پهن کردن اصولی فرش چگونه است

خیلی از افراد عاشق فرش هستند طوری که خرید فرش را بر خرید خانه ترجیح می دهند. فرش ها باید طوری انتخاب شوند که متناسب با فضای خانه باشند چون با انتخاب فرش بدون تفکر نه تنها فرش که فضای خانه هم هیچ جلوه ای ندارد. پس خرید و درست انداختن فرش در منزل باید طبق قائده انجام شود که ما در اینجا چند تا از قوانین پهن کردن فرش را برای شما توضیح می دهیم.

روش های درست پهن کردن فرش در منزل

پایه های پشتی مبل روی زمین قرار بگیرد

این روش برای هر نوع فضایی چه کوچک و چه بزرگ کاربرد دارد و چون مبل ها اطراف فرش قرار می گیرند فاصله متناسبی از هم دارند و باعث چیدمان بهتر مبل ها می شود. یک نکته ای را که باید به آن توجه کنید اندازه فرش نسبت به فضای خانه است باید فرش انتخابی طوری باشد که فاصله مبل ها از هم زیاد نشود.

چندتا پایه روی فرش قرار بگیرد

این روش را قبل از روش اول امتحان کنید. طبق مدل مبلمان، چیدمان آن ها هم تفاوت دارد. وقتی که مبلمانتان یک مدل نیست از این روش استفاده کنید. در منازلی که فضا دارند نیز می توان طبق این روش مبلمان را چید تا بتوان با سلیقه خود یک محیط را کوچک و یا بزرگ نشان داد.

4 پایه مبل روی فرش قرار بگیرد

اگر اندازه فرشتان بزرگ است می توانید از این روش استفاده کنید و طبق قانون 1 و 2 عمل نکنید. ولی باید به این نکته توجه داشته باشید در این روش فضا شلوغ تر و کوچک تر نشان داده می شود.

پایه های مبل روی فرش قرار نگیرد

اگر دوست دارید از قالی های کوچک با نقش و نگارهای خاص استفاده کنید این روش را استفاده کنید. در این روش اگر فقط یک پایه مبل روی قالی قرار بگیرد طرح آن مشخص نمی شود.

فاصله فرش از لبه دیوار 45 سانتی متر باشد

از زمان های قدیم تاکنون این قانون وجود داشته که فرش های بزرگ به فاصله 45 سانتی متر از لبه دیوار قرار بگیرند. بیشتر برای منازلی که حالت سنتی دارند یا فضاهایی که بتوان به راحتی یک فرش 9-12 متری در وسط قرار داد این قانون به کار برده می شود ولی برای فضاهای کوچکتر 20 سانتی متر فاصله کافیست.

کفپوش ها فرش نشود

برای فضاهایی که پارکت و کفپوش به کار برده شده نیاز نیست حتما به دلیل سرد بودن از فرش استفاده شود. چون این پارکت ها برای زیبایی فضای منزل و مدرن نشان دادن آن هستند. در این روش فرش دستباف را کمتر از فضا انتخاب کنید تا مقداری از کفپوش نشان داده شود.

فرش 30 تا 45 سانتی متر بزرگ تر از تختخواب انتخاب شود

برای انتخاب فرش اتاق خواب باید به این نکته توجه کنید که فرش 30-45 سانتی متر از هر طرف بزرگتر از تختخواب باشد نه اینکه فقط برای پر کردن فضای اتاق تهیه شود. چون در این صورت اتاق نمای مناسبی ندارد. در این روش باید اندازه تخت را هم در نظر بگیرید. فاصله از تخت های کینگ 45 سانتی متر و تخت های یک نفره 30 سانتی متر می باشد. این موضوع به اندازه اتاق و تخت هم بستگی دارد.
می توانید بیشتر از این اندازه هم در نظر بگیرید ولی کمتر جالب نیست. اگر در نظر دارید قالیچه کوچک در اتاق پهن کنید برای اینکه به اتاق نما بدهید آن را پایین تخت قرار دهید. ولی دقت داشته باشید که برای هماهنگی و تناسب در فضا عرض قالیچه بیشتر از عرض تخت باشد.

فرشی که زیر میز نهارخوری است از هر طرف 60 سانتی متر فاصله داشته باشد

اگر دوست دارید که زیر میز نهار خوری فرش قرار دهید و فضا به میزان کافی هم دارید فاصله فرش از هر طرف میز نهار خوری 60 سانتی متر باشد. با این کار تمام پایه های صندلی روی فرش قرار گرفته و صندلی ها به هم ریخته نمی شوند.

برای راهروی خانه از فرش استفاده کنید

بیشتر افراد برای راهروهای منزل از فرش استفاده می کنند، اصولا کار درستی هم هست چون علاوه بر راحتی نشان از خوش سلیقگی صاحبخانه است.

از ترکیب فرش ها با هم استفاده کنید

در زمان های قدیم قانون این بود که باید تمام خانه با یک فرش 12 متری نقش دار پوشانده می شد. ولی اگر فضای کافی در اختیار دارید و می خواهید از چند مدل مبلمان استفاده کنید نیاز به پهن کردن فرش بزرگ نیست. شما می توانید از ترکیب چند قالیچه کوچک استفاده کنید.

در پهن کردن فرش قانواز دیرباز فرش، یکی از مهم‌ترین ملزومات اسباب و اثاثیه منزل به حساب می‌آمده است. شما می‌توانید به راحتی با دکوراسیون داخلی خود انواع مختلف فرش را به واسطه اصول و قواعد خاص نحوه انداختن فرش در منزل به بهترین شکل ممکن پهن کرده و از زیبایی آن نهایت استفاده را داشته باشید. اما در هر صورت پهن کردن فرش راه و رسم خاصی دارد. مانند چیدمان منزل که اگر با تعادل، هماهنگی و برآورد بسیاری از معیارها نباشد به هیچ وجه نمی‌توان چیدمانی مناسب و منحصر‌به‌فرد را در دکوراسیون مشاهده کرد. شما چنانچه با اصول فرش انداختن آشنایی ندارید، شایسته است که در این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید با راه و رسم انداختن فرش به شکل کاملا ماهرانه آشنا شوید و آن را با دکوراسیون منزل خود به شکلی خاص و ویژه هماهنگ کنید. این چنین طراحی داخلی منزل خود را زیباتر از آنچه که هست به نمایش خواهید گذاشت. ما به شما توصیه می‌کنیم که به اصول فرش انداختن در منزل بسیار توجه کنید تا همیشه از زیبایی دکوراسیون خود رضایت کاملی داشته باشید.

اصول فرش انداختن در منزل

زمانی که قصد دارید فرش را با توجه به اصول و روش‌های خاص خود پهن کنید بهتر است بدانید که همیشه باید تناسبات خاصی را رعایت کنید. به این ترتیب که عناصر خاصی در طراحی داخلی منزل دست دارند که هر کدام از این عناصر را در هنگام انداختن فرش باید مد نظر داشته باشید؛ در غیر این صورت فرشی که پهن می‌کنید نخواهد توانست، جذابیت محیط شما را به نمایش بگذارد. امروزه با توجه به سبک‌های خاص دکوراسیون داخلی عمدتا فرش پهن کردن دارای قواعد و اصول خاصی است. که اگر به آن توجه نشود صددرصد شما با یک ترکیب کاملا ناهماهنگ در فضای منزل خود مواجه خواهید شد. به همین دلیل باید به نکات خاصی توجه داشته کنید تا قادر باشید به بهترین شکل ممکن با نحوه انداختن فرش در منزل آشنا شوید؛ چراکه هر سبکی برای نحوه چیدمان وسایل منزل به گونه‌ای کاملا خاص رعایت شده است. شما به عنوان فردی باهوش و خوش‌سلیقه باید تمام چیدمان را در نظر بگیرید تا بتوانید فرش خود را در منزل به شیوه‌ای خاص و جذاب پهن کنید. ابعاد و مساحت فضای شما بسیار روی پهن کردن فرش تأثیر می‌گذارد.

طرز انداختن فرش در پذیرایی

بسیاری از مردم این روزها از انواع متفاوت مبلمان استفاده می‌کنند. شما معقولانه است که فرش را به گونه‌ای پهن کنید که انداختن فرش در راستای پایه‌های عقبی مبل قرار داشته باشد و تا حدودی تنها هنگام استفاده از مبلمان باید گرمای فرش را احساس کنید نه این که فرش را کاملا به زیر مبل هدایت نمایید. امروزه متاسفانه برخی از افراد به فاصله فرش با مبل توجهی ندارند و بدین شکل است که اگر توجه کنید علاوه‌بر زیبایی فرش که مشاهده نمی‌شود، نمی‌توانید به اهمیت و کارایی مناسب مبلمان پی ببرید.

چنانچه شما به دنبال تکنیک‌های خاصی برای انداختن فرش در فضای اتاق خواب هستید، بهتر است بدانید که فضای اتاق خواب به چه شکلی است. سپس با توجه به این موارد به دنبال یک فرش زیبا در ابعاد مناسب باشید. در انداختن فرش در اتاق خواب ابتدا باید بدانید که قصد دارید فرش را در کدام قسمت اتاق خواب پهن کنید. اما طبق اصولی که ما در این مقاله برای پهن کردن انواع فرش به آن می‌پردازیم بهترین کار این است که تناسب بین اندازه فرش و اتاق را رعایت کنید؛ چرا که اتاق خواب شما چنانچه اتاق کوچکی است، بهترین و منطقی‌ترین کار این است که شما فرش در اندازه بزرگ را تهیه کنید تا قادر باشید دقیقا در راستای دیوار به پهن کردن فرش اقدام کنید و این چنین زیبایی اتاق خواب شما تکمیل می‌گردد. حتی نکته‌ای که بسیاری از افراد متاسفانه به آن هیچ‌گونه توجهی ندارند پهن کردن فرش در کنار کمد و بسیاری از وسایل اتاق خواب است. شما باید فرش را به گونه‌ای پهن کنید که هیچ‌گونه مزاحمتی برای استفاده از این وسایل به وجود نیاورد.

  • انداختن فرش زیرمیز ناهارخوری

انداختن فرش زیر میز ناهار خوری را برخی از افراد قبول دارند و برخی دیگر به این کار علاقه ندارند. اما اگر شما قصد دارید که فرش را زیر میز ناهارخوری پهن کنید. بهتر است بدانید که پهن کردن فرش شما بیشتر از هر چیزی باید به سبک دکوراسیون داخلی نیز نما و جلوه‌ای بدهد. به همین خاطر سعی کنید تا حد امکان از فرش‌های استفاده کنید که بتواند کاملا میز ‌نهارخوری شما را پوشش داده و هم‌چنین ترکیب رنگ فرش باید به گونه‌ای باشد که با دکوراسیون شما هماهنگی خود را نشان دهد.

اما نکته کلیدی و مهمی که شما باید در هنگام پهن کردن انواع فرش به آن توجه کنید، زمانی است که قصد دارید راهرو را با فرش تزیین کرده و زیبایی و البته امنیت این بخش مهم منزل را فراهم کنید. پوشش‌دهی راهرو مهم‌ترین کاری است که به واسطه فرش باید انجام شود. برای پهن کردن فرش در قسمت راهرو نباید از انداختن فرش روی فرش استفاده کنید و بهترین کار این است که از فرش‌های کناری استفاده کنید. به این دلیل که اصولا فضای راهرو از جمله فضاهای خاصی است، شما بهتر است از فرش‌هایی که عرضه کمتری دارند برای راهرو استفاده کنید. به غیر این حالت شاید انداختن انواع فرش در این قسمت چندان خوشایند نباشد.

نکات مهم در پهن کردن فرش در خانه

انداختن فرش روی فرش برای برخی از دکوراسیون‌ها شاید زیبایی خاصی داشته باشد. اما شما در ابتدا باید به سبک طراحی داخلی خود و ابعاد محیط توجه کنید و سپس از این روش استفاده کنید. اما در حالت کلی شما برای انداختن فرش باید نکات خاصی را در نظر بگیرید. به این دلیل که هر اتاقی صددرصد فرایند خاص خود را برای پهن کردن فرش می‌طلبد. اما قانون کلی در تمام شرایط این است که به هیچ عنوان فرش نباید به دیوار نزدیک شود. همیشه یک فاصله خاص را بین فرش و دیوار در نظر بگیرید تا بتوانید زیبایی فرش خود را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارید. قاعدتا انداختن انواع مختلف فرش آن‌چنان کاری سخت محسوب نمی‌شود تنها کافی است که شما استانداردهای خاص فاصله از دیوار، مبل و وسایل دیگری مانند کمد و انواع درب را برای فرش در نظر بگیرید. تناسبات خاص به این موارد اشاره می‌کند که شما وابسته به سبک دکوراسیون و انتخاب مدل فرش می‌توانید تصمیم بگیرید که دقیقا در وسط منزل از فرش استفاده کنید و یا نه تماما به پوشش دهی فضا فکر کنید.

ولی یکی از نکات کاملا اساسی برای تمامی قسمت‌های فرش توجه به این موضوع است که شما پایه‌های صندلی، مبلمان و یا تختخواب را هیچگاه نباید روی فرش قرار دهید؛ چرا که این کار به هیچ عنوان کار اصولی و درستی نیست و نمی‌تواند زیبایی فرش را به نمایش بگذارد.

بیشتر بخوانید:

سخن پایانی

اما تا حد امکان سعی کنید همیشه تمام قسمت‌های منزل را به واسطه پهن کردن فرش یکدست و یکنواخت نشان ندهید؛ چرا که از زیبایی فضا شدیدا کم می‌کنید و هم‌چنین شما یک روند تکراری را مدام مشاهده خواهید کرد. انداختن فرش همانطور که در این مقاله به ان اشاره کردیم روش خاصی دارد که توجه به فاصله‌ها مهمترین نکته مربوط به انداختن فرش است؛ اما شما چنانچه در مورد پهن کردن فرش راهکار دیگری را مورد استفاده قرار می‌دهید می‌توایند راهکار و روش خود را با کاربران این سایت در میان بگذارید تا دیگران نیز از تجربه و تکنیک مورد نظر شما استفاده کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا