ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

حلقه ازدواج در ایران در کدام دست است؟

مهمترین مشخصه یک زوج متأهل در دست داشتن حلقه ازدواج و خرید آنلاین طلا است، اماحلقه ازدواج در ایران در کدام دست است؟ یکی از مرسومات ازدواج قبل از انجام مراسم عقد یا ازدواج هم خرید حلقه ازدواج است، انتخاب حلقه ازدواج زنانه و مردانه باتوجه‌به طراحی حلقه‌ها و با سلیقه عروس و داماد صورت می‌گیرد به همین بهانه نگاهی به سنت خرید و استفاده از حلقه خواهیم داشت، اینکه این سنت از کجا آغاز شده است و چرا هنوز هم پابرجا است. در انتها نیز لیست قیمت حلقه ازدواج را آورده ایم.

حلقه ازدواج در کدام دست است؟ برای درک ایده‌ها و پدیده‌های فرهنگی هر جامعه ناگزیر به مراجعه به فرهنگ عمومی و محاوره‌ای‌ترین گفت‌وگوهای روزمره هستیم. عقاید شفاهی نشان می‌دهد که افراد یک جامعه چه رویکرد سمبلیکی به استفاده از حلقه‌ی ازدواج دارند و چرا آن را در انگشت یا دست خاصی استفاده می‌کنند.

انگشت حلقه ازدواج کدام است؟ چرا برخی افراد حلقه را به شکل نامتداول به کار می‌گیرند؟

در یک بیان رایج و در جواب این سوال که حلقه ازدواج در کدام دست است؟ باید گفت حلقه‌ ازدواج متعلق به انگشت چهارم دست چپ است بااین‌حال برخی افراد ممکن است به دلیل چپ‌دست بودن و سنگین یا بزرگ بودن حلقه ازدواج، ترجیح بدهند که این حلقه در انگشت دیگری قرار بگیرد. در برخی موارد، استفاده مداوم از حلقه برای افراد یک ضرورت تلقی نمی‌شود و بسته به مشغله‌ی روزمره ممکن است مشاهده کنید که برخی حلقه‌ی ازدواج خود را به دست ندارند. اگر نمی‌توانید از حلقه‌ی خود به‌راحتی و مداوم استفاده کنید و دست شما درگیر شست‌وشو و دردسرهای روزمره است، یک راه ساده این است که حلقه را به کمک یک زنجیر، به گردن خود داشته باشید.

برای زوج‌های عاشق، به همراه داشتن مدام حلقه‌ی ازدواج اهمیت زیادی دارد و می‌تواند نوعی حس دلگرمی و تعهد را ایجاد کند و برای آنها مخصوصا آقای داماد خیلی مهم هست که حلقه ازدواج در کدام دست است. ایده‌ی آویز کردن حلقه ازدواج می‌تواند در مواردی که استفاده مداوم بر روی دست باعث تخریب و آلوده شدن انگشتر می‌شود، بسیار رمانتیک و زیبا جلوه کند.

حلقه ازدواج مرد در کدام دست است؟

در عرف عمومی مردانه، حلقه ازدواج در کدام دست است؟ در فرهنگ ایرانی، آقایان نیز حلقه‌ی خود را بر انگشت چهارم دست چپ قرار می‌دهند و طیف متفاوتی از طراحی‌ها را می‌توان در مورد این حلقه‌ها مشاهده کرد. یک رینگ پهن با فرم هندسی یا خطوط موازی، می‌تواند ایده‌ای اسپورت در طراحی حلقه‌ی مردانه محسوب شود و فرمی ازدواجی نیز به آن ببخشد.

بااین‌حال شما می‌توانید در سراسر دنیا، انگشت حلقه‌ی مردان را مزین به انگشترهایی با فرم و سبک‌های بسیار خاص و متنوع ببینید. نگین‌های درشت و پرکار، انگشترهایی ظریف و ساده با رنگ طلایی، پلاتین و نقره، همگی می‌توانند در زمره اکسسوری‌های مربوط به ازدواج آقایان قرار بگیرند.

بااین‌حال شما باید بدانید که استفاده دائمی از حلقه ازدواج در فرهنگ ایرانی همچنان در بسیاری از مناطق رایج نیست و بعضاً بسته به بافت فرهنگی، برای آقایان حلقه‌ی ازدواج تهیه نمی‌شود و این موضوع صرفاً منحصر به عروس خانوم باقی می‌ماند. بااین‌حال به‌عنوان یک آقا می‌توانید پوشیدن حلقه‌ی خود را به‌عنوان نشانی از تعهد و عشق، ازجمله ایده‌های تکمیلی اکسسوری شخصی خود نشان داده و از این طریق قلب فرد موردعلاقه‌ی خود را تحت تاثیر قرار دهید.

حلقه ازدواج زن در کدام دست است؟

تا اینجای مقاله به بررسی این که حلقه ازدواج در ایران در کدام دست است پرداختیم اما در این مورد بهتر است بدانید که در برخی مناطق، بخصوص فرهنگ‌های سرزمین اروپا، حلقه‌ی ازدواج زنانه، لزوما در دست چپ قرار نمی‌گیرد. این موضوع بعضاً می‌تواند ریشه در برخی عقاید مذهبی و فرهنگی داشته باشد بااین‌حال، حلقه اغلب به دلیل ویژگی‌های آناتومیکی و طراحی خاص خود بازگوکننده‌ی ماهیت است. حلقه‌های ازدواج زنانه می‌توانند به‌صورت دوتکه طراحی شوند و یا به‌عنوان حلقه و پشت حلقه شاهد حضور دو حلقه‌ی ظریف بر روی یک انگشت باشیم. حلقه ازدواج زنانه را همچنین می‌توان به کمک فرم رینگی و کاربرد برلیان سفید در طراحی آن شناسایی کرد.

انگشتر ازدواج در کدام دست است و چرا؟ بررسی فرهنگ چین باستان

در فرهنگ چینی توصیف خاصی در مورد این که حلقه ازدواج در کدام دست است موضوع جالب و ایده خاصی وجود دارد. آن‌ها انگشت چهارم هر دست را نشانه‌ای از تعهد و ارتباط پایان‌ناپذیر عاشق و معشوق یا جفت می‌دانند. به‌این‌ترتیب هر یک از دیگر انگشت‌ها نماد یکی از کهن‌الگوها یا اعضای خاص خانواده است که همگی برحسب تقدیر و عرف عادی زندگی، مسیر خود را از ما جدا خواهند کرد.

آن‌ها به زندگی خصوصی خود خواهند پرداخت و برای ایجاد کلونی جدید و تولد فرزندان جدید، از ما جدا خواهند شد. اما فردی که به‌عنوان جفت خود انتخاب می‌کنیم، تا زمانی که در تعهد با ما باشد، برنامه‌ای برای جدایی و فراموشی نخواهد داشت و این درست مانند ویژگی‌های آناتومیکی انگشت چهارم دست چپ است.

آن‌ها دودست خود را روبه‌روی یکدیگر قرار می‌دهند به شکلی که بند وسط انگشت وسط به یکدیگر بچسبد. سپس نوک دیگر انگشت‌ها را به نوک انگشت دست روبه‌رو می‌چسبانند. جدا کردن نوک هر یک از انگشت‌ها از دیگری می‌تواند صورت بگیرد اما جدا کردن انگشت چهارم دست‌ها کار ساده‌ای نخواهد بود.

فردی که با او متعهد می‌شویم و پیوند ازدواج را برقرار می‌کنیم، نقشی پررنگ در ذهن و فکر و روح ما ایجاد خواهد کرد و مسیر زندگی او به‌راحتی از ما جدا نخواهد شد و حتی پس از جدایی نیز، این تصویر بسیار پررنگ و زنده تا مدت‌ها باقی خواهد ماند. خلق‌وخوی ما به‌تدریج شبیه معشوق ما خواهد شد و این پیوند قوی، سازنده‌ی بخش مهمی از سرنوشت ماست. در ادامه مقاله حلقه ازدواج در کدام دست است به بررسی پیشینه‌های فرهنگی حلقه‌ی ازدواج  و دستی که حامل این حلقه است خواهیم پرداخت.

نگاهی به ریشه تاریخی حلقه ازدواج

پس از گفتن نکات اولیه در این مقاله و بررسی این که حلقه ازدواج در کدام دست است بد نیست نگاهی به تاریخچه و ریشه تاریخی حلقه ازدواج نیز بپردازیم. در تمام ادیان و سنت‌های الهی و فرهنگ و رسوم در کشورهای مختلف استفاده از در زمان عقد مشترک است از طرفی خرید طلا و جواهر برای عروس و داماد یک رسم است که در سنن مختلف دارای تفاوت‌هایی است، اما حلقه ازدواج را می‌توان در تمام سنن و آیین‌ها مشاهده کرد.

طبق شواهد باستانی استفاده از حلقه ازدواج به ماقبل تاریخ بازمی‌گردد، اولین حلقه‌های باستانی در واقع تکه‌هایی از گیاهان یا گل‌ها بودند که در ابتدای مراسم عقد به مچ دست عروس بسته می‌شد تا طبق عقاید باستانی روح او از ازدواج فرار نکند، بعد از پایان مراسم تکه‌ای از این گیاه را به انگشت عروس می‌بستند که نشان از ازدواج کردن او بوده است. برای اینکه ماندگاری این حلقه بیشتر شود کم کم تغییرات آن از گیاه به چرم، استخوان، عاج و نهایتاً حلقه‌هایی از فلزات گران‌بها شکل گرفت. طبق مطالعات مصریان باستان اولین کسانی بودند که از حلقه ازدواج استفاده کرده‌اند.

در مصر باستان حلقه دایره‌ای شکل نمادی از عشق بی‌پایان بود، ضمن اینکه دایره به معنای دروازه‌ای برای ورود به دنیای ابدیت در مصر باستان تلقی می‌شود، این به آن معنا است که عشق و تعهد زن و مرد بی‌پایان و تا دنیای دیگر ادامه خواهد داشت. به همین دلیل استفاده از حلقه‌های چرم میان عوام و حلقه‌های طلا و نقره در میان اشراف کاملاً رایج بود.

انگشت حلقه کدام است؟

در این قسمت مقاله به یک تحقیق باستانی می پردازیم که در جواب این سوال که حلقه ازدواج در کدام دست است مشخص شده است که رومیان کسانی بودند که استفاده از حلقه را در انگشت انگشتر یا حلقه به کار بردند، آنها معتقد بودند که یک رگ مستقیماً از این انگشت به قلب می‌رود و همین امر باعث شد که تا به امروز این انگشت (انگشت چهارم دست چپ) را با عنوان انگشت حلقه شناخته شود و همین طورکه می دانید حلقه ازدواج در ایران نیز در انگشت حلقه استفاده می شود.

نگاهی به مدل حلقه ازدواج در دوره‌های مختلف تاریخی

حلقه‌های ازدواج در تمام دوران تاریخ دچار تغییر و تحولات بسیاری شده‌اند، در قرون‌وسطی روی حلقه ازدواج مردانه عکس زن و روی حلقه ازدواج زنانه عکس مرد حکاکی می‌شد، با رسمی شدن دین مسیحیت این چهره‌ها نشان کفر معرفی شدند و به‌جای آن از نماد صلیب یا چهره عیسی مسیح به‌عنوان نماد برکت در حلقه‌های ازدواج استفاده شد.

ایرلندی‌ها سعی کردند که یک پیام رمزی را روی حلقه‌های ازدواج حک کنند، کم کم این پیام خصوصی به‌جای روی حلقه به داخل حلقه‌ها راه یافت و از دیده‌ها پنهان شد و به‌عنوان رمزی میان زن و شوهر باقی ماند. این سنت این روزها بسیار ترند است و در خرید حلقه ازدواج می‌توانید پیام یا عبارت موردنظر خود را جهت حکاکی در داخل حلقه به فروشنده سفارش دهید.

اولین حلقه مزین به الماس متعلق به قرن 15 میلادی و در ایتالیا کشف شده است، روی حلقه‌های کشف شده عبارت ” دو اراده، دو قلب و دو احساس در یک ازدواج درخشان مثل الماس” حک شده است. درواقع استفاده از الماس در حلقه‌های ازدواج به دلیل استحکام بسیار بالای این سنگ جواهر و نشان از استحکام و ابدی بودن پیوند زناشویی است.

استفاده از حلقه‌های مزین به الماس به‌عنوان حلقه ازدواج زنانه در دهه 1940 میلادی شکل گرفت، ضمن اینکه استخراج معادن الماس در قاره افریقا و استفاده از دستگاه‌های برش الماس به اشکال مختلف باعث شد که الماس با قیمت مقرون به‌صرفه‌تری نسبت به گذشته‌های دور در اختیاران دوستداران جواهر قرار گیرد.

الماس هنوز هم یکی از مهم‌ترین سنگ‌های جواهر در ساخت حلقه ازدواج زنانه و مردانه در دنیا محسوب می‌شود در میان اشراف و سلبریتی‌ها می‌توان حلقه‌های ازدواج جواهر با سنگ‌های بسیار بزرگ و ارزشمند را مشاهده کرد، معروف‌ترین حلقه ازدواج مزین به الماس حلقه ازدواج الیزابت تیلور است که سنگ الماسی به وزن 29.5 قیراط روی آن سوار شده است.

حلقه ازدواج مردانه

طبق مشاهدات باستانی استفاده از حلقه ازدواج برای مردان نیز رایج بوده است، با این حال استفاده مردان از حلقه در امریکا قدمت خیلی طولانی ندارد، گفته می‌شود که استفاده مردان از حلقه ازدواج در جنگ جهانی دوم رواج بیشتری پیدا کرد، در واقع سربازان در میدان جنگ در زمان دور بودن از همسرانشان با دست کردن حلقه ازدواج دلتنگی خود و وفاداری به همسرشان را نشان می‌دادند. با پایان یافتن جنگ جهانی استفاده از حلقه‌های مردانه در میان مردان محبوبیت بیشتری پیدا کرد و استفاده از به شکل امروزی رواج یافت.

دکمه بازگشت به بالا