چگونه پنجره دوجداره را رگلاژ کنیم؟

پی وی سی  و آلومینیوم یکی از مهمترین موارد موثر در عایق بندی درها و پنجره ها در برابر سرما و گرما و همچنین آلودگی های صوتی می باشد ولی نحوه رگلاژ پنجره دوجداره با توجه به نوع عملکرد یراق آلات پنجره متفاوت است. با این حال در برخی از موارد به علت نصب غیر استاندارد پنجره و یا عدم توجه در هنگام نصب، در رگلاژ بودن درها و پنجره ها  مشکلاتی بوجود می آید که باعث عدم عملکرد مناسب پنجره ها و درهای دوجداره می شود.

به طور مثال می توان به ورود صدای مزاحم به داخل ساختمان ، ورود سرما و گرد و خاک از اطراف لنگه های بازشو پنجره دو جداره ، مشکلاتی در عملکرد باز و بسته شدن در و پنجره ، باز نشدن دستگیره ، عدم عملکرد صحیح یراق آلات و مشکلاتی در تغییر حالت های بازشو به یکدیگر (تغییر حالته تک حالته به دو حالته) اشاره کرد.در رگلاژ بودن پنجره از اهمیتی بالایی برخوردار است

دلیل رگلاژ نبودن درب و پنجره های دوجداره چیست؟

گاهی اوقات   بر اثر ضربه یا نصب غیر اصولی از رگلاژ خارج می شود و نیاز به رگلاژ دوباره دارد.

رگلاژ نبودن به این معنی است که پنجره یا درب به راحتی باز و بسته نشود و  قطعات لنگه  بازشو پنجره به فریم گیر کند.

درب یا پنجره های دوجداره upvc  اگر از رگلاژ خود خارج شوند دیگر عایق خوبی برای صدا و گرد و خاک و گرما و سرما نمی باشند. لازم به ذكر است توضيحاتي كه در ادامه به آن مي پردازيم مناسب رگلاژ و همچنين نيز مي باشد كه مي توانيد از آن استفاده نماييد.

 1. رفع ایرادات پنجره دوجداره هنگام باز و بسته شدن
 2. تعمیر و تعویض دستگیره های نامرغوب، شکسته و از کار افتاده
 3. تعویض یراق آلات خراب
 4. تعویض شیشه های دوجداره شکسته
 5. تعمیر پنجره دوجداره که جفت و کیپ نمی شوند
 6. آب بندی پنجره های دوجداره upvc  از داخل و بیرون
 7. تبدیل پنجره دوجداره تک حالته به پنجره دوجداره دو حالته
 8. رفع صداگیری پنجره دوجداره upvc

چه نقاطی از پنجره یا درب یو پی وی سی (upvc) قابلیت  رگلاژ شدن دارند؟

 • لنگه بازشو دربی یا پنجره ای : تمام بازشو های ( تک حالته ، دوحالته ، کشویی و …) بعد از مدت زمان و استفاده از آن احتمال اینکه به میزان لازم کیپ نشوند وجود دارد و باید رگلاژ آن  چک شود.
 • لولا بازشو پنجره : لولا های پنجره  تک حالته و دوحالته گروه تخصصی مایان پنجره تماماً رگلاژی بوده و با یک آلن قابل تنظیم می باشد. لولای پنجره جهت عایق بندی بهتر باید توسط متخصص چک شود تا به درستی باز و بسته شود.
 • شیشه دوجداره : اصلی ترین رگلاژ پنجره دوجداره رگلاژ با شیشه می باشد که نصاب پنجره باید تخصص کافی برای رگلاژ پنجره با شیشه راداشته باشد.
 • یراق آلات پنجره دوجداره: گاهی اوقات یراق آلات پنجره با زاماک  که برای کیپ شدن پنجره می باشد در گیر نمیشود. شما به راحتی می توانید با باز کردن زاماک پنجره و جابجایی آن پنجره خود را رگلاژ کنید.

چرا درب و پنجره دوجداره را باید رگلاژ کنیم ؟

قبل از هرچیزی این را در نظر بگیرید که برای خرید پنجره دوجداره از پروفیل مرغوب و با کیفیت انتخاب کنید و نصب پنجره دوجداره توسط یک متخصص انجام شود که پنجره را رگلاژ شده به شما تحویل دهد.

اما این را در نظر بگیرید که پنجره دوجداره بعد از حدود 6 ماه تا 1 سال نیاز به گلاژ دوباره دارند تا مانند روز اول باز و بسته شوند.

این تایم بستگی به نگهداری شما از پنجره دوجداره دارد، شاید کمتر و شاید بیشتر.

نکته: اگر درب یا پنجره دو جداره شما بعد از حدود یک سال نیاز به رگلاژ دوباره پیدا کرد  به معنی این نیست که پروفیلی که انتخاب کردید نامرغوب یا بی کیفیت می باشد، زیرا این مسئله در درب و پنجره های دوجداره طبیعی می باشد و نیاز به رگلاژ دارد.

دقیقاً چه زمانی باید درب و پنجره های خود را رگلاژ کنیم؟

زمانی که پنجره دوجداره به خوبی  کیپ نشود و گرد وخاک و صدا و گرما را از خود عبور دهد و در هنگام باز و بسته کردن آن صدا دهد، زمان آن رسیده است که درب و پنجره خود را رگلاژ کنید.

مزایایی که با رگلاژ کردن پنجره دوجداره دارا می شوید :

 • جلوگیری از ورود گرد و خاک از بیرون به داخل خانه
 • عایق شدن پنجره در برابر صدا ،گرما و سرما
 • بیشتر شدن طول عمر یراق آلات با سرویس شدن آنها
 • باز و بسته شدن راحت درب و پنجره

چگونه پنجره دوجداره را رگلاژ کنیم؟

 1. رگلاژ پنجره دوجداره تک حالته

برای رگلاژ پنجره تک حالته رگلاژی، ابتدا باید یک آلن 4 تهیه کرده باشید. رگلاژ پنجره تک حالته به این صورت می باشد که بازشو پنجره باید روی محور افقی و عمودی جابجا شوند.

ما در ادامه به طور کامل درباره رگلاژ پنجره تک حالته توضیح خواهیم داد :

ابتدا کاور لولا را با پیچ گوشتی دو سو در بیاورید، اگر بازشو پنجره به فریم پایین پنجره گیر می کند با آلن4 که در  اختیار دارید آن را داخل شیار هایی که زیر کاور پایین و بالا قرار دارد گذاشته و  جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا بازشو پنجره به بالا کشیده شود و همچنین اگر بالای فریم پنجره گیر می کرد آلن را برعکس بچرخانید تا بازشو پنجره به پایین حرکت کند.

نکته1: توجه داشته باشید که برای مناسب شدن حالت رگلاژ پنجره باید هم جهت عمودی و افقی به طور موازی بچرخانید.

نکته 2: لولا های تک حالته رگلاژی یا قابل تنظیم تا وزن 200 کیلوگرم را تحمل می کنند تمام یراق آلات و لولا های گروه تخصصی مایان پنجره یراق آلات رگلاژی می باشد و دارای 5 سال گارانتی هستند.

 1. رگلاژ پنجره دوجداره دوحالته

تعمیر پنجره دوجداره دوحالته دقیقآ مانند رگلاژ پنجره تک حالته رکلاژی می باشد که در بالا توضیح کامل داده شده است ولی رگلاژ پنجره دو حالته از طریق لولای پایین و بالا امکان پذیز می باشد.

همانند پنجره تک حالته کاور لولا پایین را در بیاورید و با آلن4 که در اختیار دارید آنرا داخل  شیار های شش ضلعی که روی یراق آلات می باشد قرار دهید. پیچ اول که بصورت عمودی وجود دارد برای حرکت لنگه بصورت بالا و پایین می باشد و پیچ دوم برای حرکت چپ و راست لنگه می باشد.

نکته: همانطور که در بالا توضیح دادیم پیچ های رگلاژ افقی و عمودی باید به طور موازی جابجا شوند تا به نقطه ایده آل رگلاژ پنجره دو جداره خود برسید.

چگونه از پنجره دوجداره تک حالته و دو حالته نگهداری کنیم ؟

یکی از مهمترین عوامل نگهداری از پنجره تک حالته و دوحالته، روغن کاری یراق آلات می باشد این عمل موجب افزایش طول عمر پنجره های تک حالته و دوحالته می شود.

این کار حداقل سالی یک بار باید انجام شود تا از پوسیدگی و خوردگی  آن جلوگیری شود .

روان بودن پنجره را میتوان با باز و بسته کردن پنجره و حرکت دستگیره ارزیابی کرد .

زمان تقریبی برای رگلاژ پنجره دوجداره در مایان پنجره چقدر می باشد؟

برای رگلاژ پنجره دوجداره upvc نمی توان تعیین کرد که دقیقاً چقدر زمان می برد. تعمیر پنجره بستگی به سه عامل بسیار مهم دارد:

 1. نوع پنجره ای که قرار است رگلاژ  و تعمیر شود
 2. ابعاد پنجره یا درب
 3. تخصص و مهارت کامل تعمیرکار

تکنسین های تعمیرات گروه تخصصی مایان پنجره  تخصص کامل برای رگلاژ انواع پنجره دوجداره تک حالته، دو حالته، فرانسوی، کشویی و….. را دارا می باشند. شما می توانید با تماس با دفتر گروه تخصصی مایان پنجره و یا تکمیل فرم درخواست رگلاژ پنجره دوجداره در سایت پر کنید تا همکاران ما درکمترین زمان برای رگلاژ پنجره دوجداره با شما تماس گرفته تا متخصصین رگلاژ را به محل اعظام کنند.

برای درخواست قیمت پنجره دوجداره وین تک یا مشاوره بیشتر، می‌توانید با ما تماس بگیرید. تیم ما آماده است تا به سوالات شما پاسخ دهد و شما را در انتخاب و نصب بهترین پنجره برای خانه یا محل کارتان یاری کند.

با استفاده از رگلاژ مناسب در و پنجره دوجداره پی وی سی و آلومینیوم ، می توان تا حدزیادی این مشکلات را حل کرد.

رگلاژ پنجره دوجداره شامل تنظیم دقیق لولاها، یراق اصلی و شیشه‌‌های لنگه بازشوی پنجره می‌باشد. به طور کلی تمامی درها و پنجره‌های دوجداره پی وی سی و آلومینیومی قابل رگلاژ و تنظیم می‌باشند

چرا باید رگلاژ بودن پنجره دوجداره را جدی گرفت

جلوگیری کردن از تبادل حرارتی، ورود گرد و غبار و آلودگی های صوتی به داخل ساختمان از جمله دلایلی است که موجب تعویض پنجره قدیمی با درها و پنجره های دوجداره از جمله پی وی سی و آلومینیوم می شود. این عملکرد علاوه برکیفیت و استاندارد بودن اجزاء مصرفی مانند پروفیل پنجره ، و یراق آلات، به کیفیت و رعایت استانداردهای فرآیند تولید و نحوه نصب اصولی و استاندارد نیز وابسته است.

از آن جهت که زمان انجام این دو کار نباید فاصله ای بین لنگه بازشو و قاب در زمان تولید پنجره دوجداره و دیوار در زمان نصب، باقی بماند که البته هردوی آنها قابل حل کردن می باشد. برای رفع مورد اول از رگلاژ لولای پنجره دوجداره و برای رفع مورد دوم از فوم و چسب مخصوص برای درزگیری استفاده می شود.

رگلاژ نبودن باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل سختی در باز و بسته کردن پنجره های دو جداره، عدم روان حرکت کردن دستگیره، فاصله پیداکردن میان لنگه بازشو و فریم، اختلال در تغییر حالت های بازشو برای این تجهیزات و عملکرد نامطلوب آن می شود.

مهمترین نقشی که در و پنجره دوجداره در ساختمان دارد در مقابل سرما و گرما و همچنین آلودگی های صوتی و می باشد.در صورت رگلاژ نبودن درها و پنجره ها ،ورود سرما از اطراف لنگه های بازشو پنجره دو جداره، به وجود آمدن اشکالاتی در عمل باز و بسته شدن در و پنجره ، باز نشدن دستگیره، عمل نکردن صحیح یراق آلات و مشکلاتی در تغییر حالتهای بازشو به یکدیگر(تغییر حالته تک حالته به دو حالته) را مشاهده خواهیم کرد.

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره تک حالته

برای این کار ابتدا می بایست کاور لولای درب و پنجره تک حالته را باز کنید و سپس با آچار آلن یا پیچ گوشتی کاور را آزاد و جابجا کنیم. جهت رگلاژ ، لنگه بازشو پنجره تک حالته را می بایست در محور افقی و عمودی جابجا کنیم. با چرخش ساعتگرد پیچ، لنگه به سمتت بالا حرکت می کند. همچنین در صورت چرخش آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را به صورت موازی انجام می دهیم تا به حالت مناسب و صحیح باز و بسته شدن برسد. درصورت لزوم باید از لولای قابل تنظیم استفاده شود. لولاهای قابل تنظیم علاوه بر رگلاژ ساده توانایی تحمل وزن تا ۲۰۰ کیلوگرم را نیز دارند و در عایق بندی پنجره تک حالته نیز نقش مهمی ایفا می کند.

 

دکمه بازگشت به بالا