اقتصادیترندهای کسب و کار

عوامل تاثیر گذار در قیمت پنجره سه جداره یو پی وی سی

قیمت پنجره دوجداره آلومینومی و UPVC چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت قیمت پنجره سه‌جداره معمولا به طور میانگین به سادگی قابل محاسبه است. اما برای رسیدن به قیمت واقعی پنجره دوجداره به طور دقیق، لازم است که ابعاد دقیق پنجره را داشته باشیم. علاوه بر این‌ تعداد بازشوها، فیکس و نوع باز شدن پنجره براساس تک حالته، دو جهته یا کشویی بودن، برای تشخیص قیمت دقیق پنجره، موثر است. قیمت پایه درب و پنجره دوجداره براساس میانگین هر مترمربع از فضای مورد نظر مشخص می‌شود.

عوامل موثر در قیمت گذاری درب و پنجره upvc

در ادامه به بررسی عواملی که در قیمت گذاری پنجره تاثیر گذارند می پردازیم.

تاثیر متراژ بر قیمت پنجره دوجداره

ابعاد استاندارد پنجره اغلب، ۱۴۰ سانتی‌متر در ۱۴۰ سانتی‌متر است. اگر قرار باشد، پنجره‌ای با ابعاد استاندارد نصب کنید، ‌قیمت‌ها به صورت واحدی محاسبه می شود. به عنوان مثال،‌ اگر دو پنجره دوجداره UPVC با اندازه استاندارد قرار است نصب کنید، هزینه نصب برابر با نصب دو واحد پنجره است. حال اگر قیمت نهایی را بر متر مربع تقسیم کنید، قیمت هر متر مربع از پنجره دوجداره مشخص می‌شود.

اما در صورتی که در پروژه‌ای مشخص، متراژهای درب و پنجره متفاوت باشد و برای ساختن آن‌ها در ابعاد مختلف، نیاز به اندازه‌گیری‌های مختلف باشد،‌ هزینه نهایی در هر مترمربع مشخص می‌شود. مثلا اگر در پروژه‌ای مساحت کل درب و پنجره‌های دوجداره ۳۰ متر مربع باشد، قیمت نهایی از ضرب متراژ کلی در قیمت هر متر مربع مشخص می‌شود. البته بهتر است بدانید، که این قیمت‌های پایه به صورت حدودی می‌باشد و عوامل مختلفی بر زیاد یا کم شدن قیمت پنجره دوجداره و درب UPVC تاثیر دارد.

برای نصب درب و پنجره در مساحت‌های بسیار بالا و پروژه‌های وسیع، معمولا تمامی عوامل موثر بر قیمت درب و پنجره یو پی وی سی محاسبه و به قیمت پایه می‌شود. سپس توسط نرم‌ افزاری دقیق همه قیمت‌ها مشخص و فاکتور نهایی صادر خواهد شد. ساده‌ترین فرمول برای تعیین قیمت پنجره دوجداره، از این قرار است:

(پروفیل مصرفی × قیمت متر طول) + (شیشه مصرفی × قیمت متر مربع) + (یراق آلات × قیمت واحد) = کل هزینه ساخت یک پنجره

نوع پروفیل یو پی وی سی

ابعاد پروفیل معمولا به سری های ۶۰ و ۷۰ نیز تقسیم بندی می شوند. در واقع این اعداد همان عرض سطح مقطع پروفیل است که در پنجره دوجداره به کار گرفته می شود. در این صورت منظور از سری ۶۰ همان عرض سطح مقطع ۶۰ میلی متر می باشد. هر چه سطح مقطع پروفیل بیشتر باشد، وزن پروفیل بالا بیشتر می شود و در نتیجه قیمت درب و پنجره دوجداره افزایش پیدا می کند. لازم به ذکر است که در پنجره یو پی وی سی کشویی سری 60 یا 70 نداریم و به سری تک ریل و یا جفت ریل هستند.

تعداد حفره در پروفیل یو پی وی سی

تعداد حفره ها نیز در پروفیل یو پی وی سی متغیر است. حفره به معنای محفظه ها در راستای افقی پروفیل یو پی وی سی می باشد. پروفیل سری 60 دارای ۳ یا ۴ حفره و پروفیل سری 70 دارای ۴ یا ۵ حفره می باشد.
پروفیل ها ار لحاظ کاربرد و شکل به چهار نوع اصلی تقسیم می شوند:

  • پروفیل فریم: بعنوان چارچوب مورد استفاده قرار می گیرند.
  • پروفیل لنگه : کاربرد آن بعنوان لنگه بازشو می باشد.
  • پروفیل مولیون: این پروفیل ها معمولا به عنوان تقسیم کننده داخلی کاربرد دارد.
  • پروفیل جانبی: در اشکال خاص درب و پنجره upvc بعنوان مکمل بکار می رود.

پروفیل‌های رنگی و لمینت‌ها بسته به مساحتی که از رنگ برای‌شان استفاده شده است، قیمت‌های متفاوتی دارند. پروفیل‌ها در رنگ‌های مختلف وجود دارند و رنگی بودن‌ آن‌ها معمولا باعث افزایش ۳۰ درصدی قیمت نهایی فاکتور می‌شود.

نوع یراق آلات مصرفی

از عوامل مهم دیگری که بعد از پروفیل بر قیمت پنجره ی دو جداره تاثیر می گذارد، انتخاب نوع یراق آلات می باشد.
کیفیت و درجه بندی هر برند در یراق‌آلات، متفاوت است. بسیاری از یراق‌آلات با کیفیت ساخت ترکیه هستند و قیمت بالایی دارند.

نوع شیشه دوجداره مصرفی

بیشترین قسمت از پنجره را شیشه‌های آن تشکیل می‌دهند، به همین دلیل شیشه‌ها بر قیمت نهایی پنجره تاثیر زیادی دارند. شیشه در انواع لمینت، سکوریت، سندبلاست، شیشه هوشمند در بازار موجود است. شیشه هوشمند و شیشه لمینت بدلیل کاربرد خاص و شرایط تولید آن قیمت بسیار بالایی نسبت به دیگر انواع شیشه دارند. شیشه دوجداره در انواع رنگ ها و همینطور در چند نوع رنگ رفلکس (رفلکس برنز، رفلکس طلایی، نقره ای، سبز، آبی و …) در بازار موجود می باشد. با تغییر انتخاب شیشه از ساده به رنگی یا رفلکس قیمت آن نیز بالا می رود. به طور معمول شیشه رفلکس 10 هزار تومان نسبت به شیشه ساده گران تر می باشد. با در نظر گرفتن اینکه تنها یکی از جداره های شیشه رفلکس یا رنگی است.

هزینه ی نصب

نصب درب و پنجره، تخصصی و فنی است که نیاز به مهارت و دانش مشخصی دارد. بنابراین هزینه بر است. البته برخی تولیدکنندگان داخلی، این امکان را برای مشتریان‌شان فرآهم شده‌اند که در صورت خرید، نصب را برای مشتری به صورت رایگان انجام دهند.

تغییرات نرخ ارز

تغییر در نرخ ارز نیز میتواند در قیمت تمام شده در و پنجره تاثیر مستقیم داشته باشد، به این علت که برخی از لوازم و مواد اولیه مورد استفاده در محصول نهایی وارداتی هستند و باید به صورت دلار یا یورو خریداری شوند. در نتیجه باید تغییرات نرخ ارز را هم مد نظر داشت و با پیش بینی مناسب و به موقع اقدام به خرید در و پنجره نمود.

آیا مدل‌های مختلف پنجره دوجداره، قیمت متفاوتی دارند؟

قیمت پنجره‌های دوجداره براساس مدلی که دارند، متغیر است. به این ترتیب مدل‌ها چند قسمتی با حالت بازشوهای متفاوت، قیمت‌های مختلفی دارند. هر چه تعداد بازشوهای پنجره بیشتر باشد و حالت باز شدن‌شان پیچیده‌تر باشد، قیمت آن‌ها بیشتر خواهد بود. شیوه تولید پنجره‌ها نیز بر قیمت آن‌ها تاثیرگذار است. مثلا پنجره‌ها دوجداره‌ای که به صورت مکانیزه تولید می‌شوند، به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها با تولید مکانیزه، دارای قیمت تمام شده پایین‌تری نسبت به مدل‌هایی هستند، که دستی و غیرمکانیزه تولید می‌شوند. علاوه بر این‌ها، برندهای مختلف نیز دارای قیمت‌های متفاوت هستند. هر برندی با توجه به کیفیت و نحوه تولیدی که دارد، روی درب و پنجره‌های دوجداره قیمت‌گذاری می‌کند.

سایر موارد موثر بر قیمت نهایی درب و پنجره دوجداره

تا اینجا با مواردی آشنا شدیم که بر قیمت نهایی درب و پنجره دوجداره تاثیرگذارند و تغییر هر یک از آن‌ها می‌تواند قیمت را زیاد یا کم کند. به همین دلیل ارائه یک قیمت برای درب و پنجره، تنها در صورتی ممکن است که بخواهیم قیمت پایه یا میانگین قیمت کلی را اعلام کنیم و قیمت تمام شده، در پایان کار مشخص می‌شود. غیر از موارد عنوان شده، موارد دیگری نیز وجود دارد، که بر قیمت نهایی درب و پنجره UPVC دوجداره موثر است.

هزینه نصب پنجره دوجداره

پس از خرید پنجره دوجداره و پرداخت هزینه‌های آن، فراموش نکنید که باید هزینه‌ای را برای نصب آن‌ها کنار بگذارید. نصب درب و پنجره کاری تخصصی و فنی است که نیاز به مهارت و دانش مشخصی دارد. همچنین به دلیل وزن و اندازه پنجره‌ها کاری پرزحمت است. بنابراین هزینه‌بر بودن آن بسیار منطقی به حساب می‌آید. البته برخی تولیدکنندگان داخلی، این امکان را برای مشتریان‌شان فرآهم شده‌اند که در صورت خرید، نصب را برای مشتری به صورت رایگان انجام دهند. البته باید بدانید که این به معنای بدون هزینه بودن نصب نیست، بلکه متخصصان و کارشناسانی که برای نصب رایگان مراجعه می‌کنند،‌ حق‌الزحمه خود را از شرکت تولیدکننده دریافت می‌کنند.

داخلی بودن یا وارداتی بودن برند درب و پنجره

طبیعی است که درب و پنجره‌های وارداتی، گران‌تر از نمونه‌های تولید داخل باشند. درب و پنجره‌های خارجی با دلار خریداری می‌شوند و هزینه حمل و نقل از کشور مبدا به ایران نیز بر هزینه‌های تولید آن‌ها اضافه می‌شود. هر چند که نمونه‌های درب و پنجره خارجی دارای کیفیت بالایی هستند، اما با این وجود، کشور ایران در تولید درب و پنجره‌های دوجداره، برندهای خوب و باکیفیتی دارد.

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا