزی، لازم است نسبت به جای دریچه های ورود و خروج آب و گرمای جکوزی آشنا باشید تا آسیبی به محصول شما وارد نشود.

راهنمای دریچه های باد پمپ جکوزی بادی

برای از بین بردن درپوش سوپاپ، توجه داشته باشید پین دریچه ها در مرکز دریچه قرار دارد. برای بادکردن جکوزی پین دریچه ها باید به سمت بالا باشد(دریچه بسته باشد)، فشار هوای پمپ، جکوزی را از طریق سوپاپ باد میکند. قبل از باد کردن جکوزی، پین سوپاپ و فشار آن را وقتی در موقعیت بالا قرار دارد بررسی نمایید.

پین را میتوانید در حالت رو به پایین قرار دهید تا آن را قفل نمایید، برای این کار پین را با انگشتان خود فشار داده و طبق عقربه های ساعت 90 درجه  بچرخانید. این یک حالت باز برای دریچه است که اجازه میدهد هوا جریانی آزادانه داشته باشد، همچنین باعث کاهش قیمت نیز میشود.

شلنگ نازل بادکردن جکوزی را به درستی با کمی فشار داخل سوپاپ ضمیمه کنید و آن را تا زمانی که قفل شود جهت عقربه های ساعت بچرخانید ( شما ممکن است صدای یک کلیک هنگامی که شلنگ به سوپاپ قفل شود، بشنوید) همچنین برای باز کردن، آن را خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخانیم و شلنگ را از سوپاپ جدا میکنیم.

یک فشارسنج به شلنگ وصل شده است که فشار داخل جکوزی را نشان میدهد. اگر فشار بیش از حد باشد، شما میتوانید مقداری از هوای داخل جکوزی را با فشار دست به پشت فشارسنج به آرامی آزاد کنید.

بعد از باد کردن صحیح جکوزی ، از بسته شدن کامل درپوش سوپاپ مطمئن شوید.

پر کردن با آب گرم : اگر شما از آب گرم برای پر کردن جکوزی استفاده کنید، زمان گرم شدن آب برای راه اندازی جکوزی جهت استفاده از آن کاهش پیدا می کند. با این حال، مطمئن شوید که از آب بالای 40 سانتی گراد برای پر کردن جکوزی استفاده نمی کنید، به دلیل اینکه آب بالای 40 درجه سانتی گراد باعث خراب شدن محصول شما می شود، زمانی که آب داخل جکوزی به 40 درجه سانتی گراد برسد گرمکن شما به صورت خودکار خاموش خواهد شد. همیشه درجه حرارت آب داخل جکوزی را قبل از استفاده بررسی نمایید، جهت بدست آوردن اطلاعات بیشتر برای استفاده ایمن، کتابچه راهنمای مالک را مطالعه فرمایید.

جکوزی خانگی اینتکس می تواند مانند جکوزی های ثابت و یا خیلی از لوازم خانگی یا دمایی که شما انتخاب کنید، گرمای آب را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید حفظ کند. این قابلیت زمان گرم کردن آب را برای استفاده بعدی کاهش میدهد. برای مثال، آب جکوزی در دمای 30 درجه سانتی گراد حفظ شده است و برای رسیدن به دمای 38 درجه سانتی گراد تنها 4 ساعت نیاز است. به یاد دارید که دمای آب جکوزی تقریبا 2 درجه ی سانتی گراد در ساعت قابل افزایش است (البته این بستگی به دما و شرایط محیط بیرون جکوزی دارد).

توجه : این جکوزی دارای یک ویژگی ایمن می باشد، زمانی که گرمکن به مدت 72 ساعت به صورت مستمر کار کند و دمای آب جکوزی در این مدت به دمای تنظیم شده نرسیده باشد، گرمکن به صورت خودکار خاموش خواهد شد. این کار ممکن است زمانی که دمای محیط خارجی سرد باشد که از رسیدن به دمای تنظیم شده جلوگیری می کند، اتفاق بیافتد. در این موارد جکوزی شما، عمل گرم کردن را تا زمانی که خاموش شود و کلمه ی (END) بر روی نمایشگر ظاهر شود ادامه میدهید.

اگر میخواهید عمل گرم کردن آب ادامه داشته باشد، شما می بایست دکمه ی تنظیم حرارت را فشار دهید و دما را مجدداً تنظیم نمایید. سعی کنید بیشتر دمایی که قابل دسترسی در آن محیط میباشد را تنظیم کنید که نیاز به راه اندازی مجدد گرمکن بعد از 72 ساعت نباشد.

دمای آب در طول مدت استفاده

زمانی که شما از جکوزی استفاده می کنید، دمای آب به طور طبیعی با گذشت زمان، کم کم افزایش میابد. انتظار می رود دمای آب در هر مکانی بین 1 و 2 درجه سانتی گراد افزایش یابد که این بستگی به شرایط خارجی محیط دارد.  از دمای تعیین شده

زمانی که شما دمای جکوزی بادی را روی یک دمای واحد تنظیم می کنید. گرمکن تا دمای 2-1 مانده به دمای تنظیم شده، آب را گرم میکند و بعد از آن آب به صورت خودکار شروع به گرم شدن میکند.

به طور مثال : اگر شما دما را روی 39 درجه سانتی گراد تنطیم نمایید، گرمکن، دمای آب را تا 37 درجه سانتی گراد افزایش میدهد و بعد از آن، دماي آب به صورت خودکار افزايش خواهد يافت. اگر شما میخواهید که زودتر به دمای مورد دلخواه خود برسید، میتوانید به راحتی با تنظیم مجدد گرمکن به وسیله خاموش، روشن کردن آن، این کار را انجام بدهید.

کاور یک قسمت مهمی از جکوزی است و یک وسیله حیاتی برای عمل گرم کردن و حفظ دمای میباشد مخصوصا زمانی که از جکوزی استفاده نمی کنید، علاوه بر این ، کاور یک عنصر ایمنی حیاتی برای محافظت از دسترسی غیرمجاز مخصوصاً کوکان است.

توجه کنید که سگگ های کاور را وصل کنید و از قفل شدن آن ها اطمینان حاصل نمایید. دو کلید به همراه دفترچه راهنما و لوازم جانبی در کیف پلاستیکی قرار دارد. تمام سگگ ها با علامت “باز” و “بسته” برای بهره برداری آسان تر نشانه گذاری شده است : کلید قفل را داخل شکافی که روی سگگ وجود دارد قرار دهید و آن را رو به جهت مناسب برای بستن و باز کردن بچرخانید.

برای ایمن بودن از دسترسی های غیر مجاز، همیشه کاور را زمانی که از جکوزی خانگی استفاده نمیکنید روی آن قرار دهید و تمام سگگ های آن را قفل نمایید، همیشه قفل سگگ ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

در صورتی که شما کلید ها را گم کرده باشید، میتوانید از هر پیچ گوشتی مشابه اندازه کلیدها برای باز و بسته کردن سگگ ها استفادی کنید

به نقل از: فورس کالا

دکمه بازگشت به بالا