اجتماعیترندهای کسب و کار

آموزش ساخت ماشین اسباب بازی با آرمیچر

آموزش ساخت کاردستی با آرمیچر (ماشین متحرک)

ساخت کاردستی ماشین کنترلی با آرمیچر بسیار متنوع و جذاب است. یکی از کاردستی های زیبا و آسانی که می توان با آرمیچر درست کرد ساختن کاردستی ماشین متحرک با استفاده از بطری پلاستیکی، آرمیچر و باطری قلمی است.

وسایل لازم برای ساخت کاردستی با آرمیچر

 • بطری پلاستیکی استوانه ای
 • بطری پلاستیکی مکعب مستطیل
 • نی نوشیدنی بلند
 • آرمیچر
 • درب بطری های هم اندازه (۴ عدد)
 • سیخ چوبی بلند
 • کاتر
 • کبریت یا شمع
 • چسب حرارتی
 • باطری ۹ ولت
 • ماژیک
 • قوطی شیر (به دلخواه)

مراحل ساخت ماشین متحرک با آرمیچر

1.      ساخت بدنه ماشین

ماشین کنترلی حرفه ای که می خواهید بسازید را مجسم کنید و متناسب با آن پهنای بطری مستطیلی تان را اندازه بگیرید و نی را در اندازه ای کوتاه کنید که از هر طرف بطری حدود ۲ سانتیمتر بیرون بزند. (شما می توانید برای بدنه کاردستی از هر نوع بطری مثل بطری روغن مایع یا حتی پاکت شیر هم استفاده کنید) دو تکه از نی با این اندازه آماده کنید.

نی ها را با فاصله از هم طوری بر روی بطری قرار دهید که هر یک از نی ها از هر طرف به یک اندازه بیرون زده باشد.

 نی ها را با چسب حرارتی به بدنه بطری بچسبانید.

2.      ساخت چرخ های ماشین

وسط هر یک از چهار درب هم اندازه را سوراخ کنید و سیخ چوبی را از داخل یکی از آن ها رد کنید به طوری که حدود نیم سانت از سیخ از روی درب بیرون بزند.

سیخ را با استفاده از چسب حرارتی به قسمت داخلی درب بچسبانید.

 سیخ چسبانیده شده را از داخل نی چسبیده به بطری عبور دهید.

 سیخ چوبی را از محلی که به اندازه مورد نیاز برای چسبانیدن درب دیگر لازم است بچینید.

درب دوم را به عنوان چرخ دیگر جلو به انتهای سیخ چیده شده بچسبانید.

همین عملیات را برای دومین نی چسبیده شده به بطری انجام دهید و مطمئن شوید که چرخ ها آزادانه قادر به حرکت هستند.

3.      ساخت موتور کاردستی

 بطری با بدنه استوانه ای را بردارید و آن را از حدود پنج سانتیمتر پایین تر از محل درب بطری با ماژیک نشانه گذاری کنید.

محل نشانه گذاری شده را با کاتر جدا کنید.

برای ساختن پره، بطری را از محلی که نشانه گذاری کرده بودید و بریدید تا محل سرپیچ بطری ۸ برش عمودی هم اندازه بزنید.

با استفاده از شمع یا کبریت تیغه های پره را از محل نزدیک به سرپیچ حرارت یکنواخت و ملایم بدهید تا پره ها کمی زاویه پیدا کنند. مطمئن شوید که زاویه پره ها هم اندازه باشند.

آرمیچر را بردارید و میله مرکزی آن را به چسب حرارتی آغشته کنید به طوری که چسب به بدنه آرمیچر نرسد.

آرمیچر را از محلی که چسب زده اید به وسط درب بطری که الان نقش پره را دارد بچسبانید. به این ترتیب موتور کاردستی شما آماده شده است.

4.      سوار کردن موتور کاردستی

 برای چسباندن موتور به بدنه باید بدنه آرمیچر را با چسب حرارتی به قسمت انتهایی بدنه کاردستی بچسبانید به طوری که پره ها خارج از بدنه بطری قرار بگیرد.

 محل قرار گرفتن باطری ۹ ولت به بدنه کاردستی را با ماژیک مشخص کنید. باطری در جلوی موتور قرار می گیرد اما به بدنه نمی چسبد چون تنها راه توقف موتور برداشتن باطری است.

5.      شکل دهی به ماشین کاردستی

در جلوی محل قرار گرفتن باطری محل سرنشین ها را هم با ماژیک به صورت یک مربع مشخص کنید.

 با استفاده از کاتر خط میانی این مربع را برش دهید و از هر دو طرف به سمت جلو و عقب این برش را ادامه بدهید. به این ترتیب شیشه جلوی سرنشین ها درست می شود. قسمت عقب برش داده شده هم به عنوان قسمت نگهدارنده باطری عمل خواهد کرد.

باطری و آرمیچر را در محل مشخص شده نصب کنید.

شما می توانید در مسیر باطری و موتور از یک سوئیچ هم برای قطع و وصل شدن جریان برق استفاده کنید.

به همین راحتی می توانید با آرمیچر ماشین کنترلی جدید بسازید. با بساز و بفروش همراه باشید تا  را هم به شما یاد بدهیم.

هر سوال یا نکته ای درباره ساخت کاردستی با آرمیچر به ذهنتان رسید در بخش نظرات مطرح کنید تا به شما پاسخ بدهیم. همچنین می توانید از کاردستی هایی که ساخته اید عکس بگیرید و برای ما ارسال کنید تا با نام خودتان در همین پست منتشر کنیم

آموزش دوم ساخت ماشین با آرمیچر به صورت مرحله به مرحله

ساخت کاردستی با آرمیچر برای بچه ها بسیار جذاب است. پیش از این یک نمونه ساخت ماشین با آرمیچر را آموزش داده ایم .در این مقاله قصد داریم تا آموزش ساخت ماشین با آرمیچر مشابه lightning mcqueen را به صورت مرحله به مرحله به شما دوستان عزیز یاد دهیم. شما می توانید با تعدادی چوب بستنی و آرمیچر یک ماشین زیبا بسازید و از بازی با آن لذت ببرید. شما می توانید برای مشاهده آموزش به صورت عملی از فیلم آموزشی در پایان مقاله نیز استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز

 • ۵۰ عدد چوب بستنی
 • سیم
 • ۴ عدد چرخ ماشین
 • باتری کتابی ۹ ولت
 • کانکتور باتری
 • آرمیچر ۹ ولت
 • پروانه
 • کلید قطع و وصل
 • نی
 • چسب حرارتی
 • یک عدد میله فلزی
 • الگو

مراحل گام به گام آموزش ساخت ماشین با آرمیچر

ابتدا الگو را روی برگه A5 پرینت بگیرید و برش بزنید.

برش الگو برای ساخت ماشین با آرمیچربرای شروع ساخت ماشین با آرمیچر، ابتدا سر تمام چوب بستنی ها را برش بزنید. سعی کنید برای این کار از قیچی باغبانی استفاده کنید تا تمام برش ها صاف و یکدست باشد.

حالا ۲۴ عدد از چوب بستنی ها را به طول ۷ سانتی متر برای کف و بدنه کناری ماشین و ۲۰ عدد از چوب بستنی ها را به طول ۶ سانتی متر برای قسمت بالایی، جلو و عقب ماشین برش بزنید.

مرحله اول

در مرحله بعد برای ساخت کف ماشین ۱۲ عدد از چوب بستنی ها که به طول ۷ سانتی متر هستند را روی الگو بچسبانید. به گونه ای که لبه ی چوب بستنی ها در دو طرف روی خط وسط الگو قرار گیرد.

حالا برای محکم تر شدن کار دو عدد از تکه های چوب بستنی را به قسمت وسط کار بچسبانید.

ساخت کف ماشین برای ساخت کاردستی با آرمیچر سپس برای قسمت کناری بدنه ماشین بقیه چوب بستنی های برش خورده را به صورت سه تایی کنار هم قرار داده و با استفاده از تکه های چوب بستنی همانند تصویر زیر به هم بچسبانید.

در این مرحله از ساخت ماشین با چوب بستنی، دو دسته از چوب بستنی ها را در امتداد طولی کنار هم قرار دهید و با استفاده از تکه های چوب بستنی به یکدیگر بچسبانید.

حالا لبه های کف ماشین را چسب بزنید و کناره های بدنه را به آن بچسبانید. شما می توانید برای محکم تر شدن کار همانند تصویر زیر قسمت داخلی را با چسب بپوشانید.اتصال بدنه کناری ماشین برای ساخت ماشین با آرمیچر

در مرحله بعد کانکتور را به باطری وصل کنید.

سپس باطری را به قسمت کف ماشین بچسبانید.

مرحله دوم

برای ساخت قسمت رویی و بالایی ماشین به چوب بستنی هایی به طول ۶ سانتی متر هستند، نیاز داریم. برای این قسمت ابتدا سه عدد از چوب بستنی ها را به روی کار و قسمت جلویی ماشین بچسبانید.

در مرحله بعد برای ساخت قسمت جلویی و عقبی اتاقک ماشین، چوب بستنی ها را طبق الگو برش بزنید و به بدنه ماشین بچسبانید.

حالا قسمت عقبی اتاقک را به فاصله ۳ سانتی متر از قسمت جلویی بچسبانید.

بعد دو عدد از چوب بستنی ها را به به اندازه ۳ سانتی متر برش بزنید. سپس چوب بستنی ها را به آن بچسبانید.

درمرحله بعد هم آن را به سقف ماشین بچسبانید.

مرحله سوم

در مرحله بعد برای این که پروانه به راحتی بچرخد و با سطح زمین برخورد نداشته باشد، ابتدا به قسمت انتهایی بدنه ماشین یک عدد چوب بستنی بچسبانید.

سپس دو عدد از تکه های چوب بستنی را به یکدیگر بچسبانید و به عنوان پایه آرمیچر به کف ماشین بچسبانید.

حالا سیم ها را به آرمیچر وصل کنید تا از اتصال درست سیم ها مطلع شوید. در صورتی که حرکت باد به سمت عقب بود اتصال درست است در غیر این صورت باید اتصال سیم ها را عوض کنید.

در مرحله بعد از ساخت ماشین با آرمیچر، در مسیر یکی از سیم ها کلید خاموش و روشن قرار دهید. به گونه ای که یکی از سیم های متصل به باتری به یک پایه دکمه وصل کنید و با استفاده از یک قطعه سیم مجزا پایه دیگر کلید را به آرمیچر وصل کنید.

حالا آرمیچر را به پایه بچسبانید.

سپس سه عدد از چوب بستنی ها را کنار یکدیگر قرار دهید و با استفاده از تکه های چوب بستنی آنها را به هم بچسبانید. حالا آن را به قسمت پشتی  اتاقک ماشین بچسبانید.

سپس یک عدد از چوب بستنی ها را به قسمت پشتی ماشین، در بالای پروانه آرمیچر بچسبانید.

در مرحله بعد از آموزش ساخت ماشین با آرمیچر، کلید را با چسب به لبه کناری یا به سقف بالایی ماشین بچسبانید.

در آخرین مرحله هم کل قسمت عقبی را با چوب بستنی بپوشانید.

در مرحله بعد نی را طبق اندازه کف ماشین برش بزنید و با فاصله به کف ماشین بچسبانید.

سپس میله های فلزی را حدود یک سانتی متر بزرگتر از از کف بدنه برش بزنید.

بعد یکی از چرخ ها را به میله فلزی بچسبانید.

پس از این که چسب خشک شد میله را از داخل نی رد کنید و چرخ دیگر را به آن بچسبانید.

اتصال چرخ ماشین برای ساخت ماشین با آرمیچر

نکات کلیدی

 • برای ساخت ماشین با آرمیچر حتما از پروانه پرقدرت استفاده کنید تا ماشین شما حرکت کند.
 • همچنین از باتری و آرمیچر ۹ ولت به بالا استفاده کنید تا ماشین شما حرکت کند.

وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی

ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی ماشین کنترلی ملخی به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل کارتن و نی است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. همچنین برای درک بهتر اتصالات در ادامه به همراه تصاویر توضیحات لازم مطرح میشود.

دستورالعمل ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی

برای طرح ماشین با توجه به وسایل در دسترس و سلیقه خودتان میتوانید طرح و رنگ دلخواه تان را در ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی به کار ببرید. هدف استفاده از وسایل بازیافتی، در دسترس و سرعت در ساخت کاردستی است. ابتدا با استفاده از یک مقوای کارتنی طرح بدنه ی مورد نظرتان یا مطابق ویدیو برش بزنید. سپس برای چرخش محور و چرخش چرخ ها به اندازه عرض ماشین کنترلی ملخی دو عد نی برش دهید و به قسمت زیرین ماشین متصل کنید. یک مربع ۳ در ۳ سانتی متری برش بزنید. و یک ال ای دی دو پایه به آن وصل کنید. آن را به مرکز ماشین بصورت عمودی متصل کنید.

دو سیم افشان کوچک به موتور آرمیچر لحیم کنید و بصورتی که شفت آن رو به انتهای ماشین کنترلی ملخی باشد برروی صفحه ی میانی بچسبانید. در ادامه محور ها را از نی عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید. نوبت به اتصالات و کنترلی کنترل کاردستی ماشین ملخی رسید. سر باتری را به باتری متصل کنید. مطابق ویدیو یک مکعب مستطیلی، کمی بزرگتر از ابعاد باتری کتابی بسازید. یک حفره در ضلع عرضی جعبه مکعبی ایجاد کنید. سیم افشان را از بیرون به درون جعبه عبور دهید و به یک سیم سرباتری وصل کنید.

 محل اتصال را به خوبی با چسب برق محکم کنید. برای اتمام کار جعبه کنترل روی درب آن کلید راکر را وصل کنید و در نهایت با چسب متصل کنید. سیم دیگر سیم افشان را به پایه کلید راکر لحیم کنید. همانطور که در ویدیو مشاهده میکنید در مرحله ی آخر اتصالات دو سر سیم افشان و سیم های متصل به موتور را به پایه های ال ای دی وصل کنید. جهت ایجاد جریان هوا پروانه را به شفت موتور ارمیچر متصل کنید و با روشن و خاموش کردن دگمه دسته کنترل، حرکت کاردستی ماشین کنترلی ملخی را در اختیار داشته باشید.

نحوه اتصالات کاردستی ماشین کنترلی ملخی

در این مرحله مراحل اتصالات کاردستی ماشین کنترلی ملخی را با هم بررسی میکنیم. در مرحله اول یک مقوای کارتنی مطابق تصویر بدنه ی مورد نظرتان یا طرح دلخواه تان را برش بزنید. سپس برای چرخش محور و چرخش چرخ ها به اندازه عرض ماشین کنترلی ملخی دو عد نی برش دهید و به قسمت زیرین ماشین متصل کنید.

 یک مربع ۳ در ۳ سانتی متری برش بزنید. و یک ال ای دی دو پایه از یک سمت آن عبور دهید. مربع را بصورت عمودی رو به قسمت جلویی ماشین قرار دهید و موتور آرمیچر را بر خلاف جهت بر روی آن متصل کنید. قبل از اتصال دو سیم افشان به دو پایه ی موتور آرمیچر لحیم کنید.

 در ادامه محور را از نی ها عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید.

 برای ساختن دسته کنترل کاردستی ماشین کنترلی ملخی با استفاده از چند برش مستطیلی و مربعی یک مکعب مستطیلی بسازید. یک حفره در نقطه مرکزی ضلع عرضی آن ایجاد کنید و پس از اتصال سرباتری به باتری، باتری را درون جعبه قرار دهید.

 سیم افشان بلند را از حفره عبور دهید و همانطور که مشاهده میکنید اتصالات سیم های سرباتری و کلید راکر و سیم افشان را انجام دهید.

 در مرحله آخر برای ایجاد جربان هوا پروانه را به شفت موتور متصل کنید و سمت دیگر سیم افشانی که به دسته کنترل متصل شده است را به سیم های موتور آرمیچر متصل کنید تا اتصالات بصورت کامل برقرار شود و برق از باتری به موتور برسد.

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا