ترندهای کسب و کارعمومی

10 توصیه عالی برای افراد مبتدی در عکاسی منظره

۱۰ توصیه عالی برای افراد مبتدی در عکاسی منظره

چیزهای کمی وجود دارند که می‎توانند با شکوه بیش از اندازه طبیعت و قدرت بی‎نظیر آن مقایسه شوند. لذت جذبه‎هایی بی‎نظیر مانند صخره‎هایی با اشکال مختلف، وسعت سواحل بخشنده و احساس جادویی که جنگل‎ها با فراهم‎سازی سایه‎بان به همراه می‎آورند حتی برای یک عکاس منظره حرفه‎ای با سال‎ها تجربه تمام نشدنی است. در این مطلب قصد داریم ۱۰ توصیه‎ای را نام ببریم که عکاسان مبتدی در حوزه عکاسی منظره می‎توانند در سفر خود به جاهای مختلف زمین برای عکاسی استفاده کنند.پس با ما در بخش آموزش عکاسی نماد همراه باشید .

عکاسی منظره چیست؟

عکاسی لنداسکیپ‎ حوزه‎‎ای از عکاسی است که به گرفتن عکس در فضای آزاد اختصاص دارد. معمولا در عکاسی منظره از یک منظره طبیعی شگفت‎آور عکس گرفته می‎شود مانند یک سلسله کوه متفاوت، یک آسمان صاف، مزارع وسیع سرسبز در فصل بهار، رودخانه‎ای خروشان یا به طور کلی هر چیزی که حضور انسان آن را لمس نکرده است (البته به جز عکاس).

۱) از یک دوربین به همراه لنزهای خوب استفاده کنید.
با آن که امکان گرفتن عکس خوب با هر دوربینی وجود دارد ولی برای نیازهای عکاسی منظره خود خرید یک دوربین DSLR میرورلس را در اولویت قرار دهید. چنین دوربین‎هایی این اجازه را به عکاس می‎دهند تا بر تنظیمات دوربین حداکثر کنترل را داشته باشد، در نتیجه نه تنها کیفیت تصاویر به صورت طبیعی به مراتب بیشتر خواهد شد بلکه احتمالات خلق تصاویر حرفه‎ای بی‎انتها است.
دوربین‎های DSLR میرورلس همچنین به عکاس اجازه تعویض لنزها را می‎دهند. برای عکاسی از غارها و تنگه‎ها از لنزهای واید مانند لنزهای 14 تا 24 میلی‎متری نیکون استفاده کنید. برای ثبت تصاویری با جزئیات بیشتر، برای استفاده از لنزهای زوم یا لنزهای تله‎فوتو ترسی نداشته باشید و از لنزهایی مانند لنزهای 70 تا 200 میلی‎متری کنون استفاده کنید. طول‎های مختلف کانونی (فاصله بین لنزها و سنسور دوربین به میلی‎متر) را آزمایش کنید تا ببینید همان منظره در عکس به شیوه‎های مختلف چطور ظاهر می‎شود.

 

۲) سه پایه بخرید.
بهترین ابزار عکاسی منظره یک سه پایه محکم است. سه پایه‎های شرکت مانفروتو (Manfrotto) قیمت خوب و کیفیت بالایی دارند. وظیفه اصلی سه پایه ثابت کردن دوربین است تا عکاس دقیقا همان تصویری که می‎خواهد را بگیرد. سه پایه برای عکاسی در شب یا در شرایطی که نور محیط کم بوده ایده‎آل است چون عدم تحرک دوربین این اجازه را به عکاس می‎دهد که بدون قربانی کردن ایزو سرعت شاتر را کاهش دهد. یک سه پایه همچنین بسته به منظره برای امتحان کردن عکاسی از زوایا و پرسپکتیوهای مختلف مفید است و عکاس می‎تواند بدین وسیله برای دستیابی به افکت مطلوب از نمای بالا، از امتداد یا نمای پایین عکاسی کند.

۳) نسبت به مباحثی مانند نوردهی، گشادگی دریچه دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو تسلط داشته باشید.
یک عکاس توانمند منظره به اصول عکاسی به خوبی تسلط دارد یعنی می‎داند چه زمانی و چطور میزان نوردهی، گشادگی دریچه دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو را تنظیم کند. درک کامل این جوانب مختلف عکاسی بسیار مهم است چون اکثر مواقع عکاسی منظره در فضای آزاد انجام می‎شود یعنی زمانی که نور و شرایط جوی می‎توانند سریعا و به شکل بارزی تغییر کنند.
گشادگی دریچه دیافراگم اندازه بازشدگی لنزها است که اجازه به ورود نور می‎دهد. سرعت شاتر مدت زمانی است که لنز باز است و هنگام عکاسی در محیط‎های کم نور یا زمانی که به نوردهی طولانی نیاز است سرعت شاتر پایین‎تر باعث می‎شود تا جای ممکن نور بیشتری وارد لنز شود. ایزو میزان روشنایی را افزایش می‎دهد گرچه بسته به شدت نور می‎تواند به مقدار پارازیت موجود در تصویر نیز بیافزاید. بعضی از عکاسان از پارازیت به نفع خودشان استفاده می‎کنند ولی برای ثبت یک عکس شارپ، برای جبران نور به تغییر ایزو زیاد تکیه نکنید. تمامی این عناصر در کنار هم منجر به نوردهی می‎شوند که عبارت است از نور ترکیبی وارد شده به سنسور دوربین پس از تنظیم گشادگی دریچه دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو.

۴) فوکوس را اولویت‎بندی کنید.
اکثر مواقع عکاسی منظره تکیه به ثبت تصاویر واید و یک عمق میدان وسیع دارد تا به شکل مناسبی سوژه در عکس قرار گیرد. یک گشادگی دریچه دیافراگم بالا که با عدد اف (f-stop) تنظیم می‎شود اجازه می‎دهد اکثریت سوژه در فوکوس قرار گیرد. از gridline روی نمایاب یا نمایشگر دوربین خود برای پیدا کردن محلی استفاده کنید که باید روی آن فوکوس کنید. با قرار دادن سوژه در بالا یا پایین یک سوم قاب شروع کنید ولی از تجربه و آزمایش موارد مختلف هراسی نداشته باشید. با آن که چندین نمونه از عکاسی منظره وجود دارد که در آن به پیش‎زمینه اولویت داده شده است، یعنی زمانی که پس‎زمینه محو است (از آن به عنوان عمق میدان کم یا افکت پرتره یاد می‎کنند)، ولی اکثر مواقع در این حوزه از عکاسی کل صحنه ثبت می‎شود. اگر برای قرار دادن فوکوس واضح در کل قاب مشکل دارید، می‎توانید چند تصویر با نواحی مختلف فوکوس بگیرید و سپس در مرحله ویرایش با فوتوشاپ آن‎ها را در کنار همدیگر لایه‎بندی کنید.

5) با فرمت RAW عکاسی کنید.
فرمت‎های متنوعی برای عکس‎ها وجود دارد که محبوب‎ترین آن‎ها JPEG است. فایل‎های با این فرمت به صورت خودکار جزئیات را فشرده می‎کنند و در نتیجه در تصویر نهایی افت جزئیات دیده می‎شود. اما فایل‎های RAW (خام) تمامی جزئیات و اطلاعات را در خود حفظ می‎کنند. با آن که زمان پردازش برای فایل‎های RAW طولانی‎تر است ولی تصویر نهایی را ساده‎تر می‎شود ویرایش کرد و سطح بالاتری از جزئیات را دارد. تمامی دوربین‎های قطع بزرگ (فرمت بزرگ) و DSLR امکان عکاسی با فرمت RAW را دارند. پیشرفت‎های صورت گرفته در عکاسی با گوشی‎های هوشمند به این معنا است که گوشی آیفون یا اندرویدی شما نیز می‎تواند با کمک اپلیکیشن‎های دوربینی مانند Lightroom یا ProShot با این فرمت عکاسی کند.

۶) به ترکیب‎بندی توجه کنید.
یک نکته ساده برای عکاسانی که تازه وارد حوزه عکاسی صنعتی و منظره شده‎اند این است که صحنه خود را اطراف افق ترکیب‎بندی کنید. به قانون یک سوم مراجعه کنید که یک ترفند محبوب برای ترکیب‎بندی تصاویر به شکل کاملا متعدل و از نظر هنری دلنشین است. در این قانون صفحه به سه قسمت افقی و عمودی تقسیم می‎شود تا یک شبکه نامرئی از ۹ مربع به وجود آید. عکاس می‎تواند این شبکه را روی نمایاب یا نمایشگر پشتی دوربین خود ایجاد کند. نقاطی که این خطوط با هم تلاقی پیدا می‎کنند نقاط مورد نظر هستند یعنی مکانی که جالب‎ترین و پویاترین بخش‎های سوژه شما در آن قرار می‎گیرند. حواستان باشد که خط افق را در امتداد خط افقی میانی قرار دهید تا به یک فرمول بی‎نقص برای ثبت عکسی کامل از یک صحنه دست پیدا کنید.

۷) بهترین نور را پیدا کنید.
بهترین نور ملایم و پخش شده است. به دنبال استفاده از نور ملایم رنگ‎ها به شکل واقعی خود ظاهر می‎شوند تا باعث شود تصویر منظره طبیعی‎تر و زیباتر به نظر رسد. هر روز صبح بعد از طلوع خورشید و قبل از غروب آفتاب، نوری به چشم می‎خورد که عکاسان به دنبال آن هستند، این بازه زمان به «ساعت طلایی» معروف است. زمانی که برای عکاسی آماده می‎شوید به زمان غروب و طلوع آفتاب توجه کنید و برنامه عکاسی خود را طبق آن تنظیم کنید.

۸) ولی از تاریکی ترسی نداشته باشید!
زمانی که خورشید غروب می‎کند، یک صحنه کاملا بی‎همتا و متفاوت شکل می‎گیرد. از تکنیک‎هایی مانند عکاسی با نوردهی طولانی برای عکاسی از ستارگان، دنباله‎های نور به جا مانده از ماشین‎های در حال عبور و دیگر پدیده‎های طبیعی استفاده کنید. تکنیک نوردهی طولانی مدت براساس قوانین ابتدایی عکاسی شکل می‎گیرد ولی به چند تجهیزات خاص به همراه آگاهی از جزئیات بیشتر عکاسی نیاز دارد.
برای این که عکس‎های مناسبی با نوردهی طولانی مدت بگیرید، سه پایه خود و قاب تصویر را برپا کنید. اگر سه پایه در جای محکمی قرار نمی‎گیرد، آن را توسط یک کیسه پر از شن، سنگ یا هر چیز دیگری محکم کنید. سپس باید از طریق تنظیمات دوربین DSLR حالت عکاسی را در حالت Bulb قرار دهید. در این حالت دریچه شاتر بیشتر از حد معمول 30 ثانیه باز نگه داشته می‎شود. هر چه شاتر بیشتر باز باشد، بیشتر نوردهی می‎شود. استفاده از یک کنترل از راه دور شاتر یا کابلی که به همین منظور به دوربین متصل است باعث می‎شود مجبور نشوید دکمه را برای ثبت نوردهی بیشتر نگه دارید. زمانی که همه چیز را آماده کردید، فقط کافی است دکمه شاتر را فشار دهید تا عکاسی شروع شود. بعد از گذشت زمان کافی دوباره دکمه شاتر را فشار دهید تا بسته شود و یک عکس با نوردهی طولانی کامل بگیرید.

۹) عکاس نهایی را با فوتوشاپ یا لایت‎روم ویرایش کنید
مرحله پس از پردازش یک گام نهایی مهم برای عکاسی منظره است. فایل‎های با فرمت RAW خود را داخل برنامه ادوبی فوتوشاپ یا لایت‎روم باز کنید و در آن‎ جا همه چیز را از نوردهی گرفته تا کنتراست تغییر دهید. اگر زاویه پرسپکتیو خاموش است از بخش Edit > Perspective Warp too برای تنظیم صفحه استفاده کنید. لایت‎روم برای ویرایش‎ کیفیت تصویر خوب است در حالی که فوتوشاپ گزینه‎های بیشتر و متنوع‎تری برای متحول‎سازی یک تصویر تا سطح پیکسل‎های آن دارد. استفاده از آن برای افزودن افکت‎های مختلف مفید است.

جمع بندی

به جاهای مختلف سفر کنید، عکاسی کنید، یاد بگیرید، بهتر شوید.
بودن در طبیعت لذت خاصی دارد و یک امتیاز محسوب می‎شود. طبق یک قانون نانوشته هر محیطی را به همان شکلی که آن را پیدا کرده‎اید رها کنید. اما بدون توجه به این قضیه، سیاحت و گردش یک نکته کلیدی در عکاسی منظره است. برای عکاسان مبتدی، ممکن است طی کردن مسیرهای سخت خسته‎کننده به نظر رسد ولی باید گفت دقیقا در همین مکان‎ها است که بهترین صحنه‎ها برای عکاسی حرفه ای را پیدا می‎کنید. صدها و حتی هزاران تصویر آزمایشی با تکنیک‎ها، پرسپکتیوها و زوایای مختلف بگیرید. بهترین راه برای این که یک عکاس منظره حرف‎ای شوید این است که به دل طبیعت بزنید، از فضای عالی بیرون از خانه لذت ببرید و تا جایی که می‎توانید تصاویر مختلف بگیرید و تکنیک‎های گوناگون را آزمایش کنید.

دکمه بازگشت به بالا