ترندهای کسب و کارعمومی

چرا در ویلا باید به محوطه اهمیت داد؟

اکثر افرادی که برای ساخت ویلا به هوم زود مراجعه می‌کنند، زمین یا باغ بسیار بزرگی دارند. این اشتباه بین افراد رایج است که محوطه سازی ویلا نیز مانند طراحی و ساخت ویلا هزینه‌ی مشابهی دارد، که این برداشت اشتباه است. محوطه‌سازی حیاط ویلا کاملا بسته به درخواست و بودجه‌ی افراد امکان پذیر است و نیاز به تجملات نیست.

برای اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

https://subia.ir/

اهمیت محوطه سازی ویلا

فرض کنید یک ویلا به وسط حیاط باغ خود اجرا کرده اید، اما باغ شما دارای دیوار‌های ترک خورده، باغچه‌های تخریب شده و استخر فرو ریخته است. قاعدتا در ظاهر کلی ویلای شما بی تاثیر نیست. افرادی که قصد اجاره دادن ویلای خود را دارند؛ حتما باید به طراحی محوطه ویلای خود توجه داشته باشند. به تنهایی ارزش اجاره‌ی ویلا را افزایش می‌دهد.

باید‌ها و نباید‌ها

  • در مورد محوطه سازی همواره چند نکته بسیار اهمیت دارد؛
  • شیب زمین (که بر روی نقشه‌ی اجرایی بسیار تاثیر دارد.)
  • موقعیت ویلا (برای انتخاب پوشش گیاهی)
  • متراژ زمین (جهت بیشترین بهینه سازی فضا)

از دیگر مواردی که در طراحی محوطه‌های مخصوصا بزرگ باید در نظر گرفت، حفظ راه‌های اصلی است، به طور خلاصه طراحی به گونه‌ای باشد که اگر حیاط بالای 1000 مترمربع نیز باشد، امکان تردد در سرتاسر باغ وجود داشته باشد و مانعی در میان پلان قرار نگیرد. نقطه کانونی در محوطه‌سازی در اصل محلی است که پیش بینی می‌شود افراد بیشتر در آن نقطه جمع می‌شود. به اصطلاح نقطه‌ی دنج حیاط ویلای شما نیست می‌باشد. از نظر نورپردازی، چینش المان‌ها و … در بهترین وضعیت قرار داشته باشد.

در انتخاب المان‌ها به هارمونی بین المان‌ها دقت کنید. معبر‌هایی که بین باغچه‌ها ایجاد می‌شود باید با پله‌ها در یک طیف رنگ باشد، یا فضا‌ سازی اطراف استخر، باید رنگ تیره‌تری داشته باشد تا عمق استخر را بیشتر نشان دهد. توصیه‌ی ما برای گیاهان حساس‌تر فلاوروال است، که نور راحت‌تر به گیاه‌هایتان برسد. فلاورباکس‌ها را برای درختان با ریشه‌های عمیق توصیه می‌شود. ورودی ویلا‌ها پرگولا طراحی می‌شود، این کار سبب می‌شود فرد پس از وارد شدن به ویلای شما تمام جذابیت‌های بصری آن را در یک نگاه تشخیص دهد. انتخاب مصالح متنوع نیز می‌تواند پویایی فضای شما را بیشتر نشان دهد.

پیش از هر‌چیز باید بگوییم انتخاب محوطه‌ی ویلا با سبک ویلا رابطه‌ی مستقیم دارد، برای مثال زمانی که ویلای شما از نوع سوئیسی است، محوطه‌ی سنتی با کاشی و آجر‌های کلاسیک توصیه نمی‌شود. این سبک ویلا نیاز به محوطه سازی مینیمال دارد و برجسته کردن تک تک المان‌ها استفاده شده در آن.

مدرن؛ در این سبک به یک‌پارچه بودن فضا باید دقت زیادی شود، شیشه‌های بلند، گیاهان فانتزی و در کل هر تزئینی با خطوط صاف می‌تواند در این سبک به کار رود. معمولا به جای آبنما از استخر یا برکه‌ی کوچک استفاده می‌شود.

سنتی؛ کمتر پیش می‌آید افراد خواهان فضا سازی سنتی باشند، چرا که هزینه‌ی بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. حوض، گرین وال طبیعی و گلدان‌های سفالی (طرح سفال) از جمله المان‌های اجباری در این سبک است. کفپوش‌ها هم عمدتا یا سنگ‌ریزه بوده یا از موزائیک‌های طرحدار استفاده می‌شود.

ژاپنی؛ این سبک محوطه سازی نیز بسیار هزینه‌بر بوده، چرا که ایجاد یک برکه‌ی پیوسته با پل‌های کوچک و همچنین استفاده از سنگ‌های دکوری و گیاهان با رنگ‌های پر انرژی مانند: نارنجی، ارغوانی، صورتی و… استفاده می‌شود. سنگ فرش‌ها نیز از نوع کاملا طبیعی بوده که همین امر باعث چندین برابر شدن هزینه‌ها می‌شود.

محوطه سازی مینیمال کردان

در آخرموضوع مهمی که در این بخش میخواهیم با شما صحبت کنیم طراحی محوطه ویلا و محوطه سازی است که در جلب توجه افراد اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از ویلاهای لوکس به دلیل طراحی نادرست مورد توجه قرار نمی گیرند با اینکه شاید اصول ساخت را به طور کامل رعایت کرده اند و حتی از مصالح درجه یک به کار گرفته اند.

در مقابل ویلاهای دیگری نیز هستند که برخلاف متراژ کوچکی که دارند یا به اندازه ویلاهای لوکس مصالح و ابزار به کار نبرده اند به دلیل طراحی زیبا و اصولی مورد توجه قرار می گیرند. اینجاست که می گویند طراحی در ساخت یک بنا در کنار رعایت اصول ساخت می تواند جذابیت آن را چند برابر کند. اگر شما نیز در زمینه طراحی و ساخت ویلا اطلاعاتی ندارید و نمی دانید که برای جلب توجه بیشتر چه کاری باید انجام داد، با ما همراه باشید. زیرا در ادامه شما را با اهمیت طراحی محوطه ویلا بیشتر آشنا خواهیم کرد.

با محوطه سازی چقدر آشنایی دارید ؟

در اینجا برای شما سوال ایجاد می شود که محوطه سازی چیست؟ همانطور که گفته شد طراحی محوطه ویلا می تواند در جذب افراد و زیبایی آن تاثیر داشته باشد. محوطه سازی ویلا به طراحی و ساخت فضای بیرونی بنا می گویند.

برای مثال ایجاد گل و گیاه، زمین بازی کودک، حوض و غیره جزو طراحی محوطه ویلا یا همان محوطه سازی محسوب می شود. از این رو باید در انتخاب این گزینه ها دقت بسیار داشته باشید. ممکن است ویلای ساخته شده تنها با یکی از این گزینه ها هماهنگی داشته باشد یا بالعکس تمام المان ها را پذیرا باشد.

از این رو باید برای زیبایی آن به فضای موجود و نوع طراحی ویلا و ساختمان دقت زیادی شود. همچنین باید هنگام به کار بردن این گزینه ها اصول ایمنی را رعایت کنید. زیرا در غیر اینصورت ممکن است با جان افراد بازی شود.

در محوطه سازی به چه مواردی دقت کنیم؟

همانطور که گفته شد برای محوطه سازی ویلا باید مواردی را در نظر بگیرید که به طراحی محوطه ویلا کمک می کند. در ادامه با این موارد بیشتر آشنا خواهید شد.

استفاده از گل و گیاه

همانطور که در جریان هستید فضای سبز و گل و گیاه می تواند روحیه افراد را تازه کند. فضای کوچک آپارتمان ها و دود و آلودگی شهرها افراد را وادار می کند که به سمت فضای سبز گرایش پیدا کنند. به همین دلیل به کار بردن گل و گیاه تاثیر زیادی در جلب توجه افراد دارد. البته به یاد داشته باشید که استفاده به اندازه از فضای سبز و گل و گیاه انجام دهید. زیاده روی یا حتی استفاده کم از این فضای سبز می تواند به طراحی شما جلوه خوبی عطا نکند.

انتخاب مصالح

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کنید انتخاب مصالح است. در کف سازی و یا حتی ساخت بنا مصالح استاندارد اهمیت بسیار دارد. با استفاده از مصالح مناسب طراحی محوطه ویلا به درستی انجام می شود و اعتبار شما نیز بالا خواهد رفت.

استفاده از مصالح غیر استاندارد می تواند هم به کار شما هم به افراد آسیب وارد کند. از این رو سعی کنید که در انتخاب مصالح دقت داشته باشید.

نورپردازی

از مهم ترین بخش های میتوان به نورپردازی نما و محوطه ویلا اشاره داشت . در محوطه سازی ویلا باید نورپردازی مناسبی در نظر گرفته شود. هنگام شب معمولا به دلیل وجود گل و گیاهی که به کار رفته است تاریکی محوطه کمی زیاد خواهد بود. به همین دلیل باید نورپردازی خوبی به کار رود که در شب نیز جلوه زیبایی ایجاد کند.

از طرفی این نور پردازی می تواند جلوه ویلا و محوطه را بیشتر کند و باعث جذابیت آن شود. استفاده از لامپ های رنگی و مناسب با محیط فضای رویایی را برای محوطه ویلا ایجاد خواهد کرد که هر کسی را عاشق خود کند. همچنین وجود ریسه های نوری در برخی از قسمت ها مانند داخل آلاچیق یا حتی دور استخر جلوه زیادی را به فضا خواهد داد.

آلاچیق

در برخی مواقع فضای موجود به شما این اجازه را می دهد که یک آلاچیق برای طراحی محوطه ویلا به کار ببرید. آلاچیق یکی از دلنشین ترین طراحی هایی است که مورد پسند اکثریت افراد قرار می گیرد. معمولا همه افراد دوست دارند که زمان خود را در آلاچیقی که در محوطه وجود دارد بگذرانند.  بنابراین وجود یک آلاچیق علاوه بر افزایش زیبایی ویلا می تواند گزینه مناسبی برای افراد سخت پسند نیز باشد. حال شما می توانید آلاچیق را به روش های مختلف و نورپردازی های جذاب زیباتر کنید.

استخر

اگر ویلای طراحی شده دارای فضای زیادی است وجود یک استخر می تواند گزینه مناسبی برای طراحی شما باشد. اکثر افراد دوست دارند که در ویلای خود یک استخر شخصی داشته باشند، اما این مستلزم آن است که فضای محوطه اجازه وجود استخر را بدهد. در روز های گرم تابستان استخر شخصی می تواند یک سرگرمی مناسب برای افراد مختلف باشد. البته دقت کنید که اطراف استخر به خوبی ایمن سازی شود. وجود نرده در اطراف استخر می تواند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند.

فضای بازی کودک

در طراحی محوطه ویلا وجود یک فضای بازی کودک گزینه خوبی خواهد بود. زیرا باعث سرگرمی کودکان می شود و می تواند زمان زیادی را در فضای مخصوص خود بگذراند. بدون اینکه نگرانی برای والدین کودک وجود داشته باشد. برای ایمن سازی بیشتر می توان کف فضای بازی را از فوم های مخصوص به کار برد که هنگام افتادن کودک آسیبی به او وارد نشود.

سبک‌های طراحی محوطه ویلا

در حال حاضر که با مراحل محوطه سازی در بالا آشنا شدید وقت آن رسیده است که با سبک‌های مختلف آشنا شوید. سبک‌های ساخت محوطه هر ویلا با توجه به نوع جغرافیایی و آداب و رسوم و فرهنگی که در آن منطقه وجود دارد متفاوت است. در زیر انواع سبک‌های محوطه سازی ویلا ذکر شده است:

سبک‌ کلاسیک

در سبک‌ رسمی برای ساخت محوطه دقت و ظرافت بالایی صورت گرفته است. ساخت آلاچیق، فضای سبز بزرگ، گلدان‌های زیبا و متناسب با محیط، راهرویی شیک و مجلل و غیره در این سبک وجود خواهد داشت. ویلاها و خانه‌های شخصی می‌توانند با سبک رسمی محوطه‌ی دلخواه خود را طراحی و اجرا کنند.

محوطه سازی به سبک مدرن

یکی از زیباترین و دلنشین‌ترین سبک‌های محوطه سازی همین سبک مدرن است. در سبک مدرن شما می‌توانید به راحتی هر طرحی را انتخاب نمایید. استفاده از شیشه‌ی زیاد در این نوع سبک بسیار زیاد است. اجسام مورد استفاده در این طرح حالت‌های هندسی و ظاهری زیبا دارند که متناسب هم باشند؛ طوری که شما بتوانید به راحتی نظم را در سبک مدرن مشاهده کنید. اغلب رنگ‌هایی که در ساخت محوطه ویلایی به کار می‌رود شامل سفید، آبی و بنفش هستند.

یکی از مزایا طراحی مدرن ،  دوری از شلوغی در عین حال حفظ زیبایی و نظم که طراحی فضا سبز زیبا به شما هدیه میدهد . سبک مدرن که در طراحی ویلا نیز بسیار پرطرفدار است میتواند به خوبی در طراحی فضا سبز ویلا شما مورد استفاده قرار بگیرد و هماهنگی خوبی با بنا ویلا داشته باشد.

سبک مدرن همانطور که از نامش پیداست بدنبال حفظ مدرنیته در زمان کنونی و فراهم سازی امکانات مورد نیاز برای کاربران است. ساخت این سبک زمان زیادی می‌برد اما جلوه‌ی جذاب و زیبایی به ویلای شما می‌بخشد. در این سبک بیشتر از هرچیزی از مسیر های سنگی و چوبی و آلاچیق های مدرن استفاده می‌شود.

اهمیت طراحی محوطه ویلا

امروزه انسان به دنبال کوچکترین فرصت برای خروج از محیط پرتلاطم شهری است؛ بنابراین بهترین مکان برای پناه بردن به طبیعت ویلا است. در ایران با توجه به مناطق طبیعی بکر و همچنین آب و هوای جذاب و دلربا در شمال کشور، ویلاهای مدرن و درجه یک طراحی شده است که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

برای طراحی محوطه سازی ویلا امروزی از اصول و فاکتورهای مهمی استفاده شده است که بیان این اصول مدرن طراحی را ضروری می دانیم. در حال حاضر زمین های با متراژ بالای 500 متر برای طراحی محوطه ویلا بسیار مناسب هستند و کارفرما میتواند اکثر خواسته های خود را در محوطه سازی ویلا داشته باشد.

شروع طراحی از قسمت ورودی محوطه ویلا

همیشه از جلوی حیاط خود شروع کنید. با انجام این کار می توانید حتی قبل از ورود مهمانان به خانه تان یک فاکتور شگفت انگیز برای مهمانان خود ایجاد کنید. بگذارید ببینند که شما چقدر از نظر زیبایی شناسی در مورد زیبایی ویلا یا خانه خود حساس هستید.

هماهنگی طراحی داخلی و خارجی ویلا

نه تنها داخل ویلا باید قابل توجه باشد، بلکه بیرون آن نیز باید قابل توجه باشد. تمام عناصر بیرونی یک ویلا باید از نظر طراحی با سبک داخلی هماهنگ باشند. همچنین باید عملکرد و قابلیت استفاده را به حداکثر برساند. همچنین، نما تجسم ویلای مدرن شما است زیرا اولین برداشت است. به دلیل طراحی نورپردازی مفهومی که زیبایی معماری ویلا را برجسته می کند، چشمگیر به نظر می رسد.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در خود به آنها توجه کنید. همیشه قبل از شروع فرآیند هر چیزی را که می خواهید داشته باشید برنامه ریزی کنید.

طراحی پلان محوطه ویلا

پلان همان نقشه یا طرحی از ویلا است که از زاویه‌ی دید بالا به آن نگاه و ترسیم شده است. در پلان فرد می‌تواند تمام جزئیات و مشخصاتی را که هنگام ساخت محوطه در نظر گرفته شده است را ببیند. میتوان گفت که یکی از مهم‌ترین پلانی که در محوطه سازی ویلا به کار می‌رود نوع کاربری آن است. برای مثال طراحی محوطه ای که فضای بزرگی برای ساخت آلاچیق و استخر و غیره دارد با نوعی از ویلا که تنها می‌توان محوطه فضای سبز کوچکی برای آن ایجاد کرد متفاوت است.

برای طراحی پلان محوطه ویلا باید زمان و دقت بیشتری را در اختیار گذاشت. از آنجایی که طراحی محوطه برای ویلا به فضای بیشتری نیاز دارد اولین قدم انتخاب درخت و گیاه مناسب برای کاشت در قسمت‌های تعیین شده در پلان خواهد بود‌. پیمانکار با توجه به متراژ و نوع سبک مورد نظر پلانی زیبا و جذاب جهت محوطه سازی ویلای شما ارائه خواهد داد.

منبع: ویلاسازه

دکمه بازگشت به بالا