اقتصادیترندهای کسب و کار

نمونه قرارداد آموزشگاه زبان و تدریس خصوصی

همه چیز درباره قرارداد موسسات آموزش زبان + نمونه قرارداد آموزشگاه زبان

در جهان امروز به اندازه‌ای است که همه افراد در سنین مختلف، تمایل دارند از خدمات آموزشی در این زمینه استفاده کنند. در حال حاضر، از مهمترین کلاس‌های آموزشی که برای کودکان و بزرگسالان برگزار می‌شود و طرفداران زیادی نیز دارد، کلاس‌های ‌آموزش زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های دیگر است. علاقه‌مندان به زبان آموزی، با انجام تحقیق‌ و نظر سنجی‌های مختلف، آموزشگاه یا شخص خاصی را انتخاب می‌کنند تا بتوانند از خدمات آموزشی آن شخص بهره ببرند. به این ترتیب، قرارداد تدریس خصوصی آموزش زبان، یک قرارداد مهم و کاربردی است که میان آموزشگاه‌ها و موسسات آموزشی زبان، مدرسان مستقل، متقاضیان و زبان آموزان تنظیم و امضا می‌شود.

نمونه قرارداد موسسات آموزش زبان در واقع نوعی قرارداد دریافت خدمات آموزشی است. در این قرارداد، موسسه یا مدرس، به عنوان شخصی که خدمات خاصی را ارائه می‌دهد و زبان آموزان، به عنوان خدمات گیرنده، با یکدیگر همکاری می‌کنند. در این توافق، ارائه خدمات آموزشی در ازای دریافت بها یا حق الزحمه انجام می‌شود و به این ترتیب، یک رابطه همکاری میان طرفین برقرار خواهد شد. قرارداد آموزش زبان انگلیسی در واقع یک قرارداد میان اشخاص است که با موضوع خدمات آموزشی تنظیم می‌شود. این قرارداد مطابق با قواعد و ضوابط قانون مدنی نوشته خواهد شد و از این قانون پیروی می‎‌کند. در ادامه این مطلب، در خصوص بخش‌های مهمی از این قرارداد صحبت خواهیم کرد.

اهمیت و لزوم تنظیم قرارداد آموزش زبان

در ابتدا لازم است به این مساله اشاره کنیم که تنظیم قرارداد میان اشخاص تا چه میزان مهم و کاربردی است. احتمالا شما نیز مشاهده کرده باشید که امروزه به دلیل تقاضای زیاد، اشخاص زیادی در حوزه آموزش زبان انگلیسی مشغول به فعالیت هستند. بسیاری از اشخاص حقیقی و مدرسان مستقل، شاگردان زیادی را جذب می‌کنند و با شروط و شرایط مختلف به آن‌ها خدمات آموزشی ارائه می‌دهند.

از طرف دیگر، موسسات و مجموعه‌های آموزش زبان دیگری نیز وجود دارند که به صورت اختصاصی در این حوزه فعالیت می‌کنند. ارائه خدمات آموزشی با توجه به شیوه همکاری میان مدرس و زبان آموز و حتی با توجه به فرآیند ارائه آموزش‌ها، شرایط متفاوتی دارد که لازم است در متن قرارداد درباره آن توضیحات دقیقی بیان شود. قرارداد آموزش زبان انگلیسی یک سند و مدرک معتبر قانونی است. با در اختیار داشتن این قرارداد، می‌توانید اثبات کنید که رابطه‌ای کاری میان طرفین برقرار بوده است و هر دو طرف تعهداتی را پذیرفته‌ و مسئولیت‌هایی را به عهده گرفته‌اند.

ماهیت قانونی نمونه قرارداد آموزش زبان

اگر تمایل دارید که یک قرارداد آموزش زبان انگلیسی بنویسید یا حتی اگر می‌خواهید پیش از امضای قرارداد نسبت به آن آگاهی داشته باشید، بهترین راهکار این است که با ماهیت قانونی مد نظرتان آشنا شوید. آگاهی از ماهیت و ابعاد قانونی یک قرارداد، به شما کمک می‌کند که از حقوقی که در این توافق دارید، مطلع باشید و مطابق با قواعدی که در قانون بیان شده است، عمل کنید.

قرارداد حاضر، در واقع یک توافق مکتوب میان مدرس و زبان آموز است که روابط میان طرفین را معین می‌کند. قانون ناظر بر این قرارداد، قانون مدنی است. یعنی اینکه برای نوشتن و تنظیم نمونه قرارداد موسسات آموزش زبان باید به قانون مدنی توجه داشته باشیم. این قانون، قراردادها را در یک دسته بندی کلی به دو نوع، معین و نامعین تقسیم می‌کند. عقود نامعین، در قانون مدنی تعریف نشده‌اند. یعنی به طور دقیق تعریفی درباره آن‌ها نیست اما قانون مدنی در ماده 10، قاعده‌ای را بیان می‌کند که به موجب آن، شما می‌توانید به هر شیوه‌ای که تمایل داشتید با یکدیگر توافق کنید و قرارداد بنویسید.

ماده 10 قانون مدنی بیان می‌کند که قراردادهایی که میان اشخاص تنظیم و امضا می‌شود، اگر مغایر با قانون نباشد صحیح است. بنابراین، تا زمانی که توافقات و شروط مورد نظر شما مغایر با قانون نباشد، قرارداد معتبر خواهد بود. علاوه بر ماده 10، برای تنظیم نمونه قرارداد آموزش زبان ، نیاز است شرایط صحت قرارداد که در ماده 190 قانون مدنی نیز بیان شده است، رعایت شود.

آیا نمونه قرارداد آموزش زبان قابل فسخ است؟

یک نکته مهم در خصوص نمونه قرارداد آموزش زبان ، لازم بودن این قرارداد است. قانون مدنی اعلام می‌کند که اصل بر لازم بودن قراردادها است و قراردادهایی که میان اشخاص تنظیم می‌شوند، لازم الاجرا خواهند بود. یعنی اینکه طرفین امکان فسخ ندارند و ملزم هستند که به تعهدات خود در قرارداد عمل کنند. البته این امکان فراهم شده است که زبان آموز و مدرس بتوانند برای فسخ این قرارداد، شروط خاصی را نیز در نظر بگیرند. شروطی که با توافق طرفین معین می‌شود، باید به صورت مکتوب در متن قرارداد نوشته شود.

علاوه بر تعیین شروط ، طرفین می‌توانند با خواست خود، قرارداد را اقاله کنند. یعنی توافق را به زمانی برگردانند که انگار توافقی انجام نشده است. (طرف‌های قرارداد توافق می‌کنند که روابط کاری آن خاتمه پیدا کند و علاوه بر آن، همه چیز به روز اول برگردد.) در مجموع، قرارداد حاضر یک است و اگر تمایل دارید که بتوانید در مواقعی خاص این قرارداد را فسخ کنید، باید شروطی را برای آن در نظر بگیرید.

محتوای نمونه قرارداد آموزش زبان

به طور معمول محتوای نمونه قرارداد آموزش زبان حاوی اطلاعات و مشخصاتی است که رابطه میان طرفین را معین می‌کند. یعنی اینکه حدود روابط، تعهدات و مسئولیت‌ها، بازه زمانی ارائه خدمات آموزشی، موضوع آموزش، محتوای مطالبی که آموزش داده خواهد شد و اطلاعات بسیار زیاد دیگری در متن این قرارداد نوشته می‌شود که با توجه به این اطلاعات، روابط میان موسسه آموزشی و زبان آموز تعریف می‌شود. در ادامه به بخش‌های مهمی از این قرارداد اشاره خواهیم کرد:

مشخصات و اطلاعات مدرس و زبان آموز

از جمله اطلاعات مهمی که باید حتما در ابتدای نمونه قرارداد موسسات آموزش زبان نوشته شود، اطلاعات و مشخصاتی است که هویت اشخاص حاضر در قرارداد را مشخص می‌کند. این اطلاعات باید به اندازه‌ای جامع باشد که دقیقا هویت طرفین قرارداد را مشخص کند. برای بیان اطلاعات و مشخصات موسسه‌ها، شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، بیان اطلاعات ثبتی آن‌ها موثر خواهد بود اما اگر مدرس، یک شخص حقیقی است، باید اطلاعات و مشخصات هویتی مندرج در کارت شناسایی او را بیان کنید و همچنین آدرس دقیق محل اقامت و شماره تماس را نیز در قرارداد بنویسید.

شرح موضوع قرارداد آموزش زبان

بخش بعدی در متن نمونه قرارداد آموزش زبان شرح خدماتی است که موضوع این قرارداد خواهد بود. در این بخش باید توضیح دهید که آموزش زبان در چه سطح و به چه شیوه‌ای انجام می‌شود. همچنین می‌توانید شرح مختصری از مراحل آموزش را نیز بیان کنید. ممکن است که یادگیری و آموزش زبانی به غیر از زبان انگلیسی را در نظر داشته باشید. در این حال نیز باید به زبان مورد نظر اشاره کنید و توضیح دهید که خدماتی که به شما ارائه می‌شود، دقیقا به چه صورت خواهد بود.

مدت ارائه خدمات

به طور معمول، خدمات آموزش زبان یا به صورت ترمی یا در طول بازه زمانی مشخصی ارائه می‌شود. بنابراین، لازم است که به طور دقیق در توضیح دهید که آموزش زبان در چه بازه زمانی ارائه می‌شود. برای این منظور شما می‌توانید مشخص کنید که در طول 6 ماه، در خصوص مطالبی که توافق شده است، آموزش‌هایی را ارائه خواهید کرد. درباره مدت ارائه خدمات آموزش زبان، شرایط بسیار زیادی مطرح می‌شود که اغلب به روابط میان زبان آموز و مدرس بستگی خواهد داشت. به همین دلیل برای کنترل این روابط، لازم است که شروط طرفین به صورت جزئی در متن قرارداد نوشته شود.

مبلغ یا حق الزحمه قرارداد

لازم است که حق الزحمه قرارداد آموزش زبان را مشخص کنید. باید مشخص باشد که مدرس یا موسسه، برای ارائه خدمات آموزش زبان، چه مبلغی را دریافت خواهد کرد. مبلغ این قرارداد، حق الزحمه‌ای است که باید به مدرس و موسسه تعلق بگیرد. شما می‌توانید حق الزحمه هر ساعت آموزش را مشخص کنید و همچنین هزینه سایر خدماتی که ارائه می‌شود را به صورت جزء به جزء در متن قرارداد شرح دهید. علاوه بر مبلغی که برای حق الزحمه در نظر گرفته می‌شود، شما می‌توانید شیوه پرداخت مبلغ حق الزحمه را نیز تعیین کنید.

حمایت قانون از قرارداد تدریس خصوصی تا کجا است؟

نکته مهمی که در این خصوص باید مطرح شود این است که حمایت قانون گذار از این قرارداد بی‌ حد و حصر نخواهد بود. طرفین تا زمانی که سایر مواد قانونی را رعایت کنند و این قرارداد را در چارچوب مواد قانونی تنظیم کنند از حمایت برخوردار خواهند شد. بنابراین شرط اصلی قانون گذار، تبعیت دو طرف قرارداد از شرایط قانونی است. برای مثال یکی از انواع شرایطی که قانون گذار تعیین کرده است شرایط صحت قرارداد است. این شرایط را به عنوان شرایط عمومی قراردادها نیز می‌شناسند.

اهمیت این امور به حدی است که اگر در زمان تنظیم نمونه فرم قرارداد تدریس خصوصی به آن بی توجهی شود، قرارداد بر اساس شرایط یا از حمایت قانونی کامل برخوردار نخواهد بود (نافذ نیست) یا باطل است. برای مثال تصور کنید که قصد دارید یک قرارداد تدریس خصوصی ریاضی را به عنوان کارفرما یا پیمانکار امضا کنید. با توجه به نوع قرارداد، شما ملزم به رعایت سه شرط از شروط عمومی صحت قرارداد هستید که قصد و رضایت طرفین، شایستگی قانونی آن‌ها برای امضای قرارداد و معین بودن عنوان قرارداد را شامل می‌شود.

چند مفهوم مهم!

در ادامه شما را با تعریف کارفرما، پیمانکار و کارگاه که در متن قرارداد تدریس خصوصی با آن مواجه خواهید شد آشنا می‌کنیم.

کارفرما شخصی است که انجام امور مشخصی را در مدت معین و در ازای پرداخت وجه مشخص از از طرف مقابل درخواست می‌کند. پیمانکار نیز طرف مقابل قرارداد است که با پذیرش تمامی شرایط به انجام امور تعهد شده مشغول می‌شود. گاهی کارفرما برای انجام تعهدات پیمانکار، محل مشخصی را در نظر می‌گیرد. برای مثال اگر یک قرارداد تدریس خصوصی در منزل تنظیم شود، آن منزل همان کارگاه انجام تعهدات خواهد بود.

با وجود تمام نکات بالا، این قرارداد یک قرارداد معین و مشخص در قانون کشور ما نیست. بنابراین مراجع قضایی و قانون گذار شکل و شاکله تعریف شده‌ای برای انجام این قرارداد پیش‌بینی نکرده‌اند. با این وجود با توجه به نیازهای جامعه، عرف این خلا قانونی را پر کرده و ظرف خاصی برای امضای این قرارداد در اختیار متقاضیان قرار داده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

طرفین قرارداد تدریس خصوصی

منظور از طرفین، کارفرما و پیمانکاری است که یک قرارداد را امضا می‌کنند. برای مثال قرارداد تدریس خصوصی زبان را تصور کنید. در این قرارداد با توجه به نظر قانون گذار حق هر دو گروه اشخاص را برای امضای این قرارداد محترم شمرده است. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند طرف این قرارداد واقع شوند.

اشخاص حقیقی

منظور از اشخاص حقیقی همان افراد عادی است که اگر بخواهند این نمونه قرارداد تدریس خصوصی زبان انگلیسی را امضا کنند باید نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، سال تولد، آخرین مدرک تحصیلی، نشانی، کد پستی و شماره تماس خود را بنویسند.

اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی نیز خود به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ ادارات و نهادهای دولتی، شرکت‌ها و موسسات خصوصی. همان طور که گفته شد ادارات و نهادهای دولتی تابع قواعد عمومی پیمان هستند. بنابراین بحث پیرامون شرکت‌ها و موسسات خصوصی است. شرکت‌ها در زمان تکمیل قرارداد تدریس خصوصی زبان باید نام کاملی که با آن ثبت شده‌اند، کد اقتصادی، کد ثبتی، نشانی، کد پستی و شماره تماس خود را وارد کنند. از آنجایی که امور مربوط به شرکت‌ها از طریق افراد صاحب حق امضای آن‌ها انجام می‌شود، بنابراین در زمان تنظیم قرارداد با این گروه باید هم صلاحیت آن شرکت و هم آن فرد را بررسی کنید. به منظور انجام این عمل می‌توانید آخرین نسخه از روزنامه رسمی آن شرکت را مطالعه کنید.

نمایندگان اشخاص حقیقی و حقوقی

علاوه بر دو گروه قبلی، گروه سومی نیز هست که می‌تواند قرارداد امضا کند. این گروه قرارداد را به نیابت و نمایندگی از اشخاص حقیقی و حقوقی امضا می‌کنند. بنابراین در زمان تنظیم قرارداد تدریس خصوصی زبان کافی است که نام و نام خانوادگی و سمت خود (اعم از وکیل، قائم مقام و…) را در متن آن بنویسند. شما می‌توانید از گروه نمایندگان بخواهید که حکم نمایندگی خود را قبل از امضای قرارداد به شما ارائه کنند. در آن حکم، به سمت آن‌ها و حدود وظایف و اختیارات آن‌ها اشاره شده است. همچنین می‌توانید بررسی کنید که نمایندگی آن‌ها مرتبط با امضای همین نمونه قرارداد تدریس خصوصی زبان انگلیسی باشد.

دکمه بازگشت به بالا