مهم‌ترین نکات نصب و نگهداری ایزوگام در کرج

نکات قابل توجه در نصب ایزوگام سقف و دیوار

عایق رطوبتی کلمه بسیار رایجی است که در زندگی روزمره استفاده می شود. بسیاری از ما درد ناشی از نشتی سقف، دیوار و حمام را می‌دانیم و درک می‌کنیم. آسیب ناشی از چنین نشتی نه تنها محدود به زیبایی شناسی است، بلکه بارها ایمنی کاربران و ساکنان را به خطر می اندازد. رطوبت در فضای داخلی ممکن است منجر به مشکلات زیادی مانند رشد قارچ، نظم نامناسب و پوسته شدن گچ کاری شود.

ورود آب ممکن است منجر به آسیب به اتصالات الکتریکی شود و به طور بالقوه افراد را در معرض خطرات مختلفی مانند آتش سوزی و شوک الکتریکی قرار دهد. به همین منظور اکثر مالکان در حین ساخت ترجیح می دهند از ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی استفاده کنند. برخی از مناطق مهم برای تامین عایق رطوبتی زیرزمین ها، دیوارهای خارجی و پشت بام ها هستند که در نصب ایزوگام در کرج باید نکاتی را رعایت کنید.

سقف خود را نگهداری و تعمیر کنید تا از ورود نشتی به فضای تجاری و آسیب رساندن به ملک شما جلوگیری شود. می توانید یک ورق از مواد قیری یا عایق رطوبتی مایع پلی اورتان را اعمال کنید. مزایا و معایب هر کدام را در نظر بگیرید تا مشخص کنید کدام یک برای سقف شما مناسب است. اگرچه انواع مختلفی از عایق رطوبتی وجود دارد، اما برای کاربرد خود به بهترین آنها نیاز دارید. به دنبال خواص زیر باشید تا به شما در انتخاب ایزوگام مناسب و نصب آن برای سقف کمک کند. جهت اجرای ایزوگام در کرج توسط تیمی متخصص و با تجربه، با ما در ایزوگام سایوند تماس بگیرید.

برخی از استانداردها و مشخصات نصب ایزوگام:

  • استحکام کششی، ازدیاد طول و بازیابی پس از کشش. (ASTM D 638)
  • توانایی پل زدن ترک (ASTM C 1305)
  • قدرت پارگی (ASTM D 624)
  • چسبندگی در شرایط مرطوب و خشک (ASTM D 7234، 719 و 794)
  • نفوذپذیری بخار آب (ASTM E 96)
  • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش (ASTM D 4587, 5894, 6695)

نکات مهم در نصب ایزوگام

نصب ایزوگام کاری تخصصی است و به تخصص و مهارت نصاب بستگی دارد. ام با وجود این باید به نکات مهمی به هنگام نصب آن توجه کرد تا کیفیت کار به میزان زیادی افزایش یابد. اگر چه بیشتر نصاب های حرفه ای این نکات را رعایت می کنند اما با این حال بیان این نکات قطعا برای افرادی که قصد نصب ایزوگام در منزل یا ساختمان خود را دارند مفید خواهد بود. زیرا می توانند از کیفیت کار نصاب آگاهی پیدا کنند. نصب ایزوگام در کرج توسط نصاب های شرکت های مختلف انجام می شود که رعایت این نکات می تواند نشان دهنده حرفه ای و ماهر بودن نصاب باشد. در ادامه به بررسی هر یک از این نکات پرداخته ایم.

کیفیت جنس ایزوگام

می توان گفت یکی از مهم ترین نکات به هنگام نصب ایزوگام، کیفیت جنس و مواد اولیه ایزوگام است. زیرا در صورت استفاده از جنس و مواد اولیه مرغوب در تولید ایزوگام، می توان انتظار این را داشت تا عایق بتواند تا چندین سال دوام آورد. همچنین باید روی رول های ایزوگام علامت استاندارد حک شده باشد که نشان دهنده کیفیت قابل قبولی است. معمولا هر اندازه عمل نصب ایزوگام بدون مشکل و ایراد خاصی اجرا شود، اما اگر کیفیت عایق در حد پایینی باشد، می توان پیش بینی کرد که خرابی و آسیب دیدگی پیامد آن خواهد بود.

وضعیت سطح زیرین ایزوگام

زیرسازی ایزوگام و سطح زیرین آن در دوام و استحکام آن تاثیر زیادی دارد. لازم است این را بدانید که چسبندگی ایزوگام روی سطوحی همانند چوبی، سرامیکی و فلزی به خوبی عمل نمی کند و در مدت زمان طولانی از روی سطح کنده می شود و باعث به بار آمدن خرابی می شود. زیرا در سطوح فلزی و آهنی به علت منقبض و منبسط شدن و در سطح چوبی به علل ورم و خوردگی و نبود مقاومت و چسبندگی کافی بین سطح و لایه محافظ ایزوگام، با گذشت زمان دچار خرابی و کنده شدن از روی سطح می شود.

اگر قصد دارید روی ایزوگام قدیمی، ایزوگام جدید نصب کنید، توصیه می شود برای این که عایق جدید به خوبی بچسبد، لایه آلومینیومی یا قلعی روی ایزوگام قدیمی کنده شده یا زخمی شود. در سرویس های بهداشتی و حمام ها نباید ایزوگام روی سطح کاشی یا سرامیک شده یا هر سطح صاف دیگری نصب شود. توصیه می شود نصب ایزوگام روی سطوح آجری یا گچی زخمی شده اجرا شود. البته بهتر است برای عایق کاری سرویس های بهداشتی و حمام ها از قیرگونی استفاده شود که در مقابسه با ایزوگام بهتر و مناسب تر است.

بهترین سطوحی که می توان ایزوگام را روی آن ها نصب کرد سطوح آغشته به قیر است. زیرا عایق ایزوگام با قیر موجود در سطوح قیری و آسفالت شده به راحتی یکی می شود. همچنین سطوح سیمانی و بتنی هم از جمله سطوحی هستند که نصب ایزوگام روی آن ها به خوبی انجام می شود و عایق های استاندارد تا مدت طولانی روی آن دوام می آورند.

توجه به آماده سازی سطح

برای این که نصب ایزوگام به خوبی و به طور صحیح انجام شود، لازم است هر گونه آلودگی و گرد و غبار از روی سطح مورد نظر پاک شود. همچنین در صورتی که سطحی که قصد نصب ایزوگام روی آن را دارید، پشت بام است، باید تمامی اجسام خارجی از قبیل کولر و غیره از روی آن برداشته و خارج شود. تا از این طریق عملیات نصب ایزوگام بدون وجود هیچ گونه مشکل و به شکل کاملا یکنواخت انجام شود. علاوه بر این سعی کنید ایزوگام چند لایه را روی سطح مورد نظر بچسبانید تا امکان نفوذ آب و رطوبت به درون لایه ها وجود نداشته باشد.

نصب ناودان ها در محل مناسب

در نصب ایزوگام محل قرارگیری ناودان ها اهمیت زیادی دارد. زیرا تنها مسیر تخلیه آب پشت بام ناودان ها هستند. از این رو شیب بندی پشت بام باید به نحوی اجرا شود که تمامی آب برف و باران به سمت ناودان جاری شده و از آن تخلیه شود. علاوه بر این نصب ایزوگام باید به نحوی باشد که باعث مسدود شدن مسیر تخلیه آب از ناودان ها نشود. به همین دلیل ضروری است که عایق ها به نحوی روی پشت بام نصب شوند که موازی شیب آن باشند. برای مطمئن شدن از رسیدن آب به ناودان، معمولا مقداری از ایزوگام را روی ناودانی می چسبانند. همچنین از گرفته نشدن ناودان با ایزوگام باید مطمئن شد.

نصب درست لوله های بخاری و هواکش

محل نصب لوله های بخاری و هواکش نباید به گونه ای باشد که در وسط ایزوگام قرار بگیرد. همچنین به جای آن که لوله ها روی ایزوگام درآورده شود، باید به شکل یک علامت ضربدر برش زده شود و زوائد آن را روی لوله تا کرده و بچسبانید. علاوه بر این ضروری است به میزان ۱۵ سانتیمتر از پایین لوله بخاری یا هواکش قیر اندود شود تا از نفوذ آب و رطوبت از کناره های لوله ها جلوگیری شود.

توجه به دمای هوا

نکته دیگری که باید به هنگام نصب ایزوگام به آن دقت کرد، دمای هواست. زیرا اگر ایزوگام در دمای پایینی نصب شود، باعث ایجاد مشکلاتی شده و به خوبی روی سطح مورد نظر چسبیده نمی شود. از این رو توصیه می شود برای نصب ایزوگام در روزهای نسبتا گرم اقدام شود. روزهای برفی و بارانی بدترین زمان برای نصب ایزوگام است.

معتبر بودن شرکت نصب کننده عایق

یکی دیگر از نکات بسیار مهم که باید به هنگام نصب ایزوگام به آن دقت کرد، اعتبار شرکتی است که عملیات نصب عایق را اجرا می کند. به این دلیل که نصب عایق رطوبتی خرده کاری های بسیاری دارد که در صورت عدم رعایت آن ها توسط نصاب ها، کیفیت مطلوب و مورد نظر به دست نخواهد آمد و دچار خسارات زیادی هم خواهید شد. نتیجه آن که اعتبار شرکت طرف قرار داد با شما و نیز ضمانت نامه کتبی که پس از اتمام کار ارائه می دهد می تواند نشان دهنده این باشد که نصب ایزوگام به شکل اصولی و صحیح انجام شده است.

درست گرفتن شعله

شعله ای که برای حرارت ایزوگام استفاده می شود باید به شکل مایل و ۴۵ درجه در دست گرفته شده باشد. برای حرکت دادن رول روی سقف هم باید با استفاده از دست، پا یا هر نوع ابزار دیگر انجام شود تا لایه های مذاب روی هم چسبانده شود تا عایق کاری استحکام یافته و مقاوم باشد.

کلام آخر

در این مقاله کوشش کردیم تا مهم ترین نکاتی که باید به هنگام نصب ایزوگام رعایت شود را مورد بررسی قرار دهیم. مطمئنا رعایت این نکات تضمین کننده کیفیت کار خواهد بود. چنانچه در شهر کرج یا استان البرز ساکن هستید و قصد نصب ایزوگام را دارید که نکات گفته شده به دقت رعایت شود، ما به شما شرکت ایزوگام سایوند را برای این کار پیشنهاد می کنیم. این شرکت که به عنوان نمایندگی ایزوگام در کرج شناخته می شود، آمادگی دارد تا با اعزام پرسنل ماهر و حرفه ای خود برای انجام عملیات نصب ایزوگام، تمام نکات گفته شده را به دقت رعایت کنند. همچنین می توانید با برقراری تماس با این مجموعه، از مشاوره های کارشناسی هم بهره مند شوید.

دکمه بازگشت به بالا