ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

بهترین سم بهاره برای درختان میوه که نمیدانید!

آفت کش‌ها به طور قابل توجهی کیفیت و عملکرد درختان را بهبود می‌بخشند. مصون ماندن از تاثیر آفات و حشرات بدون سمپاشی کاری دشوار می‌باشد؛ به همین دلیل باغداران برای ارائه محصولات با کیفیت درختان خود را چندین بار در طول سال سمپاشی می‌کنند. در این متن در مورد لزوم سمپاشی بهترین سم‌ها برای از بین بردن آفات نهال میوه و درختان خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

لزوم استفاده از آفت کش­ها:

آفت کش‌ها موادی هستند که در باغات و نهالستان­ها برای از بین بردن و کنترل رشد آفات زنده طراحی شده‌اند و استفاده از آنها درجه‌ای از خطر را به همراه دارد. استفاده از آفت کش‌ها باید با دانش صورت بگیرد و در مصرف آن افراطی صورت نگیرد؛ چون در این صورت حشرات مفید همچون زنبور عسل که برای گرده افشانی در باغ‌ها نیاز است نیز از بین خواهند رفت.

پاسخ به سوال پر تکرار:

چندین درخت میوه من رشد ضعیفی دارند و برگ‌ها بی‌حال به نظر می‌رسند من نیاز به سمپاشی دارم اما نمی‌دانم چگونه و چه زمانی باید این کار را انجام دهم؟ ممکن است اطلاعاتی را در زمینه سمپاشی از درختان میوه در اختیار من قرار دهید؟

مراقبت از درختان میوه در تمام طول سال شامل چندین مرحله کوددهی و سمپاشی در فصول مختلف سال است.  زمان مناسب برای هر یک از این وظایف حیاتی باعث می‌شود که درختان رشد مناسبی داشته و محصول با کیفیتی ارائه دهند. برای دانستن زمان سمپاشی مناسب درختان میوه در برابر آفات ابتدا باید بدانید چه آفتی درختان را تهدید می‌کند و چه زمانی این آفات تهدید جدی به حساب می‌آیند!!!

یک تخم از حشره می‌تواند در تمام زمستان در پوست درخت میوه به خواب رفته باشد و فقط در بهار از تخم خارج شده و از برگ­ها تغذیه کند و یا همچنین یک اسپور قارچ ممکن است درختان هلو را فقط زمانی که درخت در حال شکوفه زنی است آلوده کند.

برنامه سمپاشی درختان میوه

بهتر است برنامه دقیق سمپاشی درختان میوه را بر اساس چرخه رشد و تهدید آفات تهیه کنید. زمان سمپاشی مناسب، کلید موفقیت کنترل بیماری‌ها و حشرات می‌باشد.

زمانبندی سمپاشی درختان بر اساس زمان رشد میوه‌ها همراه با مناسب بودن آب و هوا نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

در نهال­فروشی­ها می­توانند اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.

زمانبندی سمپاشی درختان در فصل بهار:

  1. مرحله خواب که قبل از شروع به تورم جوانه‌ها در فصل بهار می‌باشد.
  2. مرحله قبل از شکوفایی؛ مرحله شکوفه از زمان باز شدن اولین گل تا ریزش آخرین گلبرگ
  3. ریزش گلبرگ شکوفه ها و قبل از رشد میوه‌های ریز
  4. مرحله نهایی در زمان تشکیل میوه تا زمان برداشت ادامه دارد.

از سمپاشی درختان میوه­ در تایم صبح خودداری کنید زیرا حشره کش‌هایی که در آن زمان اسپری می‌شوند زنبورها و سایر گردافشان‌ها را از بین می‌برند.

برای به حداقل رساندن قرار گرفتن این حشرات مفید در معرض آفت­کش‌ها بایستی تمامی اقدامات احتیاطی و ایمنی را رعایت کنید. افزایش غلظت اسپری آفات را سریع‌تر از بین نمی‌برد بلکه می‌تواندگونه‌های مفید بیشتری را از بین ببرد و احتمال آلودگی آب‌های محلی و آب‌های زیرزمینی را افزایش دهد.

سم مورد استفاده در مرحله خواب:

سم بهاره برای درختان میوه و یا همان روغن ولک یک روغن باغبانی است که حشرات فلس‌دار، شپشک‌ها، کنه‌ها، شته‌ها و سایر آفات پوست را از بین می‌برد این روغن پایه معدنی یا گیاهی دارد.

اسپری حشره کش حشراتی را که از شاخ و برگ درختان تغذیه می‌کنند و در تنه‌ها فرو می‌روند و میوه‌های در حال رشد را خراب می‌کنند را می‌کشد.

اسپری‌های قارچ کش:

این سموم شیوع بیماری‌های قارچی را کنترل می‌کنند ممکن است لازم باشد در طول فصل رشد چندین بار از این اسپری‌ها برای محافظت در برابر قارچ‌ها استفاده نمود.

بسیاری از این محصولات می‌توانند به گرده‌افشان‌ها آسیب بزنند یا آنها را از بین ببرند؛ بنابراین از سمپاشی قارچکش در زمانی که گل‌ها باز هستند خودداری کنید.

اسپری‌های همه منظوره:

این سموم حشرات و بیماری‌های موثر بر درختان را کنترل می‌کنند. سمپاشی یک محصول در فواصل زمانی مشخص در طول فصل رشد الزامی می‌باشد.

محلول پاشی کودهای ریز مغذی مانند روی، مس، منیزیم، مولیبدن، بور و کلسیم می‌تواند به رشد میوه در جایی که این مواد مغذی به دلیل قلیایی بودن خاک در دسترس نیستند کمک کند.

این عناصر با آب مخلوط می‌شوند و مستتقیماً بر روی برگ‌ها پاشیده می‌شود. برگ‌ها این مواد مغذی را جذب کرده و آنها را به سمت میوه‌های در حال رشد حرکت می‌دهند. این اسپری ها می­توانند درختان را در برابر آفات مقاوم کنند.

اسپری ترکیبی:

از اسپری‌های ترکیبی در طول فصل رشد برای هدف قرار دادن حشرات و بیماری‌ها استفاده کنید. اسپری‌های ترکیبی از آفت کش مختلف هستند که به صورت جداگانه فروخته می‌شوند. معمولا یک حشره کش و یک قارچ کش با هم مخلوط شده‌اند و همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از اسپری‌های ترکیبی روش برای صرفه‌جویی در زمان می‌باشد. اگر خودتان قصد ساخت اسپری ترکیبی را دارید بهتر است بدانید که برخی از مخلوط‌ها می‌توانند خطرناک باشند قبل از مخلوط کردن برچسب هر دو محصول را هم بخوانید تا مطمئن شوید که مخلوط کردن این دو ترکیب ایمن و مجاز است.

کلام آخر:

 انتخاب روش‌های کشت مناسب، انتخاب رقم نهال میوه و رعایت بهداشت باغ باید اولین خط مبارزه باغبان با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز باشد. در صورت استفاده از کنترل‌های شیمیایی استفاده از آنها باید به صورت حداقلی و بسیار هدفمند باشد. هرگونه مواد شیمیایی آفت کش که برای کنترل بیماری‌ها و علف‌های هرز استفاده می‌شود بایستی طبق قوانین محیط زیست باشد.

برای خرید نهال میوه و اطلاع از خرید قیمت نهال میوه می توانید با ما در ارتباط باشید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا