ترندهای کسب و کارعمومی

علت لرزش سنگ فرز

سنگ فرز یکی از ابزارهای برقی پرکاربرد به حساب می‌آید که در صنایع مختلف به طور گسترده‌ای به کار گرفته می‌شود. این ابزار برقی دارای قطعات متعددی است که در صورت فرسودگی و معیوب شدن، موجب ایجاد اختلال در عملکرد سنگ فرز خواهند شد. از رایج‌ترین مشکلات سنگ فرز می‌توان به صدای ناهنجار، پارگی کابل، داغ کردن موتور، عدم چرخش صفحه برش و لرزش سنگ فرز اشاره کرد. در ادامه مطلب قصد داریم به بررسی دلایل اصلی لرزش دستگاه سنگ فرز بپردازیم؛ بنابراین اگر یکی از دارندگان این ابزار برقی هستید و احساس می‌کنید به تعمیر سنگ فرز خود نیاز دارید، با ما همراه باشید.

 دلایل اصلی لرزش سنگ فرز

 سنگ فرز ابزاری پیشرفته و قدرتمند است که برای عملیاتی مانند پولیش کردن، تراش کاری، برش و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. از قطعات اصلی سنگ فرز می‌توان به موتور آن اشاره کرد که یک برس یا دیسک به سر آن متصل می‌شود. با حرکت موتور، این دیسک با سرعت بسیار بالایی شروع به دوران می‌کند. اگر در انجام کار مشکلی رخ دهد، سنگ فرز شروع به لرزش می‌کند. از اصلی‌ترین دلایل لرزش سنگ فرز می‌توان به خرابی و فرسودگی قطعات زیر اشاره کرد:

 1. فرسودگی یا خرابی بلبرینگ‌های سنگ فرز

 بلبرینگ‌ها به‌عنوان قطعات اصلی سنگ فرز وظیفه دارند با نگه‌داشتن محور موتور در جای خود، از لرزش دستگاه جلوگیری کنند. اگر این بلبرینگ‌ها دچار فرسودگی و خرابی شوند، دیگر نمی‌توانند وظایف خود را به‌درستی انجام دهند و در نتیجه موجب لرزش سنگ فرز خواهند شد. علائم مختلفی وجود دارند که نشان‌دهنده فرسودگی و خرابی بلبرینگ‌ها هستند. این علائم فرسودگی عبارت‌اند از؛

 • لرزش بیش از حد سنگ فرز
 • کاهش کارایی سنگ فرز
 • داغ شدن بیش از حد سنگ فرز
 • تولید صدای غیرعادی در حین کار با دستگاه

 اگر دستگاه شما با هر یک از ایرادات و مشکلات ذکر شده مواجه شد، بایستی بلبرینگ‌ها را مورد بررسی قرار دهید. در واقع اگر بلبرینگ‌ها خراب و فرسوده شده باشند، باید آن‌ها را تعویض کنید. اگر در این زمینه مهارت کافی ندارید، بهتر است کار تعمیر لرزش سنگ فرز را به افراد کاربلد بسپارید.

دلایل اصلی لرزش سنگ فرز

 2. فرسودگی یا خرابی برس‌های کربن سنگ فرز

 از دیگر قطعات اصلی سنگ فرز می‌توان به برس‌های کربن اشاره کرد که وظیفه آن‌ها انتقال جریان برق از منبع تغذیه به آرمیچر موتور است. اگر این برس‌ها فرسوده و یا معیوب شوند، دیگر نمی‌توانند جریان برق را انتقال دهند و این امر موجب لرزش سنگ فرز می‌شود. برس‌های کربن قطعاتی حساس هستند؛ بنابراین هر شخصی نمی‌تواند آن‌ها را تعمیر و یا تعویض کند. پس بهتر است برای عیب‌یابی و تعمیر این قطعه، به تکنسین حرفه‌ای مراجعه کنید تا بلافاصله پس از شناسایی مشکل دستگاه شما، برای رفع آن اقدام کند.

 3. تراز نبودن صفحه برش سنگ فرز

 تراز نبودن صفحه برش سنگ فرز یکی دیگر از دلایل لرزش دستگاه است؛ بنابراین قبل از کار با سنگ فرز باید از تراز بودن صفحه برش آن مطمئن شوید. در واقع این صفحه بایستی در مرکز محور موتور به‌صورت دقیق قرار بگیرد. در غیر این صورت باعث لرزش سنگ فرز خواهد شد. از جمله مواردی که نشان می‌دهد صفحه برش سنگ فرز شما به‌درستی تراز نشده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش دمای سنگ فرز
 • لرزش بیش از اندازه دستگاه
 • صدای زیاد سنگ فرز

 برای اینکه بتوانید صفحه برش سنگ فرز خود را به‌درستی تراز کنید، به ابزاری پرکاربرد به نام تراز صفحه برش نیاز خواهید داشت. برای این کار باید دستگاه خود را روی یک سطح صاف و هموار بگذارید و سپس تراز را روی صفحه برش دستگاه خود قرار دهید. دقت داشته باشید که تراز صفحه برش دارای یک نشانگر است که تراز بودن و تراز نبودن صفحه برش را نشان می‌دهد.

 درصورتی‌که این نشانگر تراز نبودن صفحه برش را نشان دهد، باید برای تراز کردن آن پیچ‌های تنظیم صفحه برش دستگاه خود را بچرخانید. هنگام چرخاندن این پیچ‌ها به نشانگر تراز توجه کنید؛ زیرا هنگامی که صفحه برش سنگ فرز تراز شود، نشانگر تراز در مرکز قرار می‌گیرد. بعد از تراز صفحه برش، بهتر است آن را به‌درستی سفت کنید تا در جای دقیق خود قرار بگیرد و بتوانید بدون بروز هرگونه مشکلی با سنگ فرز خود، کار کنید.

 4. فرسودگی یا خرابی موتور سنگ فرز

 موتور سنگ فرز وظیفه چرخش صفحه برش را بر عهده دارد. اگر موتور دستگاه فرسوده و یا خراب شود، قادر به چرخاندن صفحه برش به‌صورت صحیح نخواهد بود که این امر نیز موجب ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه و لرزش سنگ فرز می‌شود. تعمیر و تعویض موتور سنگ فرز کار نسبتاً سخت و دشواری است و به داشتن مهارت و دانش بالایی نیاز دارد.

 در واقع اگر کار تعمیر سنگ فرز به‌درستی انجام نشود، دستگاه شما آسیب بیشتری خواهد دید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به مراکز تعمیراتی معتبر مراجعه کنید.

 چگونه از بروز مشکل لرزش سنگ فرز جلوگیری کنیم؟

 هنگام مواجه شدن با مشکل لرزش سنگ فرز باید یکسری نکات مهم را رعایت کنید که عبارت‌اند از:

 1. اگر دستگاه شما دچار لرزش شد، بهتر است از آن استفاده نکنید و بلافاصله برای تعمیر آن اقدام کنید.
 2. صفحه برش دستگاه را به‌صورت صحیح تراز کنید.
 3. برس‌های کربن و بلبرینگ‌ها را مورد بررسی قرار دهید.
 4. دستگاه خود را به طور منظم سرویس کنید.
مشکل لرزش سنگ فرز

 جمع‌بندی

 اگر دستگاه سنگ فرز شما به‌خوبی کار نمی‌کند و به دنبال دلایل لرزش سنگ فرز هستید، باید بدانید که سنگ فرز دارای قطعات مختلفی مانند موتور، برس‌های کربن، بلبرینگ‌ و… است که فرسودگی و خرابی هرکدام از این قطعات، می‌تواند موجب بروز مشکل در عملکرد سنگ فرز و لرزش آن شود؛ بنابراین اگر سنگ فرز شما در حین کار دچار لرزش شد، بهتر است ابتدا دستگاه خود را خاموش کنید و سپس قطعات آن را مورد بررسی قرار دهید.

 اگر در این زمینه تجربه و مهارت کافی ندارید، خودسرانه عمل نکنید؛ زیرا ممکن است سایر قطعات دستگاه را با مشکل مواجه کنید. در این مواقع مراجعه به مراکز معتبر تعمیر سنگ فرز، بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا