اجتماعی

پس از ثبت اطلاعات مجرمان؛ اطلاعات ژنتیکی افراد با مشاغل حساس هم جمع‌آوری می‌شود

رئیس بانک ارتباطات شناسایی ژنتیکی ایران گفت: تاکنون با همکاری زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی این کشور بیش از 200 هزار نمونه در 31 استان از متهمان برداشت شده است.

به گزارش شیمیشی، رضا رئوفیان در جلسه هیات مدیره بانک شناسایی ژنتیکی ایران گفت: در خصوص نمونه های صحنه جرم مربوط به پرونده های مجرمانه توافقات متعددی وجود دارد که گزارش تهیه و به آن ارسال می شود. مدیران کل ایران را به مقامات پزشکی قانونی ذیربط اطلاع دهید.» اعلام شد.

وی گفت: تاکنون با همکاری سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور بیش از 200 هزار نمونه از مجرمان در 31 استان کشور دریافت و 50 درصد پروفایل تهیه و در سامانه بانکی ثبت شده است. از نمونه ها

رئوفیان به ثبت دائمی بیش از 110 هزار پروفیل در سامانه بانک ژنتیک اشاره کرد و گفت: روند تهیه پروفیل ژنتیکی در دو سال اخیر سرعت قابل توجهی پیدا کرده است که این امر به انتقال زنجیره تامین شناسایی نیز مربوط می شود. کیت ها در داخل کشور نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی و ایجاد واحد تخصصی تهیه پروفیل افراد زنده.

رئیس بانک شناسایی ژنتیکی ایران همچنین از طراحی لوگوی این بانک و استفاده از حروف آن خبر داد و اظهار داشت: نرم افزار سامانه بانک ژنتیک بازنویسی و معماری آن به روز شده است که به زودی جایگزین نسخه قبلی می شود. . . . در نرم افزار جدید، پیشرفت هایی در زمینه افزودن ماژول های محاسباتی آماری و پروتکل جستجوی جدید در نظر گرفته شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی ایران، در جلسه هیات مدیره بانک ژنتیک، لزوم تسریع در فرآیند اخذ پروفایل های ژنتیکی و معرفی این پتانسیل ها مطرح شد. اعلام شد. و انعقاد تفاهم نامه همکاری با نهادهای ذیربط، ایجاد کارگروه های پیشگیری از جرایم و تحلیل داده های مجرمانه با ترسیم اطلس جغرافیایی جرایم در کشور با امکان پیش بینی برخی رفتارها و ارائه گزارش های تحلیلی برای تصمیم گیری. – بدنه های ساختمانی ذکر شد.

با توجه به تجربه موفق سایر کشورها، ایده راه اندازی بانک دانش شناسایی ژنتیکی در ایران با توجه به استفاده از آن برای تسریع در شناسایی مجرمان و متعاقبا کاهش جرایم، به دلیل حضور متخصصان آموزش دیده و مجرب است. جمهوری ایران در برنامه پنجم توسعه کشور، مسئولیت ساخت آن را به عهده گرفته است. از ابتدا و با هماهنگی و همکاری سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در مرحله اول بر اساس جرایم مصوب هیات امنای بانک که خشن، خطرناک و تکراری است. جنایات، در سال 1395 نمونه‌برداری از مجرمان در پنج استان آغاز شد و با اصلاح فرآیندها، تمامی اعدام‌های سازمان زندان‌ها با نمونه‌گیری از افراد با حقوق انجام شد.

یکی از مشکلات و موانعی که بانک مقتی با آن برخورد کرد و روند کار را تحت تاثیر قرار داد، بروز بیماری کرونا و اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه علیه کشورمان از سوی آمریکا و اروپا بود که احتمال ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش داد. انجام داد کیت واردات خوشبختانه با توجه به اقدامات مناسب مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در طراحی و ساخت کیت های ژنتیکی در سال 1400، کیت های شناسایی بومی پس از اخذ استانداردهای لازم و انجام فرآیند صدور گواهینامه جامع بر اساس استانداردهای بین المللی تولید و به سازمان ارائه شد. بین المللی (SWGDAM) و تایید عملکرد آن در آزمایشگاه های ژنتیک استفاده شد.

در حال حاضر 10 آزمایشگاه قانونی ژنتیک قطبی با بانک شناسایی ژنتیکی ایران با هدف تهیه پروفایل های ژنتیکی لازم در سطح کشور همکاری می کنند و در این زمینه پس از بررسی و تایید، پروفایل های ژنتیکی در سامانه گسترده بارگذاری می شود. بانک ژنتیک

بر اساس مصوبات هیات مدیره بانک، هدف بعدی بانک شناسایی ژنتیکی پس از ثبت اطلاعات مجرمان، جمع آوری و بارگذاری اطلاعات ژنتیکی افراد دارای مشاغل حساس است. بنابراین مقامات عالی رتبه کشوری، افراد دارای مشاغل خطرناک مانند آتش نشانی، خدمه پرواز، نیروهای مسلح، جنگل بانان، معدنچیان، خبرنگاران و افراد درگیر در صحنه های خطرناک از جمله گروه های هدف این گام هستند. که نمونه هایی در این زمینه می باشد پذیرش پرسنل شرکت های هواپیمایی کشور را آغاز کرد.

وی یادآور شد: بانک دانش هویت ژنتیکی ایران یک پروژه ارزشمند ملی است که با کشف علمی جرایم، ثبات و امنیت عمومی جامعه را تامین می کند و این مهم ترین دستاورد این بانک برای کشور است. بنابراین همکاری نهادها و دستگاه های مسئول در امر کشف و پیشگیری از جرائم بانک شناسایی ژنتیکی ایران را در رسیدن به هدف نهایی خود یاری می کند.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا