ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

قیمت قرص یدوناتال ایکس مارت چقدر است و از کجا بخریم؟

کم خونی چیست و چند نوع دارد ؟

زمانی که دچار کم خونی می شوید پزشک بلااستثنا برای شما قرص آهن تجویز می کند. کم خونی یا آنمی یک اختلال خونی شایع بوده که در آن هموگلوبین یا گلبول‌های قرمز کافی در خون وجود ندارد. هموگلوبین در اتصال اکسیژن به گلبول قرمزی که توسط مویرگ‌ها به بافت‌های مختلف بدن برسد نقش دارد. با توجه به اینکه تمامی سلول‌های بدن انسان به اکسیژن جهت زنده ماندن وابسته‌اند، کمبود آن هیپوکسی و گستره وسیعی از مشکلات را به دنبال دارد. با توجه به این نکات این بیماری بر اساس‌های گوناگونی طبقه بندی می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر از یدوناتال کلیک کنید.

What is the price of Idonatal X-Mart tablets and where to buy

اگر بخواهیم به انواع این بیماری به صورت جزئی‌تر نگاه کنیم، علل ابتلا به کم خونی شامل موارد زیر می‌شود:

 1. کم خونی ناشی از فقر آهن (زمانی که بدن با مصرف مواد غذایی یا قرص آهن، میزان کافی این عنصر را دریافت نکند فقر آهن به وجود می‌آید. )
 2. کم خونی ناشی از فقر ویتامین یا مگالوبلاستیک (این نوع معمولا در اثر کمبود ویتامین B12 یا فولیک اسید بروز پیدا می‌کند.)
 3. کم خونی آپلاستیک ( این نوع یکی از انواع نادر کم خونی است و در صورت ناکافی بودن گلبول‌های قرمز رخ می‌دهد. )
 4. بیماری های خونی ارثی (گلبول‌های داسی شکل حرکت سختی داشته و لبه‌های خمیده آن‌ها اجازه حرکت درون رگ‌های ظریف را نمی‌دهد. یکی دیگر از کم خونی‌های ارثی تالاسمی است. )

چگونه تشخیص دهیم به قرص آهن نیاز داریم ؟

سوال اساسی اینجاست که چگونه تشخصی دهیم که دچار کم خونی شده‌ایم و به داروی کم خونی نیاز داریم؟ ۲ راه برای تشخیص وجود دارد:

 1. مشاهده علائم کم خونی در بدن

کم خونی به معنی وجود سطح پائینی از سلول‌های قرمز در بدن و نشانه‌ای از کمبود آهن است. مقدار آهن موجود در غذای روزانه کودکان، مردان و زنان باید 10 میلی گرم و برای زنان باردار 20 میلی گرم در روز باشد تا فرد دچار کم خونی نشود. در صورت دریافت نکردن این مقدار افراد نیاز به مصرف قرص کم خونی جهت جبران میزان کمبود این ماده دارند. علایم کم خونی شامل موارد زیر است :

  • خستگی
  • رنگ پریدگی
  • سرگیجه
  • ضربان قلب سریع
  • لرز
  • سردرد
  • خارش
  • ریزش مو
 1. انجام آزمایش خون

مقدار سلول‌های قرمز خون، سطح سیگنال‌های هموگلوبین را مشخص می‌کند و برای تعیین اینکه آیا شما کمبود آهن دارید یا نه استفاده می‌شود. اگر شما یکی از شرایط زیر را دارید به احتمال زیاد کمبود آهن دارید و باید آزمایش بدهید.

 • زنان باردار
 • زنان مبتلا به خونریزی قاعدگی سنگین
 • نوزادان و کودکان خردسال
 • بیماران مبتلا به سرطان
 • افراد مبتلا به مسائل گوارشی
 • اهداکنندگان خون

چگونه بهترین داروی کم خونی را انتخاب کنیم؟

اگر به این نتیجه رسیدید که مشکل کم خونی دارید و کم خونی شما ناشی از کمبود آهن یا کمبود ویتامین است قرص های کم خونی می‌توانند در درمان شما موثر واقع شوند. تنوع در مکمل های کم خونی بسیار زیاد است و شاید شما برای انتخاب بین برندهای مختلف، شکل محصول (قرص، کپسول، شربت و…) و دوز آهن متفاوت آن‌ها دچار سردرگمی شود. موارد زیر می‌تواند در انتخاب بهترین داروی کم خونی به شما کمک نماید.

بررسی کنید که چقدر آهن نیاز دارید

مقدار مصرف به سن، جنسیت، شرایط موجود و رژیم غذایی بستگی دارد. اما به طور کلی:

 • مردان بزرگسال ۸ میلی‌گرم و برای زنان ۱۸ میلی‌گرم در روز است.
 • زنان باردار به آهن بیشتری نیاز دارند (حدود ۲۸ میلی‌گرم در روز)
 • زنان شیرده کمتر از معمول به آهن نیاز دارند (۹ تا ۱۰ میلی‌گرم در روز)
 • کودکان نیز بسته به سن و جنسیت‌شان به مقادیر مختلفی از آهن نیاز دارند.

نکته: مصرف مقدار زیاد آهن بیش از ۶ ماه توصیه نمی‌شود مگر اینکه پزشک تایید کند.

انواع قرص آهن

مکمل آهن را میتوان در فرم‌های مختلفی مانند قرص، کپسول یا مایع تهیه کرد. همچنین می‌توانید مکمل‌های ”آهسته رهش” را انتخاب کنید، این مکمل‌ها عوارض جانبی کمتری دارند اما آهن موجود در آن در یک دوره زمانی طولانی تری در انتهای معده و روده باز می شود.

قرص آهن معمولا بهتر جذب می‌شود و ارزانتر است. اما برای کودکان بهتر است از شکل مایع آهن استفاده شود. برای انتخاب بهترین داوری کم خونی ، در نظر گرفتن عوامل دیگر مانند اولویت‌های شخصی نیز باید در نظر گرفته شود. به طور مثال ممکن است شما با بلعیدن قرص‌های غیرجویدنی و عوارض جانبی آنها مشکل داشته باشید. یک راه برای پیشگیری از عوارض جانبی این است که مکمل را با آب یا آبمیوه مخلوط کنید و آن را بنوشید. انواع دیگر مکمل‌های آهن، شامل پودر سوسپانسیون، کپسول مایع و شربت هستند.

بررسی سطح عنصر آهن در مکمل آهن

هنگام خواندن برچسب آگاه باشید که محتوای آهن ممکن است در زیر این سه نام ظاهر شود:

 • سولفات آهن
 •  فومارات آهن
 • گلوکونات آهن

صرف نظر از مقدار هر یک از این عناوین، مقدار دقیق آهن، نشان دهنده سطح عنصر آهن است. مقدار عنصر آهن لزوما مرتبط با مقدار مکمل آهن نیست، ۳۰۰ میلی‌گرم سولفات آهن یا فومارات آهن ممکن است برابر با سطوح متفاوت عنصر آهن باشد. فومارات آهن معمولا دارای بالاترین محتوای عنصر آهن (حدود ۳۳% )، گلوکونات آهن دارای پایین ترین محتوای آهن(حدود ۱۲ % ) و سولفات آهن کمی بیشتر (حدود ۲۰%  ) است. بهترین داروی کم خونی برای شما محصولی است که مقدار آهن آن به اندازه میزان کم خونی شما باشد. اگر می‌ترسید فومارات برای شما بیش از حد آهن داشته باشد می‌توانید گلوکونات را امتحان کنید.

هشدار مصرف قرص آهن

تمامی کم خونی‌ها مربوط به کمبود آهن نیست، در نتیجه قبل از مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر از مکمل یا داروهای دیگری استفاده می‌کنید، حتما از تداخل نداشتن داروها اطمینان حاصل فرمایید. به صورت کلی لازم است در مورد داروهایی که با داروی مصرفی مورد نظر تداخل دارند اطلاعات داشته باشید، زیرا بسیاری از این تداخلات مشکلات جدی را برای سلامتی مصرف کننده ایجاد می‌کنند. مقدار مصرف قرص، شربت و قطره کم خونی در افراد نیز با یکدیگر متفاوت است و مصرف آن بیش از 6 ماه توصیه نمی‌شود.

مکمل بارداری و شیردهی

همانطور که می‌دانید بدن در طول بارداری دچار تغییرات جسمی و هورمونی زیادی می‌شود و برای تأمین سوخت و ساز مورد نیاز مادر و جنین به منابع غذایی متنوعی نیاز دارد. اگرچه استفاده از یک رژیم متعادل در این دوران باعث می‌شود تمام مواد مغذی مورد نیازتان را دریافت کنید ولی شما برای حفظ سلامتی خودتان و جنین در حال رشد به ریز مغذی‌ها و عناصر مغذی بیشتری احتیاج دارید که باید از طریق انواع مکمل بارداری و شیردهی مانند قرص پرینامکس، پرگناکر و پست ناتال استفاده کنید.

مکمل شیردهی مادر یکی از مکمل‌های مورد نیاز زنان در این دوران است این مکمل باید تمام نیاز زنان در این دوران را برطرف نماید. رژیم غذایی سالم در کنار استفاده از مکمل شیردهی مادر سبب حفظ سلامتی نوزاد و مادر می‌شود و از بروز بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها که سلامت کودک و مادر را تهدید می‌کند جلوگیری می‌نماید. استفاده از  نیز در دوران شیردهی و بارداری سبب افزایش سطح سلامت عمومی بدن می‌شود.

بهترین مکمل بارداری

تغذیه دوران بارداری باید سرشار از ریز مغذی‌های مورد نیاز مادر و جنین باشد. مصرف برخی از مواد مغذی ضروری در دوران بارداری و شیردهی به حفظ سلامت شما و کودک تان کمک می‌کند. از این رو تغذیه در دوران بارداری بسیار مهم است. این ریز مغذی‌ها را می‌توانید لز طریق استفاده بهترین مکمل بارداری تامین نمایید. بهترین مکمل بارداری شامل تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز زنان در این دوران حساس می‌باشد. شما می‌توانید این محصولات را با مراجعه به و یا حضوری تهیه نمایید.

قرص آهن در شیردهی

استفاده از قرص آهن در شیردهی و بارداری بسیار توصیه می‌شود. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد اکثر زنان در دوران بارداری و شیردهی به کم خونی مبتلا می‌شوند. فقر آهن و کمبود این ماده معدنی در بروز کم خونی تاثیر بسزایی دارد. آهن یکی از مواد معدنی بسیار ضروری برای حفظ سلامت عمومی بدن می‌باشد. این ماده معدنی دراکثر واکنش های درون بدن حضور داشته و کمبود آن می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی شود. کم خونی شدید در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد از این رو استفاده از انواع مکمل بارداری و شیردهی و یا برای تامین این ماده معدنی توصیه می‌شود.

مکمل بارداری و شیردهی را از کجا بخریم؟

مولتی ویتامین مینرال بارداری و شیردهی در انواع خارجی و ایرانی در داروخانه‌ها و سایت‌های معتبر عرضه می‌شوند و شما می‌توانید با خرید اینترنتی یا حضوری آن‌ها را تهیه نمایید. بهترین انواع این مکمل‌ها در داروخانه آنلاین داروبوم موجود است و شما می‌توانید با خرید آنلاین هر یک از آن‌ها را سفارش داده و درب منزل خودتان تحویل بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا