ترندهای کسب و کارعمومی

کیسه فیلتر غبارگیر کارخانه سیمان

کیسه فیلتر ( فیلتر کیسه ای )

امروزه در اکثر صنایع علی الخصوص صنایع آلاینده نیاز به بگ فیلتر در جهت کنترل آلودگی، همچنین جمع آوری و انتقال ذرات قابل استفاده به چرخه تولید امری اجتناب پذیر می باشد . با توجه به این نیاز گروه مهندسین مکانیک کبیر اقدام به طراحی و تولید یا کیسه بگ فیلتر با بالاترین کیفیت را می نمایند. به روشهای مختلف که از جمله آنها می توان به روش دوخت وجوش حرارتی می باشد نام برد.

کیسه فیلترهای بگ فیلتر تولیدی گروه مهندسین مکانیک کبیر برابر با آخرین استانداردهای کیفی مطابق با سفارش مشتری و در سایزها ، ظرفیت ها و اشکال مختلف طراحی و تولید می گردد .

اخیرا برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و رعایت بهداشت و ایمنی، تولیدکننده‌ها ملزم به استفاده از انواع سیستم‌های فیلتراسیون هوا و غبارگیر هستند، یکی از این سیستم‌ها فیلتر کیسه‌ای بگ فیلتر است. این فیلتر ها از پرطرفدارترین غبارگیرهای صنعتی به شمار می‌روند که در صنایعی چون کارخانجات سیمان، ذوب آهن، کوره‌های ذوب فلزات و غیره کاربرد دارد. این سیستم به دلیل عملکرد مطلوبی که دارد قابل اتکا است. نام‌های دیگر این سیستم، غبارگیر کیسه‌ای یا غبارگیر خشک است.

در این سیستم از یک محفظه که تعدادی کیسه با جنس مورد نیاز را در خود جای داده است و از گذراندن گاز و غبار به سمت خروجی فیلتر ممانعت به عمل می‌آورد. برای تمیز نمودن فیلتر به صورت دوره‌ای و مقاطع زمانی معین با فشار هوا، گرد و غبار موجود به هاپر زیرین ریخته شده و غبار از گاز جدا می‌شود.

در برخی موارد با توجه به نوع غبار تا 99.9 درصد عملکرد فیلتر کیسه‌ای مطلوب خواهد بود. در برخی موارد پیش آمده که دمای گاز ورودی به فیلتر زیاد است و باعث محدود شدن استفاده از آن می‌شود اکنون که تکنولوژی پیشرفت کرده و نسل جدیدی از الیاف کیسه‌ای تولید شده است که می‌توان از آن‌ها برای موارد مختلف بهره برد با این امکان اینوع فیلترها قادر هستند تا دمای 200 درجه را تحمل کنند .

چه زمانی لازم است کیسه فیلتر بگ فیلتر تعویض شود؟

بهتر است در فواصل زمانی مرتب فیلترهای بگ فیلتر تعویض شود حتی اگر زودتر نسبت به عوض نمودن آن‌ها اقدام کنید  دیگر نیازی به صرف هزینه اضافی بابت تعمیر قطعات پرداخت کنید. هم‌چنین امکان دارد کارکنان و کارگران با خطر آلاینده‌ها مواجه باشند و سلامتی آن‌ها جزء موارد الزام‌آور است. از طرفی انسداد فیلترهای کیسه‌ای هزینه‌های سیستم هوای فشرده را افزایش می‌دهد و فن به جهت کارکرد بیش از حد روی آن فشار اعمال می‌شود.

خراب شدن کیسه فیلتر بگ فیلتر (فیلتر کیسه ای بگ فیلتر)

خراب شدن فیلتر کیسهای خود را با خروج ذرات آلاینده از دودکش فن نشان می‌دهد یا این که بخش تمیز بگ فیلتر به ذرات گرد و غبار آلوده شده است. از عوامل دیگر برای پارگی فیلتر اختلاف فشار می‌باشد. علاوه بر موارد مذکور آتش و انفجار سبب پارگی آن خواهد شد. از مواردی که باعث خراب شدن فیلترهای پلی استر و نومکس که به آن هیدرولیز نیز می‌گویند، رطوبت و گرمای بیش از حد هست. پارگی این نوع فیلتر‌ها به علت ازدیاد ذرات ساینده، تعداد پالس‌های بیش از حد و خراب شدن کیج فیلتر کیسه‌ای بسیار خطرناک است.

انسداد کیسه فیلتر

مهم‌ترین علتی که باعث تعویض کیسه فیلتر است، انسداد آن محسوب می‌شود در این صورت فیلتر به پایان عمر خودش رسیده است. در این مورد حجم ذرات آلاینده بیش از حد افزایش پیدا کرده و فیلتر قادر به پاکسازی هوا نیست همین امر در راندمان هوای گذر تاثیر گذاشته و ‌آن را پایین می‌آورد.

نامناسب بودن کیسه فیلتر

در زمان خرید فیلتر باید به کیفیت آن و مقاومت آن در برابر آلاینده‌ها توجه ویژه‌ای داشت در این میان برخی افراد وجود دارند که قیمت پایین برای آن‌ها اهمیت دارد اما این کار اشتباه است و در آینده‌ای نزدیک مجبور خواهند شد تا فیلتر را تعویض کنند حتی با این کار امکان دارد قطعات و سایر سیستم‌ها آسیب ببیند. هر فیلتر برای یک بخش صنعتی مناسب است برخی از فیلترها برای شرایط دمایی و یا ترکیبات شیمیایی آن قسمت مناسب نیستند و موجب از بین رفتن فیلتر می‌شود.

عملکرد سیستم کیسه فیلتر

این نوع فیلترها از یک نوع کیسه‌ پارچه‌ای بهره می‌برند که به شکل استوانه درآمده است این قسمت مهم‌ترین بخش بگ فیلتر است. نوع پارچه‌هایی که در این فیلترها استفاده می‌شود متفاوت است و به آلاینده‌ها، دمای هوای وارد شونده، غلظت آلاینده‌ها و غیره بستگی دارد.

هنگامی که ذرات و آلاینده‌ها وارد بگ فیلتر می‌شوند به کیسه‌ی مخروطی برخورد میکنند که آن در برابر خروج آن‌ها مانع ایجاد می‌کند و ذرات به صورت لایه لایه روی فیلتر می‌نشیند این روند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که فیلتر قادر به پاک‌سازی نیست و باید تعویض شود.

در انتخاب کیسه فیلتر غبارگیر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • دمای خروجی گاز
 • حجم رطوبت گازی که وارد فیلتر می‌شود.
 • جریان برق ذرات غبار
 • ساییش ذرات غبار
 • مقاوم بودن در برابر محیط اسیدی و قلیایی
 • اندازه ذرات غبار
 • هزینه کیسه
 • قادر بودن پارچه برای عبور دادن هوا

بازده عمومی سیستم های فیلتراسیون به روش بگ فیلتر جت پالس حدود ۹۵ تا ۹۹ درصد (درصورت طراحی و محاسبات مناسب) خواهد بود. که طبعاً در صورت طراحی نامناسب، راندمان آنها بسیار پایین تر از راندمان مذکور می باشد.

مهمترین مشخصه های کیسه فیلترها جهت سفارش شامل موارد ذیل است :

 • جنس و نوع پارچه های
 • وزن واحد سطح پارچه (گرماژ) در محدوده ۲۰۰ تا ۷۰۰ گرم بر متر مربع
 • قطر کیسه فیلتر
 • طول کیسه فیلتر
 • نوع تولید و دوخت بدنه و ابتدا و انتهای کیس

کیسه فیلتر چیست ؟

کیسه فیلتر یکی از اجزای بگ فیلتر برای فیلتراسیون گرد و غبار می باشد . این گرد و غبار ، مواد مضر و همچنین محصولات را از جریان گاز جدا می کند

کیسه های فیلتر از چه موادی ساخته شده اند؟

کیسه های فیلتر از نمد سوزنی یا پارچه های ساخته شده از الیاف مصنوعی ساخته شده است. نمد سوزنی به طور مطلوب برای مورد کاربردی که در دست است تنظیم شده است.

موارد کاربرد کیسه فیلتر کدامند؟

کیسه های فیلتر برای فرآیند های حذف گرد و غبار و فیلتر کردن ضایعات گاز و هوای خروجی در کارخانه های صنعتی استفاده می شوند. آنها امکان مطابقت با محدودیت های قانونی انتشار (ریز) گرد و غبار و در نتیجه اطمینان از هوای پاک را فراهم می کنند.

هدف پارچه پشتیبانی در کیسه فیلتر چیست؟

پارچه ساپورت داخلی به کیسه فیلتر استحکام بیشتری می بخشد که هم تمیز کردن مکرر کیسه و هم طول عمر طولانی را امکان پذیر می کند.

نحوه تولید و دوخت بالای کیسه فیلتر نیز می تواند به صورت ذیل انجام پذیرد :

 • نوار ارتجاعی یا اسنپ بند (Snap band)
 • حلقه فولادی ، لاستیکی و یا ریسمانی
 • دکمه دار
 • فلنجی
 • پولک لاستیکی
 • حلقه در بالا
 • خام (بدون دوخت)
 • آویزی
 • تخت

دوخت بدنه فیلتر نیز می تواند به صورت دوخت سه گانه و یا حرارتی در راستای طولی آن باشد.

دوخت کف کیسه فیلتر نیز به صورت های ذیل انجام می گردد:

 • دیسکی
 • انتهای تکی
 • کف همراه با تقویت
 • تخت دوخته شده
 • فلنجی
 • احاطه شده

انواع جنس کیسه فیلتر بگ فیلتر :

فیلتر پلی استر  ( PES   ( Polyester felt :

پارچه پلی استرها به دلیل مقرون به صرفه بودن پرکاربردترین نوع الیاف هستند.

کاربردها : غبار زدایی در بخش های بسته بندی وانتقال مواد کارخانه ، غبار زدایی عمومی از محیط کار ، غبار زدایی از آسیاب صنایع معدنی غیر فلزی ، غبار زدایی از خنک کننده کلینکر، کارخانه های فولاد ، صنایع ریخته گری ، صنایع چوب و کارخانه هوای غلات و غذای حیوانات.

این نوع پارچه ها در درجه حرارتهای بین 150 – 120 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار میگیرند و براساس نوع فن و قدرت آن و اندازه غبار موجود درکارخانجات از انوع پارچه های ایرانی و وارداتی استفاده میشود. نوع پارچه ها در درجه حرارتهای بین 150 – 120 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار میگیرند و براساس نوع فن و قدرت آن و اندازه غبار موجود درکارخانجات از انوع پارچه های ایرانی و وارداتی استفاده میشود.

حداکثر دمای قابل تحمل 150 درجه سانتی گراد  (300 درجه فارنهایت)

مقاومت بیولوژیکی : بی اثر

مقاومت قلیایی : ضعیف

مقاومت در برابر اسید های معدنی : خیلی ضعیف

مقاومت در برابر اسید های ارگانیک : ضعیف

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون : خوب

مقاومت در برابر حلال های ارگانیک : خوب

دمای پیوسته کاری : 135 درجه سانتی گراد (275 درجه فارنهایت)

فیلتر نومکس (Nomex or Aramyd) :

به طور کلی استفاده از MAR در شرایط حادکاری مناسب نیست. بطورمثال این الیاف درشرایطی که گاز خروجی دودکش دارای دمای بالا ( 140 تا 200 درجه سانتیگراد) و رطوبت بالاتر از 10 درصد باشد ، دچار استهلاک تدریجی میشوند. در نتیجه فیلترهای ساخته شده از Aramid معمولا برای محافظت در برابر اسیدها و هیدرولیزشدن تحت عملیات سطحی تکمیلی قرار می گیرند.

کاربردها : کارخانه های آسفالت سازی ، خنک کننده های کلینکر، کور ه های آهک ، کلسیناسیون گچ و کوره های cupola

 دمای پیوسته کاری : 205 درجه سانتی گراد (400 درجه فارنهایت)

حداکثر دمای قابل تحمل 220 درجه سانتی گراد ( 425 درجه فارنهایت)

مقاومت بیولوژیکی : بی اثر

مقاومت قلیایی : خوب

مقاومت در برابر اسد های معدنی : ضعیف

مقاومت در برابر اسید های ارگانیک : خیلی ضعیف

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون : ضعیف

مقاومت در برابر حلال های ارگانیک : خوب

فیلتر فایبرگلاس GL  :

فایبر گلاس به دلیل خواص مکانیکی خود تنها به صورت پارچه بافته شده ، مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور افزایش خواص فیلتراسیون ، فایبرگلاس معمولا بوسیله غشا ePTFE پوشش داده میشود. این الیاف قابلیت استفاده پیوسته در شرایط کاری تا دمای بالاتر از 260 درجه سانتیگراد را دارا می باشند.

کاربردها : فرآیند های احتراقی دمای بالا مانندکوره سیمان، کوره های فولاد و فرو آلیاژ، سوزاندن زباله و کربن سیاه.

این نوع پارچه فیلتری که با غشاء PTFE و بصورت پارچه بافته شده میباشد و با نخ فایبرگلاس دوخته میشود در درجه حرارت بین 300 – 260 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار میگرد.

دمای پیوسته کاری : 260 درجه سانتی گراد (500 درجه فارنهایت)

حداکثر دمای قابل تحمل 280 درجه سانتی گراد ( 625 درجه فارنهایت)

مقاومت در برابر اسید های معدنی : خوب

مقاومت قلیایی : ضعیف

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون: خیلی خوب

مقاومت در برابر اسید های معدنی: خیلی خوب

مقاومت در برابر اسید های ارگانیک : خیلی خوب

فیلتر نایلونی :

دمای پیوسته کاری : 120 درجه سانتی گراد (250 درجه فارنهایت)

حداکثر دمای قابل تحمل 170 درجه سانتی گراد ( 625 درجه فارنهایت)

مقاومت بیولوژیکی : خیلی خوب

مقاومت قلیایی : خوبی

مقاومت در برابر اسید های معدنی: ضعیف

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون: ضعیف

مقاومت در برابر حلال های ارگانیک : خیلی خوب

فیلتر تفلونی:

دمای پیوسته کاری : 260 درجه سانتی گراد (500 درجه فارنهایت)

حداکثر دمای قابل تحمل 280 درجه سانتی گراد ( 535 درجه فارنهایت)

مقاومت بیولوژیکی : خیلی خوب

مقاومت قلیایی : خیلی خوب

مقاومت در برابر اسید های معدنی : خیلی خوب

مقاومت در برابر اسید های ارگانیک : خیلی خوب

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون : خیلی خوب

مقاومت در برابر حلال های ارگانیک : خیلی خوب

فیلتر آکریلیک :

دمای پیوسته کاری : 121 درجه سانتی گراد (250 درجه فارنهایت)

حداکثر دمای قابل تحمل 135 درجه سانتی گراد ( 275 درجه فارنهایت)

مقاومت بیولوژیکی : خیلی خوب

مقاومت قلیایی : ضعیف

مقاومت در برابر اسد های معدنی: خیلی خوب

مقاومت در برابر اسید های ارگانیک :عالی

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون: خوب

مقاومت در برابر حلال های ارگانیک : خیلی خوب

فیلتر پلی آمید ( Polyamide PI / P84) :

پلی آمیدها، پلی کنداس هایی از مونومرهای آروماتیک (Aromatized monomers) هستند که از خواص منحصر به فرد آنها می توان به مقاومت بالا در برابر حرارت اشاره کرد. این الیاف در برابر مواد شیمیایی(به جز در شرایط همزمان قلیایی و رطوبت بالا) مقاومت خوبی دارند و همچنین این الیاف تمایل اندکی نیز به اکسیداسیون در حضور گازهای O2 یا NO2 دردماهای بالا دارند.

کاربردها : بویلرها، کوره های سیمان، کارخانه های زباله سوزی، کلسیناسیون گچ، کوره های آهک وکوره های ذوب فلزات غیرآهنی.

دمای پیوسته کاری : 245 درجه سانتی گراد (475 درجه فارنهایت)

حداکثر دمای قابل تحمل 260 درجه سانتی گراد ( 500 درجه فارنهایت)

مقاومت بیولوژیکی : بی اثر

مقاومت قلیایی : ضعیف

مقاومت در برابر اسد های معدنی: خیلی خوب

مقاومت در برابر اسید های ارگانیک :خیلی خوب

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون:خیلی خوب

مقاومت در برابر حلال های ارگانیک : عالی

فیلتر پلی پروپیلن Polypropylene)  PP) :

الیاف پلی پروپیلن با مقاومت فوق العاده در برابر مواد شیمیایی و هیدرولیز شدن شناخته میشوند.این الیاف تنها توسط اکسیدا ن های قوی مورد حمله قرار می گیرند. همچنین استفاده از آن ها تا دمای 90 درجه سانتی گراد و تحت شرایط خورنده شیمیایی که پلی استر نمی تواند استفاده شود، امکان پذیر است.

کاربرد ها : غبار زدایی از کارگاه های گالوانایزینگ و فرآیند های شیمیایی.

دمای پیوسته کاری : 90 درجه سانتی گراد (190 درجه فارنهایت)

حداکثر دمای قابل تحمل 100 درجه سانتی گراد ( 210 درجه فارنهایت)

مقاومت بیولوژیکی : عالی

مقاومت قلیایی : عالی

مقاومت در برابر اسید های معدنی: عالی

مقاومت در برابر اسید های ارگانیک :عالی

مقاومت در برابر عوامل اکسیداسیون: خوب

مقاومت در برابر حلال های ارگانیک : عالی

روش عملکرد فیلتر سیلو:

هوای خارج شده از دریچه بالایی سیلو ابتدا وارد فیلتر شده و در مسیر عبور آن کیسه های پارچه ای مخصوص قرار داده شده که گرد سیمان را به خود می گیرند و هوای تمیز را از خود عبور می دهند که نهایتا گرد و غبار  جذب شده با فشار باد در جهت معکوس توسط سیستم جت پالس که بصورت اتوماتیک عمل می کند، از سطح کیسه ها جدا شده و به داخل سیلو ریخته می شود.

فیلتر ها در دو تیپ ضد رطوبت و معمولی تولید می شود:

فیلتر های ضد رطوبت چیست؟ در این نوع فیلتر ها قطعه هایی در خروجی و ورودی هوای فیلتر نصب می شود و در زمانهایی که فیلتر عملیاتی نیست و سیلو در حالت عادی است و تخلیه ای انجام نمی شود، جلوی ورود هوا به فیلتر سیلو را می گیرد. که این امر باعث می شود رطوبت هوا به فیلتر نرسد و دستگاه فیلتر عملکرد بهتری داشته باشد و از طرفی عمر کیسه فیلتر افزایش پیدا کند.

نصب دستگاه:

سیستم فیلتر سیلوی سیمان به سادگی بر روی قسمت بلایی ویا کنار سیلو نصب می شود، اين دستگاه نصب آسانی دارد، نصب آن نیازي به نصاب متخصص ندارد، و مي تواند توسط يک نیروي جوشکار  طبق دستور لعمل سازنده نصب شود. (دستور نصب درپایین صفحه)

راه اندازی و بهره برداری:

برای راه اندازی شما به یک برق تک فاز ۲۲۰ ولت و یک کمپرسور باد نیاز دارید.

(درصوتیکه در کارگاه خود کمپرسور باد با ظرفیت مناسب دارید ، می توانید از آن برای فیلتر استفاده کنید. )

در نوع سفارشی دستگاه ،فیلترسیلو توسط گوشی هوشمند و اپلیکیشن اختصاصی  ،از طریق وای فای به دستگاه متصل می شوید،و تنظیمات وکنترل دستگاه را انجام می دهید

تعمیر و نگهداری:

اين دستگاه نیازي به سرويس و نگهداري خاص ندارد، عمر طولانی کیسه ها يکي از مزيت هاي اين دستگاه مي باشد. تمام قطعات این دستگاه در شرکت پدیده کیمیا تولید می شود، و شما برای تعمیرات و تعویض قطعات مشکلی نخواهید داشت. (دستور تعمیر و نگهداری درپایین صفحه)

عملکرد فیلتر:

با نصب این فیلتر هواي پاک و استاندارد از سیلو خارج مي شود.و از هدر رفت سیمان جلو گیری می کند و محوطه کارگاه شما را تمیز نگه مي دارد. این دستگاه دوازده ماه گارانتی در عملکرد و سه سال خدمات پس از فروش دارد.

انتخاب فيلتر:

اين فیلتر در اصل براي سیمان و مواد مشابه طراحي شده است، و مي تواند بالا ویا در کنار انواع سیلو مواد نصب شود، براي هر گرد و غبار خشک ديگر هم مورد استفاده قرار گیرد. شما در انتخاب فیلتر بايد تعداد دفعات پر شدن سیلو در يک دوره یک  ماهه را مد نظر بگیريد و هرچقدر تعداد  دفعات پر کردن سیلو در یک ماه بیشتر باشد بايد فیلتر بزرگتری انتخاب کنیم.

دکمه بازگشت به بالا