بین الملل

اظهارات شوکه‌کننده مشاور نتانیاهو درباره برهنه کردن اسرای غزه

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری آنلاین شیمیشی، «اینجا خاورمیانه است و هوا به شدت گرم است». این را مشاور بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مارک رگو در تلاش برای توجیه اقدام نظامیان اسرائیلی در بازداشت دسته جمعی غیرنظامیان فلسطینی و برهنه کردن آنها در اوج سرمای زمستان در غزه بر زبان آورد. 

وی در مصاحبه با شبکه انگلیسی «اسکای نیوز»، در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره انتشار تصاویری از بازداشت دسته جمعی ده‌ها آواره فلسطینی در غزه و برهنه کردن آنها در سرمای زمستان که جنجال زیادی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت، گفت: «اول از همه به یاد داشته باشید که ما اینجا در خاورمیانه هستیم و هوا بسیار گرم است! شاید خوب نباشد که از شما بخواهند پیراهن خود را در بیاورید، به خصوص در روزهای آفتابی، اما این پایان دنیا نیست».

پس از این اظهارات رگو، مجری برنامه با اشاره به اینکه نظامیان اشغالگر پس از مشخص شدن عدم ارتباط شماری از غیرنظامیان دستگیر شده با حماس، آنها را آزاد کرده‌اند گفت که ارتش اسرائیل حق عریان کردن مردم را ندارد. آیا با این کار خود، کنوانسیون ژنو را نقض کرده است؟

اما مشاور نتانیاهو اقدام نظامیان اسرائیلی را توجیه کرد و گفت:«عکس‌ها رسمی نیستند و نحوه انتشار ویدئو از این امر نیز باید بررسی شود ، به این معنی که نمی‌توان اسرائیل را در این زمینه مسؤول دانست».پاسخی که اعتراض مجری برنامه را برانگیخت و وی گفت: «اگر مشخص شود که ارتش اسرائیل این تصاویر را گرفته دیگر نحوه انتشار تصاویر و گرمای خاورمیانه موضوعیت ندارد».

 

 

 

رگو که خود را در ادامه برنامه در محاصره سوال پرتکرار مجری درباره نقض کنوانسیون ژنو از سوی نظامیان اسرائیلی گرفتار دید، ناگزیر گفت که در این سطح از قوانین بین‌المللی آگاهی ندارد.

تلویزیون رژیم صهیونیستی، پنجشنبه پیش تصاویری از ده‌ها فلسطینی در نوار غزه منتشر و اعلام کرد که این افراد که برهنه در سرمای زمستان بر روی زمین نشسته بودند،در جریان عملیات در شمال نوار غزه به اسارت گرفته و به بازداشتگاه‌های اسرائیلی منتقل شده‌اند. 

 

 

 

در تصاویر منتشر شده، فلسطینی‌های به اسارت گرفته شده در حالی که شمار زیادی از نظامیان اسرائیلی در کنارشان ایستاده بودند، برهنه شده بودند و با لباس زیر در یک خیابان بر روی زمین نشسته بودند و شماری از آنها با دست‌هایشان تلاش داشتند تا چهره خود را بپوشانند. 

رژیم صهیونیستی در ابتدا ادعا کرد که این افراد از نیروهای حماس هستند که بازداشت شده‌اند و برای بازرسی بدنی برهنه شده‌اند، اما ویدئوهایی که پس از آن منتشر شد، دروغ این رژیم را برملا کرد. 

«هادی الماذون» رئیس امور بشردوستانه آژانس پناهندگی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) در گفت‌وگو با شبکه سی ان ان گفت که اغلب افراد حاضر در این تصویر را می‌شناسد و می‌داند که غیرنظامی هستند نه رزمنده حماس. 

وی توضیح داد که با دیدن پدر، برادر و یک مغازه دار که از خانه خود بیرون کشیده شده بودند، شوکه شده است. «آنها برادرم را که تشنج دارد، لخت کردند و در سرما او را در ساحل قرار داده، مورد خشونت قرار دادند و از او عکس گرفتند و وقتی او را شناسایی کرده و متوجه شدند از حماس نیست آزادش کردند».

انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی،جنجال زیادی به راه انداخت و برخی از کاربران با انتشار تصاویری از رفتار داعش با اسرای خود در سوریه و عراق این رفتار صهیونیستها را داعشی توصیف کردند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا