ترندهای کسب و کارعمومی

سوال و جواب گزینش سپاه پاسخنامه کامل

سوالات استخدامی سپاه پاسداران

موفقیت در آزمون استخدامی سپاه پاسداران بدون مطالعه اصل سوالات آزمون های استخدامی این نهاد نظامی ممکن و میسر نخواهد شد. در واقع هیچ میانبری برای رسیدن به نفرات برتر در این رقابت علمی وجود ندارد، سرزمین استخدام به عنوان یکی از معتبرترین سایت های استخدامی کشور که بانک کاملی از نمونه سوالات این آزمون ها  را از سال های بسیار دور تاکنون تقدیم حضور مبارک داوطلبان نموده تلاش دارد تا با ارائه کامل ترین سوالات گزینش سپاه؛ شما عزیزان را به بهترین شکل در مراحل آماده سازی علمی یاری رساند. با معرفی این مجموعه ارزشمند با ما همراه شوید …

سوالات استخدامی سپاه پاسداران عنوان دیگر مجموعه وبسایت سرزمین استخدام است که در بخش سوالات استخدامی نظامی و انتظامی خدمت شما ارائه خواهیم نمود.این مجموعه می تواند تمامی نیازهای شما عزیزان را برای شرکت در آزمون استخدامی سپاه پاسداران به گونه ای که به موفقیت در این آزمون امیدوار باشید مرتفع نماید. در سرزمین استخدام تیم تولید محتوا و بسته های کمک آموزشی ما در تلاش هستند تا با ارائه کامل ترین مجموعه های ممکن در تمامی آزمون ها شما داوطلبان گرامی را به گونه ای راهنمائی و کمک نمایند که بتوانید جزو نفرات برتر و برگزیده این آزمون ها قرار گرفته و انشالله رتبه مورد نظرتان را کسب نمائید.

معرفی کوتاهی در مورد سپاه پاسداران :

سپاه از نهادهای نظامی و امنیتی کشور است که وظیفه حفظ و حراست از مرزهای کشور را برعهده دارد،در کنار این وظایف امنیتی اما سپاه همواره در کارها و خدمات سازندگی نیز جزو فعال ترین های کشور بوده است،نمونه کوچک و ملموس این فعالیتهای سازندگی را میتوان در کمک یه زلزله زدگان کرمانشاه دید،جایی که براداران سپاهی کشور با تلاش و همیت مثال زدنی خود از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و شپانه روز در حال خدمت رسانی به هموطنانمان غیرت ایران و ایرانی را به رخ همگان کشیده اند.

نمونه سوالات گزینش سپاه

نمونه سوالات گزینش سپاه می‌توانند شامل سوالات مربوط به اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی و شغلی، عقیدتی و سیاسی و سایر موارد مرتبط با استخدام در سپاه باشند. این سوالات به منظور ارزیابی شخصیت، توانایی‌ها و مهارت‌های شما طراحی شده‌اند.

در ادامه، برخی از نمونه سوالات گزینش سپاه را بررسی می‌کنیم:

    سوالات مربوط به اطلاعات شخصی:

 • از خانواده‌تان بگویید و درباره تحصیلات و شغل افراد خانواده‌تان صحبت کنید.
 • روابط خانوادگی با اقوام را توضیح دهید.
 • درباره دوستانتان و خصوصیاتی که در دوستانتان ارجح می‌دانید صحبت کنید.

    سوالات مربوط به تحصیلات و شغل:

 • درباره تحصیلات خود و محل دریافت مدرک صحبت کنید.
 • فعالیت‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی خود را توضیح دهید.
 • در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید؟

    سوالات مربوط به عقیدتی و سیاسی:

 • نظرتان در مورد تهاجم فرهنگی و راه‌های مقابله با آن را بیان کنید.
 • درباره خصوصیات بارز اخلاقی و ایدئولوژیک خود صحبت کنید.

توصیه می‌شود قبل از شرکت در آزمون گزینش سپاه، با استفاده از منابع معتبر و تجربیات قبولی دیگران، خود را به خوبی آماده کنید. همچنین، مطالعه و آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به استخدام در سپاه نیز بسیار مهم است.

فرآیند گزینش سپاه و مراحل آن

فرآیند گزینش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای استخدام در سپاه، به چند مرحله تقسیم می‌شود. در ادامه به توضیح هر یک از این مراحل می‌پردازیم:

 • بررسی رزومه: در این مرحله، رزومه‌های ارسالی توسط متقاضیان بررسی می‌شوند و متقاضیان برگزیده توسط دانشکده‌های مربوطه انتخاب می‌شوند.
 • مصاحبه علمی و بررسی مستندات: در این مرحله، متقاضیان برگزیده مصاحبه علمی می‌دهند و مستندات مربوطه توسط دانشکده مربوطه بررسی می‌شوند.
 • فرایند گزینش استخدامی: در این مرحله، فرآیند گزینش استخدامی برای متقاضیان برگزیده انجام می‌شود. این فرآیند تقریباً به مدت شش ماه طول می‌کشد.
 • صدور کد استخدامی و گذراندن دوره عمومی پاسداری: پس از انجام فرایند گزینش استخدامی، کد استخدامی صادر می‌شود و متقاضیان برگزیده باید دوره عمومی پاسداری را گذرانده و موفقیت آمیز باشند.
 • فعالیت به عنوان پژوهشگر در دانشگاه: پژوهشگران دانشگاه می‌توانند به عنوان پژوهشگر در دانشگاه فعالیت کنند. پس از حداقل 2 سال، در صورت احراز شرایط علمی و اجرایی، می‌توانند به عضویت هیئت علمی آموزشی در خواهند آمد.

در مرحله اول، رزومه‌های ارسالی توسط متقاضیان بررسی می‌شوند و متقاضیان برگزیده توسط دانشکده‌های مربوطه انتخاب می‌شوند. سپس در مرحله دوم، متقاضیان برگزیده مصاحبه علمی می‌دهند و مستندات مربوطه توسط دانشکده مربوطه بررسی می‌شوند. در مرحله سوم، فرآیند گزینش استخدامی برای متقاضیان برگزیده انجام می‌شود. این فرآیند تقریباً به مدت شش ماه طول می‌کشد. پس از انجام فرایند گزینش استخدامی، کد استخدامی صادر می‌شود و متقاضیان برگزیده بایفرآیند گزینش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای استخدام در سپاه، شامل چند مرحله است. در ادامه به توضیح هر یک از این مراحل می‌پردازیم:

 • بررسی رزومه: در این مرحله، رزومه‌های ارسالی توسط متقاضیان بررسی می‌شوند و متقاضیان برگزیده توسط دانشکده‌های مربوطه انتخاب می‌شوند .
 • مصاحبه علمی و بررسی مستندات: در این مرحله، متقاضیان برگزیده مصاحبه علمی می‌دهند و مستندات مربوطه توسط دانشکده مربوطه بررسی می‌شوند .
 • فرایند گزینش استخدامی: در این مرحله، فرآیند گزینش استخدامی برای متقاضیان برگزیده انجام می‌شود. این فرآیند ممکن است تا شش ماه طول بکشد .
 • صدور کد استخدامی و گذراندن دوره عمومی پاسداری: پس از گزینش نهایی، به متقاضیان کد استخدامی صادر می‌شود و آنها باید دوره عمومی پاسداری را گذرانده و مدارک مربوطه را تکمیل کنند .
 • فعالیت به عنوان پژوهشگر در دانشگاه: پژوهشگران دانشگاه می‌توانند به عنوان پژوهشگر در دانشگاه فعالیت کنند. پس از حداقل دو سال فعالیت، در صورت تمایل، می‌توانند به عضویت هیئت علمی آموزشی درآیند .

در مراحل گزینش سپاه، متقاضیان باید دارای سوابق همکاری موثر در بسیج باشند و شرایط استخدام در سپاه پاسداران را داشته باشند.

تاثیر معافیت پزشکی هنگام استخدام در سپاه

یکی از مواردی که می تواند مانع استخدام افراد در پست های مختلف سپاه شود همین معافیت سربازی پزشکی است.  البته این مورد در رابطه با پذیرش و جذب در سایر ارگان های نظامی هم صدق می کند.

درست است که داشتن معافیت پزشکی استخدام شما در این ارگان را دچار مشکلاتی می کند؛ اما، این موضوع در رابطه با تمامی پست های محوله در این ارگان و سازمان نظامی صدق نمی کند. در واقع، زمانی که سپاه آگهی استخدام خود را منتشر می کند نباید از ذکر شرایط و توانایی های مورد نیاز خود غافل شود و ذکر این مورد در آگهی استخدام الزامی است.

در صورتی که یکی از شرایط پذیرش در پست مورد نظر، داشتن شرایط جسمی و روحی کامل است این مورد باید در زمان برگزاری مصاحبه عملی از طریق معاینات پزشکی لازم بررسی شود و مورد ارزیابی قرار بگیرد. البته سازمان ها و ارگان هایی همچون سپاه همواره نیاز به پذیرش افرادی دارند که در سلامت کامل به سر ببرند و از جهت معافیت پزشکی مشکلی نداشته باشند.

اما این موضوع مهم را نباید فراموش کرد که هیچ فردی ولو در صورت داشتن معافیت پزشکی استخدام سپاه پاسداران، نباید از داشتن شغلی مناسب محروم شود و این حق وی است که در حرفه ای مناسب و عالی مشغول به کار شود. در صورتی که مشکل جسمی یا روحی فرد متقاضی به شغل وی و بنیان سازمان مشکل جدی وارد نکند استخدام وی بلامانع است و هیچ گونه مانعی از جهت معافیت پزشکی استخدام سپاه وجود ندارد. پس توجه داشته باشید که بحث معافیت پزشکی استخدام سپاه در همه موارد و برای تمامی پست های کاری ارائه شده در این سازمان صدق نمی کند.

دکمه بازگشت به بالا