اقتصادیترندهای کسب و کار

نکات طلایی انتخاب و خرید گوشواره طلا برای خانم‌های سخت‌پسند

راهنما و نکات خرید گوشواره طلا

طلا یک انتخاب محبوب برای گوشواره ها است، اما چگونه می توانید از عیار یک جفت گوشواره طلا مطلع شوید؟ بیایید ببینیم گزینه های شما برای تعیین تعداد عیار گوشواره طلا و همچنین معنی آن چیست؟

مهمترین معیار های انتخاب گوشواره طلا

به دنبال گوشواره های دارای علامت عیار یا قیراط در گوشواره باشید

اولین کاری که برای پیدا کردن عیار گوشواره های طلا باید انجام دهید این است که از نزدیک نگاه کنید و ببینید که آیا علامتی از نوع عیار یا قیراط بر روی آنها وجود دارد یا خیر؟ به عنوان مثال ، مشخصه ای که “14K” یا “14 Kt” می خواند به این معنی است که گوشواره از طلای 14 عیار ساخته شده است.

علائم خلوص طلا همیشه به شکل تمبرهای عیار نیست. غیر معمولی نیست که شماره هایی مانند 583 یا 750 را که بر روی جواهرات طلا حک شده است ، مشاهده کنید.

اگر گوشواره های شما دارای علائم مشابهی هستند ، پس شاید خلوص آنها با تعداد هزار در هزار عدد نشان داده شود.

برای تبدیل قطعات به ازای هر هزار خلوص به عیارهای طلا، تعداد آن را با 0.024 ضرب کنید.

بنابراین ، خواهید دید که تمبرهایی که 583 و 750 خوانده می شوند به ترتیب به 14K و 18K تبدیل می شوند.

سایر نقاط مشترک در هر هزار مارک 417 برای 10K ، 833 برای 20K و 917 برای 22K است. عیار 24 که طلای خالص است با شماره 999 مشخص شده است.

منظور از عیار گوشواره های طلا چیست؟

تعداد عیار گوشواره های طلای شما نشان دهنده خلوص طلا آنها است. جواهرات معمولاً با طلای خالص ساخته نمی شوند، زیرا این فلز بسیار نرم است. به همین دلیل است که طلا با سایر فلزات مخلوط می شود تا آلیاژ حاصل سخت تر شود. آلیاژهای مختلف طلا می توانند نسبت های مختلفی از طلا و فلزات دیگر را داشته باشند و تعداد عیار اطلاعات مربوط به میزان محتوای طلا در چنین مخلوطی را منتقل می کند.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ،عیار 24 بالاترین مقدار ممکن برای خلوص طلا به شمار می رود. یک نمونه ای از یک گوشواره طلا طرح اسپرت که در آن از اشکال هندسی و حلقوی جهت زیبایی بیشتر استفاده شده است که جلوه خاصی را به این نوع دستبند داده است . بنابراین ، عدد عیار به شما می گوید که در این آلیاژ تعداد 24 قطعه طلای خالص در مجموع از 24 قسمت آلیاژ وجود دارد. به عنوان مثال ، معنی 10 قیراط این است که آلیاژ با این خلوص حاوی 10 قسمت طلا و 14 قسمت دیگر فلزات است.

پیدایش گوشواره طلا

گوشواره طلا از جمله زیورآلاتی است که از هزاران سال پیش توسط انسان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. جالب است بدانید که این وسیله‌ زینتی ابتدا توسط مردان مورد استفاده قرار می گرفت. با گذشت زمان تمایل استفاده از گوشواره توسط زنان بیشتر شد. اولین نشانه‌های گوشواره در سرزمین ایران به تمدن ایلام مرتبط است. همچنین در آثار تاریخی و باستانی تخت جمشید که قدمت چندین هزار سال دارد، می‌توان آثار و شواهدی از کاربرد گوشواره را در میان مردان آن دوران مشاهده نمود.

لازم به ذکر است گوشواره‌های حلقه‌ای از زمان عصر برنز، گوشواره‌های قلابی از زمان روم باستان و گوشواره‌های کلیپسی در قرن بیستم رو نمایی شدند. در فرهنگ های مختلف جهان از  گوشواره‌ بعنوان حفاظت گوش در برابر روح شیطان تا نمایش موقعیت اجتماعی، طبقه اجتماعی، ثروت و … استفاده شده است.

انواع گوشواره طلا

گوشواره‌های طلا بر حسب طرح های  مختلف در سه رنگ زرد، سفید و رز گلد به همراه سنگ‌های قیمتی و یا بدون آنها ساخته می شوند. زمانی که شما تصمیم به خرید طلا در مناسبت های مختلف از جمله هدیه تولد، سالگرد ازدواج، هدیه فارغ التحصیلی و… می‌گیرید، انتخاب یک جفت گوشواره طلا می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با توجه به وجود این تنوع، باید قبل از خرید طلا و یا هر نوع گوشواره طلا، به نکات مهم توجه کرد.

گوشواره طلا میخی

مدل های میخی یکی از رایج‌ترین فرم طلا و جواهرات است که پین(میخ) آن در پشت نرمه گوش قفل می‌شود. همچنین گوشواره طلا میخی به علت سایز کوچک خود، به راحتی برای خانم‌ها قابل استفاده هستند. گوشواره‌ طلا میخی با و بدون سنگ قیمتی برای صورت‌های باریک و کشیده مناسب هستند. این نوع گوشواره معمولاً کوچک است و در میان جوانان محبوبیت بالایی دارد.

گوشواره طلا کلیپسی

در دهه ۱۹۷۰ میلادی هنوز سوراخ کردن گوش رایج نشده بود. در نتیجه زنان از گوشواره‌های طلا کلیپسی استفاده می‌کردند. این مدل، هنوز هم در میان مردم رواج دارد. به این صورت که یک کلیپس محکم که گوشواره طلا از آن آویزان است، لاله گوش را می‌گیرد و در جای خود ثابت نگه می‌دارد. برای این گوشواره لازم نیست گوش خود را سوراخ کنید. پیدا کردن نمونه‌ای که استفاده آسانی داشته باشد چندان راحت نیست. توصیه می‌شود در خرید طلا و جواهرات گران قیمت از این مدل گوشواره استفاده نکنید زیرا احتمال گم شدن آن زیاد است.

گوشواره طلا حلقه‌ای

گوشواره طلا حلقه‌ای یکی از پرطرفدارترین انتخاب‌ خانم‌ها برای مهمانی است. همان‌طور که از نام گوشواره مشخص است، شکل دایره‌ای دارد. گوشواره طلا حلقه‌ای درون سوراخ گوش قرار می‌گیرد و دور نرمه‌ی گوش حلقه می‌شود. چرا که مدل آنها به شکلی است که نه مانند گوشواره‌های طلا میخی به طور کامل به گوش چسبیده‌اند و نه مانند گوشواره‌های آویز از گوش فاصله زیادی دارند. گوشواره طلا دارای حلقه‌های باریک و بزرگ برای جوانان و نوجوان‌ها مناسب است.

گوشواره طلا هاگی

هاگ در زبان انگلیسی به معنی  بغل کردن است. در این مدل نیز همچون نمونه حلقه‌ای دو انتهای گوشواره به هم می‌رسند و اصطلاحاً همدیگر را در آغوش می‌کشند.

گوشواره قطره ای

همچنین گوشواره های زنانه که مظهر سادگی و دوام هستند، برداشتی کلاسیک از نسخه توسعه یافته گوشواره های میخی هستند. مدل های قطره ای ترکیبی از یک زنجیر ساده است که کمی زیر لاله گوش با یک یاقوت، سنگ یا مروارید می افتد.

گوشواره منگوله ای

 گوشواره منگوله ای معمولاً در آرایه‌هایی از مواد، مانند چند رشته یا زنجیره‌ای از فلز وجود دارند. پایین رفتن از لاله گوش به آنها حالتی روان، پر جنب و جوش و سرزنده می دهد.

گوشواره لوستر

گوشواره‌های لوستری فوق‌العاده باکلاس، شبیه یک لوستر کریستالی پرآذین است که زیر لاله گوش شما می‌افتد.

گوشواره طلا آویزی

گوشواره طلا آویزی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در فاصله چند سانتی‌متری زیر گوش قرار می‌گیرند. معمولا سازندگان طلا با اضافه‌کردن سنگ‌های قیمتی یا مروارید، به جلوه و زیبایی این مدل از گوشواره‌ها می‌افزایند. البته گوشواره‌ طلا آویزی مورد سلیقه همه خانم‌ها نیستند و معمولا به دلیل آنکه ممکن است به لباس یا جاهای دیگر گیر کنند، نمی‌توان همیشه از آنها استفاده کرد. گوشواره‌های طلا آویز برای زنانی که موهای بلندی دارند گزینه مناسبی است. این نوع گوشواره‌ آویز می‌توانند تماماً فلزی یا ترکیبی از فلز و جواهر باشند. گوشواره های آویزان الماس نیز انتخاب محبوبی برای افراد مشهور روی فرش قرمز است.

دکمه بازگشت به بالا