بین الملل

نیویورک تایمز: نتانیاهو به‌رغم تجربه شکست در غزه، تنها بر حفظ قدرت متمرکز است

یک رسانه آمریکایی در یادداشتی با اشاره به این که رژیم صهیونیستی به دلیل اهداف «شوم» نتانیاهو در حال تجربه شکست در جنگ غزه است، مطرح کرد که او در این میان، تنها روی ماندن در قدرت به عنوان نخست‌وزیر این رژیم متمرکز است.

به گزارش شیمیشی، «توماس فریدمن» روزنامه‌نگار و ستون‌نویسی سرشناس آمریکایی در یادداشتی نوشت: به نظر می‌رسد که رییس جمهور بایدن در سال پیش رو، با دو پیکار مواجه خواهد بود؛ یکی علیه «دونالد ترامپ» رییس جمهور پیشین آمریکا و دیگری علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل.

فریدمن در این یادداشت آورده است که حمایت بایدن از نتانیاهو به قیمت پایگاه مترقی آن تمام می‌شود، در حالی که نتانیاهو در حال حاضر، طوری با بایدن درافتاده است که می‌تواند منجر به جلب حمایت یهودیان آمریکایی راست‌گرا به سمت ترامپ شود.

او در ادامه، این استدلال را برای دیدگاهش با اشاره به سخنرانی پنج‌شنبه گذشته نتانیاهو می‌نویسد: نتانیاهو چیزی را صراحتا بیان کرد که در هفته‌های اخیر، فقط به آن اشاره می‌کرد. او به رغم حمله فاجعه‌بار حماس در ۷ اکتبر که در زمان در قدرت بودن او رخ داد، قرار است با این استدلال چارچوب کارزار خود برای ماندن در قدرت را تعیین کند؛ «آمریکایی‌ها و عرب‌ها می‌خواهند کشور فلسطینی را به اسراییل تحمیل کنند و من تنها رهبر اسراییلی هستم که برای مقاومت در برابر آن‌ها قدرت کافی را دارم. بنابراین، با وجود این که در ۷ اکتبر افتضاح به بار آوردم و جنگ غزه نیز چندان خوب پیش نمی‌رود، به من رای بدهید. تنها منم که می‌توانم از ما درباره برنامه‌های بایدن برای تبدیل شدن غزه و کرانه باختری به بخشی از کشور فلسطین، تحت حاکمیت تشکیلات خودگران فلسطین اصلاح‌شده مقاومت کنم!»

نیویورک تایمز: نتانیاهو به‌رغم تجربه شکست در غزه، تنها بر حفظ قدرت متمرکز است
تجمع معترضان مقابل خانه «بنیامین نتانیاهو» در 4 نوامبر 2023

این ستون‌نویس آمریکایی در ادامه این مطلب، با مطرح کردن این پرسش‌ها که آیا واقعا نتانیاهو برای پیروزی دوباره در انتخابات خود را در مقابل رییس جمهور آمریکا قرار خواهد داد که بلافاصله پس از عملیات «طوفان الاقصی» در ۷ اکتبر به اراضی اشغالی سفر کرده و حمایت تمام‌عیار خود از نتانیاهو و رژیم صهیونیستی را اعلام کرده و به نابودی حماس در غزه چراغ سبز نشان داد و آیا نتانیاهو، واقعا حاضر است در بستری کارزار انتخاباتی خود را پیش ببرد که تضمین خواهد کرد رژم صهیونیستی هیچ شریک آمریکایی، فلسطینی، عرب یا اروپایی برای کمک به اداره غزه یا خروج از آن یا آزادی اسرای اراضی اشغالی از آن نداشته باشد، می‌نویسد: بله، من متوجه هر دو این‌ها هستم و منظورم هر دو این موارد است. اگرچه، اسراییل بیش از ۱۰۰ روز است که با حماس در جنگ بوده است و هنوز ۱۰۰ اسیر دارد که باید آزاد کند، اولین اولویت نتانیاهو، خود نتانیاهو است.

نتانیاهو به دنبال یک پیام سیاسی انگیزشی برای کسب رای کافی از سوی راست افراطی برای نخست‌وزیر ماندن و نرفتن به زندان در صورت شکست در هر یک از پرونده‌های فسادی است که علیه او مطرح است.

نگارنده در ادامه این یادداشت با اشاره به این که رژیم صهیونیستی از سه نظر در حال تجربه شکست است، به اولین مورد اشاره کرده و نوشت که به نظر می‌رسد حماس با وجود رخدادهای ۷ اکتبر، موفق شده است به دلیل هزاران مورد تلفات و آسیب در میان جمعیت غیرنظامیان در غزه بر اثر بمباران‌های رژیم صهیونیستی علیه رزمندگان حماس، در نبرد روایت جهانی در شبکه‌های اجتماعی پیروز شود.

دومین مورد از نگاه فریدمن این است که نتانیاهو هنوز فرجامی سیاسی را برای غزه تعریف نکرده است: او هنوز برنامه‌ای برای حفظ صلح و نظارت بر حاکمیت و امنیت یا یک شریک فلسطینی مشروع برای کمک به محقق شدن تمامی این موارد ندارد. اسراییل بدون این، ممکن است تا ابد در غزه گرفتار شود.

نگارنده سومین مورد را این گونه تشریح می‌کند که رژیم صهیونیستی از دور، مورد حمله عوامل غیردولتی حامی ایران، به ویژه از سوی انصارالله یمن و حزب‌الله لبنان است. تنها راه جلوگیری و مقابله با تهدیدات آن‌ها برای رژیم صهیونیستی، به ویژه در خلال جنگ غزه،‌ کمک گرفتن از متحدان جهانی و منطقه‌ای است.

با در نظر داشتن این موارد، در این یادداشت آمده است: اسراییل باید یک شریک فلسطینی معتبر، مشروع و موثر داشته باشد، چه در قالب نسخه اصلاح‌شده تشکیلات خودگردان فعلی مستقر در رام‌الله باشد که توافق اسلو را پذیرفته و با نیروهای امنیتی اسراییل همکاری داشته است و چه نهادی به کل جدید، به نام سازمان آزادی‌بخش فلسطین، تنها نماینده قانونی مردم فلسطین.

در بخش پایانی این یادداشت آمده است که به وجود آوردن یک شریک فلسطینی قانونی، متحد و موثر برای راهکار «دو دولت» با رژیم صهیونیستی برای مقابله با تهدیداتی که علیه آن وجود دارد، ممکن است دشوار باشد اما تصور این که دست شستن از هرگونه تلاشی برای تحقق آن در بلندمدت به نفع رژیم صهیونیستی است، توهمی خطرناک است: این، دقیقا،‌ همان چیزی است که نتانیاهو به دلیل اهداف شوم  خود، برای آن بازارگرمی می‌کند.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا