آشنایی با درب اتوماتیک تلسکوپی

درب اتومتیک تلسکوپی( automatic telescopic door) یکی از پرطرفدارترین مدلهای درب اتوماتیک می باشد، این درب برقی همانند درب اتوماتیک کشویی به صورت افقی باز و بسته می شود ولی به جای اینکه لت های شیشه ای آن به سمت مخالف هم حرکت کنند، هم سو و در یک جهت می روند. درب اتوماتیک تلسکوپی حداقل از دو لت متحرک تشکیل شده است که بر روی یکدیگر حرکت می کنند، حرکت آنها به صورتی است که لت دوم با سرعت 2/1 نسبت به لت اول حرکت می کند بدین ترتیب هر دولت به صورت هماهنگ و همزمان با هم پشت لت ثابت جمع می شوند.درب برقی تلسکوپی نسبت به درب اتوماتیک کشویی بازشوی بیشتری را دراختیار کاربران قرار می دهد به همین دلیل مناسب فضاهایی است که عرض کمی دارند و نیاز حداکثری به باز شو دارند.

انواع مدلهای درب اتوماتیک تلسکوپی

درب های اتوماتیک تلسکوپی با توجه به عرض ورودی می تواند مدلهای مختلفی داشته باشد. اما به طور کلی باید عنوان کنیم اگر از درب های تلسکوپی به صورت یک طرفه جپ- یا راست بازشو استفاده شود از درب ای نیمه تلسکوپی ستفاده می شود اما اگر به صورت وسط بازشو استفاده شود ، درب ها به صورت تمام تلسکوپی می باشند. بنابراین اگر درب اتوماتیک تلسکوپی :

  1. دارای 2 لنگه متحرک باشد – در این نوع، دو لنگه به سمت راست یا چپ حرکت می کنند.
  1. درب تلسکوپی با 4 لنگه متحرک – شامل 4 لنگه است که 2 لنگه به سمت راست و 2 لنگه به سمت چپ حرکت می کنند.
  1. درب تلسکوپی با 3 لنگه شیشه ای – یک لنگه ثابت و 2 لنگه متحرک که لت های متحرک روی لنگه ثابت قرار می گیرند.
  1. درب تلسکوپی با 6 لنگه شیشه ای – 2 لنگه ثابت و 4 لنگه متحرک که 2 لنگه به سمت راست و 2 لنگه به سمت چپ حرکت می کنند و بر روی لت های ثابت شیشه ای جمع می شوند.

این درب ها برقی و اتوماتیک هستند و برای باز و بسته شدن از موتور و سیستم کنترلی استفاده می کنند. نوع و تعداد لنگه ها بسته به محل نصب و فضای موجود انتخاب می شود.

تفاوت درب اتوماتیک کشویی و تلسکوپی

درب های اتوماتیک تلسکوپی و درب های اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ هر دو برای ورود و خروج راحت تر به ساختمان ها طراحی شده اند و دارای لنگه های شیشه ای سکوریت هستند که به صورت اتوماتیک و با استفاده از موتور الکترونیکی باز و بسته می شوند. با اینکه این دو مدل کارکرد مشابهی دارند اما از لحاظ ظاهری و کارایی تفاوت هایی نیز با هم دارند.

در درب های اتوماتیک کشویی، یک یا دو لنگه متحرک در یک خط مستقیم و در امتداد محور X حرکت می کنند. اگر دو لنگه باشد، آنها در جهات مخالف یعنی یکی به سمت چپ و دیگری به سمت راست حرکت می کنند.

اما در درب های اتوماتیک تلسکوپی، دو یا چند لنگه متحرک به صورت تلسکوپی و در یک جهت و همسو حرکت می کنند. به این معنی که همه لنگه های متحرک همزمان به سمت چپ یا همزمان به سمت راست می روند. برای این حرکت تلسکوپی خاص، باید از ریل های دوبل یا دوخطه استفاده شود تا لنگه ها روی آن حرکت کنند.

علاوه بر این، درب های تلسکوپی نیاز به موتور و برد الکترونیکی مخصوص حالت تلسکوپی دارند که با برد درب های کشویی ساده متفاوت است. این تفاوت در طراحی و قطعات به دلیل الگوی حرکت منحصربفرد لنگه ها در حالت تلسکوپی است.

اپراتور درب اتوماتیک تلسکوپی

اپراتور قطعه ای است که از مجموع چندین قطعه ی دیگر تشکیل شده است. اپراتور درب اتوماتیک تلسکوپی شامل قطعات زیر می باشد:

  1. موتور: یک موتور گیربکس که برای حرکت دادن درب به صورت افقی استفاده می شود.
  2. ریل: یک قطعه صاف و طویل که در طول اپراتور نصب شده و درب را در حین حرکت هدایت می کند.
  3. برد الکترونیکی: یک واحد الکترونیکی کنترلر که با استفاده از سنسورها و دستورات کاربر، حرکت باز و بسته شدن درب را کنترل می کند.
  4. هنگر: قطعه ای برای نگهداری و هدایت حرکت روان درب بدون سر و صدا.
  5. غلتک: غلتک ها قطعات اساسی برای حرکت صاف و بدون مشکل لنگه های درب روی ریل هستند.
  6. تسمه: تسمه ای که با چرخش حول محور خود، درب را باز و بسته می کند و باید از استحکام کافی برای تحمل بار درب برخوردار باشد.

تمامی این قطعات به طور همزمان کار می کنند تا باز و بسته شدن اتوماتیک و روان درب شیشه ای تلسکوپی را امکان پذیر سازند.

فریم و شیشه ی درب اتوماتیک تلسکوپی

فریم و شیشه دو جزء اصلی در ساخت درب های اتوماتیک تلسکوپی هستند. فریم این درب ها در اغلب موارد از جنس آلومینیوم آنودایز است. آنودایز یک فرایند شیمیایی است که باعث تشکیل یک لایه اکسید روی سطح آلومینیوم می شود و به افزایش مقاومت فریم در برابر خوردگی و سایش کمک می کند.البته فریم درب های اتوماتیک را از جنس استیل نیز می توان ساخت ، استیل یکی از فلزات زیبا و مقاوم در برابر خوردگی و رطوبت می باشد.

از طرف دیگر، برای لت های این درب های برقی معمولا از شیشه سکوریت و یا لمینت استفاده می شود. شیشه سکوریت و یا شیشه لمینت دارای استحکام بالایی است و در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد . لنگه های شیشه ای در داخل قاب آلومینیومی فریم قرار می گیرند. انتخاب شیشه سکوریت با توجه به نیاز افراد انتخاب می شود گاها درب های اتومات در مکان های عمومی با تردد بالا نصب می شوند که امکان برخورد افراد به لت های شیشه ای زیاد است بنابراین در چنین مواقعی باید از شیشه های لمینت که مقاومت بیشتری دارند استفاده شود.

عملکرد درب اتوماتیک تلسکوپی

درب های اتوماتیک تلسکوپی برای استفاده در فضاهایی که محدودیت عرض ورودی دارند، مناسب هستند. این نوع درب ها شامل حداقل سه لنگه یا لت می باشند که یک لت ثابت و دو لت متحرک دارند. در نوع دو طرفه آن، که لت های شیشه ای وسط بازشو هستند تعداد لت ها دو برابر شده و شش لت خواهند داشت که دو لت در سمت راست و چپ ورودی ثابت هستند.

لت های ثابت در جای خود قرار گرفته و نقش اصلی آنها فضای مناسب برای قرارگیری لت های متحرک می باشد. برای هر لت ثابت، دو لت متحرک وجود دارد که می توانند تعداد بیشتری نیز داشته باشند. لت های متحرک روی ریل با سرعت تنظیم شده حرکت می کنند. به این صورت که لت دوم با نصف سرعت لت اول حرکت می کند تا با سرعت مناسب و هماهنگ، همزمان به نقطه نهایی و پشت لت ثابت برسند.

این سیستم تلسکوپی باز و بسته شدن درب، فضای کمتری را در عرض ورودی اشغال می کند و برای محل هایی که فضای محدودی برای باز شدن کامل درب وجود دارد، گزینه مناسبی است..

کلام آخر

در این مقاله در مورد درب های اتومات تلسکوپی و انواع آن صحبت کردیم، اگر درب های تلسکوپی فقط به صورت چپ بازشو و یا راست بازشو باشند به آنها درب های نیمه تلسکوپی و اگر به صورت وسط بازشو باشند به آنها درب های تمام تلسکوپی می گویند. درب های نیمه تلسکوپی از دو لت متحرک به همراه یک لت ثابت تشکیل شده است که لت های متحرک پشت لت ثابت قرا می گیرند هنگام باز شدن و درب های تمام تلسکوپی از 4 لت متحرک و 2 لت ثابت تشکیل شده اند که لت های متحرک به صورت هماهنگ و همزمان با هم پشت لت ثابت جمع می شوند.

شرکت درتیس یکی از معتبرترین شرکت های تولید کننده ی انواع درب های برقی شیشه ای و پارکینگی می باشد . این شرکت با  سالها سابقه در زمینه طراحی، ساخت و نصب انواع درب های اتوماتیک، تجربه ارزشمندی در این حوزه کسب کرده است. محصولات درتیس با کیفیت بالا، طراحی مدرن و عملکرد قابل اطمینان شناخته شده اند.شما همراهان گرامی میتوانید برای دیدن نمونه کارها و یا استعلام قیمت آنلاین به وبسایت درتیس مراجعه نمائید و یا جهت ثبت سفارش و مشاوره ی رایگان با همکاران ما با شماره های 34 30 11 44 021 و 562 572 1 0912 در ارتباط باشید

منبع : https://doortis.ir/telescopicautodoor/

دکمه بازگشت به بالا