بین الملل

سفر هیاتی به تهران برای آماده‌سازی مقدمات از سرگیری فعالیت سفارت باکو

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بر اساس اصول و مبانی ثابت حرکت می کند که قابل خدشه و تغییر نیست.

به گزارش شیمیشی، سید عباس موسوی سفیر کشورمان در باکو در گفت و گویی خاطرنشان کرد: پیشینه تاریخی دو کشور و روابط عمیق فرهنگی و عاطفی میان مردمان دو سوی مرز حدودا  ۸۰۰ کیلومتری ایران و جمهوری آذربایجان اجازه نمی دهد مشکلات و سوء تفاهمات ادامه دار باشد.

وی همچنین بیان کرد: دو کشور سعی کردیم با عقل، درایت و تدبیر از مرحله سردی عبور کنیم و صفحه جدیدی در روابط دو جانبه بگشائیم.

این دیپلمات کشورمان افزود: دست دشمنان مشترک و برخی کشورها و رژیم ها در منطقه و فرامنطقه به ویژه سرویس های امنیتی آنها در اختلاف افکنی میان ایران و جمهوری آذربایجان عیان است.

موسوی ادامه داد: طبیعی است همانطور که در یک خانواده همه یک جور فکر نمی کنند در میان همسایگان هم اختلاف نظر وجود داشته باشد. همسایگان مانند گوشت و ناخن به هم چسبیده اند. اما هر از گاهی نیاز داریم چرک و میکروب ها را از لای آنها پاک کنیم. سیاست همسایگی دولت جدید ایران یک سیاست جدی و اصولی است.

سفیر کشورمان در باکو یادآور شد: حادثه ۷ بهمن و حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران بسیار تلخ، غیرقابل پیش بینی و غافلگیر کننده بود. اما همه شواهد و رفت و آمدهای بعدی مقامات قضایی و امنیتی دو کشور و اعتراف فرد ضارب نشان داد این اقدام فردی و با انگیزه های شخصی بود. این فرد دستگیر، محاکمه و به اشد مجازات محکوم شد.

موسوی با بیان این که به زودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود، گفت:هیاتی برای آماده سازی مقدمات به تهران سفر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بر اساس اصول و مبانی ثابت حرکت می کند که قابل خدشه و تغییر نیست. مخالفت با اشغالگری و تجزیه طلبی از جمله این اصول اساسی است که در دوران اشغال، ایران را کنار جمهوری آذربایجان قرار داد.

موسوی تصریح کرد: بنده برخی اخبار و گزارش های هدفدار مبنی بر کمک ایران به اشغالگران را کاملا نفی و رد می کنم و اینگونه وارونه سازی ها جای تاسف دارد. واقعیات را از مقامات تان بپرسید.

وی در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری به عنوان نفر اول کشور ما و فرمانده کل قوا چه در ابتدای اشغال سرزمین های آذربایجان و در دوره جنگ اول قره باغ و چه در جنگ دوم قره باغ صراحتا از آزادسازی سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان حمایت کردند و بقیه ارکان نظام در دولت و نیروهای مسلح همواره همین منویات را پی گرفتند و ادامه دادند.

این دیپلمات کشورمان در گفت و گو با باکو تی. وی همچنین ابراز کرد: ایران بیش از ۳۰ سال نخجوان را به خاک اصلی جمهوری آذربایجان متصل کرد و الان هم بنا داریم این مسیر را توسعه داده و متنوع کنیم. مسیر هوایی اتصال به نخجوان نیز از فضای ایران عبور می کند.

موسوی با بیان این که دو کشور بجای دیوار کشی در حال پل زدن میان خود هستیم، گفت: همه اقوام ایرانی، ایران را از آن خود می دانند و از نظر بنده ایرانی ترین قوم در کشور ما آذربایجانی های ما هستند و در همه جای ایران هم حضور دارند. شخص اول کشور ما اصالتا آذری زبان هستند و بسیار تاکید و توصیه بر تکلم به این زبان در میان خانواده ها دارند.

وی همچنین اظهار داشت: در حال طراحی پروژه های بزرگ اقتصادی برای ایجاد درهم تنیدگی بیشتر اقتصادی دو همسایه هستیم.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا