ترندهای کسب و کارعمومی

نحوه خوردن قهوه اسپرسو دوبل

آیا تا کنون به آداب نوشیدن اسپرسو فکر کرده بودید؟ آیا اصلاً می‌دانستید که خوردن اسپرسو دارای روش و آداب مخصوص به خودش است؟! جالب است بدانید که قهوه‌خوران حرفه‌ای، روش‌های مخصوصی برای نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسو دارند. شما تنها در صورتی می‌توانید از طعم، مزه و بوی نهایت استفاده را ببرید که با روش نوشیدن اسپرسو آشنا شوید؛ بدانید که افراد حرفه‌ای و ایتالیایی‌ها، چگونه اسپرسو میل می‌کنند. با مطالعه این مطلب شما هم می‌توانید با نحوه خوردن قهوه اسپرسو آشنا شده و به‌مانند یک حرفه‌ای قهوه بنوشید .

از نوشیدن اسپرسو نهایت لذت را ببرید

اسپرسو یک نوشیدنی تلخ اما بسیار محبوب است. یک فنجان قهوه اسپرسو دارای طعم بسیار قدرتمندی است که شاید ناخوشایند به نظر برسد. اما مزه متفاوت و جذاب آن موجب شده تا طرف‌داران زیادی در سراسر دنیا به دست بیاورد. بااین‌حال اگر همچنان طعم اسپرسو شما را اذیت می‌کند، می‌توانید از شیر و یا شکر برای تغییر مزه آن استفاده کنید. هرچند که اضافه‌کردن این موارد به قهوه، جزو روش نوشیدن اسپرسو نیست. باید اشاره کرد که اسپرسو (Espresso) یک نوشیدنی ایتالیایی است. ازاین‌رو روش خوردن اسپرسو نیز باید به‌مانند ایتالیایی‌ها باشد. بااین‌حال، هنوز هم در سراسر دنیا، افراد زیادی وجود دارند که نمی‌دانند خوردن اسپرسو نیاز به آداب و یا روش‌های خاص خودش را دارد.

چگونه همانند یک حرفه‌ای اسپرسو بنوشیم؟

در ابتدای پاسخ به این سؤال باید اشاره داشت که علاقه‌مندان قهوه اسپرسو، از روش‌ها و آداب مختلفی برای انجام این کار استفاده می‌کنند. هنوز هم بحث بر سر اینکه کدام یک از این روش‌ها از مابقی آن‌ها بهتر است، بسیار داغ است. بااین‌وجود، پیشنهاد می‌کنیم که بسته به سلیقه خودتان، روش نوشیدن اسپرسو را مشخص کنید.

بهترین روش برای نوشیدن Espresso، روشی است که شما آن را انتخاب می‌کنید. بااین‌وجود، ما در این قسمت قصد داریم تا برخی از مهم‌ترین آداب نوشیدن اسپرسو را به شما آموزش دهیم. این آداب بیشتر در کشور ایتالیا پیاده شده و آن‌ها این روش‌ها را ابداع کرده‌اند: اسپرسو را سریع بنوشید یکی دیگر از آداب نوشیدن اسپرسو این است که نباید زیاد خوردن آن را طول داد. به همین دلیل نباید اجازه دهید تا اسپرسو خنک شده و سپس آن را بخورید. روی اسپرسو یک خامه غلیظ وجود دارد که حاوی روغن‌ها و مواد جامد اسپرسو است. درصورتی‌که نوشیدن آن را زیاد طول دهید، این خامه از بین خواهد رفت.

زمانی که خامه اسپرسو محو شود، مزه، بو و عطر اسپرسو حالت کامل سابق خودش را از دست می‌دهد. پس اگر می‌خواهید تا طعم اصیل اسپرسو را بچشید، آن را سریعاً بعد از سرو، میل کنید. اسپرسویی که خامه ندارد را نخورید! خامه‌ای که روی اسپرسو تشکیل می‌شود، سریعاً از بین می‌رود. ازاین‌رو اگر اسپرسو را از مکانی سفارش دادید و متوجه شدید که خامه روی آن وجود ندارد، بدانید که اسپرسو یا بدون کافئین است، یا اینکه از زمان تهیه آن مدت طولانی گذشته است. به همین دلیل نباید برای خوردن اسپرسو، آن را سر میز سفارش دهید.

اسپرسو را جرعه‌جرعه بخورید اگر بخواهیم در خصوص روش نوشیدن اسپرسو صحبت کنیم، بدون شک باید به جرعه‌جرعه خوردن آن اشاره کرد. با اینکه برخی از افراد، عنوان داشته‌اند که نحوه خوردن قهوه اسپرسو به این صورت است که آن را در یک شات و به‌سرعت بخورید، اما این کار بدون شک مانع از آن خواهد شد که شما تمام طعم قهوه را متوجه شوید. برای آن که طعم قهوه روی زبان شما باقی بماند، بهتر است آن را جرعه‌جرعه نوش جان کنید. بدین صورت زبان شما قادر خواهد بود تا مزه قهوه را دریافت کند.

آیا خوردن اسپرسو دبل با سینگل تفاوت دارد؟

شاید شما هم در کنار اسپرسو، نام را شنیده باشید. منظور از اسپرسو دبل، اسپرسویی است که برای تهیه آن از میزان شات گیری بیشتری، معمولاً دوبرابر استفاده می‌شود. این کار موجب می‌گردد تا طعم تلخ قهوه بیشتر شده و از سویی، میزان کافئین آن هم افزایش پیدا کند. حال سؤالی که شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد، این است که آیا آداب نوشیدن اسپرسو دبل با سینگل متفاوت است؟ باید اشاره کرد که هر دو آن‌ها، اسپرسو هستند. تنها تفاوت آن‌ها در طعم تلخ‌تر اسپرسو دبل و کافئین بیشتر آن است. البته که به دلیل بیشتر بودن شات گیری در زمان سرو، میزان خامه تشکیل شده روی آن، بیشتر است. به همین دلیل نحوه خوردن قهوه اسپرسو دبل با سینگل تفاوتی نخواهد داشت.

نتیجه‌گیری

باید بدانید که خوردن اسپرسو دارای آداب به‌خصوص خودش است. اما هدف از آداب نوشیدن اسپرسو، لذت‌بردن از آن است. پس بهترین روش برای نوشیدن اسپرسو، روشی است که شما می‌پسندید. اما به‌صورت کلی نحوه خوردن قهوه اسپرسو به این صورت است که باید آن را در بار، نه پشت میز، سفارش دهید. روی اسپرسو یک‌لایه خامه وجود دارد که مزه و طعم اسپرسو را نگه می‌دارد.

این لایه به‌سرعت از بین خواهد رفت. به همین دلیل هرچه سریع‌تر اسپرسو آماده شده خود را نوش جان کنید. همچنین اگر متوجه شدید که اسپرسو شما خامه ندارد، بدانید که از تهیه آن مدت‌زماندر این بخش قصد داریم تا شما را با یکی از نوشیدنی های ایتالیایی گرم و البته پرطرفدار به نام دبل اسپرسو آشنا کنیم. بنابراین اگر این مقاله را با دقت مطالعه کنید به پاسخ سوالاتی مانند اسپرسو دبل چیست و یا دبل اسپرسو چیست یا قهوه دوبل چیست و همچنین اسپرسو دوبل چیست خواهید رسید. دابل اسپرسو به روش های دیگری نیز نام برده می شود مانند قهوه دبل چیست ؟ همان طور که از نام اسپرسو دوبل پیداست، حتما یکی از مقادیر آن دو برابر اسپرسو سینگل است.

به تصویر بالا نگاهی بیاندازید، فنجان سمت چپ تصویر یک اسپرسو تک شات یا سینگل است اما سمت راست اسپرسو دابل شات است که از لحاظ حجم نوشیدنی دو برابر یک اسپرسو معمولی است. دابل اسپرسو Double espresso یا دوپیو Doppio نام های دیگر اسپرسو دوبل است. عده ای از قهوه نوشان حرفه ای که همیشه تمایل به نوشیدن اسپرسو دارند ممکن است به این نوع از مشتقات اسپرسو روی بیاورند چون: یک اسپرسو تک شات یا سینگل شات، جواب گوی آن ها نیست، آن ها نیازمندند که از یک قهوه ای با حجم بیشتر استفاده کنند. شما به کدام روی می آورید؟ پس یادتان باشد قهوه اسپرسو دبل، برای افرادی مناسب است که به میزان بیشتر از یک شات قهوه نیاز دارند

خب! دابل اسپرسو یا دوپیو چیست؟

وقتی ۷ گرم پودر اسپرسو در سبد پرتا فیلتر ساز بریزید می توانید از آن یک شات اسپرسو سینگل یا تک شات به اندازه ۲۵ تا ۳۰ میلی لیتر بگیرید اما اگر از ۱۴ گرم پودر اسپرسو استفاده کنید در پایان می توانید بین ۵۰ تا ۶۰ میلی لیتر استخراج کنید. کمی واضح تر:

  1. یک شات اسپرسو ۲۵ تا ۳۰ میلی لیتر = اسپرسوتک شات
  2. دو شات اسپرسو ۲۵ تا ۳۰ میلی لیتر (۵۰ تا ۶۰ میلی لیتر) = دابل اسپرسو

برای ریختن ۷ گرم پودر قهوه از پرتا فیلتر با سبد کوچکتر و ۱۴ گرم پودر قهوه از پرتا فیلتر با سبد بزرگتر استفاده استفاده می شود.

تهیه دابل اسپرسو با موکاپات :

برای مثال اگر تان ۳ نفره است، وقتی قهوه تان حاضر شد به اندازه دو شات در فنجان بریزید تا بتوانید یک اسپرسو دوبل نوش جان کنید. یک دابل شات خیلی حرفه ای برای تان حاضر کرده ایم مایل اید بنوشید؟ در این بخش طرز تهیه قهوه اسپرسو دوبل در خانه و طرز دوبل با دستگاه اسپرسوساز دلونگی 421 را به شما آموزش دادیم و ابهاماتتان را در این خصوص برطرف کردیم. بعضی افراد در مورد اسپرسو دوبل سوال می پرسند؛ باید گفت خوردن این نوشیدنی روش خاصی ندارد. اگر قصد دارید تا درباره انواع قهوه ها و روش تهیه آن ها مانند طرز بیشتر بدانید، سایر مقالات کافی استور را مطالعه کنید. همچنین با به اشتراک گذاشتن دیدگاه خود، می توانید امتیاز کافی کلاب کسب کرده و از تخفیف های ویژه ما بهره مند شوید.

مطالب را با استفاده از شبکه های اجتماعی در انتهای هر متن، برای قهوه دوستانی که می شناسید ارسال کنید. سپاس از توجه شما طولانی گذشته است. یکی دیگر از آداب نوشیدن اسپرسو این است که قبل از آن آب بخورید تا مزه‌های قبلی از زبان شما پاک شود. همچنین برای لذت‌بردن از اسپرسو، آن را جرعه‌جرعه بخورید. در کنار اسپرسو می‌توانید آب، شکلات و یا بستنی میل کنید. تفاوتی نیز بین روش نوشیدن اسپرسو دبل با سینگل وجود ندارد .

دکمه بازگشت به بالا