ترندهای کسب و کارعمومی

پمپ بشکه کش (پمپ تخلیه بشکه) چیست؟

معرفی و بررسی پمپ تخلیه بشکه

پمپ تخلیه بشکه یا پمپ بشکه کش که با نام برل پمپ (Barrel Pump) یا درام پمپ (Drum Pump) نیز شناخته می‌شود، برای تخلیه و انتقال سریع و ایمن انواع سیالات از قبیل آب یا انواع سیالات شیمیایی، اسیدی و بازی، حلال‌ها، سوخت و … با ویسکوزیته و خواص مختلف شیمیایی از مخازن یا بشکه‏‌ها در صنایع متنوعی از قبیل کارخانه‏‌های شیمیایی، کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی و … به کار می رود.

تماس با شرکت گذرگاه
ادرس: تهران ضلع شمالی میدان هفتم تیر ساختمان تجاری ادری نگین ابی طبقه اول واحد ۱۰۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۰۰۸۹
همراه1: 09353234729
همراه2: 09122039983
همراه3: 09123505979

قدرت محرک این پمپ‌ها معمولا دستی، الکتریکی یا پنوماتیکی است و با توجه به نوع سیال، کاربری و منبع تغذیه در دسترس انتخاب می‌شوند. این تجهیزات پمپاژ قابل حمل، در مواد فلزی و غیر فلزی (پلاستیکی) موجود هستند تا هنگام استفاده برای سیالات خورنده، حداقل خوردگی را داشته باشند و آسیب کمتری ببینند.

نحوه عملکرد انواع پمپ تخلیه بشکه:

بسیاری از سیالات مورد استفاده در کارخانه‌های تولید و فرآوری در بشکه‏ های 100 لیتری یا بالاتر تحویل داده می‌شوند. علاوه بر این، بسیاری از صنایع مواد اولیه خود را در مخازن بزرگ ذخیره می‌کنند. پمپ‌ تخلیه بشکه انتقال مایعات از این ظروف را به روشی ایمن و موثر امکان ‏پذیر می‌کند. کاربرد پمپ بشکه کش معمولاً انتقال و پمپاژ ساده سیال است، بنابراین دبی و فشار بالا معمولا مورد نیاز نیست. با این حال، مدل‌هایی از این پمپ برای کاربردهای خاص مانند فشار بالا یا پمپاژ سیال با ویسکوزیته بالا وجود دارد.

پمپ تخلیه بشکه دستی با استفاده از یک مکانیزم ساده، مکش و انتقال سیال را ممکن می‌سازند. دسته پمپ با استفاده از نیروی دست برای چرخش میل لنگ متصل به روتور درون محفظه میچرخد. با حرکت روتور و در نتیجه چرخش پره‌ها، مولکول‌های هوا حذف می‌شوند و خلأ ایجاد می‌گردد سپس سیال از طریق یک لوله غوطه ‏ور درون مخزن مکیده می‌شود و به بیرون از ظرف هدایت می‌گردد. این پمپ‌ها برای حجم کم مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای جایی که برق در دسترس نیست، مناسب هستند.

مواد سازنده این پمپ‌ها معمولا فولاد ضد زنگ و آلومینیوم یا پلاستیک‌هایی مانند پلی استال، پلی فنیلن سولفید، پلی پروپیلن و پی وی سی است. اندازه ورودی این تجهیزات می‌تواند از 0.5 اینچ تا 1.5 اینچ متغیر باشد. پمپ بشکه کش دستی پمپاژ آسان، بدون نشتی و بدون جرقه را ارائه می‌دهند و نسبت به پمپ‌ بشکه کش الکتریکی و پنوماتیکی ارزانتر و کم هزینه‏‌تر هستند و برای پمپاژ سیالات ساده و انواع سوخت به کار می‌روند.

انتقال قدرت به پره‏‌ها در محفظه پمپ در بعضی از مدل‌ها به وسیله چرخ دنده‏‌ها صورت می‌گیرد.در نمونه‏‌های دیگر، درام پمپ از سه بخش موتور، لوله غوطه‏ وری و پمپ تشکیل شده‏ است. موتور در بالای لوله غوطه‎‏ وری در قسمت بیرونی بشکه یا مخزن قرار می‌گیرد و وظیفه تامین قدرت در سیستم پمپاژ را دارد. لوله غوطه‏ وری درون سیال قرار می‌گیرد و وظیفه انتقال قدرت و انتقال سیال را به صورت همزمان دارد که ارتفاع آن باید به اندازه ارتفاع بشکه باشد.

پمپ تخلیه بشکه برقی با استفاده از یک موتور الکتریکی AC یا DC با ولتاژهای مختلف کار می‌کند. زمانی که موتور روشن می‌شود گشتاور از طریق شافت درون لوله که به وسیله یک لوله دیگر آب بندی می‌شود، به پروانه گریز از مرکز در انتهای پمپ منتقل می‌گردد و گردش پروانه باعث ایجاد خلأ و مکش سیال می‌شود. سیال بین لوله شافت و یک لوله بیرونی حرکت می‌کند و به سمت درگاه تخلیه جریان می‏‌یابد.

پمپ بشکه کش برقی برای حجم‌های بالا و سیالاتی با ویسکوزیته کم (رقیق) مانند انواع الکل‌ها، اسیدها، مشتقات نفتی سبک، نوشیدنی‌ها و … کاربرد دارند. برای سیالات با ویسکوزیته بالاتر مانند جوهر، انواع روغن‌های خوراکی و صنعتی، عسل، سس، رب، رنگ، سیالات حاوی مواد جامد، ژل، سیلیکون، پلیمر و … از یک استاتور مارپیچی به جای پروانه گریز از مرکز استفاده می‌شود و وظیفه انتقال سیال به عهده مارپیچ است.

در مدل پمپ بشکه کش پنوماتیکی از کمپرسور هوا به جای موتور الکتریکی استفاده می‌شود و به عبارت دیگر هوا به عنوان محرک سیال عمل می‌کند و انرژی هوای فشرده شده به صورت خطی یا چرخشی سبب کار مکانیکی دیافراگم و انتقال و پمپاژ سیال می‌شود. این پمپ‌ها برای عملیات متناوب و پمپاژ مواد اشتعال زا و استفاده در محیط‌های خطرناک مناسب هستند و باید دارای تاییدیه ATEX باشند. ATEX یک گواهینامه اروپایی است که به تجهیزاتی که توسط موسسات رسمی مورد تست و ارزیابی برای کار در محیط انفجاری قرار گرفته‌‌اند،‏ داده می‌شود. از دیگر موارد استفاده پمپ تخلیه بشکه پنوماتیکی، کاربرد آنها در محیط‌های مرطوب یا پر گرد و غبار و کثیف است.

اجزا پمپ تخلیه بشکه برقی یا پنوماتیکی:

در موارد دیگر از یک پمپ دیافراگمی برای پمپاژ و تخلیه بشکه استفاده می‌شود. این نمونه از پمپ‌ها با استفاده از هوای فشرده و عملکرد رفت و برگشتی دیافراگم برای پمپاژ سیال استفاده می‌کنند که برای پمپاژ سیالات غلیظ و با ویسکوزیته بالا و همچین سیالات قابل اشتعال و استفاده در محیط‌های قابل انفجار مناسب‌ هستند.

اگر سیال گریس یا مواد شیمیایی خمیری یا به عبارت دیگر سیال غلیظ باشد، از صفحاتی با مقطع دایره ‏ای که با نیروی هیدرولیکی یا پنوماتیکی جابجا می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این صفحات به وسیله نوارهای مخصوص با دیواره بشکه، آب‏ بندی می‌شود و نیروی فشار که توسط یک جک هیدرولیکی یا پنوماتیکی تامین می‌شود را به سیال اعمال می‌کند تا سیال به سمت دریچه تخلیه پیش رود. پمپ تخلیه بشکه شامل اجزای متعددی است. قطعات در تماس با سیال در این پمپ مانند لوله، پروانه و … باید در برابر خوردگی مقاوم باشند و اگر سیال قابل اشتعال یا احتراق است، در دمای عملیاتی ایمن باشند. جنس لوله‏ پمپ و سایر قطعات آن معمولا از پلی پروپیلن، فولاد ضد زنگ 316، PVDF یا CPVC هستند.

جنس کاربرد
پلی پروپیلن اسیدها، آلکیل‌ها، مواد شوینده و … تا دمای 50 درجه سانتی‏گراد
PVDF (polyvinylidene fluoride)

CPVC (chlorinated polyvinyl chloride)

سفید کننده کلر، کرمیک اسید، هیدروفلوئوریک اسید، نیتریک اسید، سولفوریک اسید و … تا دمای 90 درجه سانتی‏گراد
آلومینیوم فرآورده های نفتی مانند دیزل، روغن‏ هیدرولیک، روغن گیربکس، روغن موتور، روغن معدنی و …
فولاد ضد زنگ 316 سیالات خورنده و اشتعال زا، کاربرد در فشارهای بالا

کاربرد پمپ بشکه کش:

اکثر تولید کنندگان پمپ بشکه کش طیف وسیعی از منابع تغذیه چه از نظر تک فاز یا سه فاز بودن و چه از نظر نوع قدرت (الکتریکی یا پنوماتیکی) را ارائه می‌کنند. هنگامی که برق در دسترس نباشد می‏توان از درام پمپ دستی استفاده کرد یا اگر سیال قابل اشتعال باشد باید از موتورهای ضد انفجار یا پنوماتیکی استفاده کرد.

با توجه به این که مخازن با ابعاد متفاوت وجود دارند، طول لوله‏ های مختلف برای مخازن با عمق‌های مختلف در دسترس است. به عنوان مثال، برای تخلیه یک بشکه استاندارد 200 لیتری به یک لوله 100 سانتی‏متری نیاز است. هنگام انتخاب یک پمپ تخلیه بشکه باید به نوع سیال از نظر خوردگی، ویسکوزیته، محیط کاری از نظر دما و رطوبت و … توجه شود. همچنین باید از سازگاری شیمیایی متریال استفاده شده در قطعات پمپ با سیال پمپاژ شونده اطمینان حاصل شود.

به طور کلی از پمپ بشکه کش برای انتقال و تخلیه انواع مواد شیمیایی مانند اسیدها، بازها، حلال‌ها و الکل‌ها، مواد شوینده مانند سفید کننده‌ها و نرم‌‏کننده‌ها، انواع سوخت و مواد اشتعال زا مانند بنزین، نفت و گازوئیل، انواع روغن‌های صنعتی و خوراکی از قبیل روغن هیدرولیک و روغن موتور، گریس، گازهای مایع، مواد خوراکی مانند عسل، رب، اسانس و آبمیوه، انواع چسب‏ و رنگ، رزین، لاتکس، پلی استر و … در صنایع مختلفی از جمله صنایع شیمیایی و پتروشیمی، داروسازی، صنایع غذایی، صنایع نساجی، تصفیه آب و فاضلاب، نیروگاه‌ها استفاده می‌شود.

مزایا و معایب:

از مزایای پمپ تخلیه بشکه می‌‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) حمل و نقل آسان همچنین تعمیر و نگهداری آن‏ها به دلیل ساختمان ساده‌‏ای که دارند ساده و کم هزینه است.

2) پمپ تخلیه بشکه سازگاری مناسبی با انواع سیالات از قبیل مواد شیمیایی، سوخت، روغن و … دارند.

3) برای این پمپ‌ها، موتورهای ATEX برای سیالات قابل اشتعال و مدل‏‏‌های دارای تاییدیه FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا) برای صنایع غذایی و دارویی در بازار موجود است.

4) این تجهیزات بسیاری از خطرات ناشی از جابجایی دستی ظروف و بشکه‏‌ها شامل پاشش مواد شیمیایی و نشت بخارات سمی را کم می‌کنند.

5) طراحی درام پمپ‏ برای انواع سیالات با ویسکوزیته‏‌های مختلف وجود دارد. از مدل‌های سانتریفیوژ با یک یا چند پروانه برای سیالات با ویسکوزیته کم و از پمپ‌های جابجایی مثبت مانند پمپ پیستونی یا مونوپمپ برای سیالات با ویسکوزیته بالاتر استفاده می‌شود.

و از معایب پمپ بشکه کش:

  • پمپ تخلیه بشکه برای یک بشکه با ابعاد خاص و حاوی سیال با خاصیت شیمیایی خاص مونتاژ می‌شود. برای مثال ممکن است طول لوله غوطه ‏وری در یک پمپ و برای یک بشکه 220 لیتری برای بشکه‌های دیگر به اندازه کافی بلند نباشد یا مواد سازنده پمپ با سیال‌های دیگر سازگاری شیمیایی نداشته باشند. با این حال قطعات به گونه‌ای طراحی و مونتاژ می‌شوند که به راحتی قابل تعویض باشند و بتوان آن‏ها را تغییر کاربری داد.
  • پمپ بشکه کش در توان عملیاتی، دبی و فشار محدود هستند و هر چه سیالات ویسکوزتر یا به عبارت دیگر چسبناک‏تر باشند این محدودیت بیشتر می‌شود.
  • فضای بین لوله خارجی و داخلی که شفت درون آن مستقر است، محدود است و سیال باید از این قسمت جریان یابد که همین امر سبب عدم توانایی انتقال سیال حاوی ذرات جامد بزرگ می‌شود.

برند های معروف تولید کننده:

پمپ بشکه کش در طیف گسترده نوع منبع قدرت، مواد سازنده و ابعاد متنوع با انواع برندها برای کاربردهای گوناگون در صنعت ارائه می‌شود. از مهمترین برندهای این تجهیزات در بازار ایران می‏‌توان به دبم (DEBEM)، لوتز (Lutz)، گروز (GROZ)، دینو (DINO)، فلویمک (Fluimac) اشاره کرد. شرکت ایتالیایی DEBEM قریب به 30 سال است که در زمینه پمپاژ سیالات به خصوص سیالات خورنده فعالیت می‌کند. این شرکت با داشتن گواهینامه‌های معتبر کیفی و ایمنی، هم اکنون در 5 قاره و بیش از 50 کشور دنیا به برندی معتبر در صنعت پمپ تبدیل گردیده است. پمپ تخلیه بشکه DEBEM به صورت برقی و پنوماتیکی در بازار موجود هستند و برای انتقال حلال‌ها، سوخت، اسیدها و … به کار می‌روند.

دکمه بازگشت به بالا