ترندهای کسب و کارعمومی

حراج بهترین سنگ های ساختمانی، سنگ های تزئینی و نما

ارزانترین سنگ ساختمانی

قیمت سنگ از عوامل مهمی است که برای مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب مشتریان به دنبال سنگ های ساختمانی هستند که بشترین کیفیت و ارزان ترین قیمت را دارند. سنگ های ساختمانی مختلف قیمت های متفاوتی دارند و عوامل مختلفی در تعیین قیمت این سنگ ها موثر است. در ادامه این مطلب قصد داریم ارزان ترین سنگ ساختمانی و عوامل موثر در تعیین قیمت آن ها را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

انواع سنگ ساختمانی ارزان

سنگ های ساختمانی محبوب اغلب قیمت های ارزان تری نسبت به سنگ های مجلل مانند مرمر دارند. برخی از این سنگ ها و ویژگی های آن ها را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سنگ ارزان تراورتن

سنگ تراورتن از جمله سنگ هایی است که به فراوانی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ رنگ روشن دارد و برای استفاده هایی چون ساخت نمای داخلی و خارجی، ستون ها و آب نماها، راه پله و دیگر بخش های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ پرکاربرد ترین سنگ در ساختمان سازی است و از همین رو انواع ارزان قیمت آن همواره در دسترس است.

سنگ ارزان چینی

سنگ چینی از دیگر سنگ های پرکاربرد در ساختمان سازی است که مانند تراورتن اغلب رنگ روشن یا کرم دارد. این سنگ ها برای ساخت انواع نما و طراحی دکوراسیون انوع ساختمان ها کاربرد دارند. قیمت این سنگ ها متنوع است با این حال انواع ارزان قیمت نیز در بین آن ها یافت می شود.

سنگ ارزان کوارتزیت

از جمله سنگ های دگرگونی که رنگ های متنوعی نیز دارد، کوارتزیت می باشد. این سنگ ها سخت هستند و ممکن است ظاهری شبیه سنگ مرمریت داشته باشند. این سنگ ها برای ساخت نما، دیوار، آلاچیق، شومینه و اشیا دکوراتیو به کار می روند و اغلب قیمت پایینی دارند.

سنگ ارزان ماسه سنگ

ماسه سنگ نوعی سنگ رسوبی و لایه لایه است که از ته نشینی ماسه ها در کف روخانه ها و جویبار ها به وجود می آید. طرح و رنگ این نوع سنگ ها متنوع است و در انواع رنگ های قرمز، زرد و قهوه ای یافت می شوند. این سنگ ها، سنگ هایی ارزان قیمت هستند که برای ساخت کف پوش، دیوار پوش، پوشش سقف ها، بالکن ها و نمای داخلی یا خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ ارزان آنتیک

این سنگ ها که از تکه های سنگ تراورتن ساخته می شوند، از جمله ارزان ترین سنگ های ساختمانی به شمار می روند. این سنگ ها با مواد چسبنده فراوری شده و برای استفاده های مختلف مناسب هستند. مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف محیطی و آب و هوایی در کنار قیمت مناسب باعث شده که این سنگ ها در مقیاس های گسترده، استفاده های زیادی داشته باشند.

سنگ ارزان سنگ ورقه ای

سنگ های ورقه ای سنگ هایی ارزان قیمت هستند که اغلب برای ساخت پیاده رو و سنگ فرش های و نمای خارجی ویلاها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع سنگ در معماری مدرن و ساختمان های با کاربری تجاری یا مسکونی استفاده چندانی ندارند.

عوامل موثر در قیمت ارزان سنگ

قیمت سنگ در بازار سنگ ایران مانند دیگر اقلام به دلیل شرایط اقتصادی کشور، همواره در حال نوسان است. از همین رو نمی توان گفت که قیمت نوعی سنگ همواره مقدار ثابتی است. عوامل مختلفی در تعیین قیمت سنگ نقش دارند. یکی از مهم ترین این عوامل نوع سنگ است. نوع سنگ نیز با توجه به کاربری سنگ تعیین می شود. به عنوان مثال از سنگ هایی که برای ساخت سنگ فرش مورد استفاده قرار می گیرند، قابل استفاده برای ساخت نما نخواهند بود. از دیگر عوامل موثر در قیمت سنگ می توان به ابعاد ضخامت سنگ اشاره کرد. هر قدر سنگ ضخیم تر و بزرگتر باشد، بالطبع قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. علاوه بر آن رنگ و طرح سنگ نیز در قیمت نهایی تاثیر خواهد داشت.

حراج سنگ ساختمانی

دو عامل مهم دیگری که در ارزانی سنگ های ساختمانی نقش مهمی دارند عبارتند از:

  • نوع برش
  • نحوه فرآوری سنگ

ابزارآلات و دستگاه هایی که در فرآوری سنگ نقش دارند، تاثیر به سزایی در قیمت نهایی سنگ خواهند داشت. طول عمر و دوام سنگ نیز از جمله عوامل مهم تعیین کننده قیمت سنگ است.

وب گردی مفید: رنگ شناسی در کاشی و سرامیک

عوامل موثر در ارزانی سنگ

به طور کلی می توان گفت دو عالم بسیار مهم در پایین بودن قیمت سنگ نقش دارند:

  • کیفیت ساختار و نحوه فراوری سنگ
  • رنگ، طرح و رگه های سنگ

در بسیاری از موارد قیمت پایین یک سنگ خبر از کیفیت کم و در نتیجه دوام پایین آن می دهد. به عنوان مثال سنگ هایی که تخلخل زیاد و مقاومت کم دارند، ارزان تر هستند. تخلخل بالا سنگ ها را در برابر رطوبت آسیب پذیر کرده و طول عمر آن ها را کاهش می دهد. همچنین فراوری ضعیف در سنگ هایی که با مواد مختلف چون رزین یا دستگاه های برش تولید می شوند، باعث می شود قیمت سنگ تا حد زیادی کاهش پیدا کند. ابعاد و ضخامت سنگ در صورت کوچک بودن نیز باعث کاهش قیمت می شوند.

در برخی موارد قیمت کم سنگ لزوما به معنی کیفیت پایین آن نیست. در سنگ هایی که رگه های رنگی و بازی رنگ بیشتر باشد قیمت سنگ کمتر است؛ اگرچه کیفیت سنگ هم بالا باشد. سنگ هایی که رنگ تیره تر دارند، قیمت کمتری نسبت به سنگ های روشن تر دارند.

سوالات ارزان ترین سنگ ساختمانی

    ارزانترین سنگ نما کدامند؟

        سنگ نما را اغلب از بین سنگ هایی چون تراورتن، مرمریت و گرانیت انتخاب می کنند که در بین این سنگ ها سنگ تراورتن کمترین قیمت را دارد. در بین سنگ های تراورتن نیز سنگ های تراورتن درجه 2 کمترین قیمت را دارند.

     ارزانترین سنگ ساختمانی کدامند؟

        ارزان ترین سنگ ساختمانی در بین تمامی سنگ ها، سنگ آنتیک، سنگ لاشه ای و سنگ کوبیک می باشند. این سنگ ها از تکه های دیگر سنگ ها ساخته و پرداخته شده و سپس با مواد مختلف فراوری می شوند. این سنگ ها با توجه به قیمت ارزان برای استفاده در مقیاس های بزرگ انتخاب مناسبی هستند.

    ارزانترین سنگ های کف کدامند؟

        ماسه سنگ از ارزان ترین سنگ هایی است که برای ساخت کف مورد استفاده قرار می گیرند.

     ارزانترین سنگ دیوار کدامند؟

        سنگ آنتیک و سنگ ورقه ای دو نوع سنگ فراوری شده هستند و برای ساخت دیوار، شومینه، آلاچیق و طراحی ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرند.

     ارزانترین سنگ چینی کدامند؟

        سنگ های چینی درجه دو به بالا اغلب قیمت ارزان تری نسبت به سنگ های چینی درجه یک مانند سنگ چینی ازنا دارند.

سنگ‌های ساختمانی بخش عمده‌ای از هزینه ساخت‌وساز را به خود اختصاص می‌دهند بنابراین شناخت و تهیه سنگ ارزان می‌تواند کمک قابل‌توجهی به سازندگان نماید. اما همیشه این نکته را نیز در نظر داشته باشید که منظور از سنگ ارزان لزوماً سنگ بی‌کیفیت یا نامرغوب نیست بلکه خرید سنگ ارزان راهی است برای مدیریت هرچه بهتر هزینه‌ها و باعث انتخاب صحیح و مناسب سنگ می‌شود.

خرید سنگ ارزان

جهت مدیریت هزینه و خرید سنگ در ابتدا باید بدانیم از سنگ مورد نظرمان چه انتظاراتی داریم و قرار است برای ما چه کاربردی داشته باشد. مسلماً هر چه خاصیت و مزیت‌های یک سنگ زیادتر باشد آن سنگ از قیمت بالاتری نیز برخوردار خواهد بود. در این راستا می‌بایست به این نکته نیز توجه داشته باشیم تا بتوانیم انتخاب صحیحی با توجه به بودجه‌ای که داریم انجام دهیم. سنگ یکی از مصالح اساسی و مهم در ساختمان است که انتخاب نادرست آن هزینه‌های بسیاری برای سازنده دربر دارد. بنابراین با کسب اطلاعات لازم درباره انواع سنگ و قیمت آنها می‌توانید انتخاب شایسته‌ای انجام دهید.

نکات مهم در خرید سنگ با قیمت پایین

اگر سنگ موردنظر شما قرار است در معرض نور خورشید و سرما قرار بگیرد و یا در فضای خارجی باشد باید علاوه بر قیمت مناسب آن به مقاومت آن نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. وقتی سنگ در شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشد می‌تواند مدت‌زمان زیادی دوام آورد و به‌زودی شکسته نشود و به‌زودی از بین نرود. سنگ‌های ساختمانی از دل طبیعت بیرون آمده و تشکیل هر کدام از این سنگ‌های طبیعی سالیان زیادی به طول می‌انجامد.

بازی رنگ و طرح دار بودن سنگ‌ها یک امر طبیعی در بین سنگ‌های طبیعی ساختمانی به شمار می‌آید درنتیجه باید پذیرفت که سنگ‌های طبیعی مانند سرامیک و یا پارکت نیستند که یکدست و یکرنگ باشند. اما در این بین نیز هرچه به سمت یکدست بودن سنگ برویم سنگ قیمت بالاتری نسبت به سایر دسته‌های موجدار و هاله‌دار خواهد داشت. نکته مهم بعدی که در مبحث خرید سنگ ارزان به ما کمک خواهد کرد دقت در میزان محاسبه سنگ موردنیاز ما برای پروژه در حال ساخت می‌باشد. این امر سبب می‌گردد تا به میزانی که پروژه ما به سنگ نیاز دارد سنگ تهیه شود و بیش از نیاز یا کمتر از آن سنگی برای پروژه خریداری نگردد که هزینه اضافه‌ای ایجاد کند.

معیارهای قیمت گذاری سنگ

عوامل موثر بر قیمت سنگ ساختمانی متنوع‌اند و هرکدام می‌توانند تأثیرگذاری خاص خود را بر قیمت داشته باشند. ازاین‌گونه عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • ساب سنگ
  • میزان تخلخل
  • رنگ سنگ
  • قطر و ابعاد
  • کیفیت و آنالیز سنگ
  • نوع فرآوری

در موارد ذکرشده در بالا هرکدام از این عامل‌ها می‌توانند به‌نوعی بر قیمت‌های یک سنگ تأثیرگذار باشند. برای مثال سنگ‌هایی که رنگ روشن و سفیدی دارند امروزه پر تقاضاتر از رنگ‌های تیره می‌باشند و همین موضوع باعث می‌گردد رنگ‌های روشن از قیمت بالاتری برخوردار باشند. اگر به دنبال سنگ‌های ارزان هستید می‌بایست به سمت رنگ‌های تیره‌تر از آن سنگ بروید. میزان تخلخل نیز می‌تواند عامل تعیین‌کننده دیگری به شمار آید.

انواع سنگ ارزان

میزان تخلخل در سنگ‌های ساختمانی که برای نما به‌کاربرده می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد هرچه میزان تخلخل یک سنگ نما بیشتر باشد و جذب ملات و سیمان آن بالاتر رفته و می‌تواند چسبندگی بهتری ایجاد کند عامل کیفیت و آنالیز سنگ نیز می‌تواند جزء مهم‌ترین عامل‌های تأثیرگذار بر قیمت باشد. وقتی سنگ را برای فرآوری به کارخانه‌ها می‌برند پس از انجام عملیات فرآوری بر روی سنگ دسته و سورت‌های مختلفی از آن سنگ خام تولید می‌شود.

معمولاً دسته‌بندی سنگ‌ها در کارخانه‌ها بانام‌های سوپر، ممتاز، درجه‌یک و درجه‌دو انجام می‌شود. مسلماً اگر به دنبال سنگ‌های ارزان‌قیمت هستید باید از درجات ممتاز  تا درجه‌دو سنگ موردنظر خود را انتخاب نمایید تا برای شما قیمت به‌صرفه‌تری داشته باشد. در کارخانجات محصولات مختلف با قیمت مناسب تولید می‌شود. سنگ مرمریت ارزان مانند سنگ مرمریت آباده یکی از محصولات پرطرفدار ماست که با وجود کیفیت بالا قیمت مناسبی نیز دارد.

تاثیر اندازه سنگ بر قیمت سنگ

اندازه‌های سنگ ساختمانی می‌تواند بر قیمت آن‌ها تأثیر مستقیمی داشته باشد. اکثر سنگ‌هایی که استفاده بیشتری در ساختمان‌سازی دارند طبق اندازه استاندارد ایران که همان عرض ۴۰ سانتی‌متر و طول آزاد است، در بازار موجود می‌باشند. منظور از اینکه طول سنگ  آزاد باشد این است که طول هر سنگ می‌تواند متغیر باشد. به اصطلاح، زمانی که یک سنگ قدی بلند داشته باشد و از سایر سنگ‌های تکه‌تکه قدبلندتر و یکدست‌تری داشته باشد به آن سنگ شمش گفته می‌شود. درنتیجه این مورد می‌توان گفت هرچه عرض یک سنگ کمتر باشد طبیعتاً ارتفاع آن نیز کاهش‌یافته و از قیمت کمتری هم برخوردار خواهد بود. سنگ‌های ساختمانی اغلب در سایزهای اسلب، طولی، حکمی و یا نمره برش داده می‌شود.

خرید سنگ ارزان از کالا ساخت

در سنگ‌هایی با سایز اسلب که معمولاً ابعاد آن‌ها ۱۲۰ در ۲۲۰ می‌باشد به علت اینکه از میزان سنگ بیشتری در تولید آن‌ها استفاده‌شده است قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر سنگ‌های طولی یا حکمی دارند. سایر سنگ‌ها نیز با توجه به ابعادی که دارند قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت. از جمله سنگ‌های ارزانی که امروزه در سراسر کشور ما عرضه می‌گردد و مجموعه کالا ساخت نیز تولید گسترده‌ای از این سنگ‌ها دارد می‌توان به مرمریت آباده، تراورتن کاشان و سنگ‌های تراورتن حاجی‌آباد اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا