علمی و پزشکی

عیدانه سومین نوروز کرونایی/ عبور از چراغ قرمز کرونا

کمتر از یک ماه از پایان دهه 1400 و رسیدن دهه 1401 به سال 1401 باقی مانده است که یکی از دغدغه های این روزهای برخی از همشهریان ما موضوع سفرهای نوروزی است.

همانطور که می دانیم در آخرین ماه سال 1388 با ورود ویروس کرونا به کشور، نوروز 99 با قرنطینه و تحریم های کرونا گذشت. شرایط بیماری به گونه ای بود که همه ما از آن می ترسیدیم و به همین دلیل خانه نشینی را برای گشت و گذار و بازدید انتخاب کردیم.

اولین بیماری عروق کرونا ویروس

همزمان با شیوع بیماری عروق کرونا ویروس در کشور در نیمه اسفند 98 و نزدیک شدن به ایام پایانی سال که طبق سنت سال های گذشته جشن نوروز در اکثر استان ها با هدف صیانت از مردم به اوج خود می رسد. زندگی شهروندان و مسافران شیوع بیشتر این بیماری. سال نو 99 پذیرای مسافران نوروزی نیست و نه تنها دروازه های استان خود را به روی مسافران بسته است، بلکه مراکز اقامتی، گردشگری و پذیرایی را نیز بسته است.

ترس از ابتلا و اخباری که از گوشه و کنار دنیا شنیده می شد، باعث شد اولین نوروز نوروزی به گونه ای دیگر و با خانه نشینی سپری شود.در واقع می توان گفت اولین نوروز کرونا در سال 1999 اتفاق افتاد، زمانی که یک ویروس ناشناخته جدید کرونا وارد کشور شد و ترس از ابتلا و اخباری که از گوشه و کنار دنیا به گوش می رسید، باعث اولین نوروز کرونا شد. زمان متفاوتی را برای ماندن در خانه بگذرانید.

نوروز 99 ممکن است اولین نوروز قرن مدرن باشد که مردم مجبور بودند برای فرار از ویروس کرونا در خانه بمانند. اما تنها ماندن در خانه باعث کاهش شیوع ویروس کرونا در بهار 99 شد.

عیدانه 3. کرونا نوروز / عبور از چراغ قرمز کرونا

در حالی که آمار کرونا در اردیبهشت 99 رو به کاهش بود، ناگهان به خرداد و تعطیلات در تقویم رسمی کشور رسیدیم، مردم حاضر به سفر شدند و همین موضوع باعث شد تا آمار کرونا در تابستان 99 دوباره افزایش یابد. . .

مدیریت مستمر برای مقابله با دشمن بیولوژیکی داشته باشید

حمید سوری، پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیش از دو سال از شیوع جهانی ویروس کرونا می گذرد، گفت: کشور ما یکی از کشورهایی است که خیلی زودتر به این بیماری خطرناک مبتلا شده است. اکثر کشورهای جهان : ما از 20 فوریه 1998 شاهد 6 موج شورش در اینجا بوده ایم و اکنون با 240 مورد مرگ روزانه تایید شده در رتبه ششم جهان قرار داریم.

وی ادامه داد: تغییراتی که با توجه به افزایش و سقوط ویروس کرونا در این دوره در حال رخ دادن است و مقایسه آن با کشورهای موفق تر در زمینه مدیریت کرونا نشان می دهد که ایران اغلب بالاترین نرخ روزانه را در بین 10 کشور به خود اختصاص داده است. 15 کشور.» مرگ و میر با کرونا در جهان رخ داده است. ما امواج بیشتری نسبت به این کشورها داریم، برای مثال کره جنوبی با حداقل 7500 مرگ، زیرا کرونا تنها 3 موج با ارتفاع بسیار کم و ویتنام با 39500 مرگ تنها دو موج شورش.

سوری افزایش شیوع بیماری در ایران و کاهش طول موج (به استثنای فاصله موج سوم و چهارم در زمان اجرای طرح جامع شهید سلیمانی در آن کشور) را موید عدم مدیریت مستمر در کنترل ویروس کرونا دانست. اپیدمی در کشور

عیدانه 3. کرونا نوروز / عبور از چراغ قرمز کرونا

سوری گفت: فقدان یک مرکز منظم، مدرن و سریع برای مدیریت بیماری برای آمادگی و مقابله با بیماری، ما را مجبور به شناسایی و اجرای مداخلات فوری و ضروری در شروع بیماری کرده است.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: روزهاست که بحث صحت یا نبودن این بیماری در کشور داریم، تصورات غلطی درباره مدیریت بیماری داشته ایم.

مدیریت مستمر قیام های مترقی نیز یک رویکرد اساسی پس از خروج است

سوریه گفت: “ادامه مدیریت همه گیری های پیشرفته، حتی پس از پایان همه گیری، یک رویکرد اساسی برای جلوگیری از همه گیری ها و عادی شدن مردم است.” رعایت این موضوع نیازمند رویکردی علمی مبتنی بر تحقیقات محلی، شناخت همه جانبه مولفه های دخیل در قیام و پرهیز از هیجانات ناشی از برخی مداخلات مانند واکسیناسیون است.

وی افزود: اینکه بیشتر امواج ما به کندی بالا و پایین می‌رفتند نیز به این دلیل است که از درک صحیح امواج دیگر آگاه نبودیم و در عین حال به هشدارهای کارشناسان توجه نکردیم. مداخلات ما مطابق با شرایط و ضوابط خاص لایحه نبود. و فشار زمان را در اجرای مداخلات سریع، موثر و کارآمد نادیده گرفته ایم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: یکی از کاربردهای تجزیه و تحلیل علمی و عمیق داده‌های مربوط به بیماری‌ها و حضور تیم‌های اپیدمیولوژیک کشوری و واکنش سریع، تحلیل و نظارت بر روند فتنه‌گری است. کنترل و جلوگیری از سرایت بیماری به سایر نقاط کشور.

اجرای مداخلات مناسب، موثر و مقرون به صرفه با اجرای سیاست ضربه هوشمند به جای پرتاب مهمات برای مقابله با دشمن بیولوژیکی در مکان های عمومی و داشتن مدیریتی پایدار برای مقابله با قیام.سوری گفت: به جای شلیک مهمات برای مقابله با دشمن بیولوژیکی در حوزه عمومی و داشتن یک مدیریت پایدار برای مقابله با شورش، باید یک سیاست ضربتی معقول و با استفاده از مداخلات مناسب، موثر و مقرون به صرفه اتخاذ کنیم.

برای انجام این کار اولاً موضعی اتخاذ می کند که با چنین مدیریتی سازگار باشد و ثانیاً اصلاح اساسی در سیستم مدیریت بیماری مستلزم آن است که برای خیزش های آینده به خوبی آماده باشد و غافلگیر نشود و نتایج به بهترین شکل ممکن به دست آید. . از منابع موجود و بار کم. مخالفت بر جامعه.

ماجرای تاج گذاری دوم نوروز

دومین تاج نوروزی با نوروز اول تاج بسیار متفاوت بود. الان ماه 99 مثل ماه 98 نبود که مردم از کرونا می ترسیدند و خانه نشین می شدند. وضعیت به طور کلی متفاوت بود و مردم می خواستند سفر خود را به نوروز در اوایل دهه 1400 آغاز کنند. این در شرایطی بود که وضعیت کرونای کشور در نوروز سال 1400 چندان خوشایند و خوشایند نبود.

در همین حال اداره کل ویروس کرونا ممنوعیت و مجازات های نوروزی را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور ارزیابی کرد. ورود و خروج از شهرهای قرمز و نارنجی و جریمه یک میلیون و 500 هزار تومانی خودروهای سواری در شهرهای قرمز و نارنجی، معیاری از کانون عمومی ویروس کرونا در نوروز 1400 بود.

بر اساس تصمیم سازمان ملی کرونا در دولت دوازدهم، شهرهای این کشور رنگ متفاوتی داشتند و در نوروز ۱۴۰۰ خروج از شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد.

قرمز یک وضعیت “بسیار خطرناک” است که در آن حداقل 10 نفر از هر 100000 نفر در یک شهر به دلیل بیماری عروق کرونا ویروس قلب در بیمارستان بستری می شوند.

شرایط نارنجی یا پرخطر شرایطی است که در آن از هر 100000 نفر در یک شهر حداقل 6 نفر به دلیل بیماری عروق کرونا ویروس قلب در بیمارستان بستری می شوند و در مورد زردی یا خطر خفیف این تعداد حداقل 3 سال است. از 100000 نفر می آید.

عیدانه 3. کرونا نوروز / عبور از چراغ قرمز کرونا

در این بین روند بیماری و بستری شدن و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در اسفند 1378 و فروردین 1379 به گونه ای بود که به کادر درمانی درباره عواقب سفرهای نوروزی هشدار داده شد.

سومین نوروز کرونا با سورپرایز

کم کم به روزهای پایانی دهه 1400 نزدیک می شویم و مردم از گرمای نوروز لذت می برند. در این میان مهم ترین سوال و نگرانی آن دسته از شهروندانی که قبلاً به سفر رفته اند این است که آیا وضعیت بیماری عروق کرونا ویروس کشور به آنها اجازه می دهد تا بدون ترس از بیماری همه گیر و ترس از بیماری سفر کنند یا باید به خانه بروند؟

چه، سومین تاج نوروز با نوروز 1399 Û 1400 متفاوت ساخته شده، موضوع واکسیناسیون است. زیرا در نوروز اول کرونا خبری از واکسیناسیون و تزریق نبود و در نوروز دوم تعداد واکسینه‌شدگان به حدی کم بود که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت نیز با اشاره به اینکه تحقیقات و شواهد نشان می دهد 90 درصد مرگ و میرهای عروق کرونا ویروس مربوط به افرادی است که تزریق کرونا ویروس انجام نداده اند، افزود: کسانی که واکسینه شده اند 10 برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری عروق کرونا ویروس قلب هستند. مرگ و میر.”

وی همچنین گفت: بر اساس تصمیم مرکز ملی مقابله با کرونا در نوروز 1401 مرزهای سال های گذشته را نخواهیم دید و وضعیت بهتر است، اما واکسیناسیون در استفاده از امکانات سفرهای هوایی و زمینی و استفاده از امکانات عمومی و مراکز اقامتی ملاک اصلی است.

شواهد نشان می دهد که 90 درصد مرگ و میر کرون به دلیل افرادی است که واکسینه نشده اند.وزیر بهداشت تاکید کرد: در سامانه ایران من واکسیناسیون سه مورد واکسیناسیون مسافری به دقت بررسی می شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی وزارت بهداشت، این واکسن به 62 میلیون و 674 هزار و 913 نفر، به مورد دوم 55 میلیون و 324 هزار و 216 نفر و به مورد سوم 22 میلیون و 838 هزار و 334 نفر تزریق شد. .

تعداد کل واکسیناسیون ها در کشور 140 میلیون و 837 هزار و 463 مورد بوده است.

واکسیناسیون در اولویت سفرهای نوروزی دولت است

به همین دلیل وضعیت کرونای کشور در پیک ششم با پیک های قبلی متفاوت است و به همین دلیل وظیفه اصلی مرکز عمومی کرونا و وزارت بهداشت واکسیناسیون برای سفرهای نوروزی است.

سید علی دهقان منشادی رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در این باره گفت: با توجه به مشاهدات اخیر به نظر می رسد به اوج Omicron رسیده ایم و باید به تدریج شاهد کاهش مراجعات بیماران باشیم.

عیدانه 3. کرونا نوروز / عبور از چراغ قرمز کرونا

وی افزود: اگر وضعیت کرونا در کشور به همین منوال پیش برود، ششمین پیک را قبل از آغاز سال جدید پشت سر خواهیم گذاشت و انتظار داریم سال جدید بدون کووید 19 آغاز شود.

این در حالی است که با کاهش آمار روزانه ویروس کرونا در کشور، رنگ شهرها نیز تغییر کرد و تعداد شهرهای قرمز 184 شهر، شهرهای نارنجی 187، شهرهای زرد 76 و یک شهر آبی بود.

گفتنی است شهر تهران نیز از وضعیت کرونا قرمز خارج شد و وارد وضعیت نارنجی شد.

شبیه نوروز است 1401 برای کسانی که واکسینه شده‌اند، شگفت‌انگیز خواهد بود و مانند دو شب سال نوی قبلی که همه ما در همه‌گیری کرونا بودیم، نخواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا