اقتصادی

پروژه های مسکن تعاونی دیگر طولانی نمی شود

با اجرای طرح جدید تأمین مالی مسکن و اختصاص ردیف اعتبار ویژه برای تکمیل واحدهای تعاونی مسکن ، مشکل تأخیر در تحویل واحدهای مسکونی و تمدید اجرای پروژه توسط تعاونی های مسکن حل می شود.

به گزارش شیمیشی ، دستیار وزیر تعاون وزارت تعاون ، کار و امور خیریه اجتماعی با همکاری بانک توسعه مشارکت و صندوق ضمانت سرمایه گذاری مشارکت ، دو پروژه مالی برای تعاونی های مسکن برای تکمیل پروژه های مسکن اجرا کرده است.

نقشه اول تأمین مالی تعاونی های مسکن از طریق توسعه مالی بانک توسعه مشارکت و اختصاص ردیف اعتبار ویژه به بانک برای تعاونی های مسکن که پروژه های آنها 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و نقشه دوم ثبت اسکان است. و امور مالی و شبکه های تعاونی. مسکن از طریق بازار سرمایه انجام می شود.

در حین ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی ، برخی از اعضا بعلت محدودیت مالی یا عدم توانایی در پرداخت حق عضویت ، بعضاً تمدید پروژه می کنند اما با ابتکار معاون وزیر تعاون و حمایت از بانک توسعه مشارکت و صندوق ضمانت سرمایه گذاری مشارکت ، این مسئله حل خواهد شد.

به گفته محمد جعفر کبیری ، دستیار وزیر تعاون کار ، خط اعتباری مربوط به شرکت های تعاونی است که به وضوح فعال هستند ، جلسات روزانه دارند و هیچ مشکل حقوقی ندارند و تعاونی مسکن تایید می کند که پروژه را تکمیل می کند.

به گفته وی ، اجرای دو طرح جدید تأمین مالی مسکن مشکل عدم پرداخت حق عضویت به تعاونی های مسکن را از بین می برد و نقدینگی را در بخش تعاونی مسکن ایجاد می کند.

کبیری در مورد تأمین مالی تعاونی های مسکن از طریق بازار سرمایه و مبادله کالا می گوید: “با این نقشه ، مسکن به صورت عمومی در می آید و تعاونی ها باید از طریق بازار سرمایه هزینه های مالی خود را تأمین کنند و مقداری از درآمد اولیه نیز لازم است. از طریق بورس اوراق بهادار و با تضمین صندوق سرمایه گذاری مشارکت.

به گفته دستیار وزیر تعاون وزارت کار ، در صورت عضویت در پایان دادن به اوراق قرضه ، آنها پرداخت می کنند ، در غیر این صورت برای فروش اقساطی به بانک توسعه مشترک تقسیم می شوند.

پیش از این ، بانک توسعه مشارکت از توزیع یک خط اعتباری 7500 میلیارد تومانی در سراسر کشور به 75000 تعاونی مسکن با مزایای 10 ساله کارکنان و بازپرداخت خبر داده بود و اعلام کرده بود که تعاونی ها می توانند از طریق شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشور به این تسهیلات دسترسی پیدا کنند.

این خط اعتباری به تعاونی هایی تعلق می گیرد که پیشرفت فیزیکی آنها زیاد است اما به دلیل افزایش قیمت قادر به تکمیل پروژه های مسکن نیستند.

توزیع این خط اعتباری در واقع پس از امضای تفاهم نامه مشترک در سپتامبر امسال به مناسبت هفته همکاری میان دستیار وزیر تعاون و بانک توسعه مشارکت برای تکمیل و توسعه واحدهای تعاونی مسکن به امضا رسید. به کارگران داده شده است.

در حال حاضر سهم تعاونی ها در تولید مسکن زیر 10 درصد است که انتظار می رود از طریق اجرای این دو پروژه ، بودجه مناسب پروژه های مسکن را تضمین کند و سایر پروژه ها متوقف و تمدید نمی شوند.

بررسی فعالیت تعاونی های مسکن نشان می دهد که آنها سابقه بالایی در زمینه ساخت و ساز در تاریخ دارند و نقش موثری در یافتن مسکن مورد نیاز طبقات و گروه های مختلف دارند. تعاونی های مسکن با تکیه بر سوابق تولیدی خود و بدون در نظر گرفتن سود و هزینه کم ، سهم بسزایی در مسکن جامعه داشته اند.

به گزارش شیمیشی ، طبق آمار بیش از 842 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی های مسکن آنلاین واگذار شده است که از 14 درصد در گذشته به 92 درصد در دولت آگاهی و امید رسیده است. واگذاری بیشتر واحدهای نیمه تمام مسکن آنلاین به دولت نشان دهنده توجه جدی و امیدوارکننده و توجه ویژه دولت به ساخت و تکمیل پروژه های مسکن آنلاین است.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا