چرا باید نماشویی ساختمان انجام شود؟

بررسی روش‌های شستشوی نمای مناسب هر ساختمان

وقتی صحبت از شستشوی نما می‌شود، بعضی از افراد با این کار موافق‌اند و برخی مخالف‌اند، اما بسیاری از افراد اصلا نمی‌دانند که شستشوی نمای ساختمان چیست یا چه ضرورتی دارد. نماشویی یا شستن نمای ساختمان کار بسیار تخصصی به حساب می‌آید. شستشوی انواع نمای ساختمان روش‌های مختلفی دارد که باید توسط فرد متخصص انجام شود. فرقی نمی‌کند شما جزو کدام دسته هستید. در این مقاله می‌خواهیم دلایل ضرورت شستشوی نما را مطرح کنیم و به شما بگوییم چه روش‌هایی برای این کار وجود دارد و هر کدام از این روش‌ها مناسب چه ساختمان‌هایی است.

علل ضرورت شستشوی نما ساختمان

در پاسخ به سوال اینکه چرا باید نماشویی ساختمان انجام دهیم باید گفت، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد مسأله‌ زیبایی ساختمان است. به هر حال یک ساختمان تمیز نسبت به ساختمانی کثیف ظاهر زیباتری دارد. ساختمان‌های تمیز در نظر عموم مردم جلوه‌ مهمان‌نوازانه‌تری دارند و در کل جذاب‌ترند. ساختمان‌ها هم به نوعی مثل انسان‌ها هستند. اگر به ظاهرشان برسید روی بقیه اثرگذاری بیشتری دارند.

اما بعد از زیبایی که واضح‌ترین و اصلی‌ترین دلیل نیاز به نماشویی ساختمان است، دومین دلیل برای این کار نیازهای تعمیر و نگهداری ساختمان است. اگر نمای ساختمان پوشیده از دوده، چرک و چیزهای دیگر باشد نمی‌توان لایه‌های زیرین نما را درست دید، در نتیجه به موقع متوجه نخواهید شد که کدام قسمت نما در حال تخریب است. پس نمی‌توانید پیش از وقوع فاجعه نما را تعمیر کنید.

با شستشوی نما به راحتی می‌توان خرابی‌های احتمالی زیر آلودگی‌ها را دید و قبل از اینکه شرایطشان بدتر شود به آن‌ها رسیدگی کرد. سومین دلیل برای شستن نمای ساختمان حذف آلودگی‌های مخرب است. اکسیدهای گوگرد، نیتروژن و سایر آلودگی‌های باران‌های اسیدی می‌توانند به نمای ساختمان صدمه وارد کرده یا روند فرسایش آن را تسریع کنند.

البته به این نکته باید توجه کرد که نیاز نیست به نمای همه‌ی ساختمان‌ها به یک اندازه رسیدگی کرد. نمای بعضی ساختمان‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و بعضی دیگر اهمیت تمیز نگه‌داشتن نمایشان کمتر است. از عواملی که روی سطح مراقبت موردنیاز نما اثرگذارند می‌توان به موقعیت ساختمان، کاربری‌ آن، موقعیت جغرافیایی‌اش و وضعیت آب و هوایی منطقه اشاره کرد. بنابراین با در نظر گرفتن تمام این عوامل می‌توانید تصمیم بگیرید که ساختمان شما به چه شستشویی نیاز دارد. شما می توانید انواع خدمات ساختمانی مانند، نماشویی و کفسابی را از شرکت تابناک سفارش دهید. شرکت ما آماده انجام خدمات کفسابی در کرج هستند.

چه عواملی در شستشوی نمای ساختمان موثرند؟

قبل از تصمیم‌گیری برای شستن نمای ساختمان حتما کارآیی آن را در نظر بگیرید. نمای ساختمان‌های تجاری، مغازه‌ها و مراکز فروش نسبت به خانه‌های مسکونی بیشتر به شستشو نیاز دارند. منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار گرفته نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. مثلا ساختمانی در شهر تهران که آلودگی در آن بیداد می‌کند نسبت به ساختمانی در یک شهر کوچک که هوای نسبتا پاکی دارد، دفعات بیشتری نیاز به شستشو پیدا می‌کند.

ضمن اینکه معمولا کثیفی ساختمان‌های کلان‌شهرها بسیار شدیدتر از ساختمان‌های شهرهای کوچک است و به همین دلیل برای این ساختمان‌ها به روش‌های شستشوی پیشرفته‌تری نیاز دارید. مثلا ممکن است نمای ساختمانی در یکی از شهرهای کوچک شمال تنها با آب به خوبی پاک شود، اما برای تمیز کردن آلودگی‌ها از نمای ساختمانی در تهران نیاز باشد که به روش‌های شیمیایی متوسل شوید.

زمانی که تصمیم به شستن نمای ساختمان را گرفتید به این نکته توجه کنید که شاید فقط لازم باشد بخشی از نما را بشویید. مثلا آن بخشی که از پیاده‌روی جلوی خانه دیده می‌شود. هیچ‌‌کس از پایین تا بالای نمای ساختمان‌های مرتفع و آسمان‌خراش‌ها را نمی‌شوید. در این ساختمان‌ها معمولا حداکثر نما را تا طبقه‌ی ششم می‌شویند. یعنی همان بخشی که رهگذران می‌توانند ببینند.

میزان رطوبت منطقه نیز می‌تواند بر دفعات موردنیاز برای شستشوی نما موثر باشد. در واقع رطوبت اصلی‌ترین دلیل فرسایش ساختمان‌هاست. ترکیب رطوبت و گازهای موجود در هوا یا نمک‌های محلول در آب که در باران‌های اسیدی یافت می‌شوند روند فرسایش نمای ساختمان را سرعت می‌بخشد.

وقتی که نمک‌ها در آب حل می‌شوند از لای ترک‌های ریز تا اعماق لایه‌های زیرین نما نفوذ می‌کنند. بعد از تبخیر آب بلورهای نمک بر جای می‌مانند و از داخل به نما فشار وارد می‌کنند. همین فشار عمر مفید نما را کاهش می‌دهد. اما با شستشوی مرتب نما این نمک‌ها از ترک‌ها به بیرون رانده می‌شوند و عملا عمر نما افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل در مناطقی که میزان رطوبت هوا بالاست، نیاز بیشتری به شستشوی نما احساس می‌شود.

ساختمان‌های کلان‌شهرها به خاطر آلودگی بیشتر هوا و همچنین بیشتر بودن باران‌های اسیدی نیاز فزاینده‌ای به شستشوی نما دارند. برای شستن نمای ساختمان روش‌های مختلفی وجود دارد، اما هر کدامشان برای شرایط خاصی مناسب است. اگر روش را به درستی انتخاب نکنید ممکن است عملیات شستشو به جای تمیز کردن ظاهر ساختمان به آن آسیبی جدی بزند. مثلا یک نمای سنگی را نمی‌توان به همان صورتی شست که نمای آجری را می‌شویند.

از طرفی نوع آلودگی نیز بر انتخاب روش شستشو موثر است. مثلا روش شستشوی نمای ساختمانی که دوده گرفته با نمایی که لکه‌های کثیف روغنی روی آن نشسته تفاوت دارد. اما به عنوان یک قانون کلی به خاطر داشته باشید که همیشه باید ملایم‌ترین روش را برای شستشو انتخاب کنید و اگر خواستید سراغ روش‌های قدرتمندتر بروید، خیلی دقت به خرج دهید.

برای شستشوی نما سه روش کلی وجود دارد: شستشو به کمک آب، شستشو به کمک مواد شیمیایی و شستشو با تراشیدن. روش شستشو با تراشیدن به کمک ماسه یا سنگ‌سابی چندان توصیه نمی‌شود زیرا در این روش‌ علاوه بر اینکه دوده و چرک و کثیفی از نما زدوده می‌شود، مقداری از سطح آن نیز سابیده می‌شود که نوعی آسیب به حساب می‌آید. بنابراین جز در موارد خیلی ضروری نباید سراغ این روش‌ رفت.

روش‌های شستشو با آب و شستشو با مواد شیمیایی هر دو مناسب و امن‌اند، اما هر کدام را روی مصالح خاصی می‌توان استفاده کرد.

سه روش برای شستشوی نما وجود دارد: شستشو به کمک آب، شستشو به کمک مواد شیمیایی و شستشو با تراشیدن. روش آخر جز در موارد ضروری توصیه نمی‌شود.

تمامی موارد ذکر شده از فاکتور های بسیار مهم در تعیین قیمت شستشوی نمای ساختمان می باشند و نرخ ارائه شده توسط کارشناسان کفسابی شرکت تابناک و با توجه به موارد ذکر شده مشخص می شود.

نماشویی انواع ساختمان به کمک آب

شستشو به کمک آب به سه طریق انجام می‌شود: با فشار آب، با خیساندن و با بخار آب. شستشو با آب کم‌خطرترین روش برای شستشوی نماست و برای شروع کار بهترین انتخاب است. به خصوص اگر نمای ساختمانتان با گرد و خاک و دوده‌های معمول آلوده شده است.

رایج‌ترین روش بین این روش‌های سه‌گانه، شستشو با فشار آب است. در این روش آب با فشار کم تا متوسط (بین 100 تا 400 psi) به نمای ساختمان پاشیده می‌شود. (برای اینکه از این میزان فشار ذهنیتی داشته باشید شلنگ آبیاری باغ را در نظر بگیرید.

میزان فشار آب در این شلنگ‌ها حدود 60 psi است.) در این روش ابتدا فشار آب کم است و به مرور زیاد می‌شود و در کنار آن اگر نیاز باشد از سنباده‌های سیمی یا مویی نیز استفاده می‌شود. شستشو به کمک آب کم‌خطرترین روش شستشوی نماست.

گاهی اوقات برای پاک کردن لکه‌های چربی به آب مواد شوینده‌ی ارگانیک غیر یونی نیز اضافه می‌شود. نباید در این شرایط از صابون یا مواد شوینده خانگی استفاده کرد چون نما را لک می‌کنند.

در روش شستشو با خیساندن برای مدتی طولانی نمای ساختمان را مرطوب نگه می‌دارند تا دوده‌های سنگین چسبیده به نما یا کبره‌های روی آن شل شوند. معمولا این روش برای قسمت‌هایی از نما استفاده می‌شود که در معرض بارش باران قرار ندارند.

روش شستشو با خیساندن به خاطر ماهیت و مراحل مختلف و طولانی‌اش ممکن است چندین هفته زمان ببرد. اما به خاطر اینکه روشی بسیار ملایم است برای ساختمان‌های قدیمی و تاریخی کارآیی دارد.

روش شستشو با فشار آب چندان متداول نیست، اما برای تمیز کردن نمای ساختمان از گیاهانی مانند پیچک به خوبی جواب می‌دهد. این روش برای سنگ‌هایی که نسبت به اسیدهای مورد استفاده در روش‌های شیمیایی حساس‌اند نیز روش مناسبی به شمار می‌آید.

نماشویی انواع ساختمان با مواد شیمیایی

شوینده‌های شیمیایی برای از بین بردن دوده و گرد و خاک بسیار مناسب‌اند، اما بر خلاف روش‌های آبی می‌توانند رنگ و گرافیتی‌های روی دیوار یا زنگ‌زدگی‌ها را نیز برطرف کنند. شوینده‌های اسیدی برای آجر نما، سنگ نما، نمای بتنی، نمای گرانیتی و نمای ماسه‌سنگ کارآیی دارند.

شوینده‌های قلیایی مناسب ساختمان‌هایی هستند که مصالحشان به اسید حساس‌اند. مثلا آنهایی که در نمایشان سنگ آهک، سنگ مرمر، گرانیت جلا یافته یا ماسه‌سنگ گچی استفاده شده است.

برای هر دو نوع شوینده‌ها ابتدا سطح نما را خیس می‌کنند، بعد شوینده‌ها را روی آن می‌پاشند و مدتی آن را به همان حالت باقی می‌گذارند. این مدت با توجه به نوع شوینده متفاوت و معمولا برای شوینده‌های قلیایی نسبت به شوینده‌های اسیدی طولانی‌تر است.

بعد از گذشت این مدت به کمک آب شوینده‌ها و آلودگی‌ها را از سطح نما پاک می‌کنند. البته برای شوینده‌های قلیایی لازم است که ابتدا شوینده‌های شیمیایی برای پاک کردن آثار رنگ، گرافیتی یا زنگ‌زدگی بسیار مناسب‌اند.

آماده شدن برای شستشوی نما و انواع نماشویی ساختمان

برای شستشوی نما قبل از هر کار باید ببینید نمای ساختمانتان از چه جنسی است و بر اساس آن بهترین روش را انتخاب کنید. اگه نمایتان از سنگ است حتما نوع دقیق سنگ را مشخص کنید. چون مثلا بعضی از سنگ آهک‌ها شبیه ماسه‌سنگ‌ها هستند یا نمایی که در نگاه اول از جنس سنگ طبیعی به نظر می‌رسد ممکن است در واقع بتنی باشد.

علاوه بر این‌ها بعضی آجرها ممکن است ناخالصی‌هایی داشته باشند و نسبت به برخی مواد شیمیایی حساس‌ باشند و اگر ندانسته سراغ چنین موادی بروید بعد از شستشو روی نمای ساختمانتان لکه‌هایی به یادگار باقی بماند. انتخاب روش نامناسب صدمات جبران‌ناپذیری به ساختمان وارد می‌کند. پس هرجا که شک داشتید سعی کنید از افراد متخصص کمک بگیرید.

این نکته را هم فراموش نکنید که گرچه برخی مواد شیمیایی یا حتی آب ممکن است آسیبی به نمای اصلی ساختمان نزنند، اما برای سایر بخش‌های ساختمان مانند شیشه‌ها، قسمت‌های فلزی، پنجره‌های چوبی و چهارچوب‌های آهنی خطرناک باشند. بنابراین حین عملیات شستشوی نما تمام بخش‌های متفرقه‌ای را که قرار نیست شسته شوند کاملا بپوشانید تا آسیب نبینند. حتما جنس نمای ساختمان را قبل از شروع شستشو تعیین کنید، زیرا انتخاب روش اشتباه می‌تواند به قیمت خرابی دائمی نما تمام شود.

اگر در ساختمانتان تعمیرات اساسی دارید اجازه دهید تعمیرات به پایان برسد و بعد سراغ شستشوی نما بروید. در غیر این صورت ممکن است آب از لای ترک‌ها و شکاف‌ها نفوذ کرده و به ساختمان آسیب وارد کند.

بهتر است عملیات شستشوی نما را در ماه‌های گرم سال اجرایی کنید. روش‌های شستشو با آب نباید در شرایط دمایی زیر 7 درجه سانتی‌گراد استفاده شوند، چون ممکن است آب به دام افتاده داخل ترک‌ها و اتصالات یخ بزند و باعث ترک‌های بیشتر شود. شستشو با مواد شیمیایی هم بهتر است که در دمای 10 درجه سانتی‌گراد به بالا اجرایی شود.

خشک شدن کامل نمای ساختمان ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد، پس بهتر است وضع هوا را چک کنید که موقع اجرای عملیات یا با فاصله کم بعد از آن وزش باد شدید در منطقه وجود نداشته باشد.

آزمایش قبل از اجرا در انواع نماشویی ساختمان

قبل از اینکه شروع به شستشوی کل نما کنید حتما روش شستشویتان را روی قسمتی از نما که زیاد در دید نیست آزمایش کنید. برای این کار بخشی کوچک کمتر از یک متر مربع انتخاب کنید.مواد شیمیایی از نظر قدرت با یکدیگر متفاوتند و برای اینکه بتوانید ترکیب مناسبتان را پیدا کنید باید با آزمون و خطا رقیقشان کنید.

هنگامی که با مواد شیمیایی کار می‌کنید بسیار مراقب باشید. مثلا اگر مواد هیدروکلرویکی را برای مدت طولانی روی نما باقی بگذارید یا بعد از اتمام کار کاملا آنها را پاک نکنید امکان باقی ماندن لکه روی نما وجود دارد.

اگر در بخش‌های مختلف نمای ساختمانتان مصالح متفاوتی استفاده شده، در هر بخش یک بار آزمایش را انجام دهید.اگر لکه‌ها شدید هستند روش‌های آبی را کلا از برنامه‌تان حذف نکنید. آب می‌تواند آلودگی‌ها را شل کند تا بعد به جای استفاده از ماده‌ی شیمیایی قوی، بتوان از ماده‌ای ضعیف‌تر استفاده کرد.

نماشویی ساختمان چیست؟

در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که نماشویی ساختمان چیست و چرا صورت می گیرد؟ همان طور که اشاره کردیم، شهرهای بزرگی مثل تهران مدام در معرض آلودگی های مختلف هستند و به همین دلیل طبیعی است که بعد از مدتی، نمای آن ها کثیف شده و جلوه ی سابق را از دست بدهد.

به همین دلیل است که از روش های مختلف نماشویی ساختمان استفاده می شود تا این آلودگی ها برطرف شود. نماشویی در واقع شست و شوی نمای ساختمان( شامل شیشه، سنگ و آجر) است. ممکن است در طول این پروسه از ابزارها و روش های مختلفی بهره مند شوند که در ادامه به طور مفصل راجع به آن ها توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انواع نماشویی ساختمان

نماشویی به روش های مختلفی صورت می گیرد. گاهی مواقع حتما شما هم شاهد این منظره بوده اید که یک نفر از طنابی آویزان شده و در حال شستن شیشه و نمای یک ساختمان است. روش های متنوع شست و شوی نما به خاطر تنوع جنس و متریال به کار رفته در ساخت نما است. در ادامه به رایج ترین روش های شست و شوی نما اشاره کرده ایم:

استفاده از داربست در نماشویی ساختمان

یکی از رایج ترین و اصلی ترین روش هایی که برای شست و شوی نمای ساختمان به کار میرود، استفاده از داربست است. گاهی مواقع لازم است که نمای ساختمان های بسیار مرتفع و بلند شسته شود. طبیعی است که انجام این کار با ریسک ها و خطرات جانی فراوانی همراه است و به سادگی نمی توان آن را انجام داد. به همین دلیل است که از داربست استفاده می شود تا جان افراد در خطر نباشد.

حتی با وجود استفاده از داربست برای شست و شوی نمای ساختمان، باز هم فرد مورد نظر باید دارای مهارت و تجربه ی زیادی باشد و از ارتفاع هم نترسد. به همین دلیل است که انجام این کار معمولا توسط افراد حرفه ای و خبره انجام می شود و نوعی کار تخصصی محسوب می شود.

استفاده از طناب در نماشویی ساختمان

یکی از روش های دیگری که برای شست و شوی نمای ساختمان وجود دارد، روشی است که از طناب برای آویزان شدن افراد از ساختمان به کار می رود. این روش شاید به نظر خیلی خطرناک بیاید اما نباید فراموش کنید که این طناب ها از جنس بسیار مقاوم و مستحکمی هستند و به هیچ وجه امکان بریدگی آنها وجود ندارد. حتی در قیاس با روش داربست هم امنیت بیشتری دارد. چرا که اتصالات این طناب بسیار قدرتمند و قوی هستند.

در واقع تعداد افرادی که روش استفاده از طناب را برای شست و شوی نما ترجیح می دهند، بسیار زیادتر است. کافیست برخی مواقع سرتان را بالا بگیرید و به ساختمان های در حال شست و شو نگاهی بندازید. متوجه خواهید شد که بیشتر آن ها از همین روش برای شست و شوی نمای خود استفاده می کنند.

استفاده از کمربند محافظ برای شست و شوی نمای ساختمان

یکی از روش های برتر و ایمن برای شست و شوی نمای ساختمان، استفاده از نوعی کمربند محافظ است که کار کردن در ارتفاع را ایمن تر می سازد. این کمربندها به کمر افراد متصل می شوند و امنیت وی را تضمین خواهند کرد. به همین دلیل است که محبوبیت زیادی میان افراد دارد و خیلی از افرادی که در کار نماشویی ساختمان هستند، از روش کمربند ایمنی استفاده می کنند.

نماشویی با راپل

نوع دیگری از شست و شوی نما وجود دارد که از راپل استفاده می کند. این روش نیز برای شستن سازه های بسیار مرتفع و بلند استفاده می شود. به خصوص اگر در ساختمان مورد نظر، امکان بستن داربست وجود نداشته باشد. این راپل نوعی طناب محکم و بسیار قطور است که با یک سری کمربند ایمنی و طناب محکم می شود. به فردی که با این نوع طناب ها کار می کند، راپل کار می گویند. پس باید بدانید که این کار، نوعی شغل تخصصی است.

نکته ی بسیار مهم در رابطه با راپل این است که نیازمند احتیاط و دقت بسیاری است. چرا که اگر به درستی از راپل استفاده نشود، جان افراد به خطر خواهد افتاد. به همین دلیل است که معمولا از افراد متخصص و خبره جهت انجام شست و شوی نما استفاده می شود. یادتان نرود که کار کردن در ارتفاع های بلند، کاری تخصصی است و هر کسی از عهده ی آن بر نخواهد آمد.

 چرا باید نماشویی را انجام دهیم؟

یکی از اصلی ترین سوالاتی که در مورد نماشویی ساختمان پرسیده می شود، این است که اساسا چرا باید نماشویی را انجام دهیم؟ چه اهمیتی دارد که ساختمان ما تمیز و نو به نظر بیاید؟ در واقع هیچ گونه جواب قاطع و مشخصی برای این سوال وجود ندارد. اولین دلیل انجام این کار، اهمیت به پاکیزگی و تمیزی ساختمان است. یادتان نرود که در طول سالیان، گرد و غبار زیادی روی نمای ساختمان می نشیند و آن را چرک و کثیف نشان خواهد داد.

دکمه بازگشت به بالا