ترندهای کسب و کارعمومی

چرا لباس شویی توقف کرده است؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است حین استفاده از ماشین لباسشویی با آن مواجه شده باشید، توقف ماشین لباسشویی در حین کار است. درصورتی‌که پس از توقف، کدهایی با ترکیب عدد و حروف روی صفحه‌نمایش دیده شد از طریق راهنما می‌توانید این کدها را شناسایی و در پی رفع آن‌ها باشید.  اما درصورتی‌که ماشین بدون نمایان کردن کدی و به‌یک‌باره متوقف‌شده است مطالعه ادامه این مقاله می‌تواند به شما برای رفع این مشکل کمک کند.

اولین اقدام پس از توقف ماشین لباسشویی در حین کار

درصورتی‌که برای اتصال سیم ماشین لباسشویی خود از تبدیل ۳ به ۲ و یا محافظ الکتریکی استفاده کرده‌اید، بهتر است پیش از خواندن مقاله حتماً محافظ و تبدیل را چک کرده و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. توقف ماشین لباسشویی در حین کار با توجه به آنکه ماشین پس از توقف، خاموش یا روشن بماند در دو حالت دسته‌بندی می‌شود که در ادامه به بررسی هر دو حالت می‌پردازیم.

توقف ماشین لباسشویی در حین کار و خاموش شدن آن

تصور کنید که ماشین لباسشویی شما حین شستشو به ناگهان متوقف و خاموش می‌شود، این توقف می‌تواند به دلیل مشکل در بخش الکتریکی و یا مکانیکی باشد. سه عامل اصلی باعث بوجود آمدن این مشکل خواهند شد.

 1. خراب شدن خازن پارازیت گیر

خازن پارازیت گیر وسیله‌ای برای کنترل حجم بار الکتریکی ورودی به دستگاه است که معمولاً در انتهای دوشاخه لباسشویی نصب می‌شود. این خازن وسیله‌ای مانند فیوز در جعبه‌تقسیم است که در صورت وجود مشکل در بار ورودی می‌سوزد تا بدین‌وسیله جریان برق را قطع کند تا دستگاه دچار آسیب نگردد. هرگونه مشکل در این بخش می‌تواند مانع روشن شدن دستگاه شود و در صورت وجود ایراد در این بخش می‌بایست خازن را تعویض کرد، زیرا امکان تعمیر این قطعه وجود ندارد.

 1. خرابی ناگهانی دو شاخه برق

اتصالات موجود در دوشاخه برق ماشین لباسشویی به دلیل بار زیاد جریان الکتریکی موجود در آن به‌مرورزمان ذوب می‌شوند و همین موضوع باعث قطع جریان و خاموش شدن دستگاه خواهد شد.

 1. خرابی تایمر و برد الکترونیکی

همانند سایر وسایل الکتریکی، ماشین‌های لباسشویی نیز از گذشته تاکنون و با پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی داشته‌اند. در مدل‌های پیشرفته امروزی برد الکتریکی یا صفحه‌نمایش لمسی وظیفه تنظیم دستگاه و ارسال فرمان برای شروع کار را بر عهده دارند که در گذشته این وظیفه بر عهده تایمرها بوده است. هرگونه نوسان برق و یا خرابی قطعه‌هایی نظیر شیر برقی و المنت می‌تواند موجب آسیب به این بخش شده و دستگاه را خاموش نماید. تعویض این بخش نیاز به یک متخصص حرفه‌ای داشته و شما به‌تنهایی نمی‌توانید این مشکل را شناسایی و رفع کنید.

توقف ماشین لباسشویی در حین کار و روشن ماندن آن

درصورتی‌که ماشین لباسشویی شما حین انجام کار به ناگهان متوقف‌شده ولی برعکس حالت بالا خاموش نشده و روشن است، این مشکل به علل مختلفی می‌تواند روی دهد که در ادامه هرکدام شرح داده‌شده‌اند.

 1. مشکل در میکروسوئیچ درب

احتمالاً تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که به علت درست بسته نشدن درب ماشین لباسشویی، پس از زدن دکمه شروع هیچ اتفاقی نیفتد. این مسئله می‌تواند به دلیل درست بسته نشدن درب و یا حتی مشکل در میکرو سوئیچ دستگاه باشد. قطعه‌ای برای جلوگیری از چرخش دیگ ماشین به دلیل باز بودن درب آن است که در صورت خراب شدن می‌تواند موجب توقف ناگهانی شستشو حین کار شود.

 1. خرابی زبانه و موتور قفل درب ماشین لباسشویی

در ماشین‌های لباسشویی، فرآیند کار به‌گونه‌ ایست که دستگاه در صورتی که اطمینان حاصل کند درب بسته است، شروع به چرخش خواهد کرد.

همانند حالت بالا یکی از علل عدم شروع به کار ماشین لباسشویی، مشکل در زبانه و قفل درب آن است که به دستگاه اطلاع می‌دهد که درب بسته نیست و از شروع به کار آن جلوگیری می‌کند. خیلی از اوقات پیش می‌آید که به‌دلیل استفاده مکرر و یا گذر زمان این قفل دچار آسیب و ساییدگی شده و به یک‌باره و حین شستشو موجب توقف لباسشویی خواهد شد.

 1. مشکل در تایمر

همان‌طور که در بالا گفته شد، تایمر درواقع همان برد در دستگاه‌های پیشرفته امروزی است که وظیفه ترتیب کارها و دستور دهی به دستگاه را بر عهده دارد. معمولاً در مدل‌های قدیمی ۲ دلیل اصلی یعنی مشکل در توپی تایمر و مشکل در چرخ‌دنده‌های تایمر می‌تواند باعث توقف دستگاه شود. برای عیب‌یابی این بخش می‌بایست حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

4 . مشکل در شیر ورودی آب یا شیر برق

یکی از علل توقف ماشین لباسشویی در حین کار، اختلال در شیر آب است. شیر ورودی آب ماشین‌های لباسشویی وظیفه ورود آب به دیگ ماشین جهت شسته لباس‌ها را بر عهده دارد.  اگر در طی خیس شدن لباس‌ها، آب کافی به دیگ وارد نشود، ماشین تا زمان ورود آب به دیگ در حالت توقف و انتظار باقی می‌ماند و همین عامل موجب توقف کار ماشین خواهد شد.

 1. مشکل در برد کنترلتوقف ناگهانی لباسشویی هنگام شستشو؛ اگر در حین کار لباسشویی متوقف شود ولی چراغ پاور و یا نمایشگر روشن باشد اما ماشین لباسشویی ثابت بماند و هیچگونه عملیات شستشو را انجام ندهد، چند دلیل می‌تواند داشته باشد که ما در این مطلب این چند مشکل را برای شما توضیح می‌دهیم.

ما توصیه می کنیم که سعی نکنید خودتان ماشین لباسشویی را تعمیر کنید. مگر اینکه با تعمیر لباسشویی آشنا باشید. ولی ما علت خرابی ماشین لباسشویی که روشن است ولی اواسط کار شستشو متوقف شده و بدون حرکت مانده را در اینجا برای شما توضیح می‌دهیم. به طور کلی از تعمیر خودسرانه وسایل برقی مانندتعمیر ظرفشویی بوش، جاروبرقی و… خودداری نمایید.

علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

 • خراب شدن دوشاخه برق ماشین لباسشویی
 • سوختن خازن پارازیت گیر ماشین لباسشویی
 • معیوب شدن قفل و زبانه درب لباسشویی
 • خراب شدن میکروسوئیچ درب لباسشویی
 • خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی
 • خراب شدن پمپ تخلبه ماشین لباسشویی
 • معیوب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی
 • بار نامتعادل لباسشویی علت توقف ناگهانی لباسشویی

Why has the laundry stopped

چرا لباسشویی وسط کار متوقف شده؟

۱خراب شدن دوشاخه برق

دوشاخه برق و کابل ورودی برق ماشین لباسشویی با دقت بررسی کنید اگر اثری از سوختگی و سیاه شدن در دوشاخه یا سیم دید آن را تعویض کنید.

۲سوختن خازن پارازیت گیر

خازن پارازیت گیر داخل لباسشویی نصب شده سیم ورودی برق لباسشویی ابتدا به خازن پارازیت گیر وصل می شود تا اگر نوسان و شوک الکتریکی پیش آید تا حدود زیادی این نوسان را در خود ذخیره کند اگر آثار سوختگی یا باد کردن در خازن دیدید آن را با مدل مشابه خود تعویض کنید.

۳زبانه درب لباسشویی:

اگر زبانه درب خراب یا سایدگی داشته باشد ممکن است با فشار شستشو حین کار از میکروسوئیچ درب فاصله بگیرد و ماشین لباسشویی هنگام کار متوقف شود زبانه درب را بررسی کنید.

۴میکروسوئیچ درب:

میکروسوئیچ درب یا همان قفل الکتریکی محافظ درب، به دلیل آمپر بالای جریان و یا پایان عمر مفید آن احتمال خرابی و قطعی مدار وجود دارد میکروسوئیچ طوری در مدار لباسشویی طراحی شده که اگر خراب شود و درست عمل نکند لباسشویی شروع بکار نمی‌کند و یا با خرابی آن وسط کار لباسشویی کاملا متوقف می‌شود.

۵شیر برقی:

شیربرقی مسئولیت ورود آب به مخزن لباسشویی را دارد به اینصورت که هر وقت برد یا تایمر لباسشویی به آن دستور دهد شروع به آب گیری می‌کند و هر وقت هیدرواستات فرمان دهد که به اندازه کافی آب وارد شده آبگیری متوقف می‌شود حال اگر شیر برقی به هر دلیلی خراب شود، ماشین لباسشویی حین کار متوقف می‌شود.

۶پمپ تخلیه:

پمپ تخلیه وظیفه تخلیه آب در حین شستشو را دارد اگر پمپ تخلیه توسط یک جسم خارجی مانند سکه، دکمه و سنجاق و یا … مسدود شود یا خود پمپ خراب شود لباسشویی در حین کار متوقف می‌شود. پمپ تخلیه و فیلتر آن را کاملا چک کنید.

۷خرابی برد یا تایمر:

برد یا تایمر لباسشویی بعضی از مدل‌ها با تایمر کار می‌کنند بعضی از مدل‌ها دیجیتال هستند و با برد الکترونیکی کار می‌کنند، بستگی به مدل و کلاس ماشین لباسشویی دارد این قطعات فرماندهی اصلی لباسشویی را به عهده دارند، اگر برد یا تایمر به هر دلیل خراب شود ماشین لباسشویی کاملا متوقف می‌شود. تست برد یا تایمر فقط توسط تکنسین‌های ماهر انجام می‌شوند.

۸بار نامتعال درون لباسشویی

در ماشین لباسشویی های نسل جدید سنسور ی نصب شده که اگر لباس ها به صورت نا متعادل و یا پیچیده در هم داخل مخزن لباسشویی قرار دهید و در حین شستشو لباسشویی این ناتعادلی را تشخیص دهد لباسشویی حین شسشو ارور می دهد و متوقف می شود در این صورت باید لباسشویی را خاموش و لباس ها را از هم جدا کنید و دوباره لباسشویی را روشن کنید.

استفاده از خدمات ما

اگر به هر دلیل لباسشویی شما وسط کار متوقف شده می‌توانید با نمایندگی بوش تماس بگیرید، تا یکی از تکنسین های متخصص برای رفع ایراد مراجعه کند و در کمترین زمان و قیمت مناسب مشکل لباسشویی توقف ناگهانی لباسشویی را برطرف کند. توجه داشته باشد که رفع بسیاری از این مشکلات نیاز به متخصص حرفه‌ای دارد، از این رو ما با داشتن متخصصان حرفه‌ای این کار را برای شما به طور تخصصی و با ضمانت انجام می‌دهیم. یکی دیگر از علل توقف ناگهانی دستگاه حین کار، وجود مشکل در برد کنترل آن است که البته معمولاً این مسئله به‌ندرت پیش می‌آید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و یا ارسال سریع متخصصین به منزل برای محصولات پاکشوما شما می‌توانید با پاک سرویس تماس بگیرید.

آیا برای شما هم پیش آمده است که ماشین لباسشویی پس از چند دقیقه از شروع کار به یکباره متوقف شده و از کار بایستد یا ناگهان خاموش شود؟ علت متوقف شدن ماشین لباسشویی حین کار می‌تواند موارد گوناگونی باشد که از مهم‌ترین آنها می توان به خراب شدن دوشاخه دستگاه، وجود نقص فنی در برد الکترونیکی، وجود مشکل در شیربرقی، معیوب شدن میکروسوئچ و … اشاره کرد. در این مقاله به بررسی دلایل توقف ناگهانی لباسشویی حین کار و نحوه رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

دکمه بازگشت به بالا