ترندهای کسب و کارعمومی

بهترین لنز برای عکاسی پرتره کدام است؟

عکاسی به تجهیزاتی نیاز دارد که کمک می کند تصویر گرفته شده زیبا تر و با کیفیت تر به نظر برسد و یکی از مهم ترین تجهیزات عکاسی به شمار می آید و تنوع این محصول باعث شده است که انتخاب لنز مناسب همواره یکی از بزرگترین دغدغه های عکاس های امروزی به خصوص عکاسان پرتره به شمار بیاید. قصد داریم انواع لنز ها را معرفی کنیم و مناسب ترین لنز ها برای عکاسی پرتره و خصوصیات و ویژگی های آن ها به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله اطلاعات لازم جهت انتخاب بهترین و مناسب ترین لنز متناسب با نوع دوربین عکاسی استفاده شده ارائه می شود.

لنز عکاسی چیست و چگونه کار می کند؟

لنز عکاسی مدل استوانه ای از جنس پلاستیک فشرده است که در آن عدسی های شیشه ای به کار برده شده است و این عدسی ها نور را جذب می کند و در نقطه کانونی متمرکز می نماید و باعث می شود که تصویر واضح از زمینه بر روی صفحه دوربین نمایان شود. لنز ها بر روی بسیاری از پارامتر های مهم تصویر تاثیر مستقیم می گذارد به طوری که بسیاری از عکاسان معتقد هستند به جای خرید دوربین جدی،  بهتر است که لنز های خود را ارتقا دهند و تصاویر زیبا تری ثبت نمایند.

آشنایی با انواع لنز و کاربرد آن ها از مهم ترین مهارت های عکاس به شمار می آید پس لازم است که ابتدا انواع لنز را شناخته و اطلاعات لازم را کسب نمایید و سپس اقدام به خرید آن ها نمایید. با شرکت در کلاس های آموزش عکاسی می توانید با انواع لنز ها و کاربرد آن ها به صورت حرفه ای آشنا شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و جهت ثبت نام در دوره با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

شماره تماس ها :

۰۲۱۹۱۰۰۷۵۱۰

۰۹۱۹۹۷۸۸۱۳۹

۰۹۱۹۰۹۷۸۱۳۶

قسمت های لنز دوربین

لنز شامل قسمت های مختلفی است که از جمله این قسمت ها می توان به کانتکت ها، نقطه  تراز لنز، حلقه فوکوس، دکمه فوکوس خودکار و دستی، نخ فیلتر، لرزش گیر و حلقه زوم اشاره کرد.

کانتکت ها

کانکت های لنز در واقع قسمتی از آن است که به بدنه دوربین متصل می شود به طوری که تعدادی از این اتصالات روی بدنه دوربین قرار داد و تعدادی دیگر در بالای لنز قرار دارد و این کانتکت ها روی هم قرار گرفته به هم متصل می شوند.

نقطه تراز لنز

به زمانی که کانتکت های لنز و دوربین به طور کامل بر روی هم قرار بگیرند و محکم شوند نقطه تراز لنز می گویند، در این حالت دوربین صدای تیک از خود خارج می کند و از اتصال محکم و ایمن خبر می دهد.

در صورتی که لنز دوربین در نقطه تراز قرار نگیرد به دوربین متصل نشده و از آن جدا می گردد و در صورت برخورد لنز با زمین احتمال شکستن و آسیب جدی به آن وجود دارد.

حلقه فوکوس لنز

این ناحیه به صورت حلقه بر روی بدنه دوربین قرار دارد و با چرخاندن آن می توان وضوح و فوکوس تصویر را به طور کامل تنظیم کرد.

دکمه فوکوس دستی و خودکار

دکمه سوییچی روی بدنه دوربین قرار دارد که با استفاده از آن می توان فوکوس را به حالت دستی تغییر داد یا از فوکوس خودکار دوربین استفاده کرد.

برای استفاده از حلقه فوکوس لازم است که لنز در حالت فوکوس دستی قرار داشته باشد و باید این دکمه را در حالت MF قرار داد، همچنین حالت AF بر روی لنز ها به معنی فوکوس اتوماتیک یا خودکار است.

نخ فیلتر لنز

نخ فیلتر لنز در بالای آن قرار دارد که می توان فیلتر های مختلف از جمله فیلتر نور خورشید یا فیلتر های رنگی را بر روی آن جایگذاری کرد و مورد استفاده قرار داد.

لرزش گیر لنز

بسیاری از افراد تصور می کنند که لرزش گیر از جمله ویژگی های دوربین است اما لازم به ذکر است که لرزش گیر در لنز قرار دارد و این مزيت باعث می شود که در عکاسی از وجود تکان های ناگهانی و لرزش های ناخواسته ممانعت به عمل آید.

حلقه زوم لنز

حلقه ای بر روی بدنه لنز وجود دارد که با چرخاندن و حرکت دادن آن می توان میزان بزرگنمایی در تصویر را تنظیم کرد.

باید توجه کرد که این تنظیم به طور کلی با دست انجام می شود و انجام آن به صورت خودکار با دوربین ناممکن است.

انواع لنز دوربین

لنز ها در انواع مختلفی تهیه و تولید می شوند و برای مصارف متفاوت مورد استفاده قرار می‌ گیرند، از انواع آن ها می توان به لنز چشم ماهی، لنز تله و همچنین لنز زوم اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و جهت ثبت نام در دوره با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

شماره تماس ها :

۰۲۱۹۱۰۰۷۵۱۰

۰۹۱۹۹۷۸۸۱۳۹

۰۹۱۹۰۹۷۸۱۳۶

لنز چشم ماهی

لنز های چشم ماهی یا واید دامنه دید بسیار وسیعی دارند و برای عکاسی در فضای باز یا پس زمینه های بزرگ و وسیع مورد استفاده قرار می‌ گیرند، همچنین این نوع لنز ها دارای دریچه دیافراگم بسیار باز می باشند و برای عکاسی پرتره مناسب نمی باشند.

لنز تله

لنز تله دارای دریچه دیافراگم 24  میلی متر تا 70  میلی متر هستند و مناسب ترین لنز ها برای عکاسی پرتره به شمار می آیند زیرا دریچه دیاگرام مورد استفاده در عکاسی پرتره حدود  50 میلی متر است. لازم به ذکر است که هرچه دریچه دیاگرام بسته تر باشد میزان نور جذب شده لنز از محیط کمتر است و در نتیجه پس زمینه تصویر تار تر و نیاز به ایزوی بالاتری دارد.

لنز زوم

لنز های زوم دریچه دیاگرام حدود 200 میلی متر دارند و برای عکاسی از فاصله های بسیار دور مورد استفاده قرار می‌ گیرند. یکی از شاخه هایی که در آن ها از لنز زوم استفاده می شود، عکاسی ماکرو است زیرا در عکاسی ماکرو از اجسام بسیار ریز که به طور معمول با چشم قابل دیدن نیستند تصویر برداری می شود.

سخن پایانی

کلاس آموزش عکاسی در شیراز فنان نیز برگزار می شود و عزیزان ساکن شیراز می توانند با ثبت نام در کلاس های آموزشی فنان می توانید لنز ها را با طور کامل یاد گرفته و عکاسی را به صورت حرفه ای فرا گیرید و همچنین می‌توانید مدرک بین المللی معتبر دریافت نمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و ثبت نام در کلاس ها با پشتیبان سایت آموزشگاه فنان تماس حاصل فرمایید.

دکمه بازگشت به بالا